Sziasztok!
Vettem olcsón egy hibás HT gyártmányú komplex audio generátort (ilyen: https://regimuszereklhanzi.5mp.eu/web.php?a=regimuszereklhanzi&o=OhE53cXO2U).
Elektronikai szempontból már mindent sikerült megjavítani, de van egy érdekes probléma, amivel nem tudok mit kezdeni. Van a készüléken egy nagyméretű deprez műszer. Gyanítom, hogy a mutatója műanyagból van. Ha a plexi előlapját az újammal megsimogatom, akkor kileng a mutató és valahol megáll, de nem áll vissza az alaphelyzetbe. Simogatással tudom „nullázni” de ez így eléggé abszurd. Ezek után már a linearitása is kérdéses, mert a vége felé pontatlan és gyanítom, hogy az is ennek tudható be. Ha leveszem a plexi előlapot, akkor tökéletesen mér és alaphelyzetben is beáll 0-ra. Elég csak közelítenem hozzá a plexi előlapot és máris jelentősen elhúzza a mutatót (10-es skálán akár egy fél osztást). Eléggé koszos volt a plexi ezért szappanos vízzel lemostam, de ettől semmit sem javult a helyzet.
Találkozott már valaki ilyen jelenséggel? Mit lehet tenni?
Üdv.
Megoldás:
A műanyag előlap felső és alsó szélét két-két kb. 1cm hosszú 3M matt celluxal a műszer házához ragasztottam. A szalag közepére egy ónozott vas szálat tettem. A műszer házán (hátul) is annyi cellux van mint amennyi az előlap szélén látszik. Nem tökéletes, de sokkal jobb lett. Most is fel tudom tölteni de sokkal kevésbé mint korábban és kb. fél óra elteltével kisül. Ekkor a mutató vissza áll alaphelyzetbe. Megszűnt a sziget szerű feltöltődés is, immár lineárisan mozog a mutató (nem akad, nem gyorsul, nem lassul).
Próbálkoztam több féle ragasztó szalaggal de a sima átlátszók nem eredményeztek különösebb változást. Először réz szállal próbálkoztam, de az nem befolyásolta akkor sem, ha leföldeltem. A vas szál hatásosnak bizonyult. Próbáltam hosszabbra vágni és hátul a fém vázhoz leföldelni, de attól nem lett jobb, így maradt az 1cm-es darab és nincs leföldelve.
Szia!
próbáld neg a műanyag előlapot belülröl finom grafitporral átdörzsölni. Ettöl vezetöképessé válik és homogén villamos tér alakul ki. Viszont ez le is földelhető, hogy a töltéseket levezesse. A grafitozásnál elégha grafitpiros ujbeggyel átmaszatolod a műanyagot belülröl. Gyakorlatilag észrevehetetken réteg keletkezik.
0
szia: örülök.
Még egy ötletem lett volna, alufólia csíkkal körbekeríteni az oldalát és azt leföldelni
Bálint
0
Szia!
Ó, ezeket már végigzongoráztam. Próbáltam csak az egyik majd mindkét oldalára tenni, a tetejére és az aljára, körbetekertem, földeltem is meg nem is. Próbáltam szélesebb és keskenyebb csíkkal is. Próbáltam úgy is, hogy az alu skála mögé becsúsztattam, de ezek csak rontottak a helyzeten mert plusz kapacitásokat hoztam létre. Ragasztottam az előlap belső felületére vékony réz vezetékeket (Transzduktor ötlete alapján). Először csak kettőt, aztán többet párhuzamosan, le is földeltem. Egyik sem hozott érdemleges javulást.
Üdv.
0
Sziasztok!
Mindenkinek köszönöm az ötleteket. Megszületett a megoldás. A topik nyitóban leírtam hátha segít másnak is. Nem tökéletes de a számtalan próbálkozás közül ez bizonyult a legjobbnak.
Üdv.
1
Szia Edmundson!
1. Azt kérlek állapítsd meg, hogy mi a mutató anyaga! (Eloxált alumíniumnak néz ki a képen.)
2. Ha fémes anyagból van a mutató, akkor szintén állapítsd meg, hogy galvanikus kapcsolatban van-e a műszer fegyverzetével, vagy több ezer voltot is elbírhat a szigetelése.
Ha elszigetelt fémmutató esete "fennforgása forog fenn", akkor segíthet annak galvanikus közösítése egy hajszáldrót-hurokkal a fémes skálalaphoz (és persze az egésznek a sasszihoz kötése pl. 10 megaohmos ellenállással). Persze ez elvileg csak kissé elnyomja az erőhatást, de nem szünteti meg teljesen. A hajszáldrótos átkötés is problémás lehet mechanikai szempontból.
Mivel a feltöltődő előlap súlyos konstrukciós hiba, és nem áll módodban azt vákuumban fémmel felgőzölni, vagy koronakisüléssel vezetőre bomlasztani a műanyag felületét, ezért mérlegeld az árnyékoló fémháló lehetőségét a mutató és a műanyag-lap közé. Írok egy ötletet az egyszerű, gyors és esztétikus kivitelre:
0.5-0.8mm-es fúróval furkáld meg a műanyag keret (két oldalsó átellenes) szélét, pontosan a belső felület síkjához. A lyukak távolsága legyen egyenlő a mutató hálótól való távolságával (esetleg valamivel kisebb - ha lehet). Ezeken a lyukakon bújtass át cikk-cakkban 0,05mm-es réz zománchuzalt (mert vékonyabb wolframszálad valszeg nincs otthon), és a végét kösd (minimum) a fém hátlaphoz vagy a vázra is. A burkolat két oldalát utólag pormentesre lefedheted epoxiddal, vagy jobbfajta poliészter (esetleg kapton) ragasztószalaggal. A mutató ezután garantáltan elektrosztatikusan árnyékolt térben mozog, nincs beavatkozás a kényes mechanikába, és az egész végeredményben jól is néz ki.
0
szia: a fémmutatót vezető ragasztóval is lehet kontaktusba hozni a mérőművel
Bálint
0
Helló!
Mekkora a műszer?
Van egy döglöttem. A plexi a tiéd, ha jó rá és küldesz egy címet.
Holnap úgyis postázgatok.
0
Szia!
Köszönöm szépen! A z előlap külső mérete 121x112mm, falvastagsága 3mm.
Csatolok pár fotót:
https://ibb.co/1JHPQhR
https://ibb.co/DCv0LZ8
https://ibb.co/17FvJCz
https://ibb.co/gWrXT0Y
https://ibb.co/fn2Dmkn
https://ibb.co/yQ59p8F
https://ibb.co/YbbXWY9
https://ibb.co/TLQccyX
https://ibb.co/DCsQsjF
https://ibb.co/S6r5tNc
https://ibb.co/FBM08CF
https://ibb.co/frn2cpR
A címet privátba küldtem, köszönöm.
Üdv.
0
Sajna az enyim kissebb...
83x70 mm.
Túl nagy műszert tettek a HT generátorba.
0
Szia!
Azért köszönöm, hogy megnézted!
Üdv.
0
Ez van.
Ha találok ilyen nagyot, akkor majd írok.
Mintha lett volna, de az már oly rég volt.
0
Sziasztok!
http://www.auszer.hu/esd.php?katmenu=1&kategoria=2200&termek=1219&ny=hu
http://rondo.hu/esd-vedelem/termek/dpf-sk100-ontapado-polieszter-folia/
Ilyet mi is használunk tesztelőgépek plexiburkolatain, talán itt is segíthet.
1
Szia!
Ez jól hangzik. Közben szereztem egy antisztatikus spray-t. Tettem egy cseppet a plexi sarkára. Várok vele egy napot, hogy kiderüljön nem bántja-e a műanyagot. Egyenlőre úgy tűnik, hogy nem de még várok vele. Viszont a száradás után valami kis olajos réteg marad utána nem biztos, hogy ez így jó megoldás lesz.
A fólia ötletes, de ahogy elnézem kis kiszerelésben nem árulják. 100db A4-es lap elég sok :)
Üdv.
0
Szia!
Nnincs valami ESD-s zacskód, amiben az IC-ket árulják?
0
Sziasztok!
Van szürke ESD zacskóm. Viszont ha azt a teljes felületre ráteszem nagyon lerontja az olvashatóságot, de majd kipróbálom azt is.
A hétvégi vacakolás során kiderült, hogy az antisztatikus spray nem vált be. Jobb nem lett, viszont rosszabb sem.
Tettem körbe az előlap belső kerületére egy 5mm széles alufóliát és leföldeltem. Semmi változást nem hozott. Tettem az alsó harmadára (a fekete részre) egy földelt alufóliát, attól viszont sokkal rosszabb lett. Sikerült egy plusz kapacitást létrehoznom.
Eredetileg a tekercs csatlakozóin egy 100uF-os elkó van. Kicseréltem 10-100nF-ra. Dinamikusabb lett a műszer, de a statikus feltöltődés jelensége semmit sem változott. Próbáltam a kapcsok és a föld közzé tenni 2x 10nF-ot de az sem javított a helyzeten.
Kezdek kifogyni az ötletekből. Sajnálom, mert maga a készülék tökéletesen működik így viszont használhatatlan.
Üdv.
0
Szia!
És ha kicserélnéd a műszert?
Üdv, lcsaszar
0
Szia!
Ha lenne másik jó akkor persze kicserélném, de eléggé egyedi a skálázása. Egy sima 0-10 osztású nem lenne jó ide.
Üdv.
0
Szia! A skála átrakható.. csak két pici csavar fogja a skálát. Az alapműszer a lényeg...
0
szia: mt művel, ha az alapműszer kapcsaira pár nF kondenzátort teszel?
Bálint
0
Szia!
Gyárilag van a kapcsain egy elkó. Hétvégén megnézem, hogy mi történik ha leveszem. Megpróbálom csak egy 1-10-100nF-os kerámia kondival. Érdekes, mert a gyári kapcsoláson nincs elkó a műszerrel párhuzamosan. Viszont gyárinak tűnik mert az összes csavar le van pöttyintve szürke lakkal és nincs megbontva.
Üdv.
0
Sziasztok!
Úgy látom, hogy sikerült elindítanom egy lavinát, pedig félve tettem fel a kérdést. Arra számítottam, hogy majd lehurrogtok, mondván ilyen nem létezik. Örülök, hogy nem én vagyok a zizis, bár a készülék javítása közben kezdem ezt gondolni.
Többek kérdésére egyben válaszolnék.
A műszer hátsó része fekete műanyagból készült. A skálalap festett alu lemez, csavarral rögzítve. A mutató anyagát a tapasztalt jelenség alapján műanyagra tippeltem volna, de jött olyan válasz is, hogy üveg. Egy biztos, nem vas. Nem mágnesezhető. Ellenállása nem mérhető de ez nem jelent semmit, mert lehet festett is. Viszont a mutató lapos, nem hengeres. Emlékeim szerint a lapos mutatók alumíniumból készültek. Az üveg mutatók inkább hengeresek szoktak lenni de lehet, hogy tévedek. A készülék előlapja festett alumínium ezért a műszer fémesen nem érintkezik az előlappal. Próbáltam a számlapot egy vezetékkel a készülék házához földelni, de semmilyen változást nem eredményezett.
Azért is állok értetlenül a dolog előtt, mert a HT rengeteget gyártott ebből a generátorból, főleg orosz piacra. Ráadásul más készülékekben is használták ezt a műszert. Nem hiszem el, hogy akkor ez senkinek sem tűnt fel. Könnyen lehet, hogy ahogy írtátok is a műanyag öregedésével függhet össze a jelenség. Ami még fura, hogy magától nem sül ki. Ha egy műanyag vonalzót jól feltöltök, akkor az rövid időn belül a levegőn keresztül is leadja a felhalmozott töltésmennyiséget és pár perc elteltével kisül. Ez a műszer (előlap) viszont nem akar. Ha megsimogatom és kitér a mutató, akkor napokig ott is marad.
Közben támadt egy olyan ötletem, hogy alufóliából vágok egy csíkot és rögzítem a plexi előlap belső keretére. A fóliát leföldelem készülék házához. Aztán meglátjuk, mi történik. Majd beszámolok róla.
Addig is jó agyalást és köszönöm, hogy foglalkoztok vele :)
Üdv.
0
Hallo!
Nem a leg esztetikusabb, de keszithetnel vekony huzalokbol is egy nagyszemü halot-talan cm-es raszteren-a keresztezödesekben összeforrasztva, s azt felerösitve a plexi szerü fedlapod belsejere leföldeled.
Ha az sem oldja meg a gondod, ill. hozza az ajanlott antisztatikus szprezes a plexi belselyere -akkor marad a burkolat csere-- idönkent el lehet csipni defektes Deprezket ami tökeletes megoldast hozhat szàmodra...
Eredmenyest!
Karesz
0
Szia!
Igazad van, de ez most csak egy próba lesz. Ha beválik, akkor megpróbálom egy vékony réz szállal vagy a hálóval. Köszi.
Üdv.
0
Szia! Az ezoterika nálam is bejelentkezett. 1980-ban Moszkvában vettem egy C4324 tipusú kéziműszert. Úgy 10 évig semmi baja sem volt, nem volt zavaró a sztatikus töltés. Aztán egyszer a műanyag előlapra, úgy háromnegyed kitérésnél rá cseppent egy pici foltbenzin, ami le is párolgott, egy kis homályos foltot hagyva.
Ettől kezdve, azon a ponton, mindig zökkent a mutató, sőt meg is állt, ha lassan térítettem ki. Levettem a dobozát, és láss csodát, nem az alapműszer volt hibás, tökéletesen kitért, zökkenő mentesen. Vissza dobozolva a hiba újra jelentkezett. Ha rá leheltem eltünt, majd megint előjött. Mindig ugyan ott, ahol a benzin rá cseppent.
Szerintem valamilyen anyagszerkezeti átalakulás mehetett végbe, azon a ponton. Ott feltöltődve vonzza magához a mutatót. Hasonló elektrét hatás, mint a mikrofonokban található soha ki nem sűlő elektrosztatikusan feltöltött fólia.
Csaba
0
Tegnap játszottam tovább az én példányommal. Kiszedtem az előlap alsó részéről a festett alu takarólemezt. Semmi változás. Próbáltam "összeföldelni" a skálalapot a plexi előlappal, rá sem hederít. Sikerült úgy feltölteni az előlapot hogy a mutató középállásba kerülve mintha két rugó feszítette volna ki. Próbáltam a töltést pontszerű csatlakozással a műszerpark védőföldjére vezetni. Sikertelenül. Csak úgy sikerült ha teljes tenyérrel érintettem meg az előlapot.
Kiszedve az előlapot a helyéről, azt megfordítva mozgattam az eredeti helyzet síkjában. A mutatóhoz képesti pozíciótól függően az előlap különböző pontjai teljesen más mértékben és irányban térítették ki a mutatót. (bal kezemben a műszer, jobban az előlap) Már már ezoterikus a jelenség. Az előlap sarkai környezetében finom mikrorepedések láthatók, lehetséges hogy emiatt vagy az öregedése miatt az anyagszerkezetben is változások álltak be ami esetleg magyarázhatja az előlap eltérő térerejű töltését a felületének különböző pontjain.
Következő kísérletem az volt hogy egy teljesen bakelitházas, üveg ablakos alapműszer előlap részét helyeztem a mérőmű elé. A jelenség ekkor nem volt tapasztalható. A százas skála egy osztásnyi kitérését tudtam dörzsölgetéssel produkálni a két kezemben fogva az alkatelemeket.
0
Sziasztok!
A mutató amúgy miből van? Gondolom nem vezető anyag. Nem az a baj, hogy töltés megoszlás jön létre a nem vezető (feltöltött) plexi lap és a nem vezető mutató között? A plexi lapot bajos (utólag) vezetővé tenni úgy, hogy közben átlátszó is maradjon. Viszont a mutatót le lehet festeni mondjuk vezető ezüsttel ami elvezetné a kóbor töltéseket.
0
Hello! Javítottam jó pár ilyen alapműszert, azoknak mind üvegből volt a mutatója. Gázláng felett, kellő gyakorlatozás után, egy üvegcsöves biztosítékból ugyanolyan mutató húzható, mint a gyári. Tustintával színezhető is. Műszerjavítóként jó pár törött üvegmutatót cseréltem. Úgy 30 éve még meg volt hozzá a jó szem, és a biztos kéz.
Csaba
0
biztosítékból ugyanolyan mutató húzható, mint a gyári.
Az nem semmi. :)
0
szia: így van.
Borszesz égő kék lángja fölé tartva még könnyebb, a bél széles, (8-10 mm)lapos lángot ad.
Újabban két műszert pedig műanyag szállal javítottam.
A szálat udvari seprűből (partvis szerű)szedtem. A szál 0,6-0,8 mm vastag, 60 mm hosszút lehet készíteni belőle, örök életű
Bálint
2
Szia! Próbáld ki. Egy kiégett biztosíték, két végén anatómiai csipesszel megfogva, és egy konyhai gáztűzhely. A láng felé tartod, felizzik, egy mozdulattal széthúzod, miközben ki rántod a lángból. Ollóval méretre vágható. A gyakorlás nem árt, én gyüjtöttem hozzá a selejt biztiket. A hagyományos izzókban van középen egy evakuáló üvegcső. Azt kiszabadítva kalapáccsal, még könnyebb mutatót előállítani.
Csaba
1
Szia.
Kell venni egy olcsó folyadékos hőmérőt. Az az üvegcső a legjobb erre a célra. Fel kell lógatni függőlegesen, és oldalról egy gázégővel, nem hirtelen felmelegíteni, de elötte le kell törni valamelyik végét, hogy az alkohol eltávozzon belőle. Ha elfolyik az üveg, kész a mutató anyaga. Persze lehetőleg ne kőre csöppenjen.
1
szia: a skálázás műanyag lemezre vagy festett alulemezre készült?
Bálint
0
Szia!
Idönkent forumokon megjelenik ez a tema.meg az öreg & robusztusnak mondhato AVO-knal is.
Egyetlen megoldas lehet, hogy befujod a megtisztitott burkolat belsejet antisztatikus spevel, s egy hozzanyomott rugoval megprobalod földre helyezni-vezetni...
Kari
0
Helló!
Exra vékonyan befújni grafit 33-al?
1
szia: a műszer fémrésze le van testelve a házhoz?
Bálint
0
Itt van előttem egy ilyen kiszedett alapműszer. Detto ugyanígy viselkedik, az egyesig tudom kitéríteni. Meg kellene próbálni a fém skálalapot és a plexi előlapot azonos potenciálra hozni. A mutató egyébként melegen húzott üvegszál, azaz maga is hajlamos lehet a feltöltődésre.
Alul a kék(fekete) színű takarásban meg is oldható láthatatlan módon. Egyelőre jobb ötletem nincs.
Amúgy a hanggenerátoromon ugyanilyen műszer van, soha nem tapasztalom hogy önállósítaná magát, igaz nem is simogatom. E nélkül is teszi a dolgát. :)
0
Köszi! Ezek szerint nem egyedi a bajom. Megpróbálom a skálalapot földelni, mert az egész alapműszer háza műanyag.
Én sem akarom simogatni csak így macerás, hogy minden bekapcsoláskor ellenőrizgetni kell.
0
Az előbb újra kézbe vettem. Sikerült a négyesig feltornászni. De random mozdulatokra egész durva mozgást végez a mutató mindkét irányba.
Beépítve, a fémházzal érintkezve a műszerház is ezt műveli? Ugyanis ami generátoromban
beépítve van, azt dörzsölhetem akárhogy, nem csinálja.
0
Igen én beépítve tapasztaltam, nem szereltem ki. Pont az volt a bajom, hogy az elektronikát próbáltam kalibrálni de folyton elmászott, mire rájöttem, hogy nem a beállítás mászik el hanem csak a mutató. Most fogok neki újra, leföldelem a skálát aztán meglátjuk. Viszont érdekes, mert megfordult pár műszer a kezemben de még soha sem tapasztaltam ilyet.
0
Ha ez esetleg segít, az én műszeremben a plexiburkolat éle kvázi natur (homokszórt) alumínium felületre fekszik fel míg a tiédben egy festett felületre.
A nagy felületű doboznak, különösen hogy a védőföldre van kötve, a test által bevitt sztatikus töltést el kellene vezetnie.
0
Sziasztok!
Én is találkoztam a jelenséggel. Az okát nem tudom, de a megoldás a plexi kicserélése valódi üvegre.
Üdv, lcsaszar
1
Sziasztok,
Nekem is volt ilyen problémám , egy orosz műszerrel. Úgy emlékszem , hogy valamilyen öblítőszer segített...coccolino...talán .
Van neki valamilyen antisztatikus hatása , hogy a szoknya ne ragadjon a selyemharisnyához.
A tömény szerből egy
keveset tölteni puha rongyra, és megsímogatni vele a műszer előlapját .
Üdv : Zoli
0
Szia!
Kivül-avagy belül simogattad vele?
A gond bàr nem nagyon ismert,azert egyaltalan nem fehér hollo gyakorisagu.
Fennebb irtam volt, hogy még az öreg-kisse batàr- AVO-knal is megesik, igaz a közel 50 vàltozatàbol (~100 éve, hogy kezdtek gyartani ugy asszem 20 évvel ezelöttig) nemtom melyeket emlegették, pedig azok azert echte üveglaposak!
Egeszen a Ganz Univo electronic szerü kivitelig fejlödtek, legtöbbjük 37,5 uA-es merömüvel szerelve...
(Az oroszok is kvazi 1:1 lemasoltak valamely valtozatat, M24-5 neven van itthon is 1-1 belölük.)
Asszem mondhato, hogy; "na erre varrjon valaki gombot"... https://www.wikiwand.com/en/Avometer
Kari
0
Sziaá
Nekem a Ganzuniv 4-em csinálta nemrég, hogy az asztalon állitva mérőzsinór nélkül elkezdett mutogatni. Az asztalon semmi nem mozdult el, és önállóan méricskélt. Kb 1/3 kimozdulásokat produkált. Azóta nem csinálta.A hálóban meg a compact égő lekapcsolás után kb fél percenként csinált egy egész fényes felvillanást. Ezt megcsinálta párszor, aztán elhalványult, és megszűnt. Na mondok itt az ingyé energi.
0