Sziasztok!
A szkóp úgy került hozzám, hogy a katódsugárcső fűtőszála meg van szakadva. Minden más működik, van vízszintes és függőleges eltérítés (másik szkóppal mérve), a tápfeszültségek és a nagyfeszültség rendben van, tehát mondhatjuk, hogy a készülék a k.s. csőtől eltekintve jó.
Még annyit lehet tudni, hogy kötvetlen fűtésű katódja van, a fűtőfeszültség 0.6V AC (igen, ilyen alacsony, mivel kis fogyasztású akkumulátoros készülék, de még nem LCD-s, hanem hagyományos CRT-s).
Mi okozhatta a fűtés szakadását? A katód és egyben a fűtőszál -1000V-on van. Gondolom mehet a szelektív hulladékba.
Üdv, lcsaszar
szia: adalékok
Bálint
0
Köszönöm, de a fűtőszál-szakadáson ez nem segít. Minden más jónak tűnik.
0
Na mibe hogy ebben (Thurbly Thandar SC110A) van?
-Ha ebbe kellene, kereshetsz Sinclair Microvision miniatűr tévéhez valót is! Abba is ezt, pontosabban a fehér fényporos változatát építették be, a Sinclair megrendelésére gyártotta a Telefunken. A szkópba a zöld, D5-100GH került.
Néhány fotó a kíváncsiaknak: http://www.pauls-roehren.de/roehren/elektronenstrahl/D5-100GM/D5-100GM.php
Az adatlapjuk: https://patric-sokoll.de/Museum/Auto/Dokumente/Datenblatt_D5-100_Telefunken.pdf
-
0
Szia!
Másik szkóp cső? Bontásból? Kettő szkópból egy?
0
Szia! Megadhatnád a cső tipusát, gyártóját. Honnan kapja a fűtést? A nagyfesz trafóról, egy szigetelt hurokkal a tévékhez hasonlóan?
Csaba
0
Szervusz lcsaszar!
A fűtés szakadását
-a cső gázosodása is,
-a nagyobb rázás/ütés is,
-az idő vasfoga is,
-persze a túlfeszültség is
okozhatta.
(Régen, a Tungsramban javíttattunk fűtéshibás CRT-t! Levágták a cső végét, új fűtőszálat-katódot tettek bele, vákuumozták és ment tovább.)
Igazán extrém a te 0,6V AC fűtésű csöved! Nekem van egy kerek, 4 cm-es szkópcsövem, de annak is 6,3V-os fűtése van.
Ha lehet, írd meg a szkópod típusjelét és a CRT típusjelét is.
Hadd élvezkedjek rajtuk, ismerkedjek meg velük.
0
szia
termeszetesen egyetertek
...talan meg annyit,ledolgozta az uzemorait,indokolatlanul mindig be volt kapcsolva,gyartasi technologiai hiba...
de mikor az elektroncsoves korszakban javitottunk nem csodalkoztunk rajta,gyakran csereltunk futoszalhibas elektronvakuum alkatreszeket
0
Sziasztok!
Ilyen:
https://www.radiomuseum.org/tubes/tube_154-0696-00.html
A Tektronix saját gyártmánya. A fűtés valóban 0.6V, a nagyfesz trafóról kapja. Nincs soros ellenállás. Sajnos azok a készülékek, amikben ez a cső van, manapság már nagyon ritkák. Kicsi az esély arra, hogy egy másik roncshoz jusson hozzá az ember. Egyébként Tektronix 213 a szkóp típusa.
Üdv, lcsaszar
0
Szia!
Bizakodkunk! Talán lesz egy donor .
0
Üdv!
Ha a nagyfeszeket és a fűtést előállító oszcillátor jelalakja időszakosan nem szinuszos hanem az oszcillátor valamiért blokingolni kezd, felszöknek a feszültségek, így a fűtőfesz is, aminek természetes következménye a fűtőszál szakadás. (szabályzó hurokban valami hiba pl. vagy a tápegység hibája ami akkuról is üzemelő gépnél eleve problémásabb tud lenni a kapcsolás összetettebb volta miatt)
Általában van a fűtőszállal sorba kapcsolva pár Ohm ellenállás ami bekapcsoláskor a még hideg fűtőszál áramát némileg korlátozza a felfűtés idejére. Ha ezt esetleg átkötötték, az is okozhatott túlfűtést.
Lehet hogy valami ilyesmi: ;-)
1
Szia
A gyártó akkor miért nem tudott két diódát rátenni a fűtésre ?
Ezek 0.6V-on határolták volna a túlfutást is.
István.
0
Igen, de a dióda nem azonos egy 0.6V-os zenerrel (ami nem létezik). Nyitóirányban <0.6V esetén is folyik rajta áram, és itt pont az akkumulátorról felvett áram minimalizálása volt a fő szempont. De azért lehet, hogy kipróbálom az ötletet, köszönöm!
0
hmm, óvatosan a limittel mert pl. képcsöves tv-k a 6,3V-os eff. fűtésüket 21Vcs-cs (15kHz) púlzúsokból nyeri.
üdv.
1
Üdv!
Ez a rajzrészlet a Sinclair SC110A szkópból való. Ez a kapcsolás speciel PWM szabályzású, a trafón a jelek biztosan nem szinuszosak. Ez közvetlenül az akkufeszről állítja elő az összes, a szkóp számára szükséges tápfeszültséget. A nem szinuszos jel miatt a menetszámok valószínűleg úgy lettek belőve hogy a fűtőfesz effektív értéke a specifikált 0,55 V legyen. A valójában szóban forgó TEK 213-as szkóp tápjának ez a része igen erős hasonlatosságot mutat. Ez a kis "játékszer" egyébként egy szépen kimunkált 10 MHz-es Y csatornájú gép. A SzU -béli OML-3M amiben hasonló nagyságú cső van de az messze elmarad e típus jellemzőitől.
-
A csőnek katalógus szerint +/-5 %-on belül stabilizált fűtőfeszültség jár, az eltérítési érzékenységeket ez is befolyásolja.
Egyébként azoknál a kapcsolásoknál ahol nem szinuszos a fűtőfeszültség jelalakja, igen kívánatos annak értékét valódi RMS-t mutató műszerrel ellenőrizni illetve beállítani.
-
A kérdésedre válaszolva a táp a +5V kimenetét figyelve szabályoz, így a fűtőfesz is közel hasonló mértékben stabilizált. A fűtőszállal soros ellenállás szerepe a bekapcsolási áramlökés (hideg fűtőszál) korlátozása.
1
Értem én, de ha a fűtőszál ilyen drága kincs, márpedig az,
akkor miért alkalmaznak ennyire balesetveszélyes megoldást ?!
Talán mert nem nagyon érdekli őket.
Kiég, vegyél másikat.
Megérné tervezni egy jobbat.
Üdv. István.
0
Hallo!
Gondold el, hogy mennyi hely van körülötte, nem egyszerü feladat jot s ily miniatürt is kitalalni-nomeg aksi sporolost is...
Különben ez altalanos telepes csö gond lenne, nem is beszelve a ceruza csövekröl, amik ha müködnek; imadkozhatsz, hogy birjak is meg egy ideig...
Kari
ps:
Mikor Tek is ugy 50 éve ezeket a dolgokat fejlesztette: nem az volt a "divat", hogy csak profit legyen, erösen öriztek a hirnevüket/nimbuszukat, s ahhoz a technikailag lehetseges szint sorozat gyartasa kellett_nemigen ment jobban masnak sem_söt...
2
Azt vedd figyelembe hogy miután kiderült a pontos típus, ez egy 45 éves szerkezet.
http://w140.com/tekwiki/wiki/213
Ezen idő alatt bármi történhetett vele, akár szakszerűtlen javítás, beavatkozás ami a fűtőszál halálához vezethetett.
Nem jellemző ez a hiba, inkább a katód emisszió drasztikus csökkenése fordul elő bár ez is a korral járó jelenség.
Általános esetben előfordulhat még a katód/fűtés vagy katód/rács zárlat. A fénypor réteg beégése is gyakori jelenség öregebb gépeknél.
0