Kedves fórumtagok !
Egy olyan kapcsolásra lenne szükségem, amely legalább 5 bemeneten AC 230V feszültség meglétét detektálja, majd a jelet mikrovezérlőhöz továbbitja. Tehát ha van 230V, akkor logikai egyest kap a mikrovezérlő, ha nincs akkor logikai nullát. Közben egy LED jelezze a feszültség meglétét.
Valószinű ez egy fesz - osztó lehet, de nem szabad transzformátort használni. Valahogy úgy kell megoldani, hogy a csatornákra tetszőlegesen bármalyik fázisról jöhet a 230V. Tehát Ügyelni arra a pillanatra,amikor az egyik fázis éppen nulla a másik kettőn viszont van feszültség. A csatornákban szereplő elemek tehát ki kell hogy birják az ekkor jelentkező túlfeszt. Közben védelemmel is el kell látni ( mondjuk szupresszor diódával, ) hogy védjük a mikrovezérlőt, ha nem alkalmazunk optocsatolót. Ötleteket várok!
A mellékletben van egy kapcsolás ami szerintem jó lenne, de hogyan továbbitani a jelet a mikrocontrolerhez, hová tenni a LED indikátort, esetleg optocsatolót használni. Hogyan megvédeni a túlfesztől és a zavaroktól ?
Nem kell túlgondolni.
0
Egyrészt-MASRESZT viszont a 680nF X2 KELL legyen-különben atütesekor röpül a kismadar, nomeg az opto is ...
Kari
1
És ez most miért lett csoda ?
0
Igen értem, általában ilyeneket használnak
0
Köszi, jó ötlet
0
Elárulod majd mi lesz ez, ha nagy lesz ?
0
Tulajdonképpen 20 csatornán kell figyelni hogy a 230V -os hálózatban az automata biztositékok kioldottak-e, vagy megvan a 230V. Állapotukat egy mikrovezérlő dolgozza fel és küldi tovább , CANBUS-on. Ezért kell a bemenet figyelésre jó ötlet, hogy védelem is legyen.
0
Szia!
Túlgondolod...
https://www.vilagitasok.hu/kismegszakito-segederintkezo-t185010
Ilyen megoldást használunk iparban is. Megy a PLC-re aztán kész.
SIma segédérintkező. De van olyan kismegszakító is amiben már egybe van építve.
KN
0
Ahhoz nem kell több, bonyolultabb.
0
Hát igen egyetértek, csak méret korlátok is vannak a PCB-vel kapcsolatban és a 0,68u X2 kondi viszonlyag nagy méretű és 20 darabot rápakolni a nyomtatott lapra nem kevés, meg aztán árban is drágit, ezért valami nagyon egyszerű , kevés alkatrészes, de biztos megoldást keresek. Ezért fordultam a forum lakókhoz!
0
https://www.tme.eu/hu/katalog/relek_40/?search=rel%C3%A9&s_field=1000011...
230VAC tekercsfeszültségű relé.
https://www.tme.eu/hu/details/rt424730/elektromagn-miniatur-relek/te-con...
Ez sem foglal több helyet, mint egy X2-es kondi, meg egy opto. 1500Ft darabja, viszont egyszerűsíti a kapcsolást. Tönkre meg nem fog menni.
Ez olcsóbb:
https://www.hqelektronika.hu/hu/relay-2x250v-8a-230vac-7-1393243-9-relay...
https://kontel.hu/spd/300392/RT424730-2X8A-230VAC-TYC
0
20 darab kondi talán 3000Ft, most komolyan :D
HA tudom, hogy ezen a szinten mozog a mutatvány be sem lépek.
0
Köszönöm mindenkinek a konstruktiv hozzászólásokat, sokat segitettetek, gondolom a témát ezzel le is zárhatjuk.
Üdv mindenkinek !
Mindenki nagyon rendes volt !
2
Készitettem már egy verziót, de az sajnos nem lett jó, mert elvi hibákat vétettem és nem volt meg a 8mm fázisonkénti távolság a PCB lapon, ami nem menne át a TÜV-ön
0
40V / mil a szigetelő távolság
A 8mm kicsit sok.
0
Én egy kollégától az alábbi kritikát kaptam az 5mm szigetelési távolságra
0
Én az IPC előírás alapján mondtam, amit ha figyelembe veszünk akkor ráhagyással 300V 2.5mm sávtávolságot jelent egy pcb külső oldalán.
Nyilváűn a 8 vagy 12mm még biztonságosabb, sőt a másfél méter még azabb :)
0
Helló!
Hirtelen felindulásból ez jutott eszembe. Ebből n+1 darabot is lehet fázisonként, az optocsatoló után pedig szabad a vásár.
Hifista.
0
Köszi az ötlet jó, csak az a baj, hogy egy csatornára működik, de ha 2 vagy 3 -at teszek egymás mellé és mondjuk fáziskülönbséggel jelennek meg a bemeneti feszültségek, akkor a grec diódái legalább 7-8A kell hogy legyenek és akkor már 5-10 csatornát nem tudok egy lapra tervezni, mert nagyon nagyok lesznek az áramkör elemei, nem beszélve a védelemről
0
Szia!
Erre gondoltam én is. Miért lenne 7-8 amper? Ezek 3-4 mA-nél már adnak ki jelet. Én ugyanígy csináltam meg a nullátmenet érzékelést. A fenti kapcsolás a nullátmenetnél ad egy rövid magas szintet, de egy kondenzátorral megoldható a folyamatos jel.
https://www.hestore.hu/prod_10038514.html
Ez pedig 4 opto egy tokban.
0
Igazad van, a 6 A egy másik kapcsolásnál jelentkezett, köszi a tippet
0
Szia ! Megrajzoltam egyutas egyenirányitásal .Hifista rajzából hiányzik a kondival párhuzamos ellenálás.Nagyon fontos pl. megtörténhet : töltve marad fesz. kimaradásnál majd ha megjön a fesz.összeadodhat a kondi és a hállozat pillanatnyi feszültségei,löhet egyet.csak egy ötlet.üdv.Jóska
0
na ez jó ötlet
0
A zenerrel párhuzamosan rakhatsz egy kondenzátort, az opto ledje felé meg egy ellenállást, és akkor folyamatos lesz a jeled.
0
Szia!
https://www.electroschematics.com/detector-module/
kínaiban:
https://www.aliexpress.com/item/32720678484.html
1
Igen ismerős, de ugyan az a baj velük, mint ahogyan a fenti posztban emlitettem, csak azonos fázisú AC bemenet esetén működik , mondjuk 3 különböző fázist már a nulla vezeték közösiti és leég a GREC !
0
Talán a második link az jó lesz !
0
Esetleg meg lehetne-e találni valahol a második linken szereplő eszköznek a kapcsolási rajzát ?
0
Szia!
Optocsatololó?
1
Mire gondolsz, hibásan irtam, vagy valami megoldást javasolsz ?
0