Sziasztok
Adott egy tesztberendezés összeállítás, amiben egy DC tápegységre kötünk egy tesztelendő alkatrészt, EPH-ra kötött kemencében (hősokk tesztelés)
Az összeállításban használunk egy 500V DC egyenfeszültségű tápegységet. Ennek a NEGATÍV pontja összeköthető a kemence házával? Ilyenkor probléma esetén a pozitív pont és a ház fém részének érintésekor BIZTOS áramütést szenvedünk.
Viszont ha nincs a házra téve a DC táp negatív pont , vagyis "lebeg a tesztelt eszköz a földhöz képest" nem.
Melyik szekunder oldali év. megoldás jobb?
Köszönöm a segítséget.
Üdv
Szia!
A házát nyugodtan. Viszont a leválasztott DC- nem kéne, érintésvédelmi szempontból előny a leválasztás. A Gelka asztalban is tilios volt a a leválasztott trafó után a földelés. Plusz, ÉV fokozat módosításnak számíthat.
0
Szia!
Amennyiben a tápegység megfelel az előírásoknak (átütési feszültség, külön csévetest a trafón, stb) nyugodtan testelheted bármelyik pólust. Gondolj a villamos vontatásra, az elektronikus készülèkek (csöves tv, ionizátor, stb.) kialakítására.
Szerk. : az öszes mikrohullàmú sütőnél testre van kötve a nagyfeszültség egyik pólusa!
5
Szia Kalex!
Olvaslak itt benneteket ,viszont lenne egy észrevételem! Igaz nem vagyok egy húha okos ember,de:
Régi elektroncsöves műszereknél (van jópár darabom) eleve van az előlapon földelés csatlakozós banán alj,(van olyan műszer ahol 1 megás ellenállás párhuzamosan van kötve 10nF kondival az egyik vége maga a sasszé a másik a banán alj mi az előlapon van,de van olyan műszerem is ahol a táp szekunder középen meg csapolt tekercsel rendelkezik ami a test és a sasszéhoz van kötve ,de ez mellett földelt régi vasaló alj van a készülékben! Van szkóp is így meg csinálva ,szkópot azért írom mert ott is leledzik azért 1.5-3KV ( régebbieknél van ennyi ) és ennek is az egyik szekunder köre a szasszéhoz van kötve !!
Nem tudom mennyire lehet hasznos mit írtam!
Üdv
ZOO
0
Szia.
Régen, nem úgy volt, hogy a föld vezeték külön volt a nulla vezetéktől? Most viszont közös ponton van. hangsúlyozom, az erősáramban nulla vagyok, de ezt én valahogy így tudom.
Tibi
0
Szia!
Most is külön van, egészen az óráig. Ott van egy helyen közösítve, és oda van kötve ha van, a földelőkaró is.
0
Szia!
Ez úgy hibás ahogy kell! Ne vezesd félre a dolgozókat! Leírom a tutit:
Az épületbe bejövő vezetékeknél közös a nulla és a föld (helyesen érintésvédelmi vezető) Ezt hívják TN-C rendszernek. (Terra Neutral Common). A csatlakozási pont után szétválasztják a nulla (N) és a föld (G) vezetéket. Ez a TN-S rendszer. (Terra Neutral Separated) Az egész rendszer együttesen TN-C-S rendszer. A Magyarországon ez az elfogadott rend a kommunális fogyasztóknál. Az egyszer más szétválasztott hálózatot szigorúan tilos újból közösíteni! Persze ennél bonyolultabb a dolog, de nem akarok belemenni a keresztmetszet, a szigetelt hálózat, az egészségügyi hálózat stb. részletezésébe. Akit érdekel olvasgassa az idevonatkozó szabványokat!
Kár ragozni a dolgot. A szekunder áramkör testelése (földelése) az egyik pólusán, semmilyen szabványba sem ütközik alapesetben. Itt eltekintek a gyógyászati és egyéb helyektől. A többi csak gittrágás.
Kalex
1
Szia!
Bocs, jól írtam én, és nem is akartam félrevezetni senkit, csak a konnektortól indultam a villanyoszlop felé
0
Akit érdekel olvasgassa az idevonatkozó szabványokat!
Merre találhatóak ezek a szabványok?
0
Szia!
1. Magyar Szabványügyi Társaság. Fizetős!
2. Torrent oldalak. Szürke zóna!
3. Ismerős. Ez a legtutibb!
Kalex
Ps. Én előfizettem az olvasóteremre az MSZT-nél.
0
Szia.
Igen, ezt valahogy én is így gondolom, hogy így van. Viszont ha valaki otthon dolgozgat, vagy egy műhelyben, irodában, ott már óra után van. Így ot már közös a nulla és a föld vonal. Én ezért nem javasolnám a kérdezőnek, hogy a DC áramkört a védő földel közösítse, mert abból az én véleményem szerint, baj lehet.
Tibi
0
Szia!
A közös nulla és védőföldet ugye úgy érted, hogy az óránál (kisemgszaknál) közös. Amúgy az utcán a villanyoszlopon is a nulla az a földdel egyenlő (már ott le van földelve).
A legtöbb transzformátorral műküdő berendezés galvanikusan el van választva a hálózattól. Akár kapcsolóüzemű, akár hagyományos trafó van benne. Sok HiFi erősítő, komolyabb házimozik fém burkolata is le van földelve, és még össze is van kötve a saját tápegységének nullájával, mégis növekszik a föld lakossága.
Annyi a különbség, a földelt és a földeletlen 500V-os DC tápnak, hogy üzem közben más a fogása. De egy nagyobb erősítő is mehet akár +/- 100V DC-ről, és ott is leföldelik a GND-jét a táp kimenetének. Üzem közben nem szabad fogdosni.
A leválasztó trafót azért nem keverném ide, mert azt direkt arra találták ki, hogy üzem közben is bele lehessen nyúlni a készülékbe (a TV nagyfesztrafója még így is üt, mint a villamos)
0
Szia!
Légyszi ez ügyben tedd rendbe a fejemet!
Adott egy villanyóra szekrény ,azt írod hogy most ott közösítik a O és föld vezetékeket,ezután már a lakáson belüli kismegszakító dobozban kell e akkor még közösíteni?
Régen a kismegszakító dobozban közösítettek,ezt tudtam,és ezért kérdezlek!
Köszönöm
0
Szia!
Attól függ, hogy milyen épületről beszélünk. Panelházakban a kismegszakítóknál szokott lenni a közösítés, családi házaknál, illetve az újabb szereléseknél már az óránál. Panelokban közösen jön fel a védőföld és a nulla, egy vezetéken, és a lakásba is csak a fázis (ok), és egy nulla jön, ezután lesz szétválasztva nullára és védővezetőre. Családi házaknál az oszlopról bejön(nek) a fázis(ok), és egy szál nulla, amit az óránál (ha jól tusom újabban az óra előtt) kell szétválasztani nullára és védővezetőre.
Egy a lényeg, hogy a védővezetőt és a nullát sehol máshol nem szabad összekötni utána!
0
Szia!
Kalex korábban is megosztotta:
https://elektrotanya.com/sites/default/files/forum/2020/12/merohely_bekotesi_rajz_20160229.pdf
https://elektrotanya.com/sites/default/files/comment/2020/12/elmu-eon_engedelyezett_merohelyek_2019_02_28.pdf
PEN vezető lesz az az "egy szál nulla".
Üdv,
KN
0
Szia!
Panelházakban a kismegszakítóknál szokott lenni a közösítés,
Ez mit fentebb is írtam ,ezt tudtam!
Többit mit írtál nagyon köszönöm !
0
Szia!
Jártam olyan társas házban ami a 70 évek elején készült és ott a lakáson belüli kismegszakító dobozban a O és a föld egy nagyon vastag egyeres vezetékkel össze volt kötve ( Hozzáteszem volt olyan ahol 4mm2 réz vezetővel találkoztam,persze a lakás többi része aluval volt csinálva! )
0
Szia !
Anno más előírások voltak .
Ha leföldeli a negatív pólust , akkor l Jaca szakvéleményét nézd meg .( A mérés idejére , (CSAK AKKOR), elkeríteni a standot , csak megfelelő szakképzettségű és oktatott személy léphet be , táblával jelezni,hogy veszélyes hely , narancssárga lámpával jelezni , hogy mérés folyik ,...stb Ez a legegyszerűbb megoldás . Szerintem .)
0
Szia!
Más előírások voltak az ok,de anno nem volt ennyire túllihegve ez a dolog (földelés,Fi relé,meg még lehetne sorolni) azt mégis minden megy szépen hiba nélkül (legalább is nekem a műszereimmel kapcsolatban mondom) pedig azt vannak olyan dolgok hogy ha valaki meg látná fogná a fejét! Igaz Neked ezt nem igen kell mondani !!
A mérés idejére , (CSAK AKKOR), elkeríteni a standot , csak megfelelő szakképzettségű és oktatott személy léphet be , táblával jelezni,hogy veszélyes hely , narancssárga lámpával jelezni , hogy mérés folyik ,...stb
Ez tetszik!
Üdv
Zoli
0
Köszönöm Jaca !
0
Plusz kapcsolóüzemű tápok, laptop töltő stb.
0
Szia. Miért lebegne? Ne kapcsold rá a földre. A DC az maradjon külön áramkör. nem fog az sehova lebegni.
Tibi
1
Szia Tibi
A "lebegés" nem téma... a szabályosság szabványosság a lényeg.
Üdv
0
Szia.
nem értek az erősáramhoz. De szerintem nem lenne érintésvédelem szerint szabályos. A védőföld a nullával közösítve van. És ahol a nulla megjelenik, ott megjelenhet a fázis is.
Tibi
0
??? Ne zavarjuk össze szegényt. A védőföld az épület betáplálásánál a kismegszakítók és a hibaáram-védőkapcsoló (FI-relé) előtt van közösítve. Ha a fázis zárlatba kerül a nullával, akkor leold az automata. Ha a fázis zárlatba kerül a védőfölddel, akkor a FI-relé old le. A fázis nem jelenhet meg a védőföldön, sem az I. érintésvédelmi osztályú készülék fémtestén.
Ez nem mond ellent annak, hogy adott készülék belsejében ránézésre nem tudhatjuk, melyik tápvezetéken van a nulla, és melyiken a fázis. Ezért kell mind a két vezetéket érintésvédelmi szempontból egyformán kezelni. Természetesen nem szabad lekötni a nullát a védőföldre a készülék belsejében, vagy bárhol máshol (kivéve a korábban említett ponton).
Konkrét példám van. Van egy készülékem, ami I. érintésvédelmi osztályba tartozik, az érinthető fémrészei össze vannak kötve a védőfölddel. Van benne egy nagyfeszültségű trafó (600V~), és utána egy feszültségsokszorozó (6kV=). A nagyfeszültségű trafó szekunderének egyik vége le van kötve a védőföldre, a 6kV ehhez a potenciálhoz képest áll elő. Ebben a konkrét esetben nem lehet "lebegtetni" a 6kV-ot a készülék működéséből adódóan, de szerintem más esetben lehetne.
Én azért nem hagynám teljesen "lebegni" a tápegység nagyfeszültségű, földfüggetlen kimenetét. Az egyik (pl. a negatív) végét "megfognám" egy 100 kiloohmos ellenállással a védőföld felé. Vagy lekötném a földre
Üdv, lcsaszar
2
Szia,
A DC táp akkumulátorról vagy hálózatról működik? Bent van az is a kemencében? Ezeket a fontos információkat nem közölted. Ha hálózatról működik, akkor I. vagy II. érintésvédelmi osztályba tartozik? Általában semmi nem indokolja, hogy leföldeld a + vagy a - ágat. Gondolom van a tápegység kimenetén túláramvédelem, ha zárlatba kerūlne a nem földelt ág a testhez, amennyiben mégis földelnéd. 500V- nál én nem alkalmaznék érinthető fémrészeket, csakis kettős szigetelést, beleértve a kábeleket a mérendő cuccig, és azon belül is.
Üdv, lcsaszar
0
Szia
A tápegység NEM leválasztott, ipari hálózatról üzemel, védővezetős és EPH rendszer van kiépítve, korrekt módon.
A tápegység nem a kemencében van, hanem mellette, biztosítékon keresztül + áramkorlát is be van állítva. A tápegység kimenete szabványos elosztó dobozban van elosztva.Ezzel nincs is probléma.
Kettős szigetelést a körülmények miatt nem tudunk alkalmazni.
Kérdésem arra irányult, hogy labor körülmények között, köthető a negatív potenciál a kemence vázára? Mivel NEM törpe feszültségről van szó.
pl. a leválasztó transzformátor szekunderét NEM földelheted.
Jó lenne értelmezni a szabvány eme részét.
Köszi MINDENKINEK
0
Szia!
A leválasztótrafó szekunderét azért nem földelheted, mert abban a pillanatban elveszíti leválasztó jellegét. De minden trafót, ami nem autotrafó, vagyis a szekunder tekercse galvanikusan elválasztott a primertől, nyugodtan ráköthetsz a védőföldre.
Jelen esetben csak arról kell gondoskodnod, hogy feszültség alatt senki ne fogdossa a kivezetéseket.
Ha az a cél, hogy egy kondenzátort feszültség alatt tarts miközben hűtöd, fűtöd, párásítod, akkor felesleges leföldelned.
2
Szia!
Egy DC tápegységnek akár a pozitív, akár a negatív pontját is össze lehet kötni a véfőfölddel, ha az alkalmazás úgy kívánja. Hogy veszélyesebb? Hát, engem ugyanúgy megégetett a földelt hegyű pákám, mint a földeletlen...
A legjobb ÉV megoldás a szigetelés, illetve a feszültség jelenlétének kijelzése, pl egy bazinagy piros lámpával, "RÁZ VAZZE" matricával ellátva.
Ha nem szülséges, akkor ne kösd rá.
Üdv: Jácint
0
Szia !
A tápegység szekunder oldalát ne kösd földre..
Ha a tesztberendezés háza földelve van, a táp negatív pólusa ne legyen földpotenciálon.(Földhurok)
Illetve az általad említett áramütés veszélye.
Védelmi megoldásként legyen a teszter körül gumiborítás (szőnyeg) a padlón, és mechanikai védelmeket kell alkalmazni a mindkét polaritás együttes érintésének elkerülésére.
(Elkerítés, burkolati elemek, burkolás)
Üdv! Luke
0
NE "egy DC tápegységet" írj!
Nevezd meg pontos típusát! Fotózd körbe az adatlapját! Hadd lássuk !
0
Szia
több fajta is van, de például ilyen:
https://www.valuetronics.com/product/xhr600-1-7-xantrex-dc-power-supply-...
0
Bocs!
A linkedben szerepel "None"
Igy értem.
Az 500Vdc utân a.teszt áramkör ? Saját tervezés ?
Hidd el hogy szűrni kell!
A pl 500Vdc .tápodat terheld le.ês mêrd meg!
Megfogsz lepődni
0
Azért is lebeghet a fesz mert nem egy elektromosan korrekt tervezés . Házigyártású lesz .
Ezért keressűk a szűretlenség okát .
Amit okozhat a terhelés is . Terheletlenűl nem lebeg a fesz Leterhelve lebeg .
0
...
0
Van egy tesztelendő berendezésed aminek 500VDC táp kell.
Ennek a tesztelendő berendezésnek ezek szerint megvannak azok a bekötési pontjai ahova a tápfeszt be kell kötni.
Azt gondolom nincs más teednő mint helyesen bekötni a tesztelendő készüléket minden trükk nélkül.
0
A tápegység ház a hálózat földjével van összekötve jobb esetben. A tápegység kimenetét, ha lehetséges, földfüggetlenre készíteném.
0
Sziasztok!
Ne tedd!
Élet és vagyon biztonsági szabályokat nem szabad megszegni !
A lebegő feszűltséget zavarszűrővel szűrd !
https://www.distrelec.hu/hu/halozati-szuro-230-vac-schaffner-fn2030-06/p...
Nem állítom,hogy pont ez.De valami hasonló ?
0
Köszönöm mindenkinek a választ. A tesztelt alkatrész kapacitás(ok) . Sajnos egyéb infót a tesztelendő alkatrészről / képek nem adhatok ki, jogi dolgok, meg satöbbi miatt...
A PRIMER dolgok/ zavarvédelem, most NEM érdekes...
INKÁBB A SZABVÁNYOSSÁG , SZABÁLYOSSÁG - mint villamos szakember - rám is vonatkozik.
Arra cégen belül vannak ugye felülvizsgáló emberek , de tudjátok ez meredek téma..
Addig "nincs gond, amíg valami baleset, áramütés tűz stb. nincs"
0
Erősen attól is függ, a tesztelendő berendezésnek mi a viszonya a kemencéhez. Egyáltalán 500V- ra vagyis annak többszörösére szigetelve van a kemencétől? Ha nem akkor értelmetlen a kérdés. pára gőz éri? Amúgy ha csinálsz neki valami kettős szigetelésű megoldást, rendes bevezető vezetékeket, akkor az érintésvédelem miatt felesleges bekötni a táp testét a kemence védőföldjére. Ha meg muszáj az áramkör miatt, akkor bajban leszel, mert pl a belinkelt zavarszűrő sem biztos, hogy alkalmas 500V DC-re. Amúgy milyen kemence? Ha elektromos, és az termeli a zavarokat, akkor azt kell árnyékolni, vezetéket sodorgatni.
0