You are here

Háromfázisú villanymotor csillag vagy delta? ELMAGYARÁZTÁTOK, KÖSZÖNÖM.

31 posts / 0 new
Last post
szuts
szuts picture

Üdvözlet!

Beismerem, hogy tudnom kellene, mert tanultam a Villamos gépek tantárgy keretein belül a 3 fázisú villanymotorok bekötésének dolgait, de már eltelt 43 év azóta, és sohasem volt szükségem ezekre az ismeretekre a gyakorlatban - elfelejtettem.
Most egy fazekaskorongot kellet bekötnöm 3 fázisra, ami eddig egy üzemi kondenzátorral 220V-ról működött. Az adattáblája nem látható, nem volt neki.
Csatoltam egy képet a 220V-os, 1 fázisú bekötésről. Itt a motor deltába volt beállítva.
Gondoltam, hagyom deltában, és egyszerűen rákötöm a 3 fázist, mert a kapocsdeknin lehetőség volt erre az üzemmódra is - kép a dekniről.
Bekapcsoltam, és egy rövid üzemidő után megjelent az égett szag, Fi-relé és kismegszakító, ... Újrateketcselés.
A tekercselő azt mondta, hogy csillagba kössem be. Bekötöttem, remekül működik.

Van néhány kérdésem:
- Mit rontottam el?
- Ha a kapocstábla engedi, miért nem lehet deltába kötni ezt a motort?
- Utólag olvasom:"ha 230/400V a feszültségjelzés, akkor csillagba; ha 400/690V a feszültségjelzés, akkor deltába kell kötni." Honnan kerül elő a 690V? Melyik elektromos hálózat ad ilyen feszültséget?
- Utólag olvasom:"Az első szám a delta kapcsolásra (sorkapocs dobozban a lamellák párhuzamosak), a második a csillag kapcsolásra (sorkapocs dobozban a lamellák egy vonalban vannak) vonatkozik.

motorbekotes_delta.jpgDelta kapcsolás

motorbekotes_csillag.jpg
Csillag kapcsolás

Mivel a hálózat 3x400V-os, mindig aszerint kell a motort bekötni, hogy hol szerepel a 400V jel.
Vagyis ha az adattáblán 230/400V a feszültségjelzés, akkor mivel a második szám a 400V, a motort csillagba kell kötni.
Ha a feszültségjelzés 400/690V, akkor mivel az első szám a 400V, a motort deltába kell kötni."

Hogy van ez pontosan?!
Bocsánat, ha valami nagyon triviális dolgot nem tudok, De gondoltam segítetek megérteni.
Üdv.
 

Comments
Orbán József
Orbán József picture

Egy gondolat, hogy az előző tekercselés miért égett le. Ha a kivezetések nem megfelelően voltak kihozva a kapocslécre, akkor a látszólagos, normális delta kötés esetén is a motor ügyesen leég.
Nem elég, hogy pl. felül a tekercsek eleje legyen kihozva, alulra megfelelő sorrendbe kell kötni a drótvégeket.
Így, ha rosszul is hozták ki a drótokat, a hiba csillagkötésnél nem jelentkezik.

0

Mindenhova
Mindenhova picture

Most épp nem tudom leellenőrizni a feltételezésem de szerintem van akkora ellenállás és persze különbség, h. egy egyszerű multiméterrel ki lehet mérni a tekercseket.

0

Kalex
Kalex picture
*****

Szia!

Most épp nem tudom leellenőrizni a feltételezésem de szerintem van akkora ellenállás és persze különbség, h. egy egyszerű multiméterrel ki lehet mérni a tekercseket.

Mit akarsz kimérni a multiméterrel? Egy 60 fokos elkötést biztos nem. Olvass utána.

Kalex

2

Mindenhova
Mindenhova picture

Üdv!

Nem szeretnék új topickot nyitni ha nem muszáj ezért ide írok hátha valaki olvassa ezt még...

Van egy 3 fázisú motorom 220/380V 3kW-os és ezt szeretném 230V-ról üzemeltetni. Tudom, h. tele van az internet frekiváltókkal/inverterekkel, ez is a baj, h. túl nagy a kínálat. Ha valaki akár többen is tudnának típust gyártót javasolni megköszönném.

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: mekkora teljesítményt vársz tőle egy fázison?

Bálint

0

mpisti
mpisti picture

Pl. ez: https://www.szindor.hu/frekvenciavaltok/fv-03-frekvenciavalto-3kw-767.ht... Ez olcsó. Nem tudom hogy komolyabb gyártók készítenek-e ekkora teljesítményre 1 fázisú frekvenciaváltót, (jellemzően 2,2 kW a határ) de kínaiban van. A motort 1 fázisú táplálásnál deltába kell kötni!

0

huszezres
huszezres picture

mpisti!
Vigyázz, 3x400V 3kW és 3x230V 3kW között az a külömbség, hogy a 3x 230V-nál nagyobb az áramfelvétel! Arra odafigyelni a frekiváltónál, mert letilt!

0

AzzA
AzzA picture
*

Akkor röviden:
A 230/400 a delta/csillag ami azt jelenti, hogy a motor tekercselése/ tekercsei 230V feszültségre van méretezve.
Ebből adódik, hogy ahol a fázisok közt 230V feszültség van ott az adott motort deltába kötöd, és olyan hálózaton ahol a fázisok közt 380V van (mint általában a mi rendszerünkben) ott csillagban.
Ha megfigyeled a motor tekercselésének összekötését láthatod, hogy csillagban 2 tekercs sorosan van kapcsolva, ezért tudja a 380V-ot, mig ha deltába kötöd egy tekercs kerül a két fázis közé.
 

0

szuts
szuts picture

Helló!
Köszönöm a válaszod.
Írod:"Ebből adódik, hogy ahol a fázisok közt 230V feszültség van ott az adott motort deltába kötöd, és olyan hálózaton ahol a fázisok közt 380V van (mint általában a mi rendszerünkben) ott csillagban."
Kérdésem: Van olyan ország/rendszer, ahol a fázisok között 230V van?! Ha nincs akkor miért említik ezt az értéket?

0

AzzA
AzzA picture
*

Van olyan ha jól tudom a 110V- os ország
Ha 1f- böl frekivaltoval van 3f, akkor is ez a feszültseg
 

0

mindigehes
mindigehes picture
**

Szia!

Jaja, amcsiknál ez a helyzet, de kicsit árnyaltabban.. Ott 1F feszültsége valóban 120V, de 2F megy mindenhova, mégpedig 180fokkal eltolva. (gyakorlatilag  2*120V a betáp, egy középcsapolásos trafóról) Tehát ők meg tudják oldani a 240V betápot (kivéve a Virgin szigetek, ott 110V :)  ) Japán a kakukktojat, mert ott valóban ha jól tudom, 1 F van, a mezei népnek.. még a mosógépeik is gyakran fűtés nélküliek, mert nincs rá power)

0

uniman
uniman picture
***

Nekem úgy tűnik, hogy itt most a 400V/690V lenne a fő kérdés...vagy nem?
Akkor én most "elrontottam" ?:
Ebben a topicban említett "400V/690V"-os 4kW-os motort csillagban indítjuk a 3x400V-ról és bizonyos idő elteltével -mikor a motor eléri a névleges fordulatszámát-, átkapcsoljuk deltába...bő egy éve így üzemel!

0

AzzA
AzzA picture
*

Csatoltam egy képet a 220V-os, 1 fázisú bekötésről. Itt a motor deltába volt beállítva.
Gondoltam, hagyom deltában, és egyszerűen rákötöm a 3 fázist, 

Az elejére válaszoltam, de egyszerre mindenre is laugh
Amit írtam abból egyenesen aránylik, hogy ahol a motorra ez van írva, (400V/690V )és a hálózati fázisok között 380V a feszültség, ott a motort deltába kell kötni.
Egyet kell alapul venni, hogy minden motort lehet csillagban indítani, de a csillag motort nem lehet deltában, ez mindig a hálózati feszültség függvénye.
400V/690V"-os 4kW-os motor csillagban indítása nem törvényszerű, azt mindig a terhelés / áramfelvétel / biztosított hálózat minősége határozza meg.
Nyilván egy 4KW-os motort ami nem üresen indul, hanem egy "jelentős" terhelést mozdít meg nulláról, nem célszerű deltában indítani háznál az indulási áramfelvétel miatt.
Ipari körülmények között 8-10KW alatt nem jellemző a cs/d indítás.

0

szuts
szuts picture

Írod: "Egyet kell alapul venni, hogy minden motort lehet csillagban indítani, de a csillag motort nem lehet deltában, ez mindig a hálózati feszültség függvénye." Mi az, hogy "Csillag motor"? Én úgy tudtam, hogy van egy motor, amiben - az egyszerűség kedvéért - van három tekercs. Ha ezeknek a tekercseknek mindkét kivezetését kivezetik a kapostáblába - 6 kivezetés - , akkor ott nem beszélhetünk csillag, vagy delta motorról, hanem van egy motor, amit, vagy csillagba kötök, vagy deltába. Valamit nem jól gondolok?
Írod:"400V/690V"-os 4kW-os motor..."Van olyan elektromos hálózat, ahol 690V rendelkezésre áll?! Ha nincs, akkor hogyan/miért kerül ez a feszültség említésre? Hiszen senki sohasem fogja használni.
Valami kezd felhomályosodni  nálam... Lehet, hogy az egész problémámat a túl precíz meghatározás adja? Lehet, hogy csak azt kellene a motorokra ráírni, hogy "Ezt a motort 230/400V-os rendszerben tilos/nem tilos deltába kötni"?! És ha tilos, akkor ki sem vezetik a csillagpontot, hanem a motoron belül megoldják a csillagpont kötést?!

0

AzzA
AzzA picture
*

Ne bonyolitsd.
Nálunk a 3 fázis 3x380v ezért minden 230/400 -as motor csillag, és minden 400/690 -es delta
A deltát kötheted csillagba, a csillagot nem kötheted deltába.
Ennyi.

0

uniman
uniman picture
***

Nálunk már kb. másfél évtizede a 3 fázis 3x400V  (a 220 V meg 230 V)...smiley

0

AzzA
AzzA picture
*

Akkor minden rendben, megoldódott a probléma.
Nem konektor hanem dugalj.

0

huszezres
huszezres picture

Szia!
Ha 3fázisú frekiváltót használsz, akkor CSILLAGBA kell kötni a mocit!
Ha egyfázisú frekiváltót használsz, az 1x230V-ból csinál 3x230-at! Itt ilyenkor DELTÁ-ba kell kötni a mocit!
Természetesen csak 230/400V-os mocinál!

0

szuts
szuts picture

Helló!
Köszi a válaszod.
A jelen helyzetben nem volt szó a frekvenciaváltó használatáról.

0

kferi
kferi picture

Pedig az egyetlen jó választ adta meg...

1

huszezres
huszezres picture

Üdv! Igazad van, de talán ezt sem tudtad!
Ráadásul: van 380Voltos csak DELTA motor, amit ha csillagba kötöd, lágy indítású gyengébb moci lesz! Én így használok egy 2.2KW-os csak delta motort az esztergámon, ahol egy átkapcsoló biztosítja hogy csillagban, vagy épp deltában használjam! Természetesen feltétel a 6 kivezetés!! Uff!

File csatolás: 

0

lcsaszar
lcsaszar picture
*

Sziasztok!

Egy lazán kapcsolódó kérdés a FI-relé működése. 3 fázisnál ugye akár csillag, akár delta kapcsolásnál a nullavezetőn nem folyik áram ideális esetben. Ilyenkor a FI-relé mit hasonlít össze? Feltételezésem szerint a három fázisvezetőn folyó áram vektoros összegét (ami elvileg nulla, és elvileg megegyezik a nullavezetőn folyó árammal) hasonlítja össze a nullavezetőn folyó árammal. De mi van akkor, ha delta kapcsolásban nincsen nullavezető?

Üdv, lcsaszar

1

szuts
szuts picture

Helló!

A Fi relé az összes bejövő-Összes kimenő áram különbségét figyeli. Mikor leégett a motor, gondolom földre zárt valamelyik fázis. Ezért szólalt meg az ÉV relé, meg a kismegszakító is.

0

Alex52
Alex52 picture

Nullavezető lehet, hogy nincs, de a motor testjére menő "nullázó" vezető, azaz földelővezető van. A FI relé  életvédelmi szerepéből kifolyólag arra való, hogy  megakadályozza a test potenciáljának megemelkedését. Megemelkedés akkor lehetséges, ha áram folyik a testen akár a földelés felé (ha van ott), akár a nullázóvezetőn vissza . Ez az áram nem a Fi-relén folyik vissza, ahogy a fázisvezetőkön rajta keresztül jött, hanem "kerülőúton" . Meglátja ezt a Fi-relé és az érzékenységének megfelelő különbségnél ( jobbak már jóval előtte) azonnal levált. A fi relé nem motort véd ( mint pl. a hőkioldó), hanem életet .......

1

uniman
uniman picture
***

Ebben a topikban is szó volt a "690V"-ról : https://elektrotanya.com/comment/334875#comment-334875
https://agisys.hu/hirek/motorok-feszultseg-jelzese
Netes idézet:
"Már csak egy rejtélyt kellene eloszlatni: miért használják a 400/690 V jelzést, holott a hálózaton nincs is ennyi? Egyszerűen azért, mert szabványosan az adattáblán a csillagkapcsolás maximális feszültségét kell megadni. 400 V-os tekercsek pedig csillagban nyilvánvalóan 400 V fázisfeszültséget bírnak, illetve igényelnek, melynek vonali értéke 400 x gyökhárom vagyis 690 V."

1

szuts
szuts picture

Helló!
Köszönöm a válaszod.
Írod:"Egyszerűen azért, mert szabványosan az adattáblán a csillagkapcsolás maximális feszültségét kell megadni. 400 V-os tekercsek pedig csillagban nyilvánvalóan 400 V fázisfeszültséget bírnak, illetve igényelnek, melynek vonali értéke 400 x gyökhárom vagyis 690 V."  Ez megmagyarázza, a számomra teljesen használhatatlan 690V említését. Akkor ez a szabváníosság miatt kell, de használati értéke nincs ennek a paraméternek. :)

0

cseteferenc
cseteferenc picture

Szia!
 Jelen esetben, ahogy irva vagyon, a motor mukodott 230V-on, deltaban, kondival ahogy kell. Ha ez a motor nem lett attekerve monora,kondisra, (munkatekercs - segedtekercs)  marpedig nem lett ,ha deltaban van, es a cimkejen irva vagyon a 220/380, vagy 230/400 , akkor kotelezo modon csillagba kell kotni harom fazishoz. 1 Kw alatt altalaban igy van.
 udv
 Csete

0

szuts
szuts picture

Helló!

Sajnos - mint írtam, - nem volt cimke a motoron. Igaz, ha lett volna, sem tudtam volna, hogy mit jelentenek rajta az értékek... :)
Lassan kezd tisztulni a kép. Sajnálom, hogy mindezeket, amiket itt leírtatok, a bekötés előtt nem tudtam. Megspóroltam volna egy tekercselést. :)
Köszönöm mindnyájatoknak.

0

AzzA
AzzA picture
*

Ha ugyan ez 220/380, vagy 230/400 lenne ráirva és 3KW-os lenne akkor nem csillagba kellene kötni ?
1 Kw alatt altalaban igy van. Felette hogy van úgy általában ? surprise
 

0

mpisti
mpisti picture

 A 230V/400V-os kapocsfeszültségre tervezett motoroknál a 230V az egyes fázistekercsek feszültségét jelzik, a 400V pedig a motor névleges feszültségét csillag kapcsolásban. 
A csillag kapcsolás meghatározása jelen esetben azért fontos mert a kapocstáblán szereplő kapcsolási módra vonatkozik a gyártó által megadott motorteljesítmény. Ha a motor adattáblára az van írva hogy 400V delta,akkor az adattáblán szereplő teljesítményadat CSAK a delta üzemre érvényes, ez azért fontos,mert sokan abba a tévedésbe esnek hogy ha a deltás motort csillagban járatják akkor is levehető az a tengelyteljesítmény mint delta üzemben, pedig valójában csak valamivel több mint a fele. Az általános felhasználású motoroknál 4kW-ig jellemzően csillag kapcsolásúak a motorok, efelett delta üzem a jellemző. Ezt talán az indítóáram indokolja, ami 4 kW-ig nem okoz jelentős hálózatterhelést, efelett viszont már a gyártástechnológia indokolja a delta üzemet(nagyobb tekercsfeszültség, kisebb áram=több menet vékonyabb huzal) Szóba került a frekvenciaváltók használata. Ha 3 fázisú Y kapcsolású motort 1 fázisról segédfázis kondival használunk, akkor a kapocstáblán szereplő teljesítménynek kb. a felére lehet számítani, az eredetihez képest sokkal alacsonyabb billenő és indítási nyomatékkal.
Ellenben ha 1 fázisú frekvenciaváltót használunk és a motort deltába kötjük, akkor az adattáblán szereplő teljesítmény a motorból simán kivehető,persze csak az adattáblán szereplő frekvencián.

3

Sponsored links