You are here

Philips TDA 1541 A DAC IC csöves kimenettel

13 posts / 0 new
Last post
Zalai Peter
Zalai Peter picture

Philips TDA 1541 A - val  készült DAC panelom van, eredetileg OPA kimeneti fokozattal. Csöves kimenetet szeretnék utána tenni, ehhez kivettem az OPA-kat, és a visszacsatoló ellenállásokat. A TDA kimenetét 1 kohmmal lezártam. 200 ohm, és 1.5 kohm körüli lezárásokkal láttam, a Philips CD 304.ben is 1.5 kohm van, de fel van húzva 3 V DC-re ellenálláson keresztül. A lezárás a gondom, mert az 1 kohmmal 10 mV körüli jel jön le, a kapcsoló jeltől már alig látszik. Jelforrás a számitógép DaqGen generátora. 40 % kimeneti szint felett a TDA-n már torz a jel. Mit javasoltok ? A válaszaitokat előre is köszönöm.

Comments
lcsaszar
lcsaszar picture
*

Szia!

Ez a régi DAC a kedvencem, még ma is kiváló a hangja. A lényeg, hogy áramgenerátoros a kimenete, ezért nem a megszokott módon kell használni.
A kimenete 0...4 mA. Azért szokták 1.5 kohm-mal 3V-ra felhúzni, hogy +/-2mA kimenete legyen. A kimenete kisohmos lezárást igényel, mert +/-25mV kimeneti feszültség felett torzít. Ezért az optimális lezáró ellenállás 12.5 ohm-nál nem lehet nagyobb. Én azt tapasztaltam, hogy el lehet menni 47 ohm-ig. Ekkor 100mV csúcs feszültség lép fel az ellenálláson, ami 70mV effektív. Tehát utána legalább 20-szoros erősítés (vagy 20-szoros áttételú trafó) kell. Ezt a kisohmos lezárás + erősítő kapcsolást I/V konverternem nevezik. Lényegében az eredeti műveleti erősítő 1.5 kohm ellenállással visszacsatolva ezt a funkciót valósítja meg 2 db alkatrésszel (a költségcsökkentés jegyében).
Keresd meg a neten Lampizator nicknevű lengyel csávó kapcsolásait. Vagy csak szimplán köss a 47R lezáró ellenállás után egy SRPP kapcsolású ECC88-at. Bármilyen IC-s áramkörnél jobb, zeneibb lesz a hangja.

http://www.lampizator.eu/LAMPIZATOR/photogallery/gallery.html

Üdv, lcsaszar

1

Ramses
Ramses picture

Szia!
Csináld így: https://darklanternforowen.wordpress.com/2017/09/26/adagio-tda1541a-non-...
Meglásd, király lesz.
(Az az 1:15 áttételű mikrofon trafó sokat segít a zajokat illetően.)
Csőnek nem rossz választás a 6N2P  sem.

1

TonyStark
TonyStark picture
***

Teljesen igazad van, az illesztőtrafó a tuti, de ez-ahogy látom-egyre inkább "mumus" az építők szemében, mert ugye
melós, drága, meg időbe kerül....

 

0

TonyStark
TonyStark picture
***

Szia!

Ha ezen az oldalon ezt átolvasod, biztos találsz megoldást.

https://audiodiyers.hu/viewtopic.php?f=48&t=45

Ha jól emlékszem ez, áramkimenetes, tehát először megfelelő értékű lezáróellenállás, nem kell felhúzni a kimeneteket sehová,és utána az 
ellenálláson eső feszültséget erősíted tovább.
De már rég volt, nem emlékszem.

Üdv!  Tóni

Ui:Látom már 3 fórum is ezen pörög, biztosan lesz megoldás smiley

2

Zalai Peter
Zalai Peter picture

Megszületett az áramkör. Beraktam még másik csopiba is, ide csak belinkelem.
https://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_19327.html

0

TonyStark
TonyStark picture
***

Szia!

Gondolom elégedett vagy a hangjával.
A mérések sajnos -számomra- nem hordoznak információt.
Javaslom az ilyenkor "szokásos" 100Hz/1kHz/10kHz-es frekvencián történő négyszögjeles méréseket,
igazából abból jön le információ az áramkör működésének jóságáról.
Ha új szkópot nem is, de egy normális mérőfejet azért szerezz be, annyit megérdemel a dolog.
A picit túllövéses, hosszú lecsengésű négyszögjeled esetén tényleg nem tudható így, hogy a hiba ott van, vagy a méréssel viszed be.
Egyébként gratulálok hozzá.

Üdv!  Tóni

0

lcsaszar
lcsaszar picture
*

Szia Péter!

Gratulálok én is. Van egy kérdésem: mi van a TDA541A előtt? Ugyebár azt írtad, hogy ez egy külső DAC. Hogyan megy bele a digitális jel? TOSLINK, SPDIF? Milyen mintavételi frekvenciával megy a bemeneti digitális jel? Van valahol a jelforrás és a DAC között digitális szűrő?
Ezt azért kérdezem, mert a szkópábráidon látható berezgést a négyszögjel felfutó és lefutó élénél tipikusan a digitális szűrő szokta okozni. Ez nem hiba, a működési elvből adódik.
Szóval ne aggódj, nem a mérőzsinór okozza, az nem is tudna ilyen jelalakot produkálni.
Sokan kiiktatják a digitális szűrőt, mert nem tetszik a hangja. Ekkor nem lesz ilyen berezgés.

Üdv, lcsaszar

0

Zalai Peter
Zalai Peter picture

Szia.
Ha még csak mérőzsinór lenne, de a cső RCA csatiján mértem egy rossz minőségű RCA kábellel. A szóp oldalán se zártam le kb 50 Kohmmal, az 1 Mohm  zárta csak le. Na de a lényeg : hallgatható állapotba került a darab. A TL431-es áramgenerátor megmaradt, 2 mA-re beállitva. Nem is csúszkál. Kimeneti offset 0.1 mV, ami akár mérési hiba is lehet. A TDA kimenetét 220 ohmmal kellett lezárni, ez adta a legjobb eredményt. A csöves rész 26-ot erősit. Igy a csöves részről, és az eredeti IC-s kimenetről egyforma szint jött le. Ez egy gyári, ( sajnos kinai ) komplett DAC panel 50 ezerért. Van koax, és USB bemenete is, és egy átkapcsoló hozzá. A táprész is rajta van a trafó kivételével. A kimeneti IC-ket kivettem, és a TDA felé menő 1500 ohmot. Megnyugtatóan kellő kivezérlési tartalék marad a TDA-n, 4 V lejön a csőről simán, a sz.gép generátor programjával, normál ( nem generátorral ) hajtva ennek az ötöde, 800 mV. Visszaosztva a TDA-n 30 mV van. Mint a kinai cuccoknak általában, ennek is a táprész a gyenge pontja. A stabkockák hűtőbordáit alig lehet megfogni, olyan forró, közvetlenül mellette a bóvli elkó, hadd száradjon ki minél hamarabb.Viszont az analóg, és digitális föld el van választva. A TDA kényes 100 nF-jai német fólia kondik. Hallgatom már pár napja a Lafayette LA226C csöves erősitőmmel, amit alaposan átalakitottam. FET-es táp, a katodin ( anód-katód ) fázisforditót differenciálerősitős fázisforditóra cseréltem E88CC-vel. Hangszin kikötve, potik, kondik cserélve, a végcsövek elé tettem egy katódkövetőt, szeretik az alacsony impedanciás meghajtást. A végcsövek kombinált munkapont beállitással működnek most. Katódellenállás / előfesz. Mesés hangja van, jó fölű barátaimnak is nagyon tetszik. Van köztük ( békebeli ) hangmérnők, aki még tudja hogy kell szólni egy cuccnak, meg komolyzenét oktató tanár / zenész. Van egy kvartettjük is. Na szóval, a DAC-nak marha jó hangja lett. Van egy "High-End Audio Streams", ami nagyon jól szól, beteszem ide. A "close" ra kattintva több stilus között lehet válogatni, nekem a lounge, és a jazz tetszik a legjobban. Van egy teszt anyagom is a gépemen, szintén hátborzongatóan szépen szól. Csontra tekert hangerőn is csak minimális zaj van, brumm semmi, pedig minden cső váltóról van fűtve.A DAC-nál a fűtést felhúztam +75 V-ra R-C szűréssel, fólia kondival. "mű" követőnek van kötve, tehát a felső cső katódján 160 V DC van, igy nem földelhető a fűtés. Az anódja FET-es stabról megy. Siemens E88CC van benne. Orosz csővel mikrofóniás volt kicsit. Komoly cső kell ide. 
https://www.hionline.eu/lounge/

0

lcsaszar
lcsaszar picture
*

@lcsaszar:
A kimenete kisohmos lezárást igényel, mert +/-25mV kimeneti feszültség felett torzít. Ezért az optimális lezáró ellenállás 12.5 ohm-nál nem lehet nagyobb. Én azt tapasztaltam, hogy el lehet menni 47 ohm-ig.

@Zalai Peter:
A TDA kimenetét 220 ohmmal kellett lezárni, ez adta a legjobb eredményt.

Érdekes megfigyelés, köszönöm! Egyben gratula. TDA1541A S1 vagy S2-ben nem gondolkoztál? Állítólag klasszisokkal jobb, mint a sima. Csak nehéz eredetit kifogni, és nem lehet megfizetni.

Üdv, lcsaszar

 

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: akár a rajzot is ide tehetted volna

Bálint

0

Zalai Peter
Zalai Peter picture

Terjedelmes leirást, és szkópábrákat is betettem, nem csak rajzot, amúgy sikerült az anódot, és katódot felcserélni. 

0

Orbán József
Orbán József picture

​"Ui:Látom már 3 fórum is ezen pörög, biztosan lesz megoldás :) "
Heej, ha ezt az én galambocskám, Galuska Galagonyevics megérhette volna..."​

0

Sponsored links