üdvözlet
Feszültségmérőt készitenék ezzel az icvel.
Megpróbáltam leszimulálni Proteus programban a kapcsolást de valamit nem sikerül mert nem azt mutatja amit kell.
A kapcsolás ez volna.
:vs
Köszönöm aki érdemben tudott segiteni.
:vs
üdvözlet
Feszültségmérőt készitenék ezzel az icvel.
Megpróbáltam leszimulálni Proteus programban a kapcsolást de valamit nem sikerül mert nem azt mutatja amit kell.
A kapcsolás ez volna.
:vs
Köszönöm aki érdemben tudott segiteni.
:vs
.
smart kit no 1137
1
Szia ! Gondolatébresztőnek kicsit átrajzoltam a rajzod. Nem eléggé és nem is álltam neki bemeneti osztót varázsolni, de amit látni kell rajta, azt lehet látni.
Legelőször is: az ICL710x DVM-ek CSAK 200 mV-ot mérnek direktben, bemeneti osztó nélkül. Nem 2V-ot, nem 200V-ot. Ha a 200 mV-nál többet szeretnél mérni, akkor oda méretezz olyan bemeneti osztót, ami a bemenetre jutó feszültséget max. 200 mV-ra leosztja arányosan a kimenetén.
Az általam módosított design file az megegyezik a lementett képtartalommal. Csak a te DSN file-od az egy régebbi verzió és én nem tudok régebbi verzióra konvertálni. De a lementett képen is láthatod a lényeget.
Ha a kis potmétert (RV2) az rajz elején, a batéria mellettit, tologatod, akkor a mellette levő kis mV mérőn pörögnek az adatok (0 és valami 18,2 mV között, hasra állítottam be az osztót).
Állíts be egy neked tetsző értéket ezen a kis mV mérőn az RV2 segedelmével és a 7107 alatti beállító potmétert (RV1) állítsd addig, míg a nagy kijelzőkön az a mV érték van kijelezve, de TIZEDESEK NÉLKÜL ! mint a kis mV mérőn (pl. 12,5 mV a kis mV mérőn 012-t fog kijelezni a nagy kijelzőkön). Ekkor, ha jól állítottad be a 7107 potméterét, a rajz elején levő potmétert tekergetve a nagy kijelzőkön tökugyanazt a feszültséget kapod EGÉSZ MILLIVOLTOKBAN, mint amit a kis mV mér a bemenő osztón.
A továbbiakat már a bemeneti osztó méretezésével tudod mérni. Ha DVM-et akarsz, akkor a rendes osztót, ha meg csak egy tartományban akarsz mérni, akkor meg egy egyszerű osztót kell gyártanod.
2
Azért a kollégát hadd vegyem a védelmembe, bár nem hiszem, hogy szükséges. Én is sok minden olyat leszimulálok (ha tudok) progival, amit előtte még nem építettem, tehát nincs vele tapasztalatom.
A szimulációval inkább az a baj, hogy rohadtul erős hardver kell hozzá, illetve, hogy lényegi információkat nagyon nem lehet vele leszimulálni. Továbbá, a szimulációk arra jók, hogy az ember, pláne kevesebb szakmai tapasztalattal, legalább a koncepcióját tudja valahogy vizsgálni. Jó, nem jó ?
Én is építettem már 7107-tel DMM-et, évtizedekkel ezelőtt (komputeres szimuláció még a fasorban se volt !). Csak éppen az első próbálkozásnál pl. a műszert nem lehetett kinullázni és egy árva buznyák leírás, nem sok, annyi se volt arról, hogy miért. Így például az se volt leírva, hogy az IC kis RC oszcillátorába nem árt, ha nem a gagyi kínai tárcsakondenzátort teszi az ember, hanem jó minőségű kondenzátort. De mire erre akkor rájöttem, legalább három új és átrendezett nyákot megépítettem (de legalább csak a saját anyagom és időm veszett el ezáltal). És akkor is csak véletlenül derült ki a gond: az IC oszcillátorában eltörtem a kerámia kondit és más nem lévén, egy jó minőségű darabot tettem a helyére. Láss csodát ! A műszert azonnal ki lehetett nullázni a beállítások után. De nem volt ám akkor internet, meg sok ilyen segítőkész kolléga egy helyen.
Az sem mindegy, ha a kolléga odahaza nem tud nyákot gyártani, mert akármiért, akkor azt másutt kell legyártatnia. Az pedig nem biztos, hogy olyan hú, de fasza, hogy egy valag pénzt kell kifizetnie egy olyan, akár kis felületű nyákért is, amiről a későbbiekben bebizonyosodik, hogy sajnos elb@szta. Akár csak egy-két vezetékkel, akár az egész koncepciót. És akkor még ide vehetjük az időfaktort is, lehet, hogy neki "azonnal" kell a nyák és nem tud rá várni napokat vagy heteket.
Úgyhogy, a kolléga hadd szimuláljon. Inkább próbáljunk meg segíteni neki, ha tudunk.
2
Mi történik, ha nem készíttet panelt? Próbanyákhoz, több féléhez is hozzá lehet jutni, ami előre ki van fúrva. Nem olyan komplikált ez a kapcsolás, hogy akár ne lehessen behuzalozni...
Még a 80-as évek végén építettem egy ébresztő órát, próbanyákon. Amikor elkészült, és szépen működött, "bedobozoltam" és azóta is folyamatosan működik, hozzá sem kellett nyúlni. Itt a képe. Kívülről senki nem mondja meg, hogy "huzalozva" van...
0
Nagyon ügyes voltál. Csak elfelejtesz pár nagyon fontos dolgot. Nem tudod, hogy a kolléga milyen életkorú. Tanulta-e az elektrót, ismeri-e a próbanyákokat, használja-e a próbanyákokat, vacakol-e a próbanyákokkal ?
Ha a kolléga veled egy idős, akkor ő tudja, hogy a próbanyák aranyat ér. Ismeri is, használja is, nem zsenánt neki a prototípust ezen elkészíteni. Még a nálad jó húsz évvel fiatalabb korosztályok (megbocsáss, nem akarlak megbántani a koroddal) is ismerik a próbanyákot. Én is csináltam ezerféle dolgot próbanyákon. Még mikrovezérlős, komputeres cuccokat is. Na és ? Tök jó. Könnyebb javítani, ha elpasszolok valamit. Csak találjam meg a huzalok között.
De ha a kolléga a 20-as, 30-as korosztály vagy nem tanulta az elektrót, csak hobbista, akkor jobban szereti a komputerközeli dolgokat, tehát szimulálja a prototípust (vagy legalábbis megpróbálja). A próbanyákot valószínűleg nem ismeri, vagy ha igen, akkor nem szívesen baszakodik vele. Inkább csinálTAT egy nyákot valahol. A fiatal korosztály kurvára nagy hátránya a tapasztalaton kívül az idősebbekkel szemben az, hogy NINCS TÜRELMÜK, minden azonnal kell, de inkább tegnapra és rögtön elsőre jól is működjön.
Akárhogy is, a rajza alapvetően működik. Csak nem tudta/elfelejtette, hogy a 71xx IC-k 200 mV-tal dolgoznak. Ha többet szeretne, akkor ahhoz tisztességes bemenet kell.
3
Szia!
A hobbisták ezt már keresztbe-hosszába-oda -vissza kivesézték:
https://www.hobbielektronika.hu/forum/icl7106-icl7107
Komplett designok, panelrajzok, minden amit akarsz.
És egyetértek: Nem szimulálgatni kell, hanem megépíteni.
Ezeréves atomstabil IC.
Tóni
4
Szia!
Nem értem, miért akarod leszimulálni?
Keress egy jó kapcsolást, építsd meg, és örülj, hogy működik...
Én készítettem magamnak még a 80-as évek végén ICL7106-al kézi műszert, és ICL7107-el asztali műszert is. Nem "szimuláltam, csak megépítettem, és a mai napig nem kellett hozzá nyúlnom, mindkettő hibátlanul működik.
7
Szia!
Dobd fel rar-ban a projectet, ne kelljen a próbához újrarajzolni.
0
üdvözlet
Ez a kapcsolás, valamit nem jól kötök be, vagy a szimulátor nem teszi a dolgát?
:vs
0
Sokat nem rontottál csak a bemenetet.
1
üdvözlet
Értem kell egy 10-es meg 100-as osztó a bemenetre.
:vs
0
A rajzal lesz inkább probléma.
0
Tippek:
Üdv.
0
A legelső hiba a 2V mérése volt normális bemeneti osztó nélkül. Lehet, hogy hiba volt a +5V-os ágra semmit se írni, mivel az így csak egy semmilyen tápfeszültségen volt. Persze, lehet, hogy a progi van annyira intelligens, hogy az ilyet kompenzálja valahogy (esetleg a spice leírás alapján), de ezt nem tudom. Én oda rendes +5V-ot véstem. Így a módosítások működnek.
0
Egyszerű kapcsolás pár módosítás és működni fog.
Lényeg hogy az ic modellje jó (használható)
0
Amit ide visszaküldtem a topic nyitó embernek, az már működik. Csak azt kell véglegesítenie, hogy mekkora feszültséget szeretne mérni és ahhoz kell gründolnia egy bemeneti osztót. És aztán sínen lesz, mint József Attila.
1
Van ilyen bemeneti osztóm, ezzel meglenne az osztó 1000 /2000/ Volt-ig: Remix V9113 ell. Hálózat 10 MOhm
0
szia: sok adatlapja van a neten, alkalmazási rajzzal, össze kell hasonlítani
A 35-36. lábon be kell állítani a potméterrel a referenciafeszültséget a leírás szerint
Bálint
0