Helló! A mikró trafóján az egyenirányítás után a kondi méretétől függően 4-4,5 kV feszültség keletkezik, a magnetron felgerjedése után ez leesik 2,5 kV környékére. Mivel ez elég nagy feszültség, sokszorosan meg kell gondolni a méréshez elkészítendő feszültségosztót, kábeleket, szigeteléseket.
Köszönöm neked is a válaszodat, meg a segítséget, de elvetettem az ötletet, mivel beláttam, hogy nem lenne praktikus 230-ról üzemeltetnem a szigetelés vizsgálót!
Nem lenne mobil, mindenhova nem hurcolhatom magammal a 230-at. Amúgy is csak "B" terv volt. Megpróbálom megjavítani a gyári szigetelés vizsgálót. Ha nem sikerül, odaadom egy nálam tapasztaltabb szakinak, hogy csinálja meg! Lehet, még így is olcsóbb, mint egy újat készíteni a nulláról.
2000V körül. Ebből kaszkád feszültségkétszerező kapcsolással állítanak elő a magnetronnak 4000V DC-t. Mit akarsz belőle csinálni? Ha újrahasznosítod, vedd ki a mágneses söntöket is.
szia: a primerre rákapcsolsz 6-12V AC feszültséget és megméred a feszültséget a szekunderen, a műszert először 500-1000V állásba kapcsolva, majd aránypárral kiszámolod
Szia! Köszönöm a válaszod! Jogos a kioktatás, mert nem fogalmaztam egyértelműen!!!
Mindenképpen a névleges feszültségen szeretném mérni, nem törpefeszültségen, hogy nem-e menetzárlatos!?
Azért tettem fel kérdésnek, hogy tudjak viszonyítani, minősíteni, hogy jó-e? Ha már van egy átlagos érték, akkor tudni fogom, hogy jó-e, ha kb. annyit mérek.
Tudom, hogy nem úszom meg, hogy csináljak egy nagy feszültségre pl. 10 KV-ra méretezett fesz osztót, hogy nyugodtan mérjek rajta műszerrel, csak előbb kíváncsi voltam, mire számíthatok, mekkora értéket kellene mérnem, ha jó a trafó.
Egyébként semmit sem tudok róla, mert piacon vettem, Azért szeretném tesztelni, hogy használható-e még másra is. Nem mikróba kellene.
Szia!
Ha nevleges feszen/üzemi körülmenyek közt szeretned tesztelni nem kellene megfeledkezned a kb terhelesröl sem!
A vàrhato kb 4KV feszt pl. Univekaval (van 5KV-os extra bemenete :-)) lazan merheted-csak azert a szigetelesekre ügyelni kell!
A többit man böven leirtak a kollegak.
Eredmenyest!
K.
Ha menetzárlatra vagy kíváncsi nézd meg a primer tekercs áramfelvételét 230V-ról. Max pár 100mA. Durva zárlatnál 10A fölött is lehet, volt ilyen mikro trafóm. Szerencsére csak a szekunder ment el, de arra eleve nem volt szükségem, lebontottam.
Arra már én is gondoltam, hogy a nagyfeszültségű szekundert leszedve & Ø 2 mm-es CuZ huzalból mondjuk 18 V-os tekercset rátéve milyen jó akkutöltőt lehetne belőle csinálni (persze kicsit macerás, hogy az összehegesztett EI vasakat előbb szét kell flexelni, a tekercselés után pedig ismét összehegeszteni).
De azt nem tudtam, hogy szándékosan túl van gerjesztve a vas & hogy ennyire rossz a trafó hatásfoka.
Ezen azzal sem lehet javítani, hogy a primer & a szekunder tekercselés közé beékelt mágneses söntöket kiütjük?
Ezeknek a söntöknek mi a szerepe az eredeti μ-trafóban?
Szia! Azért van túlgerjesztve, hogy olcsó legyen. Nézz meg egy orosz elektronyika mikró trafót, majd tedd mellé a mostanit ;)
Ebből semmit nem lehet csinalni, ami 10 percnél tovább kell, hogy menjen. Nem erre van tervezve.
A shunt kivétele után a karakterisztikája jobban fog hasonlítani egy normális trafóra, de a túlgerjesztésen ez nem segít. Ha szétbis szeded, és a primert is újra tekered, akkor se lesz tökéletes, mert a vas is vastag, rossz minőségű...
Mindenkinek köszönöm a válaszát, meg a segítséget! A mikró trafóból egy szigetelésvizsgálót szeretnék csinálni úgymond "B" tervként, ha a gyári Ganz XS 5001-est nem sikerülne felújítanom. Emiatt vettem a trafót. egyenirányítanám. Igazából a hatásfok nem annyira számít, mert rövid üzemre készülne, max 100 uA-rel terhelném csak. Legalábbis idáig így terveztem, ha nem sikerülne a felújítás!
Ezekből a trafókból kis méretű ponthegesztőket szoktak csinálni. Egy csomó ilyen DIY project van a neten. A vasmag (mivel hegesztett) szétszedése nélkül ki így, ki úgy módszerrel leszedik a szekunder tekercset, majd a helyére jellemzően két menet jó marha vastag hegesztő kábelből "befűznek" két menetet, és már kész is.
Az indítása (ponthegesztés) a 230V-os primer kör feszültség alá helyezésével történik. :)
Az az igazság, hogy nem beszélek "Külföldiül", így még sosem mertem ilyen oldalakról rendelni. Azért köszönöm az ötletet!
A méret, meg a súly nem foglalkoztatott, úgyis asztali műszernek készíteném, ha sor kerül rá, nem hurcolnám terepre. Meg talán egy kicsit átláthatóbb, egyszerűbb is számomra. El kell ismernem, annyira még nem vágom a témát, nem is tagadom, nem vagyok profi! Nekem ez csak autodidakta hobbi!
Nem hiszem hogy praktikus az asztali szigetelés vizsgáló , egy fűtőszálat , vagy motort , hagy ne kelyen már kiszerelni , hogy megmérjem . Különben ezeket külföldi oldalakat meg lehet magyarul is szólaltatni , de ha megkérsz valakit , biztos megrendeli neked , ezer forint nem a világ vége .
Be kell, hogy lássam, igazad van! Ezért is szeretek itt olvasgatni, véleményt cserélni, mert sokat lehet tanulni a jóval tapasztaltabb kollégáktól!
Utólag is köszönöm az ötletet, javaslatot!
Szia!
Saját érdekedben, felejtsd el a projektet.
A trafó teljesítménye túl nagy az elvégzendő feladatokhoz. Válassz olyan kivitelt, ami rendelkezik megfelelő áram és teljesítmény korláttal.
Szia!
Van igazság abban, amit írsz! Kicsit olyan, mint "verébre lövöldözni gépágyúval.....", pedig elsőre jó ötletnek tűnt. A 4-5000 V már nagyon nem játék, könnyen "más lesz a fogása" a készüléknek!
Ha meg is épül, alap, hogy nem direktbe zárnám rövidre, hanem megfelelően méretezett ellenállás láncon (50MOhm), 100uA Amérőn keresztül!
Milyen probléma lehet, amire hirtelen nem gondoltam?
életvédelmi szempontok, megfelelő szigetelésű, nagy feszültségű mérőfej, megfelelő szigetelés, a készüléknek, speciális, nagyfeszültségre készült ellenállások , kapcsolók
Ezt így, ahogy van, el kell felejteni, nehogy újsághír legyen belőled
Dehogynem gondoltam! A nagyfesz kábelnek sima, tehát nem ellenállásos, hanem hagyományos, rézsodronyos gyújtókábelt használnék. 15 KV-ig szigetel!
A mérőfejeket meg 25-ös átmérőjű teflonrúdból esztergálnám ki. A közepébe meg 5 mm-es rozsdamentes acélból mérőcsúcsot. Az előtét ellenállásra húznék zsugorcsövet. Ha kell, akkor triplán. A készüléken még gondolkodok, hogy milyen házat építsek, textilbakelit, vagy teflon, még nem tudom. Elhiheted, nem áll szándékomban megrázó élményben részesülni!!
Ami miatt kicsit aggódom, az az, hogy mennyire lenne stabil a feszültségszint!? Ha ingadozik, nem lehet hiteles a mérés. Márpedig egy valamire való szigetelésvizsgálónál illene stabilnak lennie az 5KV-nak, hogy pontos értéket kapjak. Az nem számít, hogy a kijelző uA-es, legfeljebb átszámolom Ohm-ba.
Mitt akarsz 5kV-on vizsgálni ? Szerintem fogalom zavar van nálad . Szigetelés vizsgálat nem egyenlő az átütési szilárdság vizsgálóval , de az már egész más téma , és 50Hz váltó áram .
Mielőtt belekezdés a tervezésbe tanulmányozd át a szabványokat : https://meter.hu/publikacio/pdf/javitas_utani_vizsgalat_01.pdf
A napi szerviz tevékenységben (nem gondolom , hogy gyártás, termék fejlesztés a szűk profilod ) akkor ezek a paraméterek tökéletesen megfelelnek : https://www.hestore.hu/prod_10032466.html
Hiteles mérést , saját építésű műszerrel , sosem fogsz tudni csinálni , dokumentálni .
Kedves Ityvity!
Aludtam rá egyet és be kell, hogy lássam, igazad van, tényleg halva született ötlet volt részemről a mikró trafó ilyen célú felhasználása! Nem köthetek kompromisszumot a mobilitás kérdésében. Tényleg nem praktikus az asztali változat, nem hurcolhatom mindenhová magammal a 230-at!
Másrészt én nagyon nem ebből élek, nem vagyok érintésvédelmi felülvizsgáló, még csak szervizes sem, nem készítek másoknak termékeket eladásra,
vagy ilyesmi. Nekem az elektrotechnika pusztán hobbi, a saját szórakoztatásomra készíteném a mérőeszközt. Azt jól látod, hogy nemcsak szigetelés vizsgálóként, hanem átütési szilárdság vizsgálóként is funkcionálna. Pl.: Nagy feszültségű kondik teszteléséhez, vagy készítéskor ellenőrzéshez. Hiteles dokumentálásra semmi szükségem, bőven elég, ha tudom, hogy megfelelő az alkatrész, vagy a felépítmény.
Szia!
Speciell a kondik(de szinte minden egyebre is igaz) atütesre vazsgalata egy eleg kenyes dolog; CSAK lassan "feltekert" vizsgalo fesszel vegezd mert egyebkent az is atüt aminek semmi baja nem lenne!!
Kari
Szia!
Nincs tapasztalatom nagyobb feszültségű átütéses vizsgálatban. Neked van ebben tapasztalatod? Mi ennek az oka?
Mármint annak a jelenségnek, amiről írtál.
Szurkee
Átütést lehet vizsgálni meg tesztelni . Ha teszteled akkor valamilyen előre fesz. re teszteled ha jó akkor megfellel , ha pedig vizsgálod mennyit bír ki az már roncsolással jár de ezt mérés is meg megmutatja , hogy megfelel é a követelménynek , de nincs roncsolás , kicsi áram , nem üt át .
Helló! A mikró trafóján az egyenirányítás után a kondi méretétől függően 4-4,5 kV feszültség keletkezik, a magnetron felgerjedése után ez leesik 2,5 kV környékére. Mivel ez elég nagy feszültség, sokszorosan meg kell gondolni a méréshez elkészítendő feszültségosztót, kábeleket, szigeteléseket.
0
Köszönöm neked is a válaszodat, meg a segítséget, de elvetettem az ötletet, mivel beláttam, hogy nem lenne praktikus 230-ról üzemeltetnem a szigetelés vizsgálót!
Nem lenne mobil, mindenhova nem hurcolhatom magammal a 230-at. Amúgy is csak "B" terv volt. Megpróbálom megjavítani a gyári szigetelés vizsgálót. Ha nem sikerül, odaadom egy nálam tapasztaltabb szakinak, hogy csinálja meg! Lehet, még így is olcsóbb, mint egy újat készíteni a nulláról.
0
Üdv!
2000V körül. Ebből kaszkád feszültségkétszerező kapcsolással állítanak elő a magnetronnak 4000V DC-t. Mit akarsz belőle csinálni? Ha újrahasznosítod, vedd ki a mágneses söntöket is.
0
Szia!
Itt alaposan kitárgyalják--ékes Google tájszólásban is érthető.
https://icdself.com/hu/9/dlja-kuhni/mikrovolnovka/proverka-transformatora/
De mit akarsz belőle késziteni?
Mert; nagy a bekapcsolási áramlökése, rossz a hatásfoka , nem állandó üzemű, tehát ...............?
0
szia:
rossz a hatásfoka ,
Túlgerjesztett üzemmódban működik, 2-4000 V és nem színuszos
Bálint
0
szia: a primerre rákapcsolsz 6-12V AC feszültséget és megméred a feszültséget a szekunderen, a műszert először 500-1000V állásba kapcsolva, majd aránypárral kiszámolod
Bálint
1
Szia! Köszönöm a válaszod! Jogos a kioktatás, mert nem fogalmaztam egyértelműen!!!
Mindenképpen a névleges feszültségen szeretném mérni, nem törpefeszültségen, hogy nem-e menetzárlatos!?
Azért tettem fel kérdésnek, hogy tudjak viszonyítani, minősíteni, hogy jó-e? Ha már van egy átlagos érték, akkor tudni fogom, hogy jó-e, ha kb. annyit mérek.
Tudom, hogy nem úszom meg, hogy csináljak egy nagy feszültségre pl. 10 KV-ra méretezett fesz osztót, hogy nyugodtan mérjek rajta műszerrel, csak előbb kíváncsi voltam, mire számíthatok, mekkora értéket kellene mérnem, ha jó a trafó.
Egyébként semmit sem tudok róla, mert piacon vettem, Azért szeretném tesztelni, hogy használható-e még másra is. Nem mikróba kellene.
0
Szia!
Ha nevleges feszen/üzemi körülmenyek közt szeretned tesztelni nem kellene megfeledkezned a kb terhelesröl sem!
A vàrhato kb 4KV feszt pl. Univekaval (van 5KV-os extra bemenete :-)) lazan merheted-csak azert a szigetelesekre ügyelni kell!
A többit man böven leirtak a kollegak.
Eredmenyest!
K.
0
Szia!
Ha menetzárlatra vagy kíváncsi nézd meg a primer tekercs áramfelvételét 230V-ról. Max pár 100mA. Durva zárlatnál 10A fölött is lehet, volt ilyen mikro trafóm. Szerencsére csak a szekunder ment el, de arra eleve nem volt szükségem, lebontottam.
0
Több lesz az pár 100mA-tól .
0
Sziasztok!
Szép hajnalt!
Arra már én is gondoltam, hogy a nagyfeszültségű szekundert leszedve & Ø 2 mm-es CuZ huzalból mondjuk 18 V-os tekercset rátéve milyen jó akkutöltőt lehetne belőle csinálni (persze kicsit macerás, hogy az összehegesztett EI vasakat előbb szét kell flexelni, a tekercselés után pedig ismét összehegeszteni).
De azt nem tudtam, hogy szándékosan túl van gerjesztve a vas & hogy ennyire rossz a trafó hatásfoka.
Ezen azzal sem lehet javítani, hogy a primer & a szekunder tekercselés közé beékelt mágneses söntöket kiütjük?
Ezeknek a söntöknek mi a szerepe az eredeti μ-trafóban?
Üdv. :-))
0
Szia! Azért van túlgerjesztve, hogy olcsó legyen. Nézz meg egy orosz elektronyika mikró trafót, majd tedd mellé a mostanit ;)
Ebből semmit nem lehet csinalni, ami 10 percnél tovább kell, hogy menjen. Nem erre van tervezve.
A shunt kivétele után a karakterisztikája jobban fog hasonlítani egy normális trafóra, de a túlgerjesztésen ez nem segít. Ha szétbis szeded, és a primert is újra tekered, akkor se lesz tökéletes, mert a vas is vastag, rossz minőségű...
0
Mindenkinek köszönöm a válaszát, meg a segítséget! A mikró trafóból egy szigetelésvizsgálót szeretnék csinálni úgymond "B" tervként, ha a gyári Ganz XS 5001-est nem sikerülne felújítanom. Emiatt vettem a trafót. egyenirányítanám. Igazából a hatásfok nem annyira számít, mert rövid üzemre készülne, max 100 uA-rel terhelném csak. Legalábbis idáig így terveztem, ha nem sikerülne a felújítás!
0
Hali,
Ezekből a trafókból kis méretű ponthegesztőket szoktak csinálni. Egy csomó ilyen DIY project van a neten. A vasmag (mivel hegesztett) szétszedése nélkül ki így, ki úgy módszerrel leszedik a szekunder tekercset, majd a helyére jellemzően két menet jó marha vastag hegesztő kábelből "befűznek" két menetet, és már kész is.
Az indítása (ponthegesztés) a 230V-os primer kör feszültség alá helyezésével történik. :)
0
Hú vaze 3-4 kg szigetelés vizsgáló ? Mi volna ha egy "oco kici" Kínai boost converter alkalmaznál , mehetne elemről is , 2 mA kimenő áram , akár 1200V , mi kell több ?
https://www.banggood.com/5V-12V-Step-Up-to-300V-1200V-DC-DC-Boost-Conver...
Ha nem lenne elég
https://fr.aliexpress.com/item/4000076420295.html?spm=a2g0o.search0304.0...
2
Az az igazság, hogy nem beszélek "Külföldiül", így még sosem mertem ilyen oldalakról rendelni. Azért köszönöm az ötletet!
A méret, meg a súly nem foglalkoztatott, úgyis asztali műszernek készíteném, ha sor kerül rá, nem hurcolnám terepre. Meg talán egy kicsit átláthatóbb, egyszerűbb is számomra. El kell ismernem, annyira még nem vágom a témát, nem is tagadom, nem vagyok profi! Nekem ez csak autodidakta hobbi!
0
Nem hiszem hogy praktikus az asztali szigetelés vizsgáló , egy fűtőszálat , vagy motort , hagy ne kelyen már kiszerelni , hogy megmérjem . Különben ezeket külföldi oldalakat meg lehet magyarul is szólaltatni , de ha megkérsz valakit , biztos megrendeli neked , ezer forint nem a világ vége .
0
Be kell, hogy lássam, igazad van! Ezért is szeretek itt olvasgatni, véleményt cserélni, mert sokat lehet tanulni a jóval tapasztaltabb kollégáktól!
Utólag is köszönöm az ötletet, javaslatot!
0
Szia!
Saját érdekedben, felejtsd el a projektet.
A trafó teljesítménye túl nagy az elvégzendő feladatokhoz. Válassz olyan kivitelt, ami rendelkezik megfelelő áram és teljesítmény korláttal.
Kalex
2
Szia!
Van igazság abban, amit írsz! Kicsit olyan, mint "verébre lövöldözni gépágyúval.....", pedig elsőre jó ötletnek tűnt. A 4-5000 V már nagyon nem játék, könnyen "más lesz a fogása" a készüléknek!
0
Nem a 4-5 kV a probléma hanem a nagy teljesítmény , meg 50Hz , meg 100X nagyobb rövidzár áram mint a gyári szigetelés vizsgálónak ( 2-3mA)
0
Ha meg is épül, alap, hogy nem direktbe zárnám rövidre, hanem megfelelően méretezett ellenállás láncon (50MOhm), 100uA Amérőn keresztül!
Milyen probléma lehet, amire hirtelen nem gondoltam?
0
szia: amire nem gondoltál, néhány szempont
életvédelmi szempontok, megfelelő szigetelésű, nagy feszültségű mérőfej, megfelelő szigetelés, a készüléknek, speciális, nagyfeszültségre készült ellenállások , kapcsolók
Ezt így, ahogy van, el kell felejteni, nehogy újsághír legyen belőled
Bálint
0
Dehogynem gondoltam! A nagyfesz kábelnek sima, tehát nem ellenállásos, hanem hagyományos, rézsodronyos gyújtókábelt használnék. 15 KV-ig szigetel!
A mérőfejeket meg 25-ös átmérőjű teflonrúdból esztergálnám ki. A közepébe meg 5 mm-es rozsdamentes acélból mérőcsúcsot. Az előtét ellenállásra húznék zsugorcsövet. Ha kell, akkor triplán. A készüléken még gondolkodok, hogy milyen házat építsek, textilbakelit, vagy teflon, még nem tudom. Elhiheted, nem áll szándékomban megrázó élményben részesülni!!
0
Ami miatt kicsit aggódom, az az, hogy mennyire lenne stabil a feszültségszint!? Ha ingadozik, nem lehet hiteles a mérés. Márpedig egy valamire való szigetelésvizsgálónál illene stabilnak lennie az 5KV-nak, hogy pontos értéket kapjak. Az nem számít, hogy a kijelző uA-es, legfeljebb átszámolom Ohm-ba.
0
Mitt akarsz 5kV-on vizsgálni ? Szerintem fogalom zavar van nálad . Szigetelés vizsgálat nem egyenlő az átütési szilárdság vizsgálóval , de az már egész más téma , és 50Hz váltó áram .
Mielőtt belekezdés a tervezésbe tanulmányozd át a szabványokat :
https://meter.hu/publikacio/pdf/javitas_utani_vizsgalat_01.pdf
A napi szerviz tevékenységben (nem gondolom , hogy gyártás, termék fejlesztés a szűk profilod ) akkor ezek a paraméterek tökéletesen megfelelnek :
https://www.hestore.hu/prod_10032466.html
Hiteles mérést , saját építésű műszerrel , sosem fogsz tudni csinálni , dokumentálni .
0
Kedves Ityvity!
Aludtam rá egyet és be kell, hogy lássam, igazad van, tényleg halva született ötlet volt részemről a mikró trafó ilyen célú felhasználása! Nem köthetek kompromisszumot a mobilitás kérdésében. Tényleg nem praktikus az asztali változat, nem hurcolhatom mindenhová magammal a 230-at!
Másrészt én nagyon nem ebből élek, nem vagyok érintésvédelmi felülvizsgáló, még csak szervizes sem, nem készítek másoknak termékeket eladásra,
vagy ilyesmi. Nekem az elektrotechnika pusztán hobbi, a saját szórakoztatásomra készíteném a mérőeszközt. Azt jól látod, hogy nemcsak szigetelés vizsgálóként, hanem átütési szilárdság vizsgálóként is funkcionálna. Pl.: Nagy feszültségű kondik teszteléséhez, vagy készítéskor ellenőrzéshez. Hiteles dokumentálásra semmi szükségem, bőven elég, ha tudom, hogy megfelelő az alkatrész, vagy a felépítmény.
0
Szia!
Speciell a kondik(de szinte minden egyebre is igaz) atütesre vazsgalata egy eleg kenyes dolog; CSAK lassan "feltekert" vizsgalo fesszel vegezd mert egyebkent az is atüt aminek semmi baja nem lenne!!
Kari
1
Szia!
Nincs tapasztalatom nagyobb feszültségű átütéses vizsgálatban. Neked van ebben tapasztalatod? Mi ennek az oka?
Mármint annak a jelenségnek, amiről írtál.
Szurkee
0
Átütést lehet vizsgálni meg tesztelni . Ha teszteled akkor valamilyen előre fesz. re teszteled ha jó akkor megfellel , ha pedig vizsgálod mennyit bír ki az már roncsolással jár de ezt mérés is meg megmutatja , hogy megfelel é a követelménynek , de nincs roncsolás , kicsi áram , nem üt át .
0