Tiszteletem!
Segítséget szeretnék kérni nálam tapasztaltaktól.
A készülék nagyon koszos volt belül.
Tisztás után, még mindig nem olvasta be a lemezeket. A KSS150-es lencséjét és a lencse alatti kimeneti lencsét megtisztítva már a TOC -ot beolvasta, de lejátszani nem volt hajlandó.
Vettem a bátorságot, és szétszedtem a lézer egységet. Ez a teljesen függőleges felépítésű változat. Az optikai utat egy levehető lemez zárja. Levettem, kifújtam levegő spray-jel. A mozgó lencse egységet 2 db csavar tartja. Levettem és kitisztítottam a lencsét belülről is. Organikus, 0 oldószert tartalmazó eljárással.
Nos, innentől gyárira visszaállított lézer árammal tökéletesen lejátszotta a lemezeket, DE...
Írott lemezt hiba nélkül. Ugrás a számok között, beletekerés, nem probléma. Sem az első, sem az utolsó számnál.
Ellenben gyári CD-t vagy be sem olvassa, vagy lejátsza, a lemez 1/3-ig még az ugrálás és a tekerés is megy, de aztán már nem. Ha pl a 6. számról a 7. re akarok ugrani, akkor le-fel szaladgál a kocsi, ugrálnak a track számok, meg az idő, időnként bele reccsen egy kis hangrészlet, aztán vagy betalál véletlenszerűen egy korábbi szám elejére, közepére, vagy közli, hogy nincs lemez, és leáll.
Nem értem, ezmiez...
Szerviz manuálom sajnos nincs hozzá, nem találok a net-n, max kamugyanús oldalakon fizetöset.
Ha fordítva viselkedne, még érteném (gyári hibátlan, írott zagyva), de így nem fogom...
Előre is köszönöm!
Gábor
valami ebben is akad
0
Üdv!
Köszönöm, de ebben teljesen más IC készlet van és a traverz is más.
Gábor
0
Kiástam 15$
cd1065 is a többi részlet kérdés
milyen számozások vannak
0
Üdv!
Azta! NEM SEMMI VAGY!
A Dual 1045/1050 kb megegyezik (99%). Ezek szerint ez egy átcímkézett Dual... vagy fordítva... :-)
Privátban jöhet a számlaszámod. Megérdemled A 15$-t :-)
Gábor
1
majd írd be CD-1182R=dual cd1045
0
szia:
https://www.aliexpress.com/item/32887097832.html
A Dual CD1180 talán hasonlít?
https://elektrotanya.com/dual_cd1120rc_cd1130rc_cd1135rc_cd1150rc_cd1180...
Bálint
0
Üdv!
Köszönöm, de ebben teljesen más IC készlet van és a traverz is más.
Gábor
0
Üdv!
Sajnos nem hasonlítanak. A Sherwood-ban KSS150A lézer, Sony CXA1182/1181/1135 IC készlet van + Analog Devices D/A konverter(ek).
A linkeltben Sanyo lézer (SF91) és számomra ismeretlen IC készlet.
Van KSS212A lézerem vadi új. Elvileg csereszabatos a 150A-210A-212A. Itt inkább valami elektronikai bibire gyanakszom.
Már csak azért is, mert az EF balance poti tekergetésével sikerült a lemez végi stabilitást javítani, csak ezen közben a lemez elejét be sem olvassa.
Ehhh... Vakon tapogatózom...
Gábor
0
Szia!
https://elektrotanya.com/comment/497211#comment-497211
KN
0
szia. nem ferde a lemezfészek, vagy az egyik vezetőpálca?
Bálint
0
Üdv!
Próbáltam valahogy megérteni, hogy mit miért csinál...
Lehet, igazad lesz.
Sajnos csak PC szkópom, meg miniDSO-m van, ezért az RF jelet nem tudom szépen kirajzoltatni vele. De azért valamennyire látom.
A jelenség a következő: Lemez be, TOC-ot szépen és azonnal beolvassa. Lejátszást elindítom. A jel nagysága Vpp (írott lemezzel) 950mV körül ugrál 430kHz frekvenciával. Ahogy halad előre a szám, szépen lassan, de láthatóan csökken a jel amplitúdója. Kb. az 55. másodpercnél lecsökken 750mVpp környékére és ott visszaugrik a fej olyan 30-40mp környékére, ahol felugrik az RF jel 800mVpp-re, és 55mp-nél megint vissza, és ez a végtelenségig.
Ezen a mechanikán nem lehet állítani semmit. Próbáltam különböző végein papírlapcskával alátámasztást adni a pálcának, meg a műanyag alátámasztónak. De javulást semmiképpen, legfeljebb további romlást értem el.
Azt gondolom, hogy amikor megemeltem a lézer áramát, csak annyit értem el, hogy a jelvesztés pontját kitoltam. Ha meg túl sokat adtam, akkor már az elején túlvezéreltem a rendszert, az utolsó trackeknél meg kezdett volna jó lenni.
Kérdés:
Ez a jelenség nekem mechanikai torzulást mutat. Lehet más probléma? Mivel lehet ezt orvosolni? Azon kívül, hogy csere?
Van erre valami módszer?
Köszönöm a válaszokat...
Gábor
0
Szia!
A lemeztányér magasságát nem lehet állítani (tologatni a motor tengelyén?) Hordozható DVD lejátszónál sokat kínlódtam a beállításával.
0
Üdv!
Próbáltam alátétezéssel "állítani", de eredménytelenül.
Gábor
0
szia: katalógusban benne szokott lenni a magasság
Én ilyennel állítom, mert 0,5 mm is számít
Bálint
0
Szia!
Csak egy ötlet: Mivel a flat szalag a szánnal együtt mozog, nem lehetséges, hogy az szívat? Kontakthibás a szalagkábel valahol.
Üdv: Zsoca
0
Üdv!
Itt nincs lapos szalagkábel. színes, csőbe húzott elemi szálak vannak.
Próbáltam őket áthelyezni, mozgatni menet közben, nulla eredménnyel.
Gábor
0
szia: meg az is, ha a fej mozgása nem tökéletesen párhuzamos a lemez síkjával
Bálint
0
Üdv!
Kb erre gondolok én is.
próbáltam a lemezt kicsit torzítgatni, hogy van-e eredménye.
Mondjuk olyat sikerült elérnem egy CD-nél, ahol 1:10.nél elvesztette a trackket, ott el tudott menni 1:18-ig és ott vesztette el.
Szétkaptam a traverzet teljesen.
Sajnos a lézer harmadik"lábát" támasztó műanyag vezető, ami rá van csavarozva az alaplemezhez, görbe is és kopott is.
Úgyhogy hajlítgathatom én ezt, ahova akarom, olyan a fej mozgása miatta, mint egy hullámvasúton.
Nem is küzdök vele tovább, felesleges.
Ráadásul analóg szkóp nélkül nem is fogom látni a szem ábrát rendesen, anélkül meg csak tapogatózom a sötétben.
Ha akarok venni egy traverzet, annyit nem ér az egész masina.
Gábor
0
Szakadt szalagkábel okozott nekem hasonló hibát, hogy pl. csak oldalra borítva olvasta be a lemez elejét, vagy elment valameddig, aztán "karistolta" a lemezt, mintha keresné a sávot.
Szálanként ki lehet mérni, mozgatni is kell, vagy rossz pozícióban kikapcs és ott lemérni a szálakat egyesével.
Amúgy nem csak az E/F Bal potit kell állítani, mert a 3 poti együttesen működik. A T-Gain és az F-Bias is fontos.
Az egyik, ami szerintem neked kell, mivel "rossz úton jár" a fej, az a Track Gain, azaz a sávontartás. De ugyanakkor, ha elveszti a sávot, akkor a Focus Bias is számításba jöhet.
A lézerfej potját kell először állítani, azaz ha már valamennyit olvas (mint esetedben), meg kell keresni a 2 végpontot (durván max +-50ohm körül) és a két végpont közé középre kell állítani. Ezt a leggyakrabban használt lemeztípussal kéne beállítani, azaz ha gyárti hallgatsz inkább, akkor azt, ha kék vagy zöld anyagú lemezt, akkor azt.
Ha megvagy ezekkel, akkor a fej már jó, optimális, akkor kell tovább menni a potikra.
MINDIG JEGYEZD FEL A KEZDETI ÁLLÁST, 2 oldalról is megmérve, ha épp nem egyesített lábak.
Állíts egy picit MENET KÖZBEN és hallgassd a fejet/mechanikát és/vagy a kiadott hangot.
Már nem tudom, hogy melyik melyik volt (most nem akarom szétszedni, hogy megnézzem a sorrendet), de ahogy már valahol írtam, az egyikkel a fej sípolása hozható ki, azt a "sípolás épp megszűnése" mellé kell állítani pillanatnyilag (az a poti aránylag tág határok között állítható), egyes lemezeknél csipoghat, bár ekkor nagyon gagyi noname (pl. Omega Freestyle) lemezeket sercegve olvas. Ezt célszerű legutoljára állítani.
A másik poti szinte csak középállásban volt jó, jobban elállítva a fej kiszaladt a szélére és a lemez max sebességen pörgött, másik irányba meg sem találta a lemezt (no disc), viszont ez felelt a hibátlan olvasásért, tehát nagyon sokat kellett vele játszani, hogy minden frame leolvasásra kerüljön. (Bár a hang tiszta volt, sok frame átugrásra került, ezzel lehetett az átugrásokat lecsökkenteni és az előbb említett "sípolóssal" teljesen eltüntetni.)
A harmadik poti pedig mintha a lézererőt állította volna, hasonló eredménye volt, azaz egyik irányba sercegőssé vált a lejátszott hang, másik irányba meg nem tudott sávon tartani.
Az, amit előttem említettek, miszerint "fej mozgása nem tökéletesen párhuzamos a lemez síkjával", nem is kell így lennie, hiszen a lemez eleve egyenetlen és a fej ezt is tudja követni, durván 2-3mm-nyit is észrevétlenül lekövet. Ha be tudsz nézni a lemez és a fej közé, akkor látható, hogy a lencse pont úgy mozog, mint felette a lemez. A lemez berakása után történik a legnagyobb optikamozgás, mert akkor keresi meg a fókuszt, akkor oldalról nézve látható, hogy rendesen ki tud-e emelkedni.
Fontos, hogy rosszul írt lemezt nem minden olvasó tud hibátlanul leolvasni. Pl. van 4 magam által "fülre" állított lejátszó, amin be tudja olvasni, de van 2 másik, ami teljesen automatikusan állít mindent (lehetne kézzel is a szervizmenüjében, de teljes nullázás után 5mp alatt beállítja magát a berakott lemezhez), a hibás lemezhez nem tudta állítani magát. Pedig 4 lejatszó és 1 autóriádió is simán viszi a hibás lemezt, azaz nem is biztos hogy hibás a lemez.
Szóval összegezve, ha új vagy újszerű (1-2 évet ment max) a fej, akkor ne állíts rajta, ha öregebb, vagy sokat állt, akkor a 2 végpont közé.
16 éves lejátszókon (lemezbeszívós, nem tálcás) sem az optikát, sem a tükröket soha nem kellett pucolnom, csak az évek során a fejre plusz teljesítményt adni (2-4 évente), majd 100ohm alatti potiérték után cserélni a fejet egy az egyben. Tehát a tisztítólemezek és a tükrök tisztítása akkor szükséges, ha felnyitható a lemezajtó. Még kitolós esetében se jellemző, hogy annyi kosz menne bele.
0
Üdv!
Köszönöm!
Próbáltam állítani ezeket a potikat, de valójában nem értem el velük semmit.
Illetve annyit, hogyha feltoltam a lézer áramot, akkor messzebbre jutott a fej de végig soha nem tudott menni, mert ha egy határ fölé vittem, akkor már nem olvasta be a TOC-ot sem.
Az első track első pár másodpercében nagyjából 1Vpp környékén volt az RF jel. Ebből azt gondolom, hogy a lézer nem beteg. Ellenben gyönyörűen egyenletesen csökkent a szintje, ahogyan haladt előre a sávon, és 700mVpp környékén elvesztette a sávot és visszaugrott valamennyivel.
Valahol azt olvastam, hogy sáv vesztés esetén nem mindegy, előre ugrik, vagy vissza. Ha vissza, akkor mechanikai hiba van (ide tartozik a lézer lemezre merőlegességének hibája is), ha előre, akkor meg valamilyen beállítási hiba. Nos, ez mindig visszafelé ugrik.
Elengedem a kezét.
Veszek helyette egy működőt. Annyi pénzért, amennyibe e traverz kerülne, meglesz egy jó kis Denon...
Gábor
0
Nálam a Denon lejátszók önbeállóak, amiket említettem hogy több lemezt nem olvasnak be, viszont több olyan lemezt meg beolvasnak rendesen, ami más lejátszókban serceg rossz felírás miatt. Szóval a Denon is hol jobb, hol rosszabb, bár ez modelltől is függ, hogy önbeállós, szervizmenüből állítható, vagy potiról.
0
Üdv!
Hát, most majd kiderül. Egy DCD810-es. Elvileg makulátlan...
Gábor
0
Nekem csak pufferes lejátszóim vannak, amiket állítgattam (8-20mp shock proof), így nálam ilyen oda-vissza ugrálás soha nem volt. Viszont ahogy írtam, a lencse elég nagy mozgással bír, így a kopás/ferdeség kiküszöbölődhetne ezzel.
Ahogy írtad, esik a mért érték.
1 dolgot még megpróbálhatnál, hogy a lejátszható időnek közepén pause módba rakod és méred tovább. Jó esetben a lézer sávon marad, a lemez forog tovább az azonnali folytatás miatt. Ekkor ha a mért érték tovább csökken, akkor nem a mechanika a hibás. Ha az érték is megáll, az más.
Azt nem írtad, hogy a TOC (2 perc) utáni 1 percről van szó, vagy akár valamelyik track után is megy 1-1 percig, netán beletekerés után is megy egy darabig, vagy pontosan találja-e meg a track-eket, netán máshol indul, vagy 1-2mp-ig serceg a fej, mire megtalálja az elejét. (Nálam a beletekerés (FFW) sebességét is befolyásolta a 3 poti közül az egyik.)
1 perc a lemezen kb. annyi, mint amennyit motor (tengely) mozgás nélkül a lencse képes lekövetni. Azaz ha leállítod a mozgatótengelyt, eddig juthat el. Így én a tengelymozgatóra is tippelnék, főleg azért, mert csökkenő értéket mérsz, azaz egyre nehezeben van fókuszban. Ez hangban erősödő sercegést jelentene a zenében.
1
Üdv!
Ezzel mondasz valamit.
1-2-szer észrevettem, hogy lemez behelyezéskor, ha középen állt a fej, nem húzta be homepoziba.
Ha megy és pauzáltam, akkor stabilan megvolt az RF jel. Csak akkor csökkent, ha haladni kezd a lejátszási időben.
Sem csévéléssel sem lejátszással nem tudtam ezen a ponton túlvinni.
Ha traccket ugrottam, akkor elkezdett össze visszaműködni. Hol felpörög, hol belassul, stb.
Megnézem a motort és a meghajtását.
Ennyi esélyt még megérdemel...
(Most, hogy lett kapcsolási raj, pláne :-) )
Gábor
0
Ha működés közben alulról rá tudsz nézni, akkor a tengelynek folyamatosan lépegetnie kéne 1-2 mp-enként 1-2 fognyit. Hangban durván 5 halk kattanás után jön egy kis lépés, bár ez is típusonként változhat.
Nálam volt elnyalódott fogaskerék 1x, mert túlírás miatt túlment, de a végén beleütközött az alaplemezbe, utána az tudott szorulni. Gyárilag kenik (zsírozzák) a tengelyt és a csúszó részeket, akár az is lehet száraz.
0
Üdv!
És SIKERÜLT! Nagyon örülök!
Köszönöm az instrukciókat! Végül a Tied vezetett a helyes útra. A sled motor volt beteg. Kedve szerint hol ment, hol nem. Kontaktsprés átforgatás sokat segített az állapotán. Újra kentem a tengelyét. A mechanika már korábban ki lett pucolva és újrakenve. Itt csak pótoltam a sok szétszedés miatti veszteséget.
Minden potit visszaállítottam a jelölt helyre, még a lézer áramot is.
Azonnal és tökéletesen olvassa az írott lemezeket is, és azonnal, hiba nélkül ugrik a sávok között.
Köszönöm mindenki segítségét!
Főleg zsugori -ét, mert kitúrta az SM-t és kiderült, hogy ez valójában egy DUAL CD-1050RC.
Szóval ismét működik!
Köszönöm!
Gábor
2
Látod, pedig már feladtad... ugye, hogy a műszerezettség sem old meg mindent? A szabad szem olykor többet lát, mint a műszer.
0
szia:
A lencse és a tányér távolsága nem változott?
Pár tized mm is számít
Bálint
0
Üdv!
Én biztosan nem nyúltam hozzá.
De ellenőriztem alátétezéssel. Csak rosszabb lett.
Levett lencse burkolattal néztem, de teljesen tartományon belül van a fókusz tekercs.
Olvastam valahol, hogy Focus Gain állítással kellene próbálkozni.
Az a baj, jó lenne egy nyomorult manual, de nincs... :-(
Raktam bele egy teljesen új KSS212A-t is, de azzal is furcsán viselkedik. Fókuszál, felpörget, majd közli, hogy nincs lemez...
Nem értem...
Gábor
0