Sziasztok
A napokban hoztak javitásra egy KLIPSCH SUB12 subwoofert. Szép és nagy. Nem tudom megjavitani mert tőbbekkőzőt nem értem a mükődési elvét és nincs hozá rajz. Ez egy olyan D osztályu végfok amelykben aluláteresztő szürő és audió jel által vezérelt PVM nincsenek, telyes hidas kialakitás de valahogy nem BTL. Nem szeretném a kapcsolást lerajzolni mert nem lesz megfizetve. A kapcsolási elvet fényképen melékelem. Tudom hogy a FET tranzisztort nem ugy jelőlik mint a BJT, de talán kőnyebb megérteni. Van valakinek ehez rajz? Hogy mükődik? Maga a végfok egy PWM? Az biztos hogy kapcsoló üzemmódu végfok de ez D osztály?
Amugy a vegfok 100V flotáns tápfesze megvan, de a UC3842 nem reszket, ez 25V ot kap és egy külőn 12 lábas panel.
Tiszteletel, Maghiar Simion, Romania.
2022, December 15 - 12:01
#1
Sziasztok.
Próbléma megoldva, erősitő mükődik.
A kérdésemre, hogy létezik e D osztályu audio végerősitő, aluláterestő szürő és PWM nélkül, a válasz az hogy nincs, nem lehet. Buta kérdés volt egy buta embertől. Viszont létezik olyan kapcsoló üzemmódu audió végfok melynek semmi kőze az 1950 ben felfedezet, majd 1955 ben D ostályra keresztelt kapcsoláshoz. Én kifogtam egy ilyent. Nem tudom hogy menyire van elterjedve, de én nem láttam és nem hallottam róla. BASH a szabadalom neve, valójában egy ABD/2 osztályu végfok. Nagy hatásfok, szenzációs hang. Határozotan jobb mint egy D végfok. Egy kapcsoló üzemmódu végfok amelyk ugy szol mint egy AB. Nincs RF jel maradék a hangszóron, nincs aluláteresztő szürő a kimenet előt mert nincs reá szükség. Damping factor méretezhető, állitható. Megszokot jó hang.
Kőszőnet a hozzászólásokért, egyedül nem boldogultam volna.
Tisztelettel, Maghiar Simion Stefan
7
Szia!
Most akkor ez pontosan hogy van? A kapcsolóüzemű megcsinálja a pontos audiójelet egyenirányítva, csak a nullátmeneteknél és a polaritásnál van jelentősége az A/B osztálynak?
Még ifjú koromból rémlik, hogy agyaltam rajta, a veszteségek csökkentésére amplitúdófüggő táp kellene. Itt a táp pontosan leköveti az audiójelet, vagy az analóg végfok a nullátmeneteken kívül is belejavít?
0
Szia. Jó amit irtál, csak az egyenirányitás szó jó is meg nem is. Az BTL, (telyes hidas) AB végfok táplálását egy PWM táp szolgáltatja. Órajel= 500Khz. Egy 1 Khz es audió jel pozitiv részére az AB kap 25000 darab "energiacsomagot", ugy hogy minden csomag energiája megfelel a szinus pilanatnyi amplitudójának. Ezek a csomagok megvannak szürve egy LC szürővel. Mikor jőn a negativ része a 1000 hz es szinusznak, a BTL megforditja a hangszorót és a PWM is forditot vezérlést kap (szinten pozitiv), végül is aPWM et vezérlő audio jel van egyenirányitva (de nem szürve).
Mi a külőmbség?
D osztályba, mikor nincs audio jel, a PWM kitőltése pont 50%
ABD osztályba, mikor nincs audió jel, a PWM kitőltése nagyon- nagyon keskeny.
Az AB mindég bejavit és van negativ viszacsatolása.
0
Szia Simon ! Azt irtad hogy az órajel =500kz,ez nem igaz.zsugori kollegánknak köszönhetöen kaptál.egy kapcsolási rajot a kiforrasztott nyákrol amelyen van a 3842-es ic.Az ic adatlapján a gyártò megadja hogyan számithatò ki az órajel (kapcsolò impulzus frekvenciája.A 4-pin a frekvencia beállitására szolgál .Egy R és C külsö catlakozásával.Ez esetben R7=8,06kohm és C1=10nF számolhatò ki a megadot képlettel.A képlet : f=1,72 osztva (R×C) igy f-hz,R-ohm,C-farad kiszámitva 213khz .Az ic adatlapján megtalálhatod az irtakat.Csak nem 500khz ahogy irtad.Nagy frekvenciájú kapcsò impulzus és még PWR is megkövetel kissebb bemenö (MOS) kapacitású FET-et nem 800pF-at mint a rajzon .üdv.Jòska
0
szia: a 3842-es 47-57 kHz között szokott működni
Bálint
0
Szia Bálint ! Ez igaz,tapokban igy hasznâlták akkoriban.Én kifogtam az aranykorát az ic-nek a 90-es években.A frekvenciát nem volt könyü megemelni a FET nagy bemenö G-S kapacitâsa ,a ferrit mag, és a félvezetök is beleszoltak Az ic kapcs.frek.kivülröl beálithatod ( 1Mhz-ig) csak legyen .mit meghajtsál.üdv.Jòska
1
Szia Simon !Én máskép lâtom a müködését AB nélkül.És az 500kz-et is tulzotnak tartom a 3842-es ic adatlapján számithatò a frekvencia.üdv.Jòska
0
Szia!
Te is arra gondolsz, hogy az audiojel burkológörbéje a táp, így tartják alacsonyan a disszipácoót?
0
Üdv!
Egyébként létezik kimeneti szűrő "nélküli" D-osztály. Nem véletlenül raktam idézőjelbe.
A múltkor belefutottam egybe. Egy kihangosítóban volt egy 1mm x 2mm-es IC, mint végfok. Már nem emlékszem a típusára, de megtaláltam a net-en.
A kimenet közvetlenül ment a hangszóróra. A hangszóró tekercsét használja szűrőnek, szerintem.
Gábor
2
Igen. Ezek az erősitők nagyon jók egy beszélő, mesemondó gyerekjáték maciba. Gondolom tőbb100W vagy KW nál mar nem megy.
0
Szia!
PAM8403
0
Hello!
Pl
https://www.analog.com/en/products/MAX98360C.html#product-reference
Rengeteg ilyen kompakt megoldás van.
A notebookok, telók szinte mind ilyet használnak.
KN
1
Szia.
Ez a végfok pont 500W ot nyom 8 ohmos terhelésre. 100V os kapcsolú üzemü táp. 8 ohmos terhelésnél a sinusz csucstol csucsig 190V.
0
Szia!
A kérdésed úgy szólt, "Létezik-e D osztályú végfok aluláteresztő szűrő és pwm generátor nélkül."
A válasz, igen.
Evidens, hogy ezek a kompakt tokok pár wattosak csupán.
1
szia: tudtad használni, amit küldtem?
(a címbe írd be MEGOLDVA)
Bálint
0
A Rádiotechnika cik egy őszeszedet és őszevágot valami a netről.
0
Szia!
7 napos topik címét már nem lehet szerkeszteni.
0
szia:írtam üzenetet
Bálint
0
innen már könnyű lerajzolni azt a kis vacak panelt hókuszpókusz
4
indigo_660. milméterre megegyezik. Megszakadt raita az IC. Csere után mükődik.
1
Szia!
Visszacsatolás van benne? A TL062 direkt hajtja a FET-eket, vagy van még köztük egy meghajtó fokozat?
0
Szia. Na ezért jó ha van rajz. Nem tudom hogy van e visszacsatolás. Ha van, én nem tudom elképzelni. Minden ugymond kapcsolo végtranzisztor T1,,,T4
és a TL082 kőzőt van egy egy 4db. három lábu smd ből álló kolbász, 2db tranzisztor+ 2darab dupla dióda. A fényképen kőnyen felismerhetők.
Az i (interleaved) audio erősitő nem bővelkedik irodalomal. CROWN szabadalom. Még kapirgálok a netten. Most van a T5 meghajtó panel a mikroszkóp alat. Egy UC3842, 8db tranzisztor+ saláta. Na itt lehet visszacsatolás, de honnan és minek, még nem tudom.
0
.
0
szia: a 25V-ot az IC 7. lábán mérted?
Optót ellenőrizted?
Bálint
0
Nincsenek optók a panelen, nincsenek száraz elkók, nem vagyok kezdő.
0
szia: ez hasonlít rá?
Bálint
0
Nem hasonlit. Ez a rajz egy normál AB ostály, egy sima ügy. Ugy gondolom hogy a KLIPSCH SW12-I amerikai gyártmány, a SW12 viszont kinai.
Az én erősitőm nem AB, ugy néz ki hogy nem D, hanem inkáb i osztály, vagy hasonló.
0
szia: jó lenne néhány kép (nálam nagyon rosszul látszik)az azonosításhoz, és a pontos típusszám, mert több 12-es végű létezik
Itt egy másik rajz, ez Klipsch RW12
Bálint
0
szia: jó lenne még néhány kép az azonosításhoz, és a pontos típusszám, mert több 12-es végű létezik
Itt egy másik rajz, ez Klipsch RW12
Bálint
1
Ajaj, ajajaj. Nagyon hasonlit. Mükődési elv egy az egyben az. Nézem mint őkőr az uj kaput. Nem tudom hogy mit látok. Számomra érdekes kapcsolás. BASH szabadalom.(Fotó) A BASH kártya halot. A BASH ráncigálja a CLASS D SWITCHet. Sejtettem hogy semmi kőze az audió jelhez, kivétel a PWM-CONTROL láb, "ha nincs zene nincs tánc". Ugy látom hogy kapcsolják a BASH által kapcsolt feszültcséget, talán valami nagy teljesitményü delta szigma konverter. Ez bármi, csak nem D osztály.
Nincs szerencsém mert pont a BASH rajza hiányzik, de gondolom hogy ic csere után elindul és majd megértem hogyan mükődik.
Nagyon kőszőnőm,
Maghiar Simion
u.i. Látom hogy létezik aluláteresztő szürő mentes komutációs audió végfok. Nem hitem volna. Ha sikerül megjavitani, elviszem Ukrajnába eladni. Ha zene halgatásra nem lesz alkalmas akkor jó lesz repülőgépek, rakéták valamint radar állomások zavarására. Hogy a csodába tud egy ilyen készülék átmenni az EMI/EMC teszten????
1
Hali!
Rákerestem a címkén lévő két szabadalomra:
https://patents.google.com/patent/US5075634A/en
https://patents.google.com/patent/US5510753A/en
Csak beleolvastam az elejébe, de már onnan kiderül a működés elv. A bejövő hangjel rámegy egy hagyományos hídkapcsolású erősítőre és egy D osztályúra is. A D osztályú a tápfeszültséget biztosítja a hídnak. Tulajdonképp egy változó kimenő feszültségű kapcsolóüzemű tápegység. Így mindig csak akkora a tápfeszültség, amekkora kell, változik a bemenő jel függvényében. Így jóval kisebb hűtőborda kell.
Remélem, hogy találsz valami hasznosat a leírásokban.
imrus101
2
Szia.
Tanultam valamit. Nem sz@rakodni kell hanem rákeresni a patantre, ha már a készülékre irták. Pont úgy mükődik ahogy irtad. De az nincs mesze az igazságtol amit én sejtettem hogy kapcsolgatyák a kapcsolt fesültcséget. Tehát egy 300 vagy 500W os erősitőbe a AB osztálju telyes hidkapcsolásu végfok vicces vegtanzisztorai IRF530- IRF9530 , raszerelve egy vicc méretü hütőre, csak az audió jel nul pont átmeneteinek kőrnyéken "dolgoznak," utána telyesen nyitva maradnak, majd a PWM táp szépen kőrbeirja a audio jel alakját. A PWM táp csak poziv audio jeleket képes kőrbeirni de semmi probléma, az AB átsegiti a nul ponton, majd bekapcsolja a hangszorót forditva és a PWM táp megint épitgetheti a pozitiv jelnek megfelelő feszültcséget. Hogy mikor menyire van nitva az AB végfok majd elválik mikor majd megjavitom a BASH kártyát, ami nem más mint egy audio jel pozitiv alternanciája által vezérelt PWM ,vagy parasztosan mondva egy fél D osztaly. Tul sok energiát nem tud diszipálni az AB, dalolva elszálna az első baszusnál. Én elnevezem ABD/2 végfoknak......Ha valakit zavar, hát mondjon egy más betüt, van még elég.
Nagyon szépen készénőm a segitcséget,
Maghiar Simion
https://elektrotanya.com/sites/default/files/comment/2022/12/klipsch_rw-...
3
Szia!
Ezt nézted már?
https://community.klipsch.com/index.php?/topic/187446-sub-10-sub-12-rpw-...
hátha van benne hasznos infó.
Tóni
1
Szia
Kőszőnőm. Már láttam. Sajnos nincs emlités a mükődési elvről. Nekem nincs szerencsém olyan kőnyő hibákal.
0