Sziasztok!
Még jó pár évvel, sőt évtizeddel ezelőtt hozzájutottam egy CD játszóba utólag beépíthető kis zajú kvarcoszcillátorhoz. Sajnos a tervezője (Viletel István) azóta elhunyt.
Az oszcillátor mind ezidáig kiválóan működött, de tegnap megszűnt rezegni. Szeretném megjavítani. Sajnos az alkatrészek nagy részéről le van csiszolva a felirat.
Amit ki tudtam deríteni: van benne egy SMD tranzisztor +P2 felirattal. van egy 14 lábú SMD integrált áramkör, ami a 7-es lábon földet, a 14-en tápot kap. A kimenetei: 1, 10, 13. Van egy 4 lábú fémtokos tranzisztor, amiből 5448A felirat olvasható, de lehet valami .443A is. Van két TL431.
A panel felirata: AnaMaster XQ Clock 3.0 by Hemtron.
A kvarcra rámértem, nem rezeg. A panel 12V-ot kap kívülről.
Kinek van ötlete, merre induljak el?
Előre is köszönöm,
- lcsaszar
szia: biztos jó a kvarc? Nem tudod kipróbálni másik oszcillátorban?
Bálint
0
Semmi nem biztos, habár a kvarcot már cseréltem. De van még egy néhány. Majd összerakok egy TTL oszcit próbapanelen.
0
De miért nem az oszcit rakod össze egy panelen. Ez egy kopasz oszcillátor.
0
Vegyük úgy, hogy ez a próbapanelem. Van rajta kevés számú alkatrész. Kvarc - cserélve, tranzisztor - cserélve. Maradnak a passzív elemek, amikből az ellenállások hihető értékűek. Az SMD kondenzátorok értékét nem ismerem, de megpróbálok valahogy rájuk mérni. Gyanús a bázis-emitter közötti kondenzátor, hogy talán átvezet, és ezért nulla a feszültség a bázis-emitter között. Talán ezen a kondenzátoron folyik a 4 mA és nem a tranzisztoron.
0
Ok, forraszd ki a kondit. Vagy legalább mérj rá.
EB nulla feszültséggel kevés tranyó működik.
0
A kondi kiforrasztva jó (47pF lehet).
Az az érdekes, hogy a kvarcot kiforrasztva beáll a munkapont. A FET gate-jéhez érve a kimeneten látszik a brumm négyszögesítve. Az az érzésem, hogy a tranzisztor az oszcillálás határán van, vagy esetleg nagyon nagy frekvencián gerjed, de nem a kvarc frekvenciáján rezeg.
0
Vagy a kvarc kilehetle a lelkét. Nem egy csúcs darabnak látszik. Tegyél bele valami hasonlót próbának.
0
OK, van néhány 10 MHz-es kvarcom, majd kipróbálom az áramkörben. Azért az fura, hogy két kvarc is kilehelte a lelkét ebben az áramkörben. Még van mit kicserélni: jönnek a stabilizátorok, hátha...
0
szia: ezzel ki lehet próbálni
Bálint
0
szia:
https://kontel.hu/spd/330626/BFR92P-SOT23-SMD-INF-BFR92P-KOD-GFs
https://www.hqelektronika.hu/hu/kereses/bfr92
Bálint
0
Szia!
Tessék egy rajz hozzá, remélem jó.
7
Szia!
C9 nem kondenzátor, hanem 100k.
R5 = 100R
R9 = 750R
R6 = 10k
R14 = 100R
R1 = 100R
R4 = 240R
Va = 4.53V
Vb= 5.3V
Kicseréltem a BFR92A-t, de még mindig nem rezeg. A tranzisztor emitterén magasabb a feszültség (3.33V) mint a bázisán (3.13V).
A FET és utána jónak tűnik.
Mit nézzek még?
0
Szia! Az IC3 megfelelő tápot ad?
Ki lehet számolni az R7/R8 értékeiből.
5V-hoz R7 = R8 = 1kΩ környékén kell legyenek.
0
Úgy néz ki, hogy a panel kap 12V-ot. Ez megy a fojtótekercsre, aminek 100 ohm az ellenállása. A kimenetén 8V van. Ebből csinál a két söntstabilizátor 5V körüli feszültséget. Szerintem ez a rész jó.
Ami nem kerek, az a BFR92A tranzisztor munkapontja. Hogyan folyhat rajta 4mA, ha a bázis-emitter feszültségkülönbség majdnem nulla? Lehet valamelyik SMD kerámiakondenzátor zárlatos?
0
Sőt fordítva van polarizálva. Ha nem osszcillál teljesen le kell legyen zárva
ha visszacsatolását megszakítom (C3) akkor bázisa a 10kΩ-s előfeszítésnek köszönve nyítja a tranyót. Az R5-ön 4.3mA folyik. Kollektorán 4.5V, emiterén 3.2V-al áll be az egyensúly.
FET: BF245A
0
0
Ez lesz az. De ez így azért vicces.... :)
0
.
0
Hálás köszönetem! Úgy néz ki a kvarcot rezgető tranzisztor a hibás. Még keresem, hogy mit tegyek a helyére. Ha nincs SMD-m, jó helyette pl. BCY59 vagy hasonló?
0
10 MHz-en kell lazán rezegnie. De mivel ez az áramkör egy vicc, ezért akár az is lehet, bár az egy kapcsoló tranyó.
0
Talán inkább BFR91A-t vagy hasonlót
1
10 megás kvarcosszciban bármi elrezeg. A BFR biztos volt 5 marékkal és azért került bele.
0
Szia,
MC1648 is népszerű volt kvarcoszcillátorokhoz.
Lehet hogy az van benne.
Egyébként ez mire jó,mi a funkciója?
TJ
0
Köszönöm, más a bekötése. Annyit kiderítettem, hogy nem az IC rezgeti a kvarcot, csak kimeneti jelformálást végez. Ma jobban belemélyedek.
A "vegyél másikat" felvetésre annyit, hogy ez már megvan, és valószínűleg meg tudom javítani fiókban levő alkatrészekből.
Viletel Pista nagyon értette azt, amit csinált. Mint a HP magyarországi szervize egy személyben, hozzáfért a legdrágább, legkorszerűbb műszerekhez. Pl. ő épített először műholdvevőt diszkrét alkatrészekből, az LNB konvertert is beleértve, amikor még nem volt kapható kereskedelmi forgalomban. A Rádiótechnika is leközölte. Piret Endre kollégájával és barátjával több erősítőt és más készüléket fejlesztettek, amik egy része szintén publikálva lett. Az eszközparkjuk és a tudásuk megvolt hozzá.
Arról most nem nyitnék vitát, hogy lehet-e hallani az oszcillátor által okozott hangzásbeli javulást. Nehéz is összehasonlítani az eredetit ezzel az áramkörrel. Ha másért nem is, egy zseniális szakember iránti tiszteletből szeretném, hogy tovább működjön úgy, ahogy ő azt elképzelte.
2
Ha a tranyó rezgeti azt az öreg kvarcot akkor már reszelheted utána a jelet, az semmit sem fog érni. Meg eleve mi a fenét számít pár ppm eltérés egy zenénél. Semmit.
Persze ha nem a jitter mentes alapjel a cél hanem csak nosztalgia akkor hajrá, de ettől jobb buli egy öreg Pacsírta rádiót restaurálni.
0
Feri,
Itt egy kis olvasnivaló
http://www.hix.hu/arch/?page=issue&issueid=7448#9
0
Ez nem a csak a ppm-ekről szól, de ne menjünk bele.
A jelformálás pedig számít, elég sokat...
2
Felesleges belemenni.
Általában adott egy IC, rajta egy kvarccal. Ez az alap CD.
Igaz, hogy az alap IC-nek volt egy természetes melegedése ami ha 10 perc után beállt akkor a feladathoz képest atombiztosan stabil órajele lett.
Aztán jött az őrület, hogy szebb és szagosabb színuszt kell oda reszelni és ettől majd a kábel is bejáratódik, sőt a szoba akusztikája is csodás lesz.
Persze ezekre mindig volt és van vevő. Gyártódtak a csodaáramkörök. Lecsiszolt feliratú IC-k, hogy titkos legyen, nehogy már más is kaszáljon vele. Az ügyesebbek még "jitter tuning" matricát is árultak hozzá.
Aztán jöttek a "hívők" és rubidium stabilitású, akusztikai spektrum analizátor fülükkel és még az AC/DC-is sokkal mesésebben hallották. Muszáj volt hinni mert kifizettek egy vagyont sokszor és nehogy már a szomszéd nője zöldebb legyen.
De könyörgöm, ez egy szakmai fórum és nem egy audiophile templom.
0
AZ nem csiszolt az ecset nyom,mikroszkóp
0
Pontosan.Ezért nem kéne bevinni az erdőbe a topicot.
A jelzett oszci javítása a feladat, nem dobd ki, vegyél újat, meg nem is arról van szó hogy szerinted ez hülyeség vagy sem.
Maradjunk a topic témájánál. Hibakeresés/javítás.
7
Ok, javítás. De gyakorlatilag nem történt semmi ebben az ügyben. Ha van egy tranyó, akkor legalább ki kelle forrasztani, megmérni vagy minimum megmérni milyen feszültségek vannak rajta.
Ez azért nem egy atomreaktor. 10 perc lett volna lerajzolni az áramkört és máris többet lehetne tudni.
0
Elnézést, néha háttérbe kell szorítanom a hobbit a munka, család egyebek javára.
A visszarajzolás nagyrészt megtörtént, néhány alkatrészt már kicseréltem. Következnek a munkaponti mérések - ha lesz kis időm.
Az eredményről nyilván beszámolok, bár nem hinném, hogy sok ilyen oszci forog közkézen. Da talán hasznos lehet másoknak olyan szempontból, hogy mi tud egy ilyen áramkörben elromlani.
0
Így igaz, erről szólna a fórum!
1
Nem akarom más irányba vinni a témát,de ez hol található?
""Viletel István épített először műholdvevőt diszkrét alkatrészekből, az LNB konvertert is beleértve, amikor még nem volt kapható kereskedelmi forgalomban. A Rádiótechnika is leközölte.""
LNB konvertert építeni a beszerezhetetlen félvezetők miatt fekete öves feladat volt akkoriban.Volt egy cikk ami viszont kész tunerrel kivitelezett műholdvevőről szólt.Egyébként én is nagyrabecsültem a tudását,publikációit.Lehet megérne egy borozós topikot a régi (sajnos egyre többen az égi tervezőirodákban dolgozó ) szakik munkássága,életműve.
TJ
0
Akkor ne vidd, légyszives.
A régi oszci javítása a cél.
Egy kedves ismerősömmel levelezve az a meglátás, hogy a BFR92-vel egy Collpits oszcival van
berezgetve a kvarc, utána PNP tranzisztor, vagy fet, és Schmitt triggeres kapukból
álló négyszögesítő/kimenetet meghajtó fokozat.
A tápellátást kell megnézni első körben, átnézni hogy az arccal lefelé ültetett ellenállások valamelyike nem nyúlt meg, vagy nem szakadt.A panelen nincs sok furatgalván, de átmérném őket, ezek a Magyar gyártású panelek elég sok furatgalván szakadást mutatnak már pár év után is.(Ha szükséges addig ki kell forrasztani a nagy elkót)
Mivel régi design, régi SMD alkatrészekkel, átnézném a kondikat is.
Nem űrtechnika, ha megvannak a tápok, szkóppal szépen végig lehet követni a jelutat.
https://www.physicsforums.com/threads/hello-i-with-this-circuit-an-rf-os...
2
A fene se tudja mivel reszelte össze 20 éve. Ha annyira számít és még 20 év után is hallod akkor vegyél egy low jitter oszcillátort.
Biztos, hogy a mai sokkal jobb, de nem ezen múlik a CD lejátszásnál a hang minősége. Aki meghallja CD saját kvarc miatti és a képeden lévő vén kvarc jitter torzítás eltérését hát az extra zseniális hallású. Ilyen csak azoknál van akiknél egy hangszórókábelt be kell járatni, vagy venni kell egynégymilliós hálózati kábelt.
pl: https://jimsaudio.com/tcxo-11-2896m-0-5ppm-super-low-jitter-6ps-cd-upgrade/
Vagy keress rá a "low jitter 11.2896" és küzdj meg a sok találattal és vegyél egymai modult.
2
Van igazság a mondanivalódban, de a régi oszci javítása a cél, nem a cseréje.
Nem bonyolult, szerintem simán javítható, a nagy típuskicsiszolások ellenére.
4
+P2 valószínűleg BRF92A
0
szia: ez egy 5 GHz határfrekvenciájú tranzisztor, kell oda ilyen?
Bálint
0
Sziasztok!
Szerintem sem kell ekkora határfrekijű tranyó oda, mint már említette valaki, ebből volt egy marékkal és olcsó is volt. Ezeket antennaerősítőkbe tervezték, nyugodtan tegyél bele alacsonyabb frekijű tranzisztort, így az esetleges nagyfrekis gerjedés is limitálva lesz.
Üdv.
0
Másik tranzisztor (BCY59): nem rezeg. Másik kvarc (10MHz): nem rezeg. A hajamat tépem
0
Vedd ki a trabzisztort és mérd már meg az ellenállásokat és a kondikat. Ez 10 alkatrész az egész.
1
szia: kvarcteszterben próbáltad?
Bálint
0
Még nem, de megpróbálom.
0
Szia!
Megvan a kapcsolasod;
miert nem epited fel külsökét az oszcit, s a müködö alkatreszekkel vissza a nyàkra? Egyebkent az is lehet, hogy a nyàk anyagàban lett valami buborekos zavarodottsag
-ambar az inkabb CMOS-oknal lenne zavaro...
Kari
0
Szia!
Audio fórumokon biztosan lesz valaki aki rendelkezik infóval.
Egy fotó elég sokat lökne a dolgon.
Tóni
2
Így néz ki. A kvarcot már cseréltem.
0
Szia!
A kvarc rezeg?
Az IC 7400, vagy 4011 is lehet.
Tóni
1
A kvarc nem rezeg. Másik kvarccal is próbáltam. Cseréljem a BRF92A tranzisztort?
0
http://cdn01.ru/files/users/images/a6/9d/a69df309c204619fc88f937c5f12e42f.gif
0
Az SMD kondenzátorok a kvarc környékén jók? Vissza kellene rajzolni,nem túl bonyolult.
0
Szerintem próbáld meg.
Shunt tápos kivitel, a tápfeszek hova állnak be?
2