You are here

Védődióda nélküli, N-csatornás MOSFET-tranzisztort keresnék 500V / 12A kb.100W teljesítményűt.

40 posts / 0 new
Last post
Szurkee001
Szurkee001 picture

Kedves Fórumtársak!

Szeretnék segítséget kérni, mert olyan MOSFET-tranzisztort keresnék, amiben nincs integrálva védődióda!!! Létezik ilyen?
Diódás van jópár darab, de az most nem megfelelő. Kb. 500 V ot és legalább 12 A bírjon folyamatos terhelés mellett.
Ha valaki használt már ilyet és tudja a típusszámot is, nagy örömet szerezne vele!
Szurkee001
 

Comments
KGL
KGL picture

Szia! GaN FET az nem jó neked? 

File csatolás: 

0

zsugori
zsugori picture
****

buz45b?

0

Szurkee001
Szurkee001 picture

Szia!

Sajnos, az általad javasoltban is van védődióda. Most jöttem meg az üzletből, kaptam egy másik típusú IGBT-t: IRG4PC50W ,
állítólag ebbe sincs integrált dióda. Tesztelni fogom, hátha ezzel több szerencsém lesz, bár nem volt olcsó, 2000Ft-volt ez az egy.

0

Szurkee001
Szurkee001 picture

Tulajdonképpen meg tudom oldani, hogy jó legyen a diódás is, hogy sorba kötök vele egy másik diódát, ezáltal a védődiódán nem tud viszáram folyni. Csak arra gondoltam, hátha létezik és megspórolok pár plusz beépített diódát!

0

josef.48
josef.48 picture
*

Szia !Dioda kell és kapcsolò,.miértnem thyristoral probálkozol.csak egy ötlet. Üdv.Jòska

0

Szurkee001
Szurkee001 picture

Szia!
Megfontolandó javaslat, mert arányaiban szerintem egy Thyristor olcsóbb. Meglátom!
 

0

SzBálint
SzBálint picture
****

0

Szurkee001
Szurkee001 picture

Szia!
Ezekben, amiket ajánlottál, mindbe van integrálva a védődióda! Szoktam tőlük rendelni, de itt nem találtam csak olyat, amiben van dióda.
Ezért érdeklődök!

0

evsp
evsp picture

A MOSFET eredendően tartalmaz egy "parazita" diódát, nem lehet elkerülni. Szóval dióda nélküli MOSFET nincs. IGBT az van dióda nélkül természetesen nem lehet, hogy azt keresel?

1

josef.48
josef.48 picture
*

               evsp !  Én. nem neveznén  parazitának azt a diodát.Ma már nem  újdonság az /ideal Diode és a szinkron egyenirányitò/,rengeteg helyen alkalmazzák néz bele egy már régebbi hozászolásomhoz.üdv.Jòska.     https://elektrotanya.com/content/mosfet-diodaval-d-es-s-koezoett

1

Szurkee001
Szurkee001 picture

Szia!
Egyszer vettem már IGBT-t, amiben szintén nem volt védődióda integrálva, de nem volt vele túl nagy szerencsém, mert mintha zárlatos lett volna a teszt áramkörben (IGP15N60T). A Mosfetekkel még soha, semmilyen gondom nem volt, működtek, ahogyan az elő van írva! A tesztelt IGBT pedig akkor is vezetett, amikor a gate-re nem is kapcsoltam rá az 5 V-ot.Ezért gondoltam alapból a MOSFET-re.

0

ityvity
ityvity picture
*

"működtek, ahogyan az elő van írva!" Igen Rge , Rgs is elő van írva ,  nélkül megtörténhet hogy akár csak kézzel érintve  is nyitva marad a c-e , d-s . 
Milyen kapcsolás az ahol egy inverz dióda zavarja a fet működését ? És ha sorba kötsz vele még egy diodát akkor már nem ?

1

Szurkee001
Szurkee001 picture

Szia!

Félreértettél! Az inverz dióda nem a FET működését zavarja, hanem az egész áramkörét! Az integrált diódán keresztül tud visszafelé folyni az áram és ezt kell megakadályozni egy újabb diódával. Vagy kipróbálok egy másik tipust az IGBT-ből, amiben szintén nincs dióda. Lehet, hogy csak kifogtam egy selejtet.

0

torokj
torokj picture

Üdv!
Mi lenne ez a kapcsolás?
Hátha így könnyebben tud segíteni a csapat.
tj

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

Reverzben is kap villanyt a D-S? Tudnál rajzrészletet mutatni?

0

Szurkee001
Szurkee001 picture

Jó reggelt, szia!

Rendkívül egyszerű dologról van szó! Egy kondenzátort szeretnék feltölteni egy tekercsről és ennek a kondinak a töltőáramát szakítaná meg. Ha van védődióda, akkor azon viszáram tud folyni, amit nem szeretnék. Tegnap vettem egy IGBT-t. Örülök, hogy rábeszéltek erre, mert ebben sincs védődióda és a tesztáramkörben hibátlanul működött. Őszintén szólva, azért idegenkedtem az IGBT-től, mert korábban kudarcom volt az akkori IGBT-vel. Kár, hogy kidobtam mérgemben, de sanszos, hogy zárlatos volt, mert a C-E ha kellet, ha nem, vezetett. Szinte csekély fesz esett rajta akkor is, ha a Gate-ra nem is adtam rá az 5 V-ot.(Nem direkt, hanem nyilván egy feszültség osztóról!) 

0

evsp
evsp picture

Így látatlanban a kapcsolás ismerete nélkül el tudom képzelni, hogy az áramköröddel nyírtad ki a régi IGBT-t. Ha egy tekercs áramát megszakítod, a kikapcsolás sebességétől függően nagyon nagy feszültség alakulhat ki... 

2

Szurkee001
Szurkee001 picture

Szia!
Rosszul gondolod! Mi olyan hihetetlen abban, hogy a boltosunk rámsózott egy valószínűleg zárlatos IGBT-t?
A tesztelés dugdosós panelen történt. Pontosan ugyan úgy, ahogyan ezt a tegnap vásárolt IGBT-nél is, vagy korábban a MOSFET-eknél is. Azok hibátlanul működtek! A meghajtásuk nem gyári meghajtóval történt, hanem egy galvanikusan elszigetelt tápról egy feszültség osztót hajtottam meg 12 V-al és az osztóról már az IGBT G-E kivezetése kb 5-6 V ot kapott. A terhelés pedig egy nagy teljesítményű ellenállás volt. Semmilyen induktív terhelést nem kapott. Nem volt szikrapróba!

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: egy tirisztor nem lett volna jó?

A villanócsöveknél-(vaku) is használják

Bálint

Bálint

1

Szurkee001
Szurkee001 picture

Szia!
Megfontolandó javaslat, mert arányaiban szerintem egy Thyristor olcsóbb. Meglátom!

0

torokj
torokj picture

Ja,szikratávírósmiley
Majd kiderül talán mi ez a titkos kapcsolás.

0

Szurkee001
Szurkee001 picture

Szia!
Nem azért nem raktam fel kapcsolási rajzot a projektről, mert annyira titkos lenne, vagy misztikus! Arról van szó, hogy én még analóg vagyok. A kapcsolási rajz csak papíron létezik. Az okos telefonomra ráültem, tönkre ment, mert kiflibe meghajlott. A másik, amit használok jelenleg, meg gagyi képet csinál. Van ugyan szkennerem, de nem fut win 10 alatt, csak talán XP alatt. Meg amúgy is fent van a szekrényem tetején, én pedig ilyen melegben nagyon lusta vagyok! (Remélem, legalább azt értékeled bennem, hogy van önkritikám!) Meg aztán nem akartam senkit sem untatni a részletekkel, ezért fókuszáltam a lényegre.
De, mivel felajánlottátok a segítségeteket, amit ez úton is köszönök, meg úgy sejtem, kíváncsivá is tettelek titeket, a lényeg:  Egy felmágnesező készüléket szeretnék készíteni. Van pár db, régi hangszórómágnesem, ha jól sejtem, akkor AlNiCo.
Sajnos, az idő vas foga igen csak nyomot hagyott benne, mert a remanens indukciója igen sovány, alig 100mT. Arra vagyok kíváncsi, hogy házi körülmények között fel tudom-e mágnesezni, növelhető-e a remanens indukció!?
Tehát egy DC-DC konverterrel szép lassan feltöltök egy kondit, majd hirtelen rásütöm egy vastag huzalú, de kis menetszámú légmagos tekercsre. A tekercs belső átmérője pont akkora, hogy beleférjen a hangszóró mágnese. Azt mindenképpen meg akarom akadályozni, hogy oszcilláció alakuljon ki, nehogy visszagyengítse a további periódusokban a mágnest. (Ezért nem jó szerintem az integrált védődiódás MOSFET.) A kondi feltöltésére és főleg a kisütésére is kell egy kapcsoló elem. Mivel már megbarátkoztam ezzel az IGBT-vel, amit tegnap vettem, ez fogja kapcsolgatni. Az is lehet, hogy működésképtelen a projekt, de majd kiderül! Nem találtam ilyen készülékre szakirodalmat, úgyhogy azért megyek a sáját fejem után. Majd meglátom, hogy mekkora sikerrel.

0

torokj
torokj picture

Szervusz,
Itt egy kapcsolás,mint már többen említették,tirisztor a jó megoldás.Habár az eredeti  cikk óramágnesekkel kapcsolatos,az alapötlet használható.(Tartok tőle,hogy a hangszóró mágnesezéshez nagyságrendileg nagyobb energia kell.Gyári készülék )
Charge nyomógomb feltölti a kondenzátort (Deprez műszeres indikáció)
"Fire" gomb "rásüti " a kondenzátorban tárolt energiát a tekercsre.
Sok sikert az utánépítéshez.

File csatolás: 

1

Szurkee001
Szurkee001 picture

Szia!
Köszönöm a hasznos infókat! Tanulságos.Nyilván, azért így építették, mert ez vált be. Alaposan át kell gondoljam az egészet!

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: a KÖVAC-ban is tirisztoros készülék volt a 80'-as években
A tekercs visszarúgását is jobban viseli

Bálint

1

Szurkee001
Szurkee001 picture

Szia!
Köszönöm a tippet, hallgatok a jó szóra!

0

torokj
torokj picture

Szia

KÖVAC-ban is tirisztoros készülék volt a 80'-as években

Az milyen eszköz volt? Írnál részleteket róla?Saccra mekkora teljesítményű lehetett?

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: egy kisebb hűtőszekrény méretű volt, hátul a hűtőbordán látszott a négy csavaros tirisztor, meg kisebb uborkáüveg méretű kondenzátor
Elől volt a tekercs, ahova libanyakszerű állványra rakták/fordították be a vasat
Azon 20-30 mm átmérőjű mágneseket készítettek, lábpedállal indították
Úgy emlékszem, cserélhető feje volt
Gyártottak ott   szalagmágnest is(a hűtőszekrényhez valót, azt nem láttam, másik műhelyben volt
Sok készülékük volt
Teljesítményről nem volt szó

Bálint

1

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

Az alábbi rajzot pain-ban rajzoltam. Nem kell ide tökéletes rajz. Az IGBT gate-je meg azt szereti, ha legalább 10V-tal meg van hajtva, de inkább 15-tel, ne tegyél rá fesz osztót.
 

File csatolás: 

1

Szurkee001
Szurkee001 picture

Szia!
Igazad van! Ha már kész a kapcsolás, akkor érdemes nagyobb feszültséget rákapcsolni, hogy jobban kinyisson. Kisebb feszültség fog esni rajta, ha jobban kinyit. Az adatlap szerint nagy átlagban max 20 V-ot lehet a Gate -re kapcsolni, de amikor a dugdosós panelon tesztelem, akkor először még csak 5 V-al próbálgatom. Általában a küszöb fesz 4 V-körüli. Tapasztalatom szerint idáig elég volt a teszteken az 5V-is.
Azt viszont nem értem, hogy miért ne feszültség osztón keresztül vezéreljem!?
Korábban a MOSFET-eket, meg most az IGBT-t is fesz osztón keresztül vezéreltem és hiba nélkül működött külön tápról, amit galvanikusan szigetelve van a C-E-re kapcsolt áramkörtől. Mi ezzel a probléma? Igen, tudom, hogy vannak külön FET, meg IGBT meghajtók, de azokkal még nincs tapasztalatom.
Félreértés ne essék! Nem azt állítom, hogy ez 100 %-ig jó megoldás, hanem csak azt, hogy nem tudok jobbat! Természetesen hallgatok a jó szóra, a nálam tapasztaltabbak véleményére, tanácsaira!

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

Több okból. Feszültségosztó max akkor kell, ha nagyobb a vezérlőfeszültség, mint amit a FET vagy IGBT kibír. A feszültségosztónak van egy áramkorlátozó hatása is, így a FET vagy IGBT bemeneti kapacitását lassabban tölti fel, nagyobb lesz az átkapcsolási idő, jobban melegszik.
A FETeknek az a legjobb, ha a bemenetét totem pole-lal hajtod:
Ez helyett:

így:

A fetek jó tulajdonsága, hogy vagy szakadás a D-S, és feszültség van, áram nincs, vagy rövidzár a D-S, és áram van, feszültség nincs, mindkét áállapotban a disszipált teljesítmény szinte nulla. Az átkapcsolás alatt viszont van mindkettő, ezért célszerű minél gyorsabban átkapcsolni, ez pediug a G-S közti kapacitás minél gyorsabb feltöltésével, és kisütésével lehetséges. 
Az újabb FET-ek már alacsony küszöbfeszültséggel bírnak, de nagy áramoknál már lényeges, hogy az Rds, ami függ a Gate feszültségtől is 10miliOhm, vagy 40miliOhm. Az adatlapokon meg van adva, hogy mekkora Gate feszültségnél tudja az adatlapon megadott Rds átmeneti ellenállást.
 

3

Szurkee001
Szurkee001 picture

Szia!
Köszönöm a hasznos infókat!
A csatolmányban küldöm a tesztáramkör kapcsolását. Elnézést a Móricka ábráért, de egérrel nagyon idétlenül tudok rajzolni.
Remélem azért kivehető. A PC817 egy optocsatoló. A rajzon két különálló, egymástól elszigetelt 12 V-os tápegység szerepelt.
A harmadik, amivel, vagy amiről tulajdonképpen vezéreltem az optocsatolót, az már nem fért ki. Az egyébként egy 5 V-os.

File csatolás: 

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

Ez így bőven jó rajzminőség. Az opto kimeneténél a felső 10k-t elhagynám, az alsó potit 1k-ra cserélném. Gondolom ez még a teszt áramkör. Mérd meg így a CE feszültséget bekapcsolt állapotban, majd a módosítás után is. A végleges terv az IGBT után mi lesz?

1

Szurkee001
Szurkee001 picture

Szia!
" A végleges terv az IGBT után mi lesz?"
Most már semmi! Igen kijózanító válaszokat kaptam:
" egy kisebb hűtőszekrény méretű volt, hátul a hűtőbordán látszott a négy csavaros tirisztor, meg kisebb uborkáüveg méretű kondenzátor
Elől volt a tekercs, ahova libanyakszerű állványra rakták/fordították be a vasat
Azon 20-30 mm átmérőjű mágneseket készítettek, lábpedállal indították  "
Meggyőztek arról, hogy rossz az egész ötletem! Nem gondoltam, hogy ekkora méretek, meg ekkora teljesítmény kell hozzá, ami nyilván indokolt is!
Sajnos, az sem elhanyagolható szempont, hogy a korábbi terveim szerint kb. egy 20-ast szántam az egészre, de ekkora alkatrészek ezt bőven meghaladják.
Hobbinak már kicsit drága lenne. 
Mindezektől függetlenül köszönöm neked is és másoknak is a segítséget, a hasznos infókat!

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

Ne add fel, még mindig csinálhatsz belőle szúnyogriasztót laugh

1

torokj
torokj picture

Akku deszulfátor?

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: mindegy, titok

Bálint

0

SzBálint
SzBálint picture
****

1

evsp
evsp picture

Pl ez egy 1200V 50A-es típus dióda nélkül:

https://lomex.hu/hu/webshop/#/search,21-12-06/stype,1
 

0

Sponsored links