Tisztelt Elektrotanya!
Már több folyamatosan üzemelő elekronikus eszközöm ment tönkre az elmúlt 3 évben feltehetően az elektromos hálózaton jelentkező túlfeszülség miatt. (2022 Internetes lakásriasztó tápegysége, 2023 TP-Link 4G router, és most az időjárás állomás beltéri egységének tápja.) A múlt pénteken a lakásriasztó legalább 10 SMS-t küldött fél órán belül hogy elment a hálózat, majd megjött a hálózat. Végül mikor megjött minden működött ( a kamerák is) kivéve az időjárás állomást. A rendszer egy vidéki házban , és csak tegnap tudtam megnézni mi történt. Az utcabeliek elmondták hogy pénteken leégett a trafó. Az időjárás állomás tápjának kimenetén 0V mérhető, sajnos egy öszzeragasztot kínai táp, ami szerintem nem javítható. Megpróbálok megfelelőt beszerezni. Ennyit bevezetésképpen.
A router, a riasztó, az időjárás állomás egy túlfesz védős elosztóról űzemel, ami úgy látszik magában semmit nem ért, ezért gondoltam komolyam védelem kialakítására.
Picit utánna olvastam az elosztó T3 típus, ami elé célszerű T1+T2 védelmet beépíteni a lakászelosztóba.
Nézegettem az Internetet T1+T2 védelemre több cég ajánl megoldást elfogatható árút és számomra méreg drágát.
Debrecenben van a Kujbusvill akinek a honlapján találtam nekem elfogadható árút:
ESPD1+2-12.5-2P T1+T2 AC típusú túlfeszültséglevezető, cserélhető betéttel Uc:275V; Iimp:12,5kA; In:20kA; Imax:50kA; Up:1,3kV; 2P
Kérdésem az, ha ezt megveszem és beszelelem a lakás elosztóba megoldja-e a túlfeszülség okozta problémákat?
A túlfesz védő cserelhető betétes, ez azt jelenti hogy kimegy mint egy biztosíték és túlfesz után mindig cserélni kell?
A beszereléssel kapcsolatban is jó lenne egy kis segítség, villamosmérnők vagyok ugyan,de sok nem egyértelmű megoldás kering a Neten.
Üdvözlettel:
Spiller
Szia!
Ez jó segédlet:
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&opi=89978449&url=https:...
Ahhoz, hogy tisztességesen meg lehessen csinálni, több információ kell.
Pl, túlfesz levezetés esetén mi történjen? Maradjon feszültség alatt a ház, vagy sem?
Hol van a fogyasztásmérőd? Mennyi lakás eo. van? Azok milyen távol, milyen keresztmetszetű vezetőkkel vannak huzalozva?
1 vagy 3 fázisú betáplálás van?
KN
0
Szia!
Mivel a feszültség visszatérésekor jellemzőek a kilengések, első védelem egy késleltető, ami csak akkor kapcsolja vissza a házat, ha legalább 10 másodperce van hálózati feszültség.
2
Gondoljuk ezt végig. Kapcsolóüzemű tápokról van szó, amik egy egyenirányított pufferelt feszültségről üzemelnek. A tápvezérlő IC-k 600v-ig üzembiztosak szoktak lenni, miközben 400V-nál nagyobb feszültségű pufferkondenzátorokat ritkán alkalmaznak, ha nincs akvít PFC. Azt mondod, hogy a tülfeszültségtől tönkremegy az IC, de a puffernek semmi baja? Az általam látott túlfeszüktség/villámcsapástól tönkrement (tulaj szerint) esetek 99%-éka szimpla táp meghibásodás volt, gyakran pukkant kondenzátor a szekunderen, ami az áramszünet után (kihül) nem tudott már elindulni.
A felsorolt hibák és előfordulások semmiféle különös magyarázatra nem szorulnak, a lakossági TP link routerek meghibásodása papírforma (hűtőborda a processzorra és megtriplázódik az élettartam), a tápoké szintén az. Ha valóban túlfeszültség fordul elő, mert tényleg van olyan, akkor minden megy a levesbe, nem 2 év alatt 3 eszköz. És puffer csere után, azok is üzemelnek. :)
Ráadásul még túlfeszültség védett elosztót is használ...
1
Ezek a túlfeszültségek akkor jelennek meg, mikor visszajön a villany, kap egy hirtelen terhelést, és rúg párat. Ilyenkor szokott tönkremenni a Tv, router, mosógép stb tápja, pont ezek nem bírják a lökéseket, mert a pufferelkó kicsi bennük. Az LNK és társai IC-k nem bírják. És itt ne tartósan fennáló 300V-ra gondolj, hanem olyan rövid impulzosokra, amit a 400V 10-20 uF-os kondik nem bírnak elnyelni, de túlélik. Na meg a ki-be kapcsolgatás a legnagyobb stressz nekik. Ezért javasoltam, hogy áramszünet után ne aznnal legyen visszakapcsolva a ház energiaellátása.
0
Az ilyen impulzustól nem lesz bajuk, de a ki-be kapcsolás valóban öli őket, azért is döglenek meg, nem a túlfeszültség miatt.
1
Köszönöm az okfejtést, én is gondoltam erre. Az olcsó kinai tápokkal nem igen bírják a gyors egymásutánni ki-bekapcsolgatást. A mostani 4G routereket (2db) egy-egy PowerWalker UPS táplálja, az úgygondolom hogy egy megbízhatóbb típus, azóta a routerekkel nincs gond. Ön azt sugalja nekem hogy nincs értelme túlfesz védelmet kiépíteni vagy az előbb leírtak ellenére mégis?
Üdvözlettel:
Spiller
0
Az olcsó kínai tápban ugyanaz az IC van, mint a drága kínai tápban. Túlfesz védelmet lehet értelme kiépíteni, de nem fogja az olcsó tápok halálát megakadályozni, most is van túlfeszültség védelem ugye, és mégis megdöglenek. Ha túlfeszültség van, az olyan mint a jackpot, mindent visz.
Áramszünet után a szerencsétlen trafó puffereket tölt, akkor biztos nem lesz túlfeszültség, ha hirtelen megszűnik a terhelés, a vezetékek induktívitása miatt megugorhat a feszültség elméletben, de az is biztos, hogy nem hirtelen múlik a terhelés ráadásul ott vannak a rezisztív/induktív fogyasztók is a hálózaton.
És mégegyszer utoljára: Ha túlfeszültség van, az mindent visz! Láttam már rá példát, az öreg hűtő kompresszora megmaradt, de a TV-től kezdve az indukciós főzőlapon át az összes apróságig minden felrobbant és a bűz is eléggé jelegzetes ilyenkor.
1
üdv.
A késleltetést még kombinálva, csak akkor kapcsol, ha stabilan a jó min/max tartományban van a hálózati feszültség.
Ha eltér a tartománytól lekapcsol és újra indul a késleltetés.
Az internet-tv-telefon-egyéb antenna hacsak nem optikán csatlakozik, külön védendő.
0
Nem.
1
Szia!
Hátha hasznos:
https://www.dehn.hu/sites/default/files/media/files/gyik-2015-13_v2_0.pdf
A szakember szerintem nem mellékelhető a dologból.
De majd ezt megmondják az oldalon lévő villanyszerelő szakik.
Tóni
1
Köszönöm, átolvasom, első látásra hasznosnak tűnik .
0