Sziasztok!
Szeretnék egy normál stoppert összehozni egy 15-20 cm-es kijelzővel.
Sajnos nem igazán vagyok jártas a digitális technikában. Akinek van készen, vagy tud segíteni a megoldásban, kérem segítsen. Kereskedelmi forgalomban nem találtam, kitt-ben sem, bízom benne, hogy van megoldás, ésszerű áron.
Köszönettel
Attila
2011, April 26 - 19:54
#1
Sziasztok!
Most kerestek meg egy olyan dologgal, hogy szeretnének egy versenyen pontos időket mérni. Startnál és a célnél is legyen egy infrakapu ami egy digitális órát indítana, megállítana. Még valami az órának legalább 20*20cmteresnek kellene lennie, vagy több órát rátenni. Ha valaki tudna ilyet csinálni, vagy valamilyen rajzot küldeni? Vagy ha tudnátok olcsón ilyen szerkezetet eladót akkor továbbítanám az ismerősömnek. Ha lehetne akkor még május végéig kellene, vagy esetleg lehet ilyet kölcsönözni?
0
Üdv,
Egyik haverom haverjának a haverjának írtam egy ilyen progit (amit azóta se fizetett ki :evil: )
Amit tud (elsődlegesen rally-hoz tervezve): internetes atomóra-szinkronizálás, indító-képernyő (külső 2. monitorra) , beérkezés regisztrálása usb-s interfésszel, indulási és érkezési táblázat ami összefésülhető az eredményekhez, elvileg használható körversenyhez is, részeredmények kezelése, ....
Ha érdekel, pm-ben beszéljük meg a többit.
0
SZIA PASZTOR !
Inspiracionak nehany nagy kijelzos megoldas.
http://www.khamon.sk/
UDV.:LACI
0
Szia!
Ezt a topikot olvasd végig. Minden kérdésedre választ kapsz.
Át is teszem abba a topikba a kérésed.
Üdv! Kalex
0
http://www.turbokeu.com/myprojects/countdown3.htm kis program modositasal
0
Sziasztok!
Létezik számláló és 7 szegmens meghajtó egy tokban (74143 talán?), ebből kell 6 db, meg egy órajel max 2 tokkal, + néhány éskapu. Akár próbanyákon is megépíthető.
Üdv: Jácint
0
Szia!
Első hallásra egyszerűnek látszik, és szimpatikusnak is. Mivel ez nekem idegen terület, tudnál konkrét kapcsolást küldeni?
Köszönettel
Attila
0
Szia!
Rajzolok majd, igaz, az EWB-ben pont nincs ez az ic, de majd megoldom. Ha csak egy körös kell, akkor egyszerű.
Üdv: Jácint
0
Szia!
Köszönöm szépen
Attila
0
Szia!
Most épp azon rossebelek, hogy nem találok olyan szimulációs programot, ami tudja a 74143-at. Holnap megnézem bent a Tina-t.
Üdv: Jácint
0
Szia!
Mégvalami!
A formátum mi legyen? óraóra:percperc:másodpercmásodperc, vagy percperc:másodpercmásodperc és két jeggyel a század?
Ez utóbbit könnyebb kiegészíteni az eltelt órákat jelző ledekkel.
Üdv: Jácint
0
Szia!
Az utóbbi kellene, mivel századmásodperceket kellene mérni.
Köszi
Attila
0
Szia!
"Holnap megnézem bent a Tina-t. "
Az enyémben nem találtam. =szomorú=
Üdv! Kalex
0
Szia!
Köszönöm szépen
Attila
0
Szia!
Egy újabb ötlet, illetve hatlet [(C)Micimackó], mert már legalább a hatodik. Az LCD kijelzőt át lehet világítani, és kivetíteni, mint a kivetítős órákat. Ez innen optika, és nem elektronika. Esetleg egy régi diavetítő felhasználásával. =hmm=
Üdv! Kalex
0
Szia!
Valóban jó, új megközelítés, azonban itt is, mint mint mindig, egy aprócska probléma azért adódik: a kijelző mögött van a panel, azon meg a chip. De az ötlet tényleg jó.
Üdv
Attila
0
Szia!
"a kijelző mögött van a panel, azon meg a chip."
Ezek szerint indirekt az LCD. Leválasztva és átalakítva direktre megoldható a kivetítés.
Üdv! Kalex
0
Szia!
A panelt le lehet választani a kijelzőről, ez megoldható.
Üdv! Kalex
0
Helló!
Persze, de akkor meg kell építeni egy másik ,lyukas panelt, vagy készíteni egy spéci csatlakozót (persze mindkét oldalra),lehetőleg valami jó minőségú érintkezőkkel, utána meg egy pontos fölfogatást, hogy ne sérüljön az üveg, és mindennek stabilnak kell lennie, mert sokat lesz mozgatva. Magunk közt szólva, mint kuriózum, megoldható lenne, de a mai világban lehet, hogy sokan megmosolyognák, ha látnák az én gyermekkoromban(ötven évvel ezelőtt volt) divatos diavetítőt, kombinálva az LCD technikával, és azt még nem is említettem, hogy be kellene szerezni valami kivetítésre alkalmas vásznat is , a hozzátartozó konzolokkal, vagy felfüggesztő eszközökkel, mert pl. nem verhetek minden falba szöget.
Üdv
Attila
0
Kedves Attila.
Milyen célra kell? Mondhatom, nagy gyakorlatom van a stopperekben, írj az e-mail címemre, ha tudok, segítek, én is most kezdtem bele egy építésébe. Ha LED-es kijelzőt akarsz, az egyszerű, csak bármely LED-kijelzős stopper szegmensmeghajtóját kell kissé átalakítani, de a fényerő miatt a multiplex meghajtást nem javaslom.
Tisztelettel: Varga Béla
0
Szia!
Minden segítségnek örülök, ami viszonylag gyors, egyszerű.
Hogy milyen célra kell, azt alább leírtam. Ha LED-es stopperem volna, akkor nem volna gondom a nagy kijelző meghajtásával, de az összes stopperem LCD-s.(tudsz LED-eset?)Lentebb az egyik kolléga elég jó leírást adott az LCD-k működéséről, amit még azért nem teljesen értek, de rajta vagyok, konzultálok Vele.
Ott járhatónak találomaz utat, mert kipróbáltam, hogy illesztve a szegmensek kimenetét, meghajtottam egy (1db!) LED-et, az jól működött, vagyis vezérelhető volt, csak hát nem a helyén, éppen a négyszögjelek miatt. Természetesen, ha tudsz valami jót, egyszerűt, annak nagyon örülnék, mert a pénzen kívül csak az idő a legkevesebb. Ha van valami, küldesz egye-mail-címet?
Köszönettel
Attila
0
Kedves Attila.
Nem találtam a felhasználás módját (szabadtér vagy terem, van hálózati fesz. vagy nincs, stb.), nem tudom, mi áll rendelkezésedre de számomra a legegyszerűbb a következő lenne: Számítógépes stopper-program, kijelzőnek egy nagy LCD TV (esetleg monitor) és kész a cucc.
Nekem van programom a méréshez többféle is, az egyik ezred másodperces, van részidős, 3 stopper párhuzamos futása, egyszerre tőrténő megjelenítésével, tároló funkcióval, van számítógépre köthető stopperórám, ami futás közben is látható a monitoron, van 2000 belső memóriája, át van alakítva, hogy fotocellával vezérelhető legyen, stb. Van választékom. Ha ilyen megoldás érdekel, írj, a programot átadom. Ha építeni akarsz, hány számjegyes kell, nekem 6 digit elég szokott lenni, de sok helyre 8 számjegy kell, század sec. felbontás esetén. Szerintem rajzom is van még arról, amit 1980 körül csináltam, valamint van olyan cuccum is, ami átalakítható lenne. Írtam privát üzenetet is, ott a telefonszámom, vagy vissza is írhatsz.
A legegyszerűbb venni egy olcsó ledes frekimérő-impulzusszámlálót, és azt megoldani a nagy kijelzőre. Sok ötletem van, mert nekem is sajnos kevés az időm.
Tisztelettel: Varga Béla
0
Megint szia Béla!
Azt írtad, hogy írtál privát üzenetet is, de hová, mert nem találom sem azt, sem az e-mail-címedet.
Attila
0
Kedves Béla!
Ez igazán elegáns megoldás lenne!
Van egy régi laptopom (Gericom). A készülék elsősorban az edzőteremben működne, ahol van hálózat. A jeladó már kész, startnál és stopnál ad a kimenetén rövidzárat a jelenlegi stoppernak. A fénysorompó is házilag barkácsolt, kb 30-40cm távot hidal át. Ha van ennél jobbad, az is érdekelne.
Hogyan juthatok hozzá a programokhoz, stb.?, és mivel hálálhatom meg?
Köszönettel
Attila
0
Kedves Attila.
Amikor belépsz a felhasználóneveddel, bal felül megjeleníti az olvasatlan üzeneteket, illetve jobb felül a menüből (üzeneteim) választható, és utánna a beérkezett üzenetek kiválasztható.
A programhoz nem kell jó laptop, bármi megfelel, a választékot telefonnal működés közben levideózom, elküldöm és választhatsz, ingyen adom.Van ami párhuzamos portról állítható-indítható, van ami billentyűzetről. Fénysorompóm van, egyet beszerzési áron átadok, soha drágán még nem vettem, van 0,5 msec megszólalási idejű is.
A stopperórás verziót is felteszem, az óra kb. 20.000 Ft.-ért Magyarországon is megvehető, a csatlakozó kábellel és programmal, az USB felülettel megy. Az átalakítása kb 1000 Ft anyagköltségű, ha az kell, az egyszerű megoldását leírom.
1/1000 s felbontással csak az autó-motorsportban kell mérni, én más sporttot nem tudok, amiben az az előírás.
Tisztelettel: Varga Béla
0
Szia attilacsep!
Ez megfelel?
Vagy esetleg Ez?
Üdv: Szőke
0
Szia Szőke!
Tetszenek, különösen az első, de a leírás alapján gyanítom, hogy csak másodperceket mér a stopper, nekem pedig --- mint említettem ---, tized, század, esetleg ezred másodpercek kellenének.
Azért köszönöm
Attila
0
Szia.
Ha építeni akarsz, akkor itt van egy digitális óra, amit át is lehet alakítani stopperé. Igaz, az egész egy alkatrész temető, de más PIC menteset nem találtam.
Üdv: Szőke
0
Szia Attila!
Én igazából nem találok semmilyen utalást arra, hogy a stopper mit is mérne, de azon az oldalon van egy olyan gomb, hogy "Kérdezzen az eladótól", lehet, hogy érdemes lenne használni.
Üdv: Szőke
0
Szia!
Ez valóban egy alkatrésztemető, és iszonyatos mennyiségű munkát igényelne. A készülék célja: sportcélra használnám, ahol edzést tartok, mérné az ütések, rúgások idejét, ezáltal a sebességét, ezért van szükség a tized-század másodpercekre. Mint már mondtam, a készülék már működik egy hagyományos stopperrel, csak annak kicsi, messziről (egy-két méterről) már nem látszik a kijelzője, ezért akarom megoldani, hogy a kijelző legalább pár méterről is látsszon, hogy a sporttársak is lássák, ki , milyen gyors. (Csak példának: egy ütés ideje 6-8 század sec)
Üdv Attila
0
Szia!
Süsd meg, akkor csak a kijelző meghajtást kell áttervezni, nem az egész stoppert megépíteni.
A meglévőnek milyen a kijelzője? Dobj fel egy képet, vagy írd meg, hogy LCD vagy 7 szegmenses.
Üdv! Kalex
0
Szia!
Sütöm, sütöm, de hát elmondtam, hogy már működő készülékről van szó, csak nem értek a digit technikához,(az LCD-s kijelzőkhöz), ezért nem tudom illeszteni a nagy kijelzőt a stopperhez. Azt is már mondtam(írtam), hogy LCD-kijelzős normál stopper az áldozat, amit már részben kipreparáltam. Sajna scannelni nem áll módomban, mert a nagytudású nyomtatónk is kimúlt a patronok, vagy a fej miatt.(ezt is már föltettem, de nem volt rá válasz)
Attila
0
Szia!
Esetleg egy olcsó laptop + webkamera ráállítva a stopperedre?
0
Szia Tranzix!
...vagy, egy-egy olcsó kis színházi távcsövet szétosztani a sporttársak között. :super:
Üdv Tibi.
0
Szia Tibi!
Az mégjobb ötlet!:vihog:
0
Szia!
Megadnád a működő stopper típusát? Lehet, úgy könnyebben megtalálnánk a kivezető utat. Esetleg a végét (az LCD meghajtó kört) kirajzolni.
Üdv! Kalex
0
Szia!
"van egy olyan gomb, hogy "Kérdezzen az eladótól", lehet, hogy érdemes lenne használni."
Ez egész jó megoldás lenne, de lehet, hogy túl egyszerű. Hol marad akkor a küzdés?? =vigyor=
Üdv! Kalex
0
Szia Kalex!
A küzdés? Megtalálni! =rohog= =vigyor=
Üdv: Szőke
u.i.: kölcsön vinyó ügyben mi legyen?
0
Szia!
"u.i.: kölcsön vinyó ügyben mi legyen?"
Hol tartasz? Sikerült?
Üdv! Kalex
0
Szia!
Alakíts át egy meglévő stopperkapcsolást. A kijelző ráér később is. Az ezredmásodperc már húzós, mivel ehhez az alapfrekit nagyra kell választanod.
Üdv! Kalex
0
Szia Kalex!
Úgy látszik, most jönnek a jó ötletek. Az ezred másodperc nem annyira lényeges,a kijelző is ráér, de kapcsolásom az nincs, valamint nem tudom, milyen átalakításra gondolsz. Kicsit konkrétabbat lehetne?
Köszönettel
Attila
0
Szia!
Valahol van egy komplett stopper kapcsolásom. Megkeresem, aztán már "csak" adaptálni kell!
Üdv! Kalex
0
Szia Kalex!
Előre is nagyon köszönöm.
Üdv
attila
0
Szia Attila!
Kész megoldásom nekem sincsen, de ha nem riadsz vissza egy kis
házi barkácsolástól és mikrokontroller-programozástól, íme egy
ötlet. MM58348 -- ez egy VFD-csövekhez készült meghajtó chip,
soros TTL-bemenettel és 35 független kimenettel. Igaz, hogy a
bekapcsolt kimenetek 10...30 V-ot kapnak és csak néhány mA-rel
terhelhetők, de tökéletesen meg tudnak hajtani 4-5 sorbakötött
kisáramú LED-et és egy ellenállást. Hétszegmenses kijelzéshez
a 35 kimenet éppen kitesz 5 számjegyet; két ilyen chippel akár
tízjegyű kijelzőt is készíthetsz.
(Én egyébként nem stoppert, hanem digitális órát építettem egy
ilyen IC-vel és egy Atmel ATtiny24A-val. Minden szegmens négy
LED-ből és egy 2 kohmos ellenállásból áll, a kijelzőt 12 V-ról
táplálom. Fontos, hogy kisáramú LED-eket használj; az általam
választott zöld Kingbright L-53LGD már 2 mA-nél teljes fénnyel
világít. A Lomexnél az IC és a LED is kapható.)
A start-stop jelzést egy kis mikrovezérlő fogadná; ez mérné az
időt, és adott időközönként vagy a stop jelzésre kiküldené azt
a kijelzőre. Ehhez összesen 1 bemenet és 2 kimenet szükséges,
tehát a legkisebb mikrovezérlők is megfelelnek. Sok gyakorlat
vagy előismeret sem kell hozzá; ha programoztál már életedben,
elég a lelkesedés és a sok szabadidő. Az utóbbi híján viszont
aligha fog menni -- ha még sosem láttál mikrovezérlőt és nincs
is kedved vagy időd beletanulni, inkább ne vágjál bele.
Remélem, segítettem!
Jibaro
0
Szia Jibaro!
Igen, erre is gondoltam, az ötlet nagyon jó, de mint említettem, a digit-technikában nem igazán vagyok otthon. Ha valaki ezt megcsinálná, (mennyiért?), az nagy segítség volna. Amit jelen pillanatban számomra legegyszerűbbnek tartanék az, hogy a már kipreparált stopperem LCD-kijelző szegmenseire csatlakoznék megfelelő illesztéssel, hogy ne terheljem a chipet, és onnan hajtanám a LED-eket. Szeretek barkácsolni, a stopperben jól hozzáférhetőek a szegmensek, a kivezetés is jól megoldható, csak hát ismerni kellene, hogy hová kössem a kivezetéseket. (Így nem kellene újabb processzor, nem kellene programozni, hiszen készen van az óra, a vezérlés, a fénysorompók (start-stop) csak a szinte mechanikus munka volna hátra.)
Köszönettel
Attila
0
Üdv!
Ennyire nem egyszerű a dolog, a két kijelző nagyon eltérően kezelendő.
A LED-en folyamatos áramot kell átvezetni hogy világitson. Az LCD szegmensre és hátlapra változó polaritású szabályos négyszögjelet (50% kitöltésű) kell kapcsolni. Amikor a szegmens és a hátlap ellenkező polaritású jelet kap látható a szegmens. Ezt még bonyolitani szokták 3-4 fázisú vezérléssel.
Én egyszer csináltam ilyen LCD képét kiértékelő áramkört. Mindössze két szegmenst kellett dekódolnom, ehhez 1-1 cmos exor kaput kellett használnom. Amikor egyező a két jel, a szegmens nem világit, amikor különböző, a szegmens világit.
A szükséges áramkör megoldható, de eléggé munkaigényes lenne. Szerintem...
sanyika45
0
Szia Sanyika!
Te vagy a legközelebb az elképzelésemhez. Az a kérdés, tudnál-e több szakmai segítséget adni? Az órában én is méricskéltem, és valóban ott voltak a négyszögjelek az LCD szegmensein, és tulajdonképpen itt álltam meg, mert nem értek hozzá, nem ismerem a működési elvét. Ha csak egyenfesz volna, már rég készen volna, de hát ez más... Tudnánk tovább lépni?
Köszönettel
Attila
0
Az LCD úgy működik, hogy két üveglap között a folyékony kristály polarizációs sikját elektromos erőtérrel el lehet forditani, ezáltal átlátszó/nem átlátszó állapotot lehet előállitani. Az erőteret az üveg belső felületére felvitt fémrétegre kapcsolt feszültséggel állitják elő. Ez nem lehet egyenfeszültség, mert az folyékony kristályt tönkretenné. Ezért vannak négyszögjelek.
A kijelző egy vagy több közös felülettel rendelkezik az egyik oldalon (hátlap, backplane) és minden szegmensnek megfelelő felülettel a másik oldalon (szegmens). Ha egy hátlapra és egy szegmensre ellentétes feszültséget kapcsolunk a szegmens láthatóvá válik.
Ezek után az a feladat, hogy minden szegmens és a hozzátartozó hátlap feszültségét detektáljuk és ha különböznek előállitsuk a magas (vagy alacsony a LED-től függ) kimenő jelet.
Ki kell találnod, hogy hány hátlap van és az egyes szegmensek hol vannak vezérelve. Ez megteheted a kiszedett lcd pár voltos feszültséggel való simogatásával. A kivezetések halványan látszanak az üvegen, a hátlap is felismerhető. Felirod melyik két pontra kapcsol feszültség melyik szegmenst gyújtja ki. Rövid ideig az egyenfeszültség nem okoz jelentős problémát az lcd-ben.
Ha ezzel megvagy kell minden szegmenshez 1-1 exor kapu (biztos van cmos-ban is de fejből nem tudok ilyet, ttl-ben a 7486, talán van cmos megfelelője is). CMOS kell legyen a kisebb bemeneti fogyasztás miatt! A kapu egyik bemenete a hátlapra, másik a szegmensre, a kimeneten alacsony szintet kapsz amikor megjelenik a szegmens.
Több hátlapot a kivezetésszám csökkentése miatt alkalmaznak. Ha egy 4 számjegyes kijelző egy hátlappal készül, ahhoz 4x8 (7 szegmens + tizedespont) 32 (+1 hátlap) kivezetés kell. Ha a 4 számjegyet külön hátlapra vezetik ki, akkor 4 + 8 kivezetés elegendő. A hátlapokat idő multiplex módban vezérlik. Aktiválják az egyik hátlapot és a hozzá tartozó értéket megjelenitő szegmenseket. Ki idő múlva aktiválják a másik hátlapot és a hozzátartozó értéket megjelenitő szegmenseket. Ha a cserélgetést gyorsan csinálják minden hátlap és a hozzá tartozó szegmensek aktivnak látszanak.
Ha láttál lépcsözetes piramis alakú jelet is, akkor nehezebb a probléma, mert a feszültség szintet is dekódolni kellene (szegmensenként!), amire ötletem sincs hogyan lehetne egyszerűen megoldani...
Ebből látszik, hogy elég alkatrésztemető lenne a cucc, szerintem jobban jársz, ha valamelyik ajánlott alternativát választod...
sanyika45
0
Szia sanyika45!
Ez szinte teljesen kimerítő tanítás volt, sok hasznos infóval.Így már bátrabban merem "piszkálni" az LCD-t is. Tehát, ha jól értem, ha kapcsolgatok néhány voltot a szegmensekre, akkor találtam meg a hátlapot, ha lesz olyan pont, ahová a táp egyik felét kötve egymás után több szegmenset is fel tudok villantani? Nincs véletlenül valami szokványos elrendezés, hogy könnyebben kitaláljam a kivezetések helyét?
Köszönettel
Attila
0
Szerintem az univerzális kijelzőkhöz (pl. amilyet a multiméterekben használnak) van valamilyen szabványnak tekinthető bekötés. Egy egyedi kijelzőt úgy készitenek ahogy a tervező szeretné - bizonyos korlátokkal.
Általánosságban elmondható, hogy a hátlapok ahhoz közel vannak kivezetve amihez tartoznak, vagy az érintkezősor egyik végén egy csoportban.
Ezzel nem hiszem hogy sokat segitettem. :)
sanyika45
ui: ha véletlenül van az lcd-panelnek tipusjelzése, próbálj rákeresni...
0
Szia Sanyika!
Megint beleültem egy kicsit a témába, és a következőre jutottam:
A két sorban lévő szegmensek elején, alul, felül vannak a hátlapok (a panelen össze vannak kötve, tehát gyakorlatilag egy hátlap van), és megtaláltam a szegmenseket is. Kivezetékeltem a stopperen kívülre az összes szegmenst, hátlapot, és amire szükségem van. Már csak az a kérdés, hogy mit építsek hozzá, hogy tudjam a LED-eket vezérelni. Piramis alakú jeleket nem láttam.
Köszönettel
Attila
0
Kell annyi exor kapu ahány szegmensed van. A kapu egyik bemenete a hátlap, a másik bemenete a szegmens. A kapu kimenetén kapod az szegmens állapotának negáltját, azaz amikor a szegmens nem aktiv magas, amikor aktiv alacsony a kimenet szintje. Ezzel nem lehet közvetlenül led-eket meghajtani, mert nem terhelhető (eléggé), vagyis meghajtó áramkör kell. Ez lehet egy-egy fet is. Sajnos ez negálja a jelet, vagyis célszerü lenne a kapu kimenetén a valódi állapotot kapni. Erre is van ic, 74hc7266. Ennek akkor magas a kimenete amikor a szegmens aktiv. (Bekötése nem egyezik meg a 7486-tal!)
Fogalmam sincs kapható-e ez az ic, csak most találtam egy katalógusban... :)
sanyika45
0
Sziasztok!
> célszerü lenne a kapu kimenetén a valódi állapotot kapni.
> Erre is van ic, 74hc7266. Ennek akkor magas a kimenete
> amikor a szegmens aktiv.
Ugyanezt tudja a gyakoribb és olcsóbb 4077 (négy kétbemenetű
XNOR-kapu, totem pole kimenettel). Nemcsak HC-ben, hanem az
ősi 4000-es szériában is kapható (pl. HEF4077B), ami lassabb
és kevesebb terhelést bír, mint a HC, de akár 15 V-os tápról
is járatható. (Megspórolhatsz egy 7805-öt.)
Jibaro
0
Köszönöm a kiegészitést, ez logikailag és bekötésileg megegyezik az általam ajánlott 7266-tal.
Csak az én katalógusomban nincs benne... :)
sanyika45
0
Szia Sanyika!
Most toltam félre mérgemben, mert nem igazán úgy működik, ahogy szeretném. Megépítettem egy CD 4077BE-vel az egyik számjegy felét. A LED-ek szépen pörögtek, csak hát nem egészen rendben. Látszik, hogy sosem foglalkoztam a digit IC-kkel. Nem tudnál legalább egy számjegyhez tartozó kapcsolást az illesztésekkel lerajzolni?
Üdvözlettel
Attila
0
Mit jelent, hogy:
>A LED-ek szépen pörögtek, csak hát nem egészen rendben.
Jó lenne, ha tudnál egy két csatornás szkóppal készült képet küldeni egy szegmens és a hátlap jeléről. Enélkül csak általánosságokat mondhatok...
Azt mondtad, hogy csak egy hátlap jelet találtál. Akkor ez az egy hátlap csatlakozzon a exnor kapu egyik lábára (az általam talált adatlapon az 1A, 2A, 3A, 4A lábak sorban 1, 5, 8, 12 lábak), az első szegmens pl. első számjegy a szegmense (általában felső vizszintes vonal) a 1B (2 láb), az 1Y kimenet (3 láb) magas lesz amikor a szegmens aktiv.
Innen csatlakozol 1-10kohm ellenállással egy tranzisztor bázisára vagy fet gate-jére (célszerü a bázist (ill.gate-t) tesre kötni egy kb. fele értékű (.5-5kohm) ellenállással hogy a tranzisztor biztosan lezárjon. A tranzisztor emmitere (source-je) a testre, kollektora (drainja) egy ellenálláson keresztül a led (led-sor) katódja, anódja a megfelelő értékű (a ledek számától függ) tápra. Az ellenállás értéke a ledek számától, a tápfesz nagyságától és a ledeken átvezetendő áramtól függ. Pl. normál piros led, 12V tápfesz esetén kb. 100ohm.
Ha egy olyan számjeggyel kisérletezel ami lassan változik tudod ellenőrizni, hogy a led akkor világit-e amikor a szegmens aktiv.
sanyika45
0
Szia!
Tulajdonképpen ugyanezt csináltam, összekötöttem a kapuk (4db) egyik bemenetét, és a másikakra vezettem az LCD-kijelző szegmenseit. Oda nem tettem semmilyen ellenállást. A kimenetekre direktben kötöttem a tranzisztorok (nem FET-eket használtam)bázisát, annyi különbséggel, hogy nem húztam le testre őket. Újra próbálkozom majd vmelyik nap.
Köszönöm
Attila
0
A soros ellenállás kell, ez korlátozza a tranzisztorba befolyó áramot. Bipoláris tranzisztor esetén a kisebb értéket használd.
sanyika45
0
Na, Sanyika!
Most (hajnali három, mert csak ilyenkor tudok ezzel vacakolni)jöttem haza az üzletből, és végre elégedett vagyok:
Végre beindult a készülék, igaz, csak az utolsó számjegy, de működik, innentől kezdve már csak türelem és idő kérdése, hogy komplett legyen. Egy kis munkapont beállítási gond volt, meg kellet hozzá szegmensenként egy inverter, de végre elindult!!!!
Köszönet a segítségért, igazán értékes volt. A többi kollégának is köszönöm a tanácsokat (a színházi távcsövet is). Azért, ha volnának még jó megoldások, továbbra is megköszönném. Gondolok például a komplett stopper-kapcsolásra, meg leginkább a lap-topos programmra.
Üdvözlettel
Attila
0
Szia!
Köszönöm, a héten ismét belemászok, csk még nem tudom, hogy mikor.
Attila
0
Szia Kalex!
Köszi a javaslatot. Tulajdonképpen a méret, a láthatóság kiváló, csak két gondom van: nekem kimondottan stopper kellene, amivel tized, század, esetleg ezred másodperceket lehet mérni (tehát sportcélra használnám), a másik, hogy ha ezt tudná a szerkezet, félek, hogy az ára (mivel nagyon profi készüléknek látszik) nem lehet olcsó, de ennek utána lehet nézni. Inkább olyasmire gondoltam, (a készülék maga már készen van - a start-stop jelzés a stopperrel), hogy egy meglévő stoppert hogyan lehetne csatlakoztatni egy gyakorlatilag könnyen megépíthető, sima LED-ekből álló kijelzőhöz.
Köszönöm
Attila
0
Szia!
Ez nem lenne jó?
Itt meg lehet venni.PDF letöltés
Üdv! Kalex
0
Szia!
Továbbra is azt látom, hogy ezek csak percet, másodpercet mérnek,nem ezt keresem,(a leírásban is ez egyértelmű), ráadásul hiába írom be az árlistába a tipust, nem találja a GigaClock100-at, így az árát is csak gyanítom, hogy számomra horror lehet.
Köszi Attila
0
Szia Attila!
Ha meg aktualis; itt is lenne egy, eleg tetszetös, PIC16F876-os megoldas...
Kari
0
Szia Kari!
A legutolsó pillanatban vettem észre a válaszodat, épp ma éjszaka akartam ismét beleülni a megkezdett ák-be. Amint megláttam, amit küldtél, egészen jó kedvem lett, főleg az első miatt. Szeretném új alapokra helyezni az építést. Az volna a kérdésem, hogy hogyan lehetne átalakítani, hogy percet, másodpercet és tized- (század) másodpercet mérjen, valamint hogy lehet megoldani a start-stop funkciót? Ja, és még egy kérdés:van-e akadálya, hogy az utolsó két LED-kijelzőt nagyra cseréljem, hiszen épp ez a fontos számunkra, ui., ha jól láttam, részben más a bekötése.
Köszönöm
Attila
0
Szia Attila!
:-)
A pdf aljan lathatod, hogy a 2 utolso digitnek ugyan azok a szegmensei mennek az a...g vezerlö vezetekekre mint az ora/perc egyes digitjeinek_mert ezek 0-9 közötti szamokat mutatnak, mig a masik 2 digit (10-es helyertekek)max.2-t, ill. 6-ot...
PIC ügyben sajna nem tudok segiteni- soha sem követtem el valamifele programozast, de mar elhangzott itt a kollegaktol is, hogy pl. az orajel megfelelö freki valasztasaval akar usec feloldas is lehet az utolso szamjegy erteke. A meret egyedül a meghajtas kerdese: LED szam/szegmens függvenyeben esetleg nagyobb feszültsegeket kell rakapcsolnod, vagy egyebkent parhuzamosan kötött szegmensen belüliek eseten meg nagyobb aramot.
Sikerest!
Kari
ui:
Mellekletkent a _tudtommal_teljes design file-s.
0
Szia Kari!
Sajnos a programmozáshoz nem értek, sosem foglalkoztam ezzel a témával. Ha valaki nem tudja megoldani, vagy konkrét tanácsot adni, akkor sajnos ez a terv is kútba esik, bármennyire is jónak látszik. A két utolsó számnál minden számjegyre szükség van, mert pl. 99. század másodpercet is ki kellene tudni jelezni.
Konkrét megoldást tudna valaki?
Üdv
Attila
0
Szia Attila!
Esetleg ez segithet?
http://www.contrinex.de/download/myPDFFiles/Products/rfid/programes_manu...
Kari
0
Szia!
"ezek csak percet, másodpercet mérnek,nem ezt keresem,"
Ez csak az időalaptól függ. Elegendően nagy időalap esetén bármilyen osztás megvalósítható.
Üdv! Kalex
0