Üdvözletem mindenkinek,
Egy TIG 200 AC/DC került hozzám amely eredetileg alu hegesztésre is alkalmas. Most csak kormos felületet hagy maga után de az alut nem üti át. Argon van, a 80V váltó mérhető, a nagyfreki működik.
Az oxid törő potinak nem látom hatását.
Van valakinek ötlete mi lehet a hiba? Esetleg egy rajz jól jönne.( Még nem a PIC-es vezérlésű)
Üdv.
Tibor
Banálisnak tűnő dolog volt a hiba oka de azért közreadom hátha más is hasonlóképpen jár mint én.
Az argon palackban még nem tudom,hogy mi van de az már biztos,hogy nem tiszta argon ugyanis a probléma a palack cseréjével azonnal megszűnt. A balansz poti hatása is azonnal látszik. Már az elején is gyanúba került a gáz, de mivel biztos forrásból származik nem akartuk elhinni,hogy az is lehet rossz.
Hát most már tudjuk.
Azért mindeninek köszönöm a hozzászólását így az TIG hegesztésről is többet megtudtam és a készülék is "megjavult". :happy:
Ez volt a cél.
Üdv.
Tibor
Hello.
Hát legalább nem ártottunk a "szerkentyűnek"...jó pap is holtig tanul. Jártam már űgy, hogy miután a Szieszta hősugárzót ripityára szedtem, jött a szomszéd hogy sok víz szokott lenni a PB palackban...A vadiújonnan vásároltban - plombázva H-kettő-Ó, csere után működött másik palackkal.
Üdv.: uniman
0
Hello! Nem vagyok nagy hegesztő. Amennyiben van a vezérlésben is elko(k) célszerű 10 év után biztosan kicserélni. A jó "hideg" +5 Volt pl.a ttl-eken gyári előirás szerinti működést eredményez._het.:) De célszerű minden kondit legalább ellenőrizni.A leg rejtéjesebb hibákat képesek a teljes elektronikában csinálni. Üdv.G.
0
Üdv tibor555
Megkérdeztem ma a cégnél több minősített hegesztőt,hogy mitöl lehet olyan hegesztésnyomot produkálni,mint amit leírtál!
A válszok a következők:Vizes(párás)a gáz,ha van fejhűtése,akkor abból szivároghat a víz,és a gőztől kráteresedik,és ami a legdúrvább:
Nem elég gáz jut a gázterelőhöz,ami lehet dugulás,vagy figyelmetlenül összerakott wolframszorító(fordítva van berakva) Az elektródát megfogja,viszont a gázt elfolytja(dugít).
Ezeket a válaszokat kaptam!
Remélem egy kicsit előrébb mozdít valamelyik lehetőség!
Üdv
Molnitron
0
Hello.
Kicsit pontatlan, de ez a Te géped!?
Üdv.: uniman
0
Szia Uniman
A VITA biztosan nem mert az enyém tirisztoros. A nagyáramú rész egyezik az általad küldött másik rajzzal, de a kis áramú részt ott nem tudom beazonosítani./ Annak a két panelnak a részlete nem látszik./ A gép előlapja is stimmel de a belseje nem azonos a fényképen szereplővel. Próbálok fényképet készíteni hátha az segít.
Üdv.
Tibor
0
Szia Tibor!
Ez egy VITA nevü TIG200-as,hátha segit.
De nekem is az a véleményem,hogy el van állitva.
Nem tudom van-e azon a gépen olyan állithatóság ,hogy a negativ polaritás mélysége.Én csak oroszul ismerem ezeket a fogalmakat,de az alu hegesztésnél ez sokat számit.
Miki.
0
Szia Kolya,
Érdekes,kívülről azonos azonban belülről teljesen más. Ez már a 3. TIG típus.
A gazdája jelezte, hogy néhány nap óta "köhög" a berendezés. Láttam a korábbi alu munkáit mint a tejföl ugyanezzel a géppel most meg csak fekete csíkok és max. kráterek.
Mivel jó cimbi jó lenne neki segíteni, természetesen a téma is érdekel. Elállítva nem lett esetleg elállítódott csak tudni kellene mit keressen az ember mert mint írtam az AWI-hoz javasolt nagyfrekis gyújtás műkszik. A 80V váltó is kijön belőle a felfutó és lefutó áram szabályzás is műkszik csak az oxid törés nem jön létre pedig gáz is van. Van egy poti aminek a funkciója nem igazán tiszta pont ez aminek nincs most hatása. 0 -tól pozitív és negatív irányba lehet állítani. Ez lesz az amit említettél, de hogy ez áramkörileg miben nyilvánul meg még nem látom. Lehet, hogy a gyújtáskor vagy az egyik vagy a másik félperiódusban jobban nyitják a tirisztorokat így változik az adott polaritás erőssége a másikhoz képest?
Sajnos rajz híjján eléggé nehéz diónak látszik.
Üdv.
Tibor
0
"Van egy poti aminek a funkciója nem igazán tiszta pont ez aminek nincs most hatása. 0 -tól pozitív és negatív irányba lehet állítani." Ezt úgy hívják hogy balansz. A funkcióját a sztereó rádiók balansz potijához lehetne hasonlítani. A lényege,hogy a váltóáram pozitív illetve negatív félhullámának dominanciáját lehet vele beállítani. Ha eltekered negatív irányba,akkor a váltóáram negatív összetevői lesznek túlsúlyban. Ha pozitív irányba akkor pedig a pozitív összetevők.(nagyobb kitöltés, vagy a szinusz esetén nagyobb a görbe alatti terület a másik félperiódushoz mérten)Sajnos nekem nincs rajzom ehhez a géphez,de talán lesz valaki,akinek megvan és közkinccsé teszi. :beer:
0
Hello.
Itt prímán látható(KIEGYENLÍTÉS poti):
http://www.trakis.hu/termekeink/hegesztestechnika/tig/tig280acdcsq/CRW_4...
Üdv.: uniman
0
Hello.
TTL "IC-temető" típus lenne az igazi segítség. Tíz évvvel ezelőtti technika.
Üdv.: uniman
0
Szia Uniman!
TTL IC temetőm van ,de nincs közötte hegesztö!=salnálkozik=
Miki.
0
Hello.
Vajon a gazdája, aki eddig használta, minősítette hibásnak? Netán az új gazda próbálja titkait kifürkészni?
Javítani v. használni kéne?
Fontos dógok a TIG javításhoz
Üdv.: uniman
0
Szia Uniman!
Én is erre bátorkodtam utalni "De nekem is az a véleményem,hogy el van állitva.
Nem tudom van-e azon a gépen olyan állithatóság ,hogy a negativ polaritás mélysége.Én csak oroszul ismerem ezeket a fogalmakat,de az alu hegesztésnél ez sokat számit."Ha müxik az átalakitó,akkor valani egyszerü hiba van....
Szerintem.
Miki-
Megfordithatnád a sörös üveget ,hagggy lássam mivel gyilkolod a májkádat =csapkodva röhög=
0
Hello.
Itt érdekesset írnak az aluhegesztésről."Váltóáramú hegesztésnél mindenképpen indokolt a nagyfrekis gyújtás, és úgy tudom,hogy a nagyfreki alu hegesztésnél a hegesztési folyamat alatt is be van kapcsolva. Így segítik elő az oxid eltávolítását a hegfürdőből":
http://www.aluminiumhegesztes.info/hirek/awi-vagy-tig-hegeszto-rajza.html
http://www.aluminiumhegesztes.info/awi-tig-hegeszto.html
Csak egy TIG180-ról találtam ezt:
Üdv.: uniman
0
Üdv tibor555!
A hegesztéstechnikai tudásom biztos,hogy hagy kivetnivalót,de az alut EGYEN árammal,és fordított polaritással hegesztjük!
A negatív ív hidegebb.
Valószínűleg a hiba oka itt valahol van elásva! AC szinten csak fröcsköl és mindenre hasonlít csak nem hegesztésre.
Üdv
Molnitron
0
"A hegesztéstechnikai tudásom biztos,hogy hagy kivetnivalót,de az alut EGYEN árammal,és fordított polaritással hegesztjük!"
Ha bevonatos pálcát használunk akkor igen,de egyenes, és nem fordított polarítással. Bár vannak olyan hegesztési műveletek,ahol szerencsésebb a fordított polaritás. TIG üzemmódban, és bevonat nélküli hozanyag esetén csak váltóárammal lehet normálisan hegeszteni az alumíniumot és ötvözeteit. Lehet egyenárammal is hegeszteni TIG üzemmódban, de akkor bevonatos hozanyagot kell használni a hegesztéshez,nem pedig csupasz drótot.Persze a védőgáz minden TIG üzemmódnál argon.
0
Szia!
Van váltóáramú alumíniumhegesztő is, de már régen olvastam róla.
Annyi megragadt bennem, hogy az egyik félperiódus alatt töri az oxidréteget, másik félperiódus alatt beviszi a hőt a hegesztéshez.
U.I.: Utána olvastam, az AWI hegesztésnél haszálunk váltóáramot, a bevonat hiánya miatt. Kézi ívhegesztésnél a bevonatban lévő anyagok feloldják az oxidréteget.
0
Hello.
Ha pontosítanád, pl.gyártó?..talán könnyebben segíthetünk:
http://www.google.hu/search?hl=hu&biw=1599&bih=795&tbm=isch&sa=1&q=tig20...
Üdv.: uniman
0
Szia Unimann,
Bocs, álmomban sem gondoltam, hogy ennyi TIG 200 létezik.
A TRAKIS által forgalmazottról van szó. Kb. 10 éves.
Egy rajzot találtam, de az már egy PIC-es megoldású. Ebben még TTL félvezetők vannak.
Alapvetően az is kérdés,hogy az oxid törés milyen elven működik.
Ebben nem vagyok otthon és mint írtam elektromosan nem látok hibát. :(
Tibor
0
Ha hegesztés helyett csak kormos nyomok vannak, akkor vagy nincs,vagy kevés a védőgáz. Ha a nagyfesz megy,akkor a volframcsúcsnak a hegesztendő anyaghoz történő közelítésekor(1-5mm) be kell gyulladni az ívnek.Ha csak érintésre gyullad,akkor biztosan nincs nagyfesz. Nem szabad,hogy a volfram a hegfürdőbe érjen,mert akkor leég a vége, és újra kell köszörülni. Még egy fontos dolog: Nem mindegy,hogy milyen volframot használsz. A váltóáramhoz másféle összetételű volfram kell,mint az egyenáramhoz, valamint a hegesztendő anyag szerint is meg kell választani a volfram összetételét.Sajnos most nem tudom megmondani,hogy melyik volfram mire való -színekkel jelölik egyébként- mert nem találom azt a fájl-t amelyik ezt az infót tartalmazza.Az oxidfeltörés lényege,hogy az ívet fenntartó feszültségre rászuperponálódott nagyfrekvenciás nagyfeszültségű összetevő a megolvadt fém felszínéről a hegfürdő szélére kényszeríti a szennyeződést, ennek köszönhetően a megolvadt fém és a varrat is tiszta és fényes felületű lesz.Ha menet közben nem megy a nagyfesz,akkor zárványos és matt lesz a varrat, amit nem lehet fényesre kefélni sem.Valamint sokkal nehezebb az ívtartás.
0
Hello Pisti,
A védőgázt már a duplájára tekertük ennek ellenére a szokásos búgó hang helyett csak sercegés van. Ív van ezt azzal is leteszteltem,hogy a nagyfrekis egység két kivezetése közé drótot tettem. Az indításkor 5mm-ről már simán áthúz. Az aluhoz a zöld jelzésű wolfram szálat ajánlják ezt szokta használni az ismerősöm is.
Tibor
0
Szia Tibor!
Védőgázost nem ismerem, csak a hagyományost (de azt eléggé) és végigolvasva a Hsz-eket eszembe jutott, hogy nálam egyszer volt hasonló hiba azért, mert a markolatban a kábel majdnem teljesen eltört a sok csavargatástól. (Érdekes módon nem lehetett érezni melegedést, és nem szakadt meg, de alaposan "visszafogta" az Ampereket.)
De ugyanígy megviccelt egyszer a hálózati oldalon is kábeltörés, (mindjárt a burkolatnál), és ez az esetedben még valószínűbbnek látszik. Nem volt teljesen elszakadva, (pár réz szál még átvezetett), üresjáraton minden OK, de hegesztésnél csak "taknyolt"...
Hangsúlyozom ez "mezei" trafós hegesztőnél volt, és csak egy ötlet, amit talán érdemes megnézni.
Üdv: Laci
0
Hello.
Sok rajzot begyűjtöttem, nehéz beazonosítani.
Segíségnek(Talán ez a TE eseted):
Üdv.: uniman
0
Szia,
Igen, pont erről lenne szó.
Üdv,
Tibor
0