You are here

12V autós "gondozásmentes" akku gondozhatóvá tétele

69 posts / 0 new
Last post
Mr._V.
Mr._V. picture

Hello!

A korábbi autómban is átlagban hetente lemerült az akku 12V alá (ritka használat miatt), még az új akku is, így egy kis 5W-os tápról "töltöttem", azaz tartottam életben, hogy 1 hét után is tudjam indítani.
A mostani autómban is hasonló a merülés, pedig a vásárlása után fél évvel új akku került bele (Varta), a töltése megfelelő (nem ilyen hibát akarok keresni, hanem az akkut megnyitni), az előző tulaj fél évvel korábban cserélt benne generátort). A korábbi akku is gondozásmentes volt, így amikor kicseréltem, letéptem a tetejét (mert össze volt olvasztva teljesen gyárilag) és kiderült, hogy az egyik cella szinte teljesen száraz volt, egy másik félig volt, de a többi sem érte el a szintet.

Ezt nem szeretném letépni, mert utána közlekedésre alkalmatlan lesz.
Régi akku újraélesztéséhez volt egy videó, miszerint kifúrták a fedőt. Azt már nem mutatták, hogy hogy nézett ki a végén, de parafadugóval javasolták a ledugózást. Én nem terveznék 2 centis lukat rá, csak feltöltésre/beletekintésre alkalmas 4-5-ös lukat max. Tudom, hogy csavarral nem lehet ledugózni, mert szétrohad, de a parafa szerintem erős túlzás.

Tehát az lenne a kérdésem (mivel jelenleg szünetmentes táppal töltöm az akkut heti szinten amolyan csepptöltéssel), hogy az újabb kiszáradás elkerülése érdekében hogyan lehetne megnyitni az akkut és ellenőrizni/feltölteni a szintet?

Comments
RTZ
RTZ picture

Üdvözletem!

Ha mégis a furkálódáson gondolkodsz, akkor a mellékelt képen látható M6x30 süllyesztett fejű műanyag csavarokkal ellátott műanyag kábelrögzítő bilincsből tudok adni szükséges mennyiséget, plusz tartalékot.

üdv
RTZ

File csatolás: 

0

bimre
bimre picture

Szia!
Gondozásmentes AUTÓ akkunál van egy biztonsági szelep,ami vagy látható vagy nem.(vékonyított rész belülről ha nem látható)
Mivel rossz töltés esetén minden akku gázt fejleszt és azt a nyomást el kell vezetni.
A cellák felett a matrica alatt vagy van nyílás vagy nem.Ha nincs.Fúrhatsz, tölthetsz,dugózhatsz.Utána akku töltés.
Mindig csak a víz párolog ezért DESZTILLÁLT vizet kell beletölteni,nem IONcseréltet!!!
Sav soha nem párolog el az betöményedik.
A gond evvel csak az lehet ha baleset esetén kigyullad és vizsgálják-megtalálják nem fizet a biztosító és minden kárt rád vernek.
Ha a szelep elromlik és az akku megreped és a sav szétfolyik senki nem vállal érte felelősséget.
Ezeknek kicsi az esélye de ott a lehetőség.
Amit kérdeztél az végrehajtható.
Amennyiben az alján lerakódott a szulfát akkor már nem nagyon érdemes vagy valahogy el kell távolítani ami nehézkes.
A vékonyodott lemezek ilyenkor már jóval kevesebb energiát adnak.

 

1

megujulo
megujulo picture

Szia!

"Amennyiben az alján lerakódott a szulfát akkor már nem nagyon érdemes" és
"A vékonyodott lemezek ilyenkor már jóval kevesebb energiát adnak."

Teljesen egyetértek, vitathatatlan!

" vagy valahogy el kell távolítani ami nehézkes."

Na erre nem kell vállakozni, csak és kizáróklag időpocséklás.

a levált szemcserészek többé nem mennek vissza, a "mosás" során azonban már a pozitiv cellák mállnak oldódnak leválnak és sima öblitéssel a lerakodott olom szulfát és rézecskék meg sem kozsulnak, másrészt nyomással történő mosatás esetén pedig amaradék cellaszerkezet is kiverődik. szóval nem hittem, probáltam, ez nem járható út. ami tönkrement abba bele kell törödni.

"Sav soha nem párolog el az betöményedik."

ezen lehetne vitatkozni. a viz elpárolgott a folyamatos magasabb szintű töltés miatt, de a sav valahogy akkor sem lett töményebb.

elvben igaz, de a lestrapált eloxált felületek a savat is lebontják vizre meg egyéb oxidokra, és gázokra. Magyarul a szarrá rohadt cella elhasználja a savat is.

"A gond evvel csak az lehet ha baleset esetén kigyullad és vizsgálják-megtalálják nem fizet a biztosító és minden kárt rád vernek."

Igen ez igaz, ded a mai gyakorlatban ki nem tojja le ezt akérdést? 

Talán emlékszik valaki , évtizeddel ezelőtt a 81 főuton veszprémvarsánynál volt egy ütközéses 5 halálos baleset. a kocsiban mindenki bennégett! a történet viszont hallgatott arról, hogy az akkor beszerezhetetlen R134a klimagáz helyett a kocsi propánnal volt müködtetve!

ugyanis az tökéletesen hüt, ugyanugy viselkedik mint az egyébként éghetetlen r134a. csak ha az sérül kijut a levegőbe ég és robban és az a fél kilónyi (kb egy liternyi gáz csuda egy tüzet tud okozni.

Mondjuk azóta továbbfejlödött a világ. akkor még gond volt klimákba splitekbe éghetőt tenni.

ma már az is megengedett. Az R1234Y és a R32 éppen ugyanugy tűz és robbanásveszélyes mint a propán vagy az R600a

Szóval szerintem nem az akkumulátorok dugói fognak katasztrófát okozni egy balesetnél, de nyilvánvalóan a biztosító társaságok évtizedek óta azon dolgoznak hogy adott esetben miért ne fizessenek!

Szép napot és bocs a érdemi észrevételeimért.

1

vacisa
vacisa picture

Volt már műanyag, fém, menet, dugó ... mindenféle praktika.....

Lassan egy percben el kellene már révedni az ötletek sürüje mellett, hogy ebben az országban van mindjuk csak 1millió autó amit minden szombaton kitolnak a garázsból és a család kényelmesen elautókázik a szupermarketbe shoppingolni ebéd előtt, náluk miért nem merül fel, merül le ez probléma ?

A korábbi autómban is átlagban hetente lemerült az akku 12V alá

Németországban 8-szor annyian élnek mint itt, ott vajon mi a helyzet, hány autó akkuja merül le hétről hétre ?
 

3

Atis57
Atis57 picture

Szia!
 Ehhez;
"Németországban 8-szor annyian élnek mint itt, ott vajon mi a helyzet, hány autó akkuja merül le hétről hétre ?"

 Ugyanazon autó tipust vajon miért árulják másik kivitelben is? 

A skandináv kivitelre gondolok(Dánia,Finnorsz, Svédorsz. Norvégia.) Volt ilyen használt autóm ( Opel)
Az oldalán a szélvédő magasságában volt egy 230V csatlakozó--erről ment a motorf előfűtés, 12V akkutöltő-

Nagyon kényelmes volt a garázsban tölteni.
A német  esetről nem találtam internetes adatot,-csak szlovák , bulgár fanyalgást .
 

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia!

Ez az egész topik olyan, hogy csöpög a radiátorom, hogy lehet a kazánhoz automata víztöltőt csinálni. 

6

RTZ
RTZ picture

Üdvözletem!

Csak neked és csak most elárulom, hogy hogyan lehet autromata víztöltőt csinálni.
Ahogy a régi, most már múlt század közepétől számítottan elterjedt vegyestüzelésű központi fűtési rendszerek kiegyenlítő tartályait többnyire WC tartályokkal oldották meg olymódon, hogy a beállított vízszint fölé egy olyan lukat fúrtak amibe a hőtágulásnál keletkezett többlet víz egy a lukba beleilleszkedő csővön elfolyt többnyire a háztetőre, vagy az esővíz csatornába. Akkoriban még a zárt rendszer nem volt elterjedve és nem is volt olcsón hozzáférhető a zárt tágulási tartály. Túlzottan nagy méretű tartályt nem szereltek, mert a súlya és a fagy elleni védelme problémássá tette.
Na mármost amikor a rendszer kihűlt, akkor a vízszint a normál szint alá ment, visszahúzodott és a WC tartály, mivel a hálózati vízre rá volt kötve, a bele épített jakabszelepen keresztül pótolta a szükséges alap vízszintet. 
Ha a radiátorod csöpög, akkor így azt is megoldhatod, legfeljebb ha hosszab idő eltelik akkor árvíz lesz a lakásban és növekszik a vízdíj!
 laugh

üdv
RTZ 

2

Jaca
Jaca picture
****

árvíz lesz a lakásban

Hasonló jutott eszembe az autóval kapcsolatban is, az a sok áram, ami lemeríti az autót, valahol össze kell gyűljön, és előbb utóbb ki fog folyni... laugh

1

RTZ
RTZ picture

Igen. És lesz belőle gömbvillám, vagy kanalam. smiley

0

Inhouse
Inhouse picture
*

Sajnos valós probléma. A gyereket elviszik iskolába/óvodába, aztán irány a munkahely, délután bevásárlás 3 boltban, irány a gyerek, aztán haza. Negatív energiamérleg, ez a tendencia. A garanciás reklamációk 80%-a legalább ilyen, nem az akku hibája, hanem az autó üzemeltetésé.
Németországban sem lehet sokkal másabb, esetleg több az újabb autó, ahol IBS van és EFB, vagy AGM akku, ez árnyalja a képet, persze drágább, de ez ott alap.

1

vacisa
vacisa picture

Igen, ez a valós autóhasználat az esetek 70%-ban. És ettől nem merül le az akku ha jó a töltésed, nem marad fent a lámpa, nem marad bedugva az ülésfűtés, nem szól fél éjszaka a rádió...stb.
Nehogy a végén kiderüljön, hogy ez a normális, és csak annak nem merül le az akuja aki naponta oda vissza megjárja párizsd rómán át.
Ha kitúrnám a farakás alól a 2 éve kidobott 55Ah akkut, még abban is találnék 10-11voltot.

Két dolog köz kell választani, vagy szar az akku és mehet a szemétre, vagy szar a töltés és lehet javitani.
Van egy harmadik is csak az ritka, mikor a garázst vizérre építik és elszivja az energiát.

2

Inhouse
Inhouse picture
*

A merítéstől és a töltéstől függ. Az indítózás egy több száz A-es, bár jó esetben rövid csúcs. A töltés sem indul meg feltétlenül azonnal. De tölteni nem lehet ekkora árammal és ilyen rövid idő alatt. Az autókban egyre több a komfort elektronika, sok fogyasztó már a beindítás előtt is merít rendesen. A tapasztalat az, hogy ezeknél a járműveknél szépen lassan negatívba fordul a mérleg és hiába jó a töltés, hosszú hetek, hónapok alatt szépen lassan 12,4V alá kerül az akku nyugalmi feszültsége és elindul a káros, másodlagos szulfát képződés. Persze ez is lassú folyamat és mivel van az akkukban tartalék (nagyjából 1,5..2-szeres indítóáram és ehhez némileg arányos kapacitás érték), általában csak akkor jelentkezik a baj, amikor már vagy visszafordítható, vagy nem. Ha bármilyen gond is társul mellé, rossz kontakt, hibás töltés, állófogyasztás, megnövekedett indítási áram/idő, utólag, nem korrektül beszerelt riasztó/navigáció/kamera/töltő/erősítő..., vagy amíg várják a gyereket, hallgatják gyújtás mellett a rádiót, megy a ventilátor...,akkor ez az időtartam lerövidül és hamarabb jelentkezik a gond.
És igen, meg kell tennie a járműnek egy adott távolságot, hogy az akku visszatöltődjön, induljunk ki abból, hogy közlekednek vele és nem csak hallgatják a járó motor hangját.
Jó akkuval és tökéletesen működő autóval is el lehet érni "ügyesen", hogy lemerüljön, persze nem csutkára, de gondot fog okozni.

Régen az akkuk tovább bírták...hát igen, ez az általános vélekedés. Akkor sem volt így mindenkinek és manapság is lehet hallani 6-8-10 éves akkukról is. Meg az akkori autókban rövid volt a lista az elektromos fogyasztókról, ha kihúzták a kulcsot és minden kapcsoló ki állásban volt, nem folyt áram az autó felé.
A CaCa éppen az elektrolit vesztés és az önkisülés mérséklésére találták ki. Aztán elbízták magukat, meg biztonságot akartak és lezárták az akkukat. Meg persze az újrahasznosított ólmot is rebesgetik, hogy nem hozza azt a minőséget.

Volt olyan reklamáló ügyfél, aki garanciáztatni akarta az akkuját. A matrciák letépve, a dugók kiszedve. A jótállási feltételek egyike, hogy nem szabad felnyitni. Az akku amúgy valóban rossz volt...a gyártót szidva mesélte, hogy ő még sósavat is öntött már bele, mert ez egy sz.r... Nem lett garanciás csere belőle...

4

megujulo
megujulo picture

Kedves inhouse

megfigyeltem azt is, hogy az akkuk többszöri inditózást követöen sem töltödnek vissza csúcsárammal, annak ellenére hogy a generátor erre képes lenne:

pár másodpercig csócson van az áramtöltés, aztán egyenletesen kezd visszaállni egy megadott tartományban és ellaposodni. majd azt stabilan tartani.

A solárrendszerem akkujaiban sem tudtam csúcstöltést elérni bármely akaratom ellenére:

adott esetben felvette egy szintet, majd azon elkezdett lecsökkenni maj beállt egy általánosn megszokott 0,1C körüli érték környékére.

de javits ki ha tévednék!

hiába akaron a félig lemerült akkukat 40 A tőlteni ha azt nem fogja felvenni. Az ugyan  túlfeszülséggel kényszerithető ugyan nagyobb áramfelvételre, de szabányhatáron belül (14,4 volt) ezt nem lehet megtenni.

0

megujulo
megujulo picture

Tudtad, hogy a Ca-Ca nem éppen ugy viselkedik lemerüléskor, mint egy megszokott olomsavas sima akku?

tudtad hogy a CaCa savszintje emarad a megszokott savas olomakkukhoz képest: (0,13 - 0,22)

Azt nem tudom a mai napig hova tenni, hogy a calcium milyen vegyülete képes savas közegnek ellenállni?

Ami a legrosszabb, hogy az emberek elhiszik a globális felmelegedés oka a tulzott co2 kibocsátás, ami a levegőnél nehezebb és felmászik a sztatoszférában és ott üvegház hatást okozva tönkreteszi a bolygónkat:

Kémiából és fizikából nem ezt tanitották a 80 as években. 

a Calcium minden vegyületét eloldja a savas közeg, legföképpen a sósav és a kénsav.

a co2 nehezebb továbbra is a levegőnél, és a környezet felhasználja oxidációs és redukciós folyamtkörforgás során! Azaz a növényzet széndioxidot alakit oxigénné, és a hus szervzetek az oxigént széndioxiddá! Na jó besegit az ipari társadalom az utóbbiba, dde a növényzet pont ettől fejlődik.

Az akkumulátor pedig a túltöltés esetén hidrogénné oxigénné alakitja a vizet, magyarul durranógáz képződik! Ami valljuk be lezárt környezetben problémás. Nem is értem miért mindenki vizgőz keletkezéséről beszél? ennyien nem ismernék jól az általános 7. osztályos kémiát?
A tehén pedig káros a bolygónkra, mert a büfögése metánszennyezést okoz. ezért ki kell irtani ateheneket a bolygónkról, van helyette hasunos rovarlárva, egészséges proteinforással, és nem okoz metánszennyezést sem. Az olajfinomitó által kibocsátott égetőtornyok természetesen környezetbarát technologiával üzemelnek.Nincs lárosanyag kibocsátásuk.
A világon tönkretették az összes gyümöcstermelőt, gyakoratilag lasan nincs aki gyümölcsöt termeljen. de az összes áruházpolcon ott vannak az üditők sokaságai mindenféle "izesitéssel"  melyek sosem láttak gyümölcsöket. És még a sima mosogatószerben is természetes citromot tesznek, satöbbi és egyéb marhaságok a mai tanrend alapjai.
Miért várhatnánk el a mai generációtól hogy gondolkodjanak, ha ennyi hülyeséggel tömik germekeink agyát, és ezt tudatos polgárok maradéktalanul türjük?

Ha az akkut lezárták akkor az le van zárva oszt kész. gondozásmentes rá va irva akkor az az és kész.

Ha nem kell gondozni az azt is jelenti hogy nem kell és nem is lehet gondozni.
Ha nem kell gondolkozni az azt is jelenti hogy nem kell és kész nem is lehet gondolkodni.
 

H valaki aki ezzen nem ért egyet, az kókler, ostoba, tanulatlan, hülye, és sorolhatnám,

szóval hogy ha valaki értelmesen szeretne kontrollt alkalmazni az akkumulátorának életben tartása okán,azt csak kontárként, barbárként teheti meg, minden szakértelme ellenére.

Régen azért zárták le a készüléket, hogy illetéktelen ne avatkozzon bele a belsejébe.
Ma azért zárják le, hogy ok legyen a garancia megtagadására.
Ugyebár nem nagyon javitható ma már lassan semmi, akkor meg minek a matrica feltépkedése? a sósavnak meg semmi keresnivalója egy savas akkuban egyébként ez logikus. legalábbra számomra.

Tényleg ennyi lett az ostoba ember ezen a planétán?

 

2

Inhouse
Inhouse picture
*

Szia!

Egyszer keresgéltem a neten, hogy mégis mennyi Ca kerül az ólom és a sav mellé, nem volt egyszerű. Annyi infót sikerült szerezni, hogy irtózatosan csekély mennyiségben leledzik benne. Kémiailag biztosan csinál valamit, cserébe meg lehet valahol romlik a helyzet. Voltak még próbálkozások ezüsttel és arannyal is...
Aki odafigyel, mostanság is tud vigyázni az akkujára. Aki gondtalanul, komfortosan akarja a járművét használni, és nem akar ilyen piszlicsáré dolgokkal foglalkozni, az meg vesz másikat sűrűbben. Ez is változó, hogy melyik autóban, milyen akku, milyen körülmények között, mennyi idő alatt használódik el.
Az új IBS rendszerűeknél már igen kevés lehetősége van a kontrollra, ezt is megoldják helyette.
Sokan beleesnek abba a hibába, hogy egy házi csere után, amikor kikínlódták a lefogató elemet, már nem is rakják vissza. Az akku pattog a tálcán, és szépen lassan, de veri ki az ólommasszát. Ha meg nagyobb ütés éri és sikerül a + saroknak a kasznihoz érnie, akkor meleg lesz a helyzet. A garanciában érkező autók olyan 70%-ánál figyelhető ez meg. Mindenkit figyelmeztetünk, hogy orvosolja a problémát. Sajnos az autógyártóknál külön csapat foglalkozik azzal, hogyan lehet egy akkut úgy beépíteni, hogy a családi felmenőik egy ilyen beavatkozásnál rossz színben kerüljenek felemlegetésre. Gyakran kell szűrőházat kivenni, elektronikát tartalmazó dobozt kiszabadítani a helyéről. Az Opel és pár más gyártót is üdvözlök, ahol azt sikerült kitalálni, hogy az akku legyen félig a szélvédő alatt, és az azon lefolyó összes folyadék mossa az akkut és oxidálja a sarukat. A legszebb egy amerikai Chevrolet tulaj esete volt, aki vett akkut és elkezdte emelni az autót. Néztük, hogy kereket is cserélni szeretné, de nem...sikerült az akkut a gyártónak a kerékdobba rejteni. Kerék le, dobvédő műanyag összes patent ki, védő ki, akku csere, majd ugyanez vissza...

0

megujulo
megujulo picture

Reméljük nem olyana helyzet mint a myogyóróval?

az allergiások mitt gyakran ráirják minenre "nyomokban földimogyorót tatalmazhat"

a Kalciumos akku is hasonló lehet ez alapján?

egyébként igaz hogy amotortér forró!
De vajon balesetkor amikor szakad a kaszni törik a roncs , gyürődik a kábel, vajon mekkora a tét egy autó elektromos tüzre? felhőképp ha már eleve patkolt a minőségi nagyáramu biztositás is?

0

Inhouse
Inhouse picture
*

Ha hátul van és onnan mennek bele, akkor meg ott lesz zárlat. Szerencsére egyre több autóban van a + sarunál már főbiztosíték, ez régebben egyáltalán nem volt jellemző, csak a kisebb áramú részek felé.

1

megujulo
megujulo picture

Ismerős! Az inditóáram anno követlen kábelen futott az öninditóig mindenféle bitonsági oldás nélkül:

nekem 2014 ben kiment a öninditó forgórészén egy szál vastag huzal, addig tekerte magát menetközben halálra, mig az akku nullára nem égett, a generátorral egyetemben. tréler lett az eredmén, és örültem nem lett akkutüz vagy elektromos tűz..

akku öninditó generátor csere és kábelcserék orvosolták akkori problémámat. pedig eg 100A-es főbizti mindezt elkerülte volna:
automata váltós klimás x18 xep 1,8 as szekér 120A generátorral.

0

Inhouse
Inhouse picture
*

Nem tudom...szerintem az kicsi lett volna. A benzines 1.3-1.4-esek olyan 140-160A körüli csúccsal indítanak, amik ennél nagyobbak azok olyan 180-200A-el. A dízeleknél akár az izzítás is lehet 60-80A, aztán 350-500A-es csúcs jön. Persze ez rövid ideig ekkora, meg az olvadóbiztosíték is lomha, de még egy benzines Clio-ban is 120A körüli van.
Az indítóakku indítóáramának 40-66%-a körül szokott lenni a jármű normál indítási csúcsárama, így van tartalék. Pl. 45Ah->360A(EN)->140..240A
Egy Clio főbiztosítéka így néz ki (kiégve) a műanyag burkolat alatt. Minden ezen keresztül megy, az a plusz saru már nem gyári ág.
Ez meg egy Wauxhall 2000-esé.

0

hcs
hcs picture

Szia!
Az akkumulátorok nem szeretik a meleget. 10°C hőmérséklet növekedés kb. felezi a hasznos élettartalmukat. Ezért van az hogy egyes gyártók hővédő burkolattal látják el az akkut a motortérben, ami később szeret lemaradni mert minek az oda én jobban tudom... Mások megpróbálják hőtől védett helyre tenni, csak a szélvédő alatt (pl. Ford Escort MK6) meg ráfolyik minden víz és rozsdál ahogy írtad. Valamelyik régi E osztályú Mercinél meg a hátsó ülés alá tették, csak ott meg a kábel keresztmetszeten nem szabad spórolni...

Ami jó lenne ólomakku helyett az a LiFePO4 akku, feszültségszintben 1:1 berakható, sokkal többet bír, de az ára többszöröse a hagyományos ólomakkunak. Ha lecsökken a különbség akkor valószínűleg többen fognak váltani.

1

Inhouse
Inhouse picture
*

Szia!

Az A-s Merciben az anyósülés előtt van a lábtérben, Fiat Ducato,újnál ha jól rémlik, meg az öreg VW LT-nél a vezetőülés alatt, soknál a csomagtartóban, bikázási ponttal elöl. De ott még mérni sem lehet akkuteszterrel, mert fals eredményt ad. A franciák mindig is különcködtek, a Jaca által is írt Xsara egy gyönyörű megoldás... Állófogyasztásban is díjnyertes autók.
Igazából nem értem és nem szeretem, ha nem a motortérben van.
Egy napon álló autóban a hővédelem mellett is 60-70fok van a motortérben is, minden alkatrészen...hát még ha jár a motor de nincs elegendő menetszél, pl. araszolás a dugóban.

 

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia!
Citroen Xsara, akku az ülés alatt. Ki kellett csavarozni a sínt, hogy előre lehessen dönteni az ülést, persze a fejtámla eltávolítása után...

0

megujulo
megujulo picture

Kedvs inhouse

kimeritő és valódi alapos válaszod külön figyelmet érdemelne!

sajnos az emberek többsége iskolában megtanulva élete során azt a rengeteg marhaságot sokszor önálló gondolkodásra is képtelen.

Az olyan mint józan paraszti ész kiveszett agyakorlatból.

Az hogy ma az akkukon miért nincs karbantartáshoz szükséges nyilás egyértelmü:

Agyonszabályozott világunk esőbbrendü érdeke a szeméttermelés és minél több pénz kicsikarása mindenből:

tehát eu szabályozás (melyet a halandók többsége kérdés nélkül elfogadott) hog a gondozásmentes az gondozásmentes!

azaz az akkut továbbra sem lehet gáztermelődés szempontjából hermetikusan lezárni. ami meg nem hermetikus az lényegében nyitott rendszer (mint hütős talán nem ecsetel további boncolgatást)  és abból továbbra is elpárolog a folyadék adott esetben, de mostanra nincs lehetőség potolni sem az elektrolitot: azaz a gondozásmentes mégsem az, de nem lehet beavatkozni sem?

vagy nem épül becses Orbanisztán területén ezernyi akkugyár?

Az hogy a világunk fejlödött e, vagy a visszafejlődés felé tartunk az most lényegtelen.

Ami igaz az igaz. a mai kocsik köszönöviszonyban sincsenek a 2 emberöltövel ezelőttiekhez képest.

Mindez nem jött volna létre ha nincs a milliónyi "extra" vagy kontrax?

szóval tényleg ez az irásod 100 pontot is megérdemelne, de csak egyet adhatok!

Üdvözlettel és szakmai tisztelettel Attila 

 

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia:   az akkuk beöntőnyílásán azért van gumiharang, hogy túlnyomás/túltöltés  esetén engedje távozni a vízgőzt, ne nyomja szét a cellát
(érdemes ledugózni?)
Ha mindenáron műanyag (teflon) csavart akar valaki, kell a csavarba egy 2-3 mm-es furat, a fejre pedig egy gumikupak

Bálint

0

zus
zus picture

Szia !

Azt nem láttam, hogy bárki írta volna azt, hogy NEM dugózhatod le az akksit ! Legalább két dugónak és jellemzően a középső kettőnek kell legalább szellőznie ! Hogy azt hogyan oldod meg, az más lapra tartozik. De valami szelepfélével el kell látnod a dugókat.

Amúgy, lematricázott "gondozásmentes" B..... akksin a lematricázott cellák dugói felett kis felpúposodások voltak a kocsimnál. Fogtam, matrica le, dugó kicsavar, akksi desztillált vízzel feltölt ÉS egy többféle karakterisztikával töltő akksitöltővel töltöm évek óta. Remélem, hogy még hosszú ideig fog így működni.

0

vacisa
vacisa picture

Ha fursz rá lyukat, azt úgy dugózod le ahogy akarod, ugyan is az már akkor is meg volt oldva mielött jött ez a remek ötlet, hogy furjál lyukat.
Igaz nem szellőzik ki a világba, csak egy csatornába, és onnan folyik vissza. Ezért nem lehet alapjából öntögetni bele, mert nem kell, nem fogy el ami benne van.
Bár mint látom azért van akinek ez is sikerül :D

0

zus
zus picture

Neked legyen mondva ! Már ha az én beírásomra válaszoltál. Mert, ha mégsem fogy el a víz a lematricázott akksiból, akkor vajon miért kellett tisztsséges mennyiségű desztillált vízzel utántöltenem, miután felszaggattam a felpúposodott matricát ? A kis manók éjszaka mégiscsak kiszipkázták a műanyag burkolaton keresztül a vizet belőle ? Agytröszt ! laugh

0

vacisa
vacisa picture

Gondozásmentes akku cimkéjét szaggathatod, az alatt nincs kicsavarható dugó.
Akku pedig szellőzik, tágulási csatornák vannak benne akkor is ha te egy szinkópával lemaradtál.
Kismanók a szemed mögül is kiszipkáztak valamit wink

0

Jaca
Jaca picture
****

Ha gondozásmentes akkun azt érted, amin nincs látható kupak, akkor elárulom, hogy tudtam már olyat én is utántölteni.
https://www.google.com/search?q=exide++akkumul%C3%A1tor&tbm=isch&ved=2ah...

AGM akkut még nem próbáltam megbontani, bár ennél ott van középen a csík, ami feltéphető, és alatta ott vannak a gumikupakok.

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: én is csináltam ilyet, de csökkent a kapacitása, kb. 60%-ra
Maradt UPS-hez

Bálint

0

Jaca
Jaca picture
****

Lehet, a te akkud nem volt még csatornázva :)

0

zus
zus picture

Egen, az én akksim az egy tanyai akksi, abban csak emésztő van. Még nincs csatornázva.

0

Inhouse
Inhouse picture
*

Szia!

Az indítóakkuk fedelének oldalán van szellőző nyílás, akár szeleppel...ide lehet dugni a csövet, ami kivezeti a "gőzt" a karosszérián kívülre, főleg olyan autóknál, ahol nem a motortérben van. A fedélben átjárható a cellák közötti tér...másképpen nem lenne értelme egy ilyen kivezetésnek.

2

bakkerman
bakkerman picture

Szia
Én minden autómon kinyitom és kezelem/utántöltöm az akksikat, az állítólag gondozásmeteseket. Így mindegyik minimun 10 évig jók szoktak lenni. A mostani is épp 10 éves és tökéletesen jó. Akksi tipustól függ hogy lehet kinyitni. Volt amin egy műanyag sínben voltak a dugók úgy kellet kihúzni, a mostani sima csavaros, le volt matricázva, ennyi.
Ja és, amelyik kocsink sokáig áll arról le szoktuk húzni az akkuról a sarut, mert szivják... riasztó+kocsi stb. Elég 10-20mA is hogy lemerüljön.

2

welding alt
welding alt picture

Szia,
nem semmi a 10 év!!! Ritka egy titkos technológiád lehet a karbantartást illetően. Kérlek írd le.
Köszönöm.
 

1

bakkerman
bakkerman picture

Szia, semmi különös a folyadékszintre vigyázok, desztvizzel pótlom. Ennyi.

0

RTZ
RTZ picture

Üdvözletem!

Mint írod, elég lenne egy 4-5 mm körüli luk, akkor a megfelelő helyen fúrd ki 4,5-4,8 mm fúróval és M6-os menetet vágj bele. "a belehulló műanyag semmi problémát nem okoz" Majd a mellékelt linkeken találsz olyan helyet, ahol savtűrő M6 csavarok kaphatók. Ha nem tökéletes csak csavarral a tömítés, akkor gumialátétet, O gyűrűt is tehetsz a csavarok alá. Ha nincs, akkor valami saválló műanyag palackból is készíthetsz alátétet, megfelelő tömítést.

https://www.arumania.hu/toolcraft-sullyesztett-feju-egyenes-hornyu-muanyag-csavar-m6-x-20-mm-din-965-10-db-839977-p182983

https://www.distrelec.hu/hu/csavar-gep-hengeres-feju-hornyos-m6-12mm-50-darabos-csomag-rnd-rnd-610-00030/p/30100849?ext_cid=shgooaqhuhu-Performance-Max-CSS&cq_src=google_ads&cq_cmp=18008428937&cq_con=&cq_term=&cq_med=pla&cq_plac=&cq_net=x&cq_pos=&cq_plt=gp&gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwwMqvBhCtARIsAIXsZpZcbnrg6YLrtWSV3LOPgnNVb2gA6fDC2VQW5V6ybvGU-ULSdD3jtkYaAtxOEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

https://csavarhat.hu/csavar?gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwwMqvBhCtARIsAIXsZpb_6qGBl5gpwG-vs1xi3y91omk3x2cOwM_nhDoJUZS5ow-8of6zA_8aAlXREALw_wcB

Jó ápolást!

üdv
RTZ

Kiegészítés: Az utolsó linken hirdetett csavarok közül csak a saválló a megfelelő, mert a rozsdamentes nem saválló a közhiedelemmel ellentétben.

1

megujulo
megujulo picture

Szia!

A kénsav macerás minden fémmel!

Lehet csinálni 6mm-es müanyag rudból hernyócsavart menetvágással is! a végére egy felmelegitett imbusz pedig beolvasztja a hajtáshoz szükséges felületet.
üdv.

 

0

RTZ
RTZ picture

Üdvözletem!

Csak segítek!
Létezik kénsavnak ellenálló saválló fémcsavar, ami nem macerás! 
https://hu.jcoepipe.com/fasteners/hastelloy-fasteners/din933-din934-stan...

De én az előző hozzászólásomban  (amire reagáltál) szereplő első és második linken itthon kapható műanyag csavarokat ajánlottam. Gondolom abból jött a műanyag rúdra menetvágós hernyócsavar ötlete később. Csak éppen a műanyag rúd anyaga és beszerezhetősége nem lett megadva. Arról már nem is beszélve, hogy az ötleted miért nem a topikindítónak címezted ahelyett, hogy nekem küldesz számomra érdektelen megjegyzést.

üdv
RTZ

0

Atis57
Atis57 picture

Szia!
 Azért az akkuk feszültsége között van némi különbség a technológia szerint;----régi ólom akku,--- a Ca ötvözetű---a többi ötvözet . 
Ezt cserekor is célszerű betartani(Ag ,Mn ötvözetű akku helyére nem teszünk sima Lead-Acid-t )különben ilyen hibával szembesülsz.
Ezt ,vagy hasonló leirást ismersz; az ólomakkuk világa pdf..

/Az%C3%93lomakkumul%C3%A1torokVil%C3%A1ga%20(1).pdf

1.Az akkufedelet egyben leveszed, hőlégfúvóval körbemelegitve. vizzelfeltöltöd a lemez felső éle +5-10mm ig .
 visszaragasztod szilikon  FBS stb ragasztóval.
2. kifúrod -- s tovább mint az 1 pontban ...

Sajna ,egyszerű, olcsó, könnyű, s jó megoldás ---ritkán adódik .

0

gbenyov
gbenyov picture

Szia Atis57!
A fedél nem építhető le, egyben van egy-egy RENDES akku esetében. Hidd el, nem lehet ilyetén mókolni. Tehát nincsen "dupla" tető, egy akkutest és egy fedél.
Ha mégis szét döntenéd, kifolyna.
De még erre sincsen szükség.
Ahogy már írtam: A. túltöltés, akárcsak időnként; B. indokolatlan terhelő áram az oka annak, hogy egy autó nem indul el hetek alatt használatlan állapotból.

1

megujulo
megujulo picture

egyetértek a hozzászólóval. tisztességes akkuk esetében a fedél nem távolitható el csak roncsolással!

 

ergo akkuiszap mosás!

Ez egy felesleges és hasznavehetetlen lehetőség. Ha már hullik az iszap akkor az akkunak vége. egyébként 1000 ciklustöltés után még a le nem merült is kihal! nemhogy a ygakran merült, vagy rendszeresen tulterhelt.

Ha akkutéma akkor vannak tapasztalataim CA-Ca 180ah akukkal kapcsolatosan. Jól fogalmazva tökéletes a tervezett avulás. 1010 ciklus után egyik napról a másikra 10 darab és egyszerre ment a halálba.

A folyadék a zártból s részben elpárolog, de legfőbb akkor ha túltöltödik.

egy 4,8 mm-es furatot csinálsz minden vella középrészen.
megfurod 6 os menetfuróval
és készites 6 miliméteres müanyag rudból menetvágással orsócsavart amit behajtasz.
szigetelésnek jó ide a teflonszalag, ennyi.
a lukon tudod ellenörizni a  szintet is egy fa hurkapálcikával.
Fém nem kerül be, a müanyak kárt nem csinál!

fémcsavart sose használj!

Üdv attila Tenerife

2

vacisa
vacisa picture

egyébként 1000 ciklustöltés után még a le nem merült is kihal! 

Ebbe majd avass be, hogy hogyan számolod meg egy autó akkunak a töltési ciklusát.

0

megujulo
megujulo picture

Nos varjunk a gombra kabátot!

a töltési idő , a lemerités és feltőltés elviekben számolt.

mondjuk 10% ban melerited majd visszatöltöd akkor 10 alkalom felel meg elvben egy ciklusnak.

A telejesen le és fel sem azt jelenti hogy fullra megfektetve aztán csontra forrásig visszatöltve,

Maradjunk annyiban , mivel az akkukat napi szinten használom folyamatos fogyasztásra, igy lényegében naplót vezettem, hogy számolni tudjam kb mikor lesz beavatkozásra szükség.

Ha azt veszem alapul, hogy amikor böséges volt az energia azt a feltöltésen kivül nagyjából fel is használtam, de voltak olyan napok amikor csak részleges volt a töltésem, és igy jött ki számomra az 1000 ciklus.

Nos a gyártó a CA-Ca technologiára 700 ciklustöltést garantál.

Ha nekem elment 1010 napot akkor az szerited most jó vagy rossz?

Azt nincs értelme elemezni hogy az inditó akkukat a gyártó nem szolárrrendszerre tevezgette.

Ugyanis nem egy szigeti ismerősőm ezen idő alatt sokezer eurot vesztett az akkuk cseréivel menetközben.

tudod a 12 a 24 vAGY 48 VOLTOS RENDSZER kevesebb akkut igényel mint az én 10 darabos 120 voltos rendszerem.

valóban?

egy 24 voltos 3000 wattos inverter teljes terhelésnél 120A-es terhelést a d az akkunak!

mennyire is meriti ez le? ha azt cesszük alapul 0,1C a legmegfelelőbb, akkor 

120A terhelés esetén kell legalább 1200 Ah tömb, és karvastagságu hegesztőkábelezés ugyebár.

Ha ugyanez 120 volton fut az ennek 5 szöröse azaz kb 25A

Ez alapesetben 250 AH-t igényelne.

Akár igy akár ugy számolgatok az a rohadt abkkubank , akor is adott ha 12 voltoról és akkor is adott ha 12 voltról fut

egyik esetben 10 darab prhuzamosan miga másik esetben sorosan

Hogy melyik a jobb? kinek mi. A kevesebb áram kisebb kábelezést is jelent, a nagyobb feszültség dc-n lehet problémás. 

Hiszed vagy sem a gél vagy bármely más savas akku éppugy szarrá megy ha kimerül és az nincs feltöltve, az merült állapotban tovább használodik el.

Igen voltak nyomai rendszerességgel 2 év után. a 12 voltot lasan egyik sem tartotta reggelre, azaz ugy 10 voltokat mutattak a mérőmüszerek. persze nem a emerült akkuk hanem az egyes behalt cellazárlatoknak vélt feszültségvesztés volt az oka mint korábban irtam. Napközben aztán feltöltötte és ment egész nap 12 voltról, de másnap reggelre ismét 10,8 voltokat mutogattak a müszerek. ekkor kezdödött meg a szulfátlanitással kapcsolatos kérdés és problémahalmazom, mely a végén megoldodott 400 kilonyi olomszulfát hulladékkal.És uj akku vásárlással.

Csere óta sokkal ovatosabban bánok a jelenlegi tárolóval, és még véletlen sem adok lehetőséget az akkuk 12,3 volt alá meritésére.

Előtte tartottam hogy majd reklamálnak mert nem élhetik a vendégeim a megszokott bőséges pazarló életmódjukat.

Mostanra mása  tészta!

Ha nagyon lefogy akkor egyszerüen vészüzem és marad pár daran 3 wattos spot led, kb ennyi, minden más felejtős.

szóval hogy hogyan számolható ki a ciklusszám? 

Inkább az a kérdés, hogyan határozható meg mennyi legyen az élettartam, véletlen se több?

szerintem az adalékolt lemezek eleve egy idő után lebomanak és saját magukat leépitik.Ha használod ha nem.

Igen nekem is volt a 80 AS ÉVEKBEN ZSIGA és elmentek az akkujaik 10-12 évet gond nélkül. Ócska orosz kt315-ös tranyóval meg germánium teljesitmény tranyókkal.

A maiak pedig legfeljebb 2-3 évet futnak, többnyire ,szal mindegy miről is beszélgetünk, ha megszakadunk se fog többet birni mint amit a gyártó a tervezett avulásban beépített.

egyébként megváltoztak a körülmények is az elmult évtizedekben.
A laza 15 perces vezetés és az ide oda menés állandó leállitás, inditózás, a kötelező fényszoró használat, meg a stop + takarékoskodás állandó meritéshez vezet. 
még egy szuperjó generátor sem birja potolni azt, amivel a mai autókat jobb esetben felszerelik. de legfképpen azt amit a mai autós személy elvár a szekerétl. Ezernyi elektronika luxuskényelmi szolgáltatások, az ülésfütéstől kezdve a sok sok ventillátor, klima meg mindenféle elektromos szarakodásig bezárólag. ha már hifi adj neki 300 watt, hadd szakadjon le má az az ajtó.

A gyujtótrafót lecserélte az elektronikus gyutásrendszer, bár lehet mondani környezetvédelem meg katalizálás, meg mindenféle eg szelepezés, az tény hogy az autók 30 éve is átlagban azt ették meg üzemanyagból amit a maiak. 

Az is tény hogy 30 éve nem voltak olyan digifon kényelmi szolgáltatások, ami nélkül a mai ember ma már megőrül!

anno jó volt egy ablakletekerő kar, Ma már meghülyül a tulaj ha nem megy az ablak gombnyomásra és hasonlók.

Szóval vitázni lehet mennyi az annyi, csak értelme nincs. Megveszed azt a KURVA AKKUT, AZTÁN MEGY AMENDDIG MEGY, ÉS HA BESZART AKKOR VESZEL UJAT.

Ilyen lett a világm akárhogy is nézem a kérdést.Vegyél meg minden szart, és ha beszart, dobd ki mert szemét és vegyél másikat. a lényeg pörögjön a kereskedelem és ez a legnagyobb érv.

mintannyian tudjuk volt egy időszak mikor cináltak 100 ezer órás izzókat, de azok nem kelettek, mert akkor nem pörög azazdagság.

Hát mindannyian beletörödtünk abba hogy ez igy van jól.

Visszatérve a kérdezőre. nem az érdekli amit itt többen is leirtunk, hanem az hogyan tudja ellenörizni azt amit a gyártó eldugott előlünk.

Azért én mg én jártam fizika órára.

Ha a rendszer teljesen zárt akkor nem tud párologni
Viszont egy ilyen ha felforr akkor nyomás lesz benne, adott esetben nem is kevés.

Ha pedig bármilyen kivezetőcső van rajta, bármennyire is nem akarjátok az a folyadék párologni fog. Csak annyiban egyszerüsödött a kérdés, hogy a "gondozásmentes" szóval elterelték a  figyelmeteket és elhiszitek hogy az egy gondozásmentes. Kb ennyi.

A kérdező felállása jogos. Ha kimegy a folyadék nem tudja pótolni, merthogy nem is fér hozzá!

Szóval lehet kükányolni, mert a szabálozás ma már csak zártat enged forgalomba, nem véletlenül.

 

 

 

0

vacisa
vacisa picture

Az, hogy te naplót vezetsz és folyamatosan monitorozod az akku feszültségét, ez dícséretes.
De azért azt ne hagyjuk figyelmen kívül, hogy ezt rajtad kivül talán még a világ másik lapos felén csinálja valaki.
Igy marad az, hogy az autóval rendelkezők 99,9856% nem tudja, és azt gondolom nem is feltétlen érdekli, hány töltési cikluson van túl, beül indít megy a dolgára, vagy beül sminkel és megy a dolgára.

Lehet azon vitatkozni, hogy direkt megy tönkre, mert a régi bitumen tetejű birta 12 évet is, ez meg nem.
Azon, hogy van egy autó meg egy akku, és az akku állásában 1 hét alatt lemerül, azon nagyon nincs mit vitatkozni.
Vagy - vagy, ezt egzakt el lehet dönteni, és lehet javitani, vagy cserélni.
Meg lehet furkálni, töltögetni, ölelgetni....ha az autó 1 hét alatt leszivja az akkut, akkor az akkut érdemes furkálni, ha az akku egy sz****, akkor főleg érdemes furkálgatni. Igy kijelenthető, hogy bármi van, furkálni jó.
Aki unatkozik annak kiváló elfoglaltság plusz minden elindulás az autóval egy talány. vagy elindul, vagy nem.

És azért az se felejtsük el, hogy amikor meguntad a rossz akkuval a törődést és bemész a boltba, a fickó levesz a polcról egy akkut ami akár 2-3 hónapja is ott figyelt, te beleteszed az autóba és kész, mész vele. 

Egyébként ha valaki, aki eddig még nem érzett késztetést, vagy nem is gondolt rá, de most kipróbálná, jelezze, van két rossz akkum, ideális fúrásra ! 

 

0

Mr._V.
Mr._V. picture

"És azért az se felejtsük el, hogy amikor meguntad a rossz akkuval a törődést és bemész a boltba, a fickó levesz a polcról egy akkut ami akár 2-3 hónapja is ott figyelt, te beleteszed az autóba és kész, mész vele. "
...ez azért nem teljesen igaz.
Pár éve raktárosnak jelentkeztem egy akkuval foglalkozó céghez Dunaharasztira. Maradjunk annyiban, hogy nem névtelen akkuról volt szó.
Amikor körbevezettek és ismertették a munkát, annak 80%-a az volt, hogy dátumozott raklapok voltak, hogy mikor voltak utoljára feltöltve és ezeket 30 naponta a raktár töltőhelységébe kellett vinni, ahol akár volt benne, akár nem, egy napig tölteni kellett.
Azaz havonta újra vannak töltve az akkuk és nem a bolt polcán áll 2-3 hónapig, hanem amikor rendeli, 30 napon belül feltöltöttet kap, de azért rendeli, mert tőle is megrendelték. Ha meg épp nála merülne le és ugye szakbolt, biztosan van neki is töltője, így feltöltve adja el.

Vannak akkuk (vagy 2-3 éve még voltak), amik csavarosak voltak, de egyrészt drágábbak is, másrészt magasságra nem fért volna be a helyére, amit épp kínáltak itt a közelben.
Vannak csak lematricázott gondozásmentesek (egyre ritkább), ez nem az.

Másikra válasz:
Biztosítás csak kötelező van rajta, ami soha nem fizet (nekem) semmiért, csak ha más töri össze az autóm, ebben az esetben viszont nem az aksisérülést vizsgálná az a biztosítós, aki hetekkel később érkezik szemlére, mert annyira elfoglalt. Szóval az akkura fúrt néhány luk ilyen szempontból lényegtelen, főleg ha össze lesz törve az autó, minek hagynám benne az aksit? Mert nem a helyszínen kezdik fotózni.

Megint másikra válasz:
Töltés, amikor 12V körüli értéken van (indítózás körül): 14,6V, majd kb. 5-10 perccel később, amikor már közlekedik vele az ember: 13,8V
Nem méregetem külön, hogy mennyi a töltés, egy szimpla műszerrel nézem az akkusarun a biztosítéktáblánál a feszültséget.

Csepptöltés esetén 13,6V a max, ameddig felmegy.

1

Jaca
Jaca picture
****

amikor már közlekedik vele az ember: 13,8V

Szia!

Ha fél óra autózás után járó motornál ennyit mérsz, akkor hibás a töltésed. Ha leállítás után mérted, akkor jó lehet.

0

gbenyov
gbenyov picture

Szia Mr._V.!
Az írásodból az derül ki, hogy a csepptöltés ne heladja meg a 13,6V-ot.
Köszönöm.
Átállítom a rendszeremet erre az értékre.

0

megujulo
megujulo picture

Üdv a modern fogyasztói társadalomban!

Ha jól viselkedsz hamarosan lesznek pontjaid és vásárolhatsz, Ha rosszul akkor majd otthonról se teheted kia lábad.

akkor meg nem kel se kocsi se akku.

0

vacisa
vacisa picture

A fogyasztói társadalom ilyen ha valami elromlik azt vagy megjavitatod vagy veszel másikat.
Van amit meglehet és van amit nem lehet vagy nem érdemes megjavitani.
Az pedig, hogy valaki naplót vezet az akkuról vagy sem, az akku élettartamát nem befolyásolja.
A többi meg klimavédelem olyan klimavédökkel akik magán gépeken érkeznek mind a 23-an egy konferanciára megnenteni a földet.
Lehet furni kellene még pár lyukat.....

0

Digitalfish
Digitalfish picture

Sziasztok! 
Kaphatóak M6-os műanyag csavarok pl hatlapfejű. 
Bár szerintem nem ez a megoldás a korai akku halál ellen. 

0

vacisa
vacisa picture

Nem akarok hosszan vitatkozni, sem bizonygatni semmit, azon versenzezni melyik akku márka jobb, csak egy apró észrevétel, a saját autó akkuimról.
Átlag 6-8 év közé tehető az élettartam, ennek végét mindig a tél jelzi -2 és -10 fok között mert három nyekkenés után nem forgat tovább.
Ezenkivűl soha nem néztem az akku márkáját, mindig azt vettem ami éppen akcióban volt, soha nem töltöm az akkut, és nem egyszer van 1-2 hetes szünet.

Szóval én azt gondolom, vagy az autó meriti le álltában, vagy meg kellene nézni a töltésedet, mert vagy sok, vagy kevés.
Szóval ezek az akkuk csak úgy maguktól ennyi idő alatt nem mennek tönkre.
Én személy szerint valamikor utóljára 1989-ben öntöttem egy kis desztvizet az 1500-ős lada nagy fekete orosz akkujába.

És a kérdésedre válaszolva a gondozásmentes felépitése is olyan mint a régi akku, némelyiken elég jól látható hol a cella, furd ki, és ragazd le valami vastagabb öntapadó matricával.
De érdemesebb lenne az okot megszüntetni.

0

kferi
kferi picture

Ha eltűnt a víz, akkor az azt jelenti, hogy sokszor átlépi a gázfejlődési határt. Ha csepptöltöd és 14,1-14,4V felett van akkor is keletkezik gáz. Ha AGM akku akkor is, de ott egy darabig van ami visszaalakítja folyadékká.

Egyébként nem értem miért használ műszaki ember gondozásmentes akkut. Az élettarlama egy gondosan kezelt sima akkunak nagyobb mint a gondozásmentes csodáknak. Épp tegnap vittem a garázsba egy sima akkut ami 2 éve kint áll hóban, fagyban, melegben. 12V feletti feszültségen van és szépen töltődik.

Viszont az tényleg nem normális ha az autóban lemerül. Ott valami komolyan fogyaszt, vagyesetleg nem töltődik rendesen?

1

megujulo
megujulo picture

"Egyébként nem értem miért használ műszaki ember gondozásmentes akkut."

azért mert Eu szabályozás miatt már nem lehet kapni lassan sehol kinyitható tetejüt!

És akkusav is be lett tiltva az egész Eu-ban! (ahogy peroxid sem kapható mint régen a fodrászkellékesben.

Üdv.
Ha párolog az gáztermelődés! túltöltés jellemzően!

Ha lemerül szulfáthalál!

Ha szinten tartod 1000 ciklustöltést bir mind (kémiai adalékok sokasága)

Ha félig merül akkor ételem szerüen kétszer annyit!

Egy jó autóban gyors merités öninditózás, és rövid nagy áramú visszatöltés, gyakorlatilag az 1000 ciklustöltés 6-8 év alatt megy végbe!

Egy sorárrendszer esetében is vannakc sapdák!

azt gondoljuk minél nagyobb vagy nehezebb annál tovább tart a cella falai.

ez nem igaz!

12,3 volt felett nincs szulfátképzdés
alatta megindul és egyre rosszabb lesz,idövel visszafordithatatlan folyamat.

Kicsi akku kicsi szolártöltéssel hamarabb visszatölt!

megfelelő méretezés fogyasztás és töltés, akkor az akkuk jó sokáig birják!

A folyadák természetesen egy gondozásmentesben is elpárolog egy idő után.

 A gél akkuk felitatottak, ezeknek nincs látható savszintjük.
 

Üdv Attila

0

kferi
kferi picture

Banner, Exide java része ugyan gondozásmentes, de hozzá lehet férni a fedőcsavarhoz.

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia:tévedés

egyébként akkuba csak vizet szabad tölteni, a sav nem párolog el, kapható egyébként savsűrűség mérő is
Elméletileg más savsűrűség az ideális télen, más nyáron

https://agrolaborkft.hu/termekek/akkumulatorsav-32-os/

https://akcio-shop.hu/termek/akkumulator-sav-1l/

https://www.notino.hu/kallos/kjmn-aktivalo-emulzio-12-40-vol/p-563800/?g...

https://www.penzcentrum.hu/otthon/20201031/mi-a-hidrogen-peroxid-es-mire...

https://benu.hu/shop/hyperol-tabletta-100x

0

megujulo
megujulo picture

Szia

A sav valóban nem párolog el, de a szulfátosodás során kémiai átalakulás megy végbe, ami eléggé befolyásolja a végfolyamatokat.

Nálam ugy 2 év után jelentkeztek az első tünetek, és egy savszint ujrabeállitással nyertem további egy évet.

Azonban a kihullt szulfát , a leváló anyagok a fenékzárlat előbb utóbb kerülhetetlen.

Érdekességként emliteném a Ca-Ca akukkal megtapasztalt gyakorlati megfigyeléseimet.

Lemerülésekor nem a megszokott cellánkénti egyenletes merülést tapasztaltam.

Mondjuk ugy hogy amikor kifogy a szufla az akkuból egyenként kezdenekezek a cellák leállni, de szó szerint 0 voltos feszültség szintre leállni.

Ami azt is jelenti, hogy elsőnek nem 12 voltról csökken a fesz mondjuk 11,2 voltra, és nem egyenletes cellánkénti feszültséget mérek 1,85 voltot, hanem 5 cellában továbbra is 2-2,2 voltot, de a egyik lezárlatolt szintre azaz 0 voltra és 0 a-ra esik le. 
Gyakorlatban ez azt is jelenti hogy ekkor az akku egyik cellája nincs jelen, és az lényegéen azonnal kémiailag elindult folyamatban elkezdi a szulfátosodási folyamatát.
Mig a többi 5 cella továbbra is teszi a dolgát.

Egy ujabb lemerüléskor ezek a gyakran leálló cellák elsődlegesen kezdenek tönkre menni, ha nem vigyázunk rájuk,

Szóval nem lehet következmények nélkül ezeket az ujdonsült CA-CA technikés akkukat csak ugy a megszokott módon terhelni és csontig meriteni.

Még egy érdekesség, Töltéskor ezek a csontra ment akkuk elindulnak és pár perces töltés után már 12,3 voltos feszültségre vissza is állnak. Nyilván egy 5Ah töltövel 3-5 perc alatt nem lehet egy 60 Ah-sat pláne nem egy 180 Ah-sat visszatölteni, de pont ez az érdekessége, hogy ekkor a cellák alapfeszültsége visszaáll és akár ha nincs fogyasztás ezt a szintet meg is tartsa.

erre nem talátam eddig magyarázatot.

 

1

Jaca
Jaca picture
****

Szia!

Szerintem keresd meg, mi eszi le az akkud. Nekem a Jászakku is kibírt 5 évet, és még most is van annyi kraft benne, hogy arról megy a szünetmentes, ha kell. Az autó nyugalmi áramfelvétele 30mA alatt kell legyen, és a töltés ne lépje át a 14,3V-ot.  Ha egy hét alatt lemerül, akkor egy 40Ah-s akkuval számolva 200mA nyugalmi fogyasztásod van, de 150mA minimum. Ez egy rossz rádióbekötés, vagy valami extra kütyü.
Ha mókolsz, és kiszivárog az akkusav, széteszi a festést, rozsdásodni fog alatta minden. 

1

Mr._V.
Mr._V. picture

Átlagban nem fogyaszt semmi, de vannak kiugrások. Tehát olykor 0,5A-ra felugrik pár mp-re, majd ismét vissza néhány mA-re.
Már a LPG ECU is ki lett kötve, ami gyújtás nélkül is fogyasztott valamennyit, autórádió is független ettől, mert le lett húzva.
Nem a fogyasztással van a problémám, ahogy írtam is! Több éve megszoktam, hogy töltögetem az aksit. A kérdésem arra vonatkozott, hogy egy autóaksit, ami zárt (gondozásmentes), hogyan lehet "szakszerűen" utántölteni. Erre még ezidáig nem érkezett válasz, holott én csak erre lennék kíváncsi.

0

megujulo
megujulo picture

szia! Kérdésedre válaszoljak:

sajnos az eu betitotta környezetvédelmi okokból a gondozásos kitekerhető, kontrollálható akkukat, vele együtt akénsavat is tilos forgalmazni, vagy végfelhasználónak (fogyasztónak értékeiteni.

szóval amik most jöbbek ki látszólag lezártak. de mindengyiken vannak szellöztetőjáratok vagy rejtett csavarok, esetleg gázképződés esetén gynegitések vagy gumikupakok. tehát van mindegyiken valamilyen megoldás, ha elromlik a genrátor és túltölt a gáznak legyen hol távoznia!

ergo ami nem zárt az ilyenkor elektrolitot veszt. tehát a gondozásmentesben is eltünhet az elektronil.

annak ellenörzése mivel bezárták az esetek egyes tipusain lehetlen manipulálható ponton, de többségében nincs ilyen ellenörzési lehetőség.

Pont a zárt vagy félig zárt szellöztetési járatok okán ha nyitjuka tetejét, (hogy hogy az most teljesen lényegtelen) akkor tudjuk ellenörizni a elektrolit szintet, ami vagy jó vagy nem. Ha nem lepia cellát nyilván az rövidesen elhalálozik, tehát potolni kell.

Talán a tényleges környezetvédelem célja az egyre több akkumulátor gyár, és az egyre hamarabb beszaró akkuk mennyisége lehet célkitüzés. Hiszen ellenörzött kontrollált akkuk esetében sokkal nagyobb az esély az akku élettartalm hosszabbitására, mintha az kontrollálhatatlan lenne.

Tehát ha azt szeretnéd, hogy tudod ezt megtenni, akkor az a válaszom hogy fizikai roncsolás nélkül nem férsz hozzá alapesetben.

Ha fursz lukat, akkor azt le is kell viszont megfelelően zárni, tömitve. erre irtam és irták mások is, jó a csavar, de azon folyadékot is kell pótolni ezt ne feledjük el.

a 6 furat jó erre, mert a fedél általában van legalább 2 mm vastag. a fémcsavar azért ellenjavvallt, mert előbb utóbba  savmntes is oxidálódik, és a fémen a teflon osszabbul áll meg mint a müanyagon.

Müanyag csavart természetesen lehet venni is, de ha épp othon barkácsol az ember akkor nyilván gyors preciz és jó megoldást akar hamar.

Ha pedig ehhez szerszám kell és van, akkor precizen nyitható és zárható.

a 6 furatba ha beengedek egy hurkapálcát látom az alsó ütközés és elektrolitsznt nyomának magasságát is.

Ödv!

0

kferi
kferi picture

Kaptál volna választ ha előre kérdezel. A Vartákban is van olyan ami bontható. Banner, Exide meg egy csomó bontható. Nem olyat vettél. Barkácsolni tudsz utólag. Kicsi körkivágóval lyukat csinálsz és utána ledugózod. Semmi csoda ötletet ne várj.

0

gbenyov
gbenyov picture

Szia Mr._V.!
Telejesen jogos a felvetésed.
Olyan "modern" akku típusom van nekem is, amelyiken a ház alul-felül teljesen egyben van.
Erre nincsen megoldás! Ha nem bír indítani egy kocsit, kicsi a kimenő terhelhetőség, kiment a víz, nagy a belső ellenállás, AKKOR HASZNOSÍTÓ LERAKÓ. (Majdnem azt írtam, hogy KUKA.)
Nade miért menne tönkre 5 éven belül?
      A. Túltöltés! Ha egyszeris 14,3 fölé megy töltés közben a feszültség, akkor bekövetkezik a vízbontás és az fogyni fog. Ennek csökkentésére vannak technológiák, nade miértis menne a feszültség 14,3 fölé bármikor? Minden üzemmódban ki kell mérni a feszültséget.
     B. Lemerítés! Ha 30mA-nél kisebb áram folyik ki üzemen kívül, akkor több mint 83 nap után kerülhet csak lemerült állapotba.
Csodák NINCSENEK.

(Vannak olyan olyan occó "gondozásmentes" akkuk is, amelyeken egy papír, vagy műanyag lap zárja csak le a cellákat. Ezeknél utólag, megbontva, lehet a veszített vizet pótolni. De a mai autók nem "Bosch relés alternátorral" szabályozzák a töltést! Ugyhogy vagy "A", vagy "B"...)

1

Jaca
Jaca picture
****

Szia gbenyov!

De már írta, hogy ő akkut akar javítani, nem autót...

3

Jaca
Jaca picture
****

A gondozásmentes akkuk felső részén a két pólus közt van egy műanyag csík, ami rá van hegesztve / ragasztva. Azt eltávolítva ott vannak a cellákon a gumikupakok. A 7 éves akksimból hiányzott némi víz, de nem jelentős. Viszont a gumikupakok már nem zártak olyan tökéletesen, mivel némi vákuum tartotta a helyén. 
A csepptöltéshez 13,7V-ot használj. 
Ha ritkán használod az autót, és akkor is rövid utakra, akkor nem tudja feltölteni az akkut. Ilyenkor hazaérkezés után járasd a motort 10-20 percig. Az autót zárd be. Érdemes lenne megnézni, mekkora a valós kapacitása az akkudnak, mert ilyen jó időben nem szabadna lemerülnie egy hét alatt. 

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia. a középső  műanyag csík kibontását segíti, ha hőlégfúvóval körbemelegíted a szélét
Víz utántöltése : 5 mm-rel a cellák szintje fölött legyen, ioncserélt vagy desztillált vízzel, ehhez
alkalmas az 5-10cm3 orvosi fecskendő, amivel  pontosan lehet adagolni

akku nyugalmi feszültség töltés után 2 órával 12,6V
csepptöltés: 13,8V
generátorról  max 14,4V (1000-2000ford./min)
egyes  újabb gépkocsik télen 14,8V-ig is töltenek, rövid ideig(szabályozva van)

Bálint

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia:  nem tudom, hol tartod
vannak olyan autók, ahol csak kivett kulccsaL, bezárt ajtóval csökken minimumra a fogyasztás,(30-50 mA) lezárás után 5-10 perccel

Bálint
Az akku fúrás nem megoldás 
A savsűrűségnek (szintnek) azonosnak kell lenni minden cellában

1

megujulo
megujulo picture

"A savsűrűségnek (szintnek) azonosnak kell lenni minden cellában"

Na ez egy érdekes kérdés lenne!

Nekem 3 évet szolgáltak a terehakkuk (180AH)

az első év vége felé jelentkeztek első tünetek olyan formában hogy egyetlen akku egyetlen cellája állandóan reggelre lemerült 0 voltos feszültségre.

hangsulyoznám hogy se nem volt szakadt, se nem volt zárlatos.
Én ugy tanultam hogy

Egy feltöltött akku savszintje 1,25 feletti, 1,3 átlagosan

Egy közepes állapotu félig merült akku savszintje lemehet akár 1,2 szintig.

Nos az én uj CA-CA 180 Ah bankom 10 tagjában gyakorlatilag egyetlen cellában sem mértem azonos savszinteket

Jellemzően 1, 21 1,23 volt a legfeltöltöttebb állpotában is, és 1,08- 1,12 volt alegrosszabb állpotban.

ekkor az első méréssorzat után csak 3 hónap telt el a vásárlás ta, és nyár is volt, mindig töltöttek voltak.

a solarrendszer 5 csoportban 2-2 400 wattos párhuzamos cellával (tehát 800 wattos töltővel) töltötte vissza az akkukat.

5 x 24 voltos MTTP vezérléssel.

ez az 5 bank (5 x 24V) is kapott ballancer áramkört ami SMPS vezérlésű feszültségfigyelős elektronikávl szerelt, lényegében 10A belső töltést is biztositott az akkumulátorok pontos feszültségének szinten tartásához.

Tehát elmondhat, hogy az akkuk feltőltésük során 24 voltban 2 darab 12 voltos sorbakapcsolt akkut töltöttek, de a középfeszültségük is 1-2 tized voltos pontossággal egyeztek.

ennek ellenére akkor is 1, 12 és 1,21 között voltak a savszintek ha le voltak merülve, és lényegében feltőltve sem változott meg ez az érték.

Tavaly mikor elkezdtek leállni,az akkuk, az egyikről leöntöttem a savat, lényegében ujra savazva egyenetes 1,25 savszintet kaptak.

Az eredmény alapján nem tapasztaltam sem tárolásbeli sem kiviteli teljesitmény különbséget, de néhány nap után az egyenletes savszintek ismét elkezdtek beállni az előtte tapasztalt állapotokra. (szóval eredménytelen volt az átsavazási kisérlet.

Természetesen van hozzá hitelesitett fagyálló és savszintmérőm, megfelelő müszerek, (mostanra tudok egyenáram terhelést is pontosan mérni lakatfogóval (ANENG st212) és a MTTP vezérlők is tárolják a kivett és betöltött mennyiségeket Ah-ban mérten.

szóval, ha egy akku lemarad vagy rendellenesen merül töltödik ezek mind kijönnek a gyakorlat során.

Azonban mégis és érdekesség hogy a 10 akku 60 cellájában minimum 5 tizedes pontossággal legalább 20 félte savszintértékekekt mértem és ráadásul nem is egyneletesen.

azaz egy akkuban volt olyan hogy egy cella 1,28 mig kettő másik csak 1, 18 és a további 3 még a 1,08 at sem érte el.

Mégis tudtam haszálni ki belőle gond nélkül a feltöltött állapot esetében a 30A-es inverterterhelésnél a minimum 2 maximum 3 óra üzemidőt (ez 60-90 Ah fogyasztási kivételt jelentett)

erre mit mondanál? Vajon a Ca- Ca miért igy viselkedik?

Most 10 darab 60 Ah bankot használok, mert ezek képesek estére fullra feltöltödni és számos trükköt arra, hogy az akkuk véletlen se merülhessenek le féltöltöttség alá (12,3 volt alá)

Tudniilik az emberek azt gondolják mekik jár akkor is ha nincs, és az én élőhelyen ökolábnyoma valós zéró, ha azt tekintjük a szolárrendszerek adják az energia összességét. (a generátort most nem akarom ide bevonni, az egyébként is vészmerülés esetére van fenntartva.Inkább szulfátvédelem a célja.)

gondolhatod mennyire leleményes egy egy ember. vasalóval akar kávét főzni, meg hajszáritóval és fözölapokkal füteni, még egyenáramu akkuk esetében sem szivbajosak.

Hiába van ráirva, hiába kap tájékoztatást, annak ellenére erőszakosak és mérhetetlenül buták a nyugati életvitelt megszokott személyek.

akkor is benyomja a börönben hurcolt villamos fütőtestet akonnektorba ha tudja azt nem lehet.

Nehéz belegondolni mekkora macera ha DC 120 voltra bedug valaki egy trafós alkalmazást!

Kap tájékoztatást, hogy mielőtt csatlakozna bármilyen berendezéssel gyözödjön meg arrl hogy alkalmas e a müködésre, ha tanácstalan forduljon a szállásadóhoz. De nem. szépen titokban éjjel simán beledugnak mindet a konnektorokba, akkor is ha tudják hogy nem lehet.

Igy maradtak az elektronikai védelmek a idióták féken tartására

a Led lámpák mindengyike mozgásérzékelősek.

A konnektorok tulterhelésre kikapcsolnak (500 ma-es áramgenertoros kikapcsolási védelemmel (tud tölteni telót de mást nem tud használni.

És végszóra ha annak ellenére hogy az akkuk le vannak merülve továbbra is kinozzák a fogyasztással a teljes hálózat polaritást váltással és diódás védelemmel kikapcsol minde létező szükségtelen fogyasztót, és csak biztonsági 3 wattos gspot ledeka dnak fényt.

látványos kijelzőkkel felhivja a rendszer a hülyék figyelmét, hogy bocs de megcseszheted, mert többet fogyasztottál mint amit lehetet volna.

Szóval az emberek többsége normális de egyes renitens személyek akár harc árán is ki akarják vivni, hogy mert ők fizettek akkor nekik minden jár és korlátlanul.

a legkirivóbb péklda, hogy tisztán elektromos autóval érkezik a szálláshelyre, s titokban akarja konnektorba dugni egész éjjelre az autót.

igy egy sima apartmann esetében a szogeten ami átlag 250-600 euró között érhető el egy hétre 4--5 fő részére, akár a teljes foglalási ár többszörösét szeretné az autójába éjjel engedély náélkül betölteni.

egy autó töltő akár 16-25 vagy 32 A-terheléssel is tölthet egy autót, normál 230V ac hálózatról, ezt pontosan nem tudom, de volt rá kisérlet nem egy alkalommal, hogy az ostoba megpróbálta bedugni a tesláját a dc 120 voltos konnektorba!

szóval nemcsak a lemerités a gond soksz esetben a visszatöltés gyorasága é mértéke is.

Nyilván egy hibátlen generátros autónál ilyen szélsőségek nincsenek, de egy ritkán használt kocsi tényleg leszivhatja az akkukat rövid idő alatt.

Szóval akkusav szint azonos, merüléssel arányosan csökken emelkedik, de a CA-Ca esetében ez nagyon nem igy van.

Szép napot.

 

 

 

 

 

egy

 

1

Digitalfish
Digitalfish picture

.

0

Sponsored links