Üdv!
Adott egy HiFi készülék, amiben van egy jó alaposan (ponthegesztéssel) lezárt trafó. A készülék 115V-os (amerikai). Hogy trafót cseréljek benne, az valószínűtlen. Van ugyan átalakító trafóm, de az eléggé búg, meg plusz súly.
Hajszárítóknál találkoztam már diódás teljesítmény felezéssel, de az ohmikus terhelés.
Trafónál lehetséges diódával megoldani ezt?
Próbáltam áramkör szimulátorokkal lemodellezni, de nem igazán adtak értékelhető eredményt.
Lehet, oltári baromság a kérdésem, de sajnos mechanikai műszerész tehetségem itt nem ad segítséget.
Legyetek szívesek felhomályosítani.
Köszönöm!
Gábor
Szia!
https://elektrotanya.com/?q=hu/content/egs002-driver-modul-egp1000w-powe...
Szerintem tudná a 110V 60Hz-et is, a 230 egyenirányításával simán meg van a teljesítménytranyókhoz a nagy DC fesz.
Üdv: Jácint
0
Helló!
"Hogy trafót cseréljek benne, az valószínűtlen. Van ugyan átalakító trafóm, de az eléggé búg, meg plusz súly."
Hmmm! A legjobb átalakító az ha megnézed a szekuder feszültségeket hogy mennyi,majd teszel bele egy másik trafót.
Tipp:Bármilyen roncs hifi.
jvc_sp-c77bk
0
Szia !
Ez a plusz súly ami különösen tetszik. Netán a kérdező hordozza magával vagy statikai problémák vannak a kecónál?
laci
1
Üdv!
A kérdezőt személyesen ismerem. :) A plusz súly, amit magán hordoz, valamint a trafó súlya okoz statikai problémákat a lábainál, melyek elgyengült állapotban vannak. :(
Gábor
0
szia: az SM 102a vas 206 W-os, SM85b 160 W-os, autótrafó esetén kisebb is elég
Bálint
0
Szia !
Ugye nem zavar hogy ezeket én töltöttem fel?
Laci
1
szia: nem, mert jól ábrázolja a kérdezőnek az autótrafó előnyeit
Gondolom, nem árt,ha többen is ismerik a régebbi hozzászólásban felmerült eset nyomán
(átalakítottam .jpg-re, talán úgy jobb)
Bálint
0
Üdv!
A hangszórók (csak) szerviz manuáljával sajnos nem tudok mit kezdeni. Magának a készüléknek a manuálja nincs fent a tanyán, ingyenes oldalon nem találtam meg. Mérni persze tudok, meg, ahogyan írtam is, a C55BK elvileg megegyezik, csak ott 1db STK van (ez teljesítményben lehet befolyásoló), meg a szűrő fokozat(ok), amik szétválaszt(ják) a "hangszíneket".
Gábor
Ui: Azért megnyugtat, hogy mégsem tettem fel annyira buta kérdést a válaszok mennyisége és változatossága alapján.
És annak különösen örülök, hogy nem estetek egymásnak komolyabban. Remélem ez így is marad... :)
0
Szia!
Próbálkozzál egy triakos teljesítmény szabályzóval. Az mindkét félhullámot szabályozza. U2008 IC-vel egyszerűen megoldható egy ilyen szabályzó. Most építettem egy ilyen teljesítmény szabályzót 110-os alkalmazásra. (szintén amerikai kütyühöz) egy BTA triaccal 2kW-ig jó lehet. Az induktív terhelés miatt vigyázzál a beüzemelésre!
László
0
Szia!
A triakos szabályozás sem jó, mert az csak a folyási szöget változtatja a jel amplitúdója nem változik és azt a trafó nem sokáig bírja. Ráadásul a folyási szög szabályozásához az erősítő pufferelkójáról kellene visszacsatolni a DC-t.
Szerintem a legjobb megoldás egy 230/115 V-os leválasztó vagy autotrafó. Vagy ha ismertek az erősítő trafójának szekunder feszültségei, akkor egy 230V-os példányt tekercselni helyette.
Esetelg egy trafós kimenettel rendelkező AC/AC konverterrel lehetne próbálkozni, nemrég valaki épített itt szinuszos konvertert, de valószínűleg drágább mint egy trafó.
Üdv.
0
Szia !
De ez sem küszöböli ki a transzformátor túlgerjesztését! Kínlódás az egész. A trafó áttekerését pedig a legritkább esetben vállalják be még akkor is ha a trafó könnyen szétszedhető pedig összességében, különösen nagyobb teljesítménynél, ez a legolcsóbb megoldás.
Laci
0
Szia !
Az induktív rugások , (KI-BE kapcsolás),miatt gond lesz vele . :jajj: Üdv jano
0
Sziasztok!
De létezik, pl. 1200W-os erősitő Primer szabályozással:
0
Szia !
Kíváncsivá tettél. Ezért letöltöttem ezt a dokut. Az a triak ott a trafó primerrel sorban nem szabályzásra "lakik" ott hanem kapcsoló funkcióval. A védelem beavatkozó szervét tölti be. Valamint ha jól sejtem (azért ennél több!) a triak null átmenetes vezérlést kap, ezáltal betölti a lágyinditó szerepet is. Az egyes tápfeszültségek hiánya/elbillenése és etc. esetén megszakítja a gép táplálását!
Laci
1
Szia PushyG,
Egy jól ki számított fojtóval meg lehet oldani a gondodat .Na meg ha lehet a primerbe is bele toldani...rá tekerni valamennyit..
Üdvözlettel :Laci
0
Vannak ilyen pici kütyük, USA-ba utazáshoz szokták használni. Nem tudom, mi van bennük, dióda vagy kondenzátor. Meg lehetne próbálni egy ilyet. Keress rá így: "USA step down voltage converter"
Itt van egy
Üdv, lcsaszar
0
szia: amit szétszedtem, (nem működött, nem triac hibás) abban egy triacos panel volt, egy fekete pötty ic-vel, de nagy valószínűséggel fázishasításos lehetett
A legjobb megoldás új, 50 Hz-re méretezett trafó lenne, előtte lemérve a szekunder feszültségeket 120-125V-nál, toroidról, ha tudsz kölcsönbe szerezni
Bálint
0
Üdv!
A fázishasításosat úgy tudtam nem szabad trafós táphoz használni, vagy tévedek?
Van autótrafós, 300W-os 230/115V-os átalakítóm, csak nagyon nehéz, és nagyon hangos. Ezt szerettem volna kiiktatni.
A készülék primer tekercséből kellene letekerni a felét, hogy menjen 230-ról, csak teljesen le van burkolva és ponthegesztéssel lezárva (gondolom a szórtmágneses zavarok miatt), ezért meg sem próbálom szétbarmolni...
Gábor
0
Szia!
"A készülék primer tekercséből kellene letekerni a felét, hogy menjen 230-ról..." Ez biztos?
0
Téveszméi mindenkinek lehetnek. Nem tiltott. Bár ha rajtam állna...
Itt üdvözlöm az oktatásért felelősöket legalább három évtizedre visszamenőleg és főleg azokat akik a jelenlegi követelményrendszer lebutításán munkálkodnak.
L.
1
Üdv!
Igen, ezt elbaltáztam...
Fordított esetben (230-as trafó 115V-ról) lenne igaz a mondatom.
Nem gondoltam át...
Gábor
0
Szia Pushy !
Hány VA-es a (115Vac) trafó ?
Üdv jano
0
Üdv!
A készülék hátulján 175VA és 135W van irva. Az a baj, hogy ez egy több féle szekunder feszültséget adó trafó. Előállítja a végfokoknak a tápot és a VFD-knek a fűtő feszültséget is.
Egyébként egy JVC CA-C77BK. Sajnos nem találtam hozzá szerviz manuált. A CA-C55BK-é fent van, de az abban különbözik, hogy sima végerősítője van, a 77BK-nak meg bi-amp-os (külön fokozat a közép-magasnak és külön a mélynek). Ezért 2 db STK van benne. Lehet, a trafójuk megegyezne, legalábbis szekunder kimenet szinten.
Gábor
0
Szia Gabor!
Sztem A CIMBE is be kellene irnod, hogy a JVC CA-C77BK-val küzdenel...
Nem egeszen vilagos miert a sok problemazas: többen is irtak, s ez teny= MèRNI KELLene a szekunder feszeket, s rögtön egy toroidot teker(tet)ni ennek ismereteben- ez NEM MELEGEDNE szüksegtelenül a 60Hz-es üzemtöl elterö hasznalat miatt, költsege & sulya kb annyi mint a 230/120V-os elötrafonak, ill. most is benne levönek, s joval elegansabb kivitel is_még akkor is ha esetleg belül kis faragas kellene...
Kari
0
Kedves Kari!
Eredetileg nem akartam ezt a készüléket megtartani, csak alkatrésznek vettem. Így a 110V-os kivitelnek örültem, mert olcsóbb volt emiatt (is). De úgy megtetszett, hogy elkezdtem kijavítani a hibáit, szereztem hozzá magazint (6CD táras), és elkezdtem használni. Az eladó odaadta nevetséges áron (500Ft) a 230/115V-os átalakító trafót (ami ráadásul kétfunkciós, mert átkötés dugdosásával képes 115/230V-os átalakításra is 300W mellett).
Ezért kezdtem gondolkodni az átalakító trafó kiváltásán, ill. azért mert nagyon hangosan búg/zúg az átalakító.
Én itt le is zárnám, és meghagynám univerzális kérdésnek.
A konkrét készülék átalakításáról meg nyitnék új topikot, ha eljutok odáig.
(egyébként 2x27V és 2x18V és 1x22V meg egy ismeretlen AC feszültség a trafó kimenete SM szerint, úgyhogy ez egy kicsit bonyolítja a tekercseltessek másikat projektet).
Gábor
0
Üdv!
Mértem, meglepődtem...
AC117V bemenet mellett a Szekunderek:
2x21,3V (ez az erősítőké)
2x17V (minden más)
2x2,8V (ez lesz a fűtés)
Ezt itt zárjuk le, indítok trafó kereső topikot.
Gábor
0
Hello!
Ezeket a feszültségeket akár meg is tudnád mérni...ha már ott van a 110V-os trafód. Az ismeretlen 2,9V lesz... Nem 120V-ot akartál írni?
A JVC CA-C770/990 dokuja fenn van a Tanyán (120V-os Trafója 140VA/170W)
Üdv.:Uniman
0
T. Gabor!
Ha megvan a C77BK manualod; nem töltened föl, ill. az ismeretlen fesz nem a kijelzöd fütese??
Felenk most (& tegnap is) ismet oly gyatra a net hasznalhatosgaa, hogy az katasztrofa, irtam (volna) az elözö utan ami most jön_közben Te is valaszoltal:
ui; közben feltettem a JVC CA-C33BK doksijat, hasonlonak erzem: itt 2x 2,4V; 2x 23,5V es 2x 16,3V (pontosabban 1x 16,3V & 1x 16,4V) a 3 db közep leagazasos tekercs fesz erteke,s STK4141-ek vannak a vegben. Egyebkent ennek a trafoja àtköthetö nehany feszre-a Tied biztosan nem-esetleg magàn a vason/közeleben?..
Egyszer vettem en is egy USA eredetü 220/117-es (EI magos) trafot_hàt nem sokat hasznaltam: szinten tul hangosan zümmög, pedig kis terhelesen müködött...
Kari
0
Üdv!
Az ismeretlen biztosan a VFD fűtése.
Pont az a baj, hogy nincs meg a C77BK SM-je, nekem sem. A C55BK-éból főzicskézek.
Az én trafóm nem átköthető. Kifejezetten amerikai piacra szánt verzió.
Gábor
0
szia: akkor marad az autotrafós megoldés, mint írták többen, de számítanj kell a 60Hz-50Hz hatására(mint DINO54 is írta), vagy trafócsere
A te külső trafóddal nem melegszik a hálózati trafó?
Mennyi a terhelt kimenő feszültsége?
Bálint
0
Üdv!
Fülhallgatóval terhelve a trafó olyan meleg, hogy a kezemet még éppen rajta tudom tartani.
Indítottam Alkatrész keresést, ott leírtam a feszültségeket.
Gábor
0
Szia !
Én a helyedben , az illesztő trafót , 175VA-re méretezném . Prim : 230Vac . Szek : 127Vac ( Ahogy SzBálint is mondta . ) . Szerintem . Üdv jano
0
Üdv!
Nem, már csak azért sem, mert (gondolom, sima trafós tápról van szó, nem SMPS) a trafó eleve váltóáramról működik. Ha a diódával egyenirányítod, nincs meg a váltakozó irányú mágneses tér, ami a szekunder tekercsben feszültséget indukálna...
0
Üdv!
Igen, trafós táp, nem kapcsolóüzemű.
És csak egyutas egyenírányításról lenne szó, ami levágja az egyik félperiódust, így nagyon lüktető egyenáram lenne.
De, ahogyan az előző hozzászólásban volt, ezzel nem feleződne a feszültség, csak nagyobb lenne a brum és kisebb a teljesítmény.
Gábor
0
Szia!
Attee-nek is teljesen igaza van. A félperiódusú jelben ugyanis megjelenik a DC komponens is ami nem eredményez változó mágneses fluxust, ezért csak a trafó primer tekercsét fogja fűteni és drasztikusan leromlik a hatásfoka is.
Üdv.
0
Szia!
Nem!
A dióda nem felezi a feszültséget, csak levágja az egyik félperiódust. A trafó kimenetén ezért csak félperiódusok lesznek (zúgni fog) de azok amplitúdója továbbra is ugyan akkora lesz mint dióda nélkül. Teljes periódusra számolva persze az effektív érték kisebb lesz és a teljesítmény feleződni fog (görbe alatti terület) de trafó szekunderére kapcsolt tápegység pufferelkója csúcsértékre fog töltődni (ugyan annyira mint dióda nélkül). Ráadásul sokkal nagyobb lesz a búgófeszültség (brum).
A diódás teljesítményfelezés csak ohmos fogyasztók esetén használható (pl. izzó, fűtőszál) abban az esetben, ha a fogyasztó működne teljes pariódussal is, azaz 230V-ra méretezték.
Üdv.
0
Üdv!
Nagyon szépen köszönöm! Tökéletesen sikerült megértenem :)
Akkor marad az átalakító trafó...
Gábor
0
szia: ráadásul az eredeti 60 Hz-re van méretezve, a kisegítő trafó szekunderét 120-125V terhelt feszültségre kell méretezni
Bálint
0
Heló Mindenki!
Becses figyelmetekbe ajánlom a csatolmányban lévő összefüggést! A 60-ról 50Hz-re váltás változatlan feszültséggel üzemeltetve azt a problémát veti fel hogy az eredetileg 60Hz-re méretezett transzformátor lényegesen nagyobb gerjesztéssel fog üzemelni ami megnövekedett melegedéssel fog járni!
Elvégeztem számotokra egy próbaszámítást. Állandó tényezők: 10cm2 vasmag keresztmetszet és 1,0 Tesla gerjesztés
1. 50Hz Voltonkénti primer menetszám: 4,5
2. 60Hz Voltonkénti primer menetszám: 3,75
Vagy is 50Hz-en használva az eredeti trafót 20%-al nagyobb gerjesztést kap a vasmag. Sajnos ezzel nincs mit kezdeni mert pl. ha magasabb bemenő feszültségre állítjuk a berendezést (ha van rá egyáltalán lehetőség) a kisebb gerjesztés okán, akkor pedig a szekunder feszültségek nem fognak stimmelni!
Ez a melegedés többlet már komolyan észlelhető pl. egy 100W-os csöves gitárerősítőnél különösen tartósan max. teljesítményen hajtva.
.
A klf. triakos cuccok ohmos fogyasztókhoz lettek kitalálva ráadásul állandó terhelésre. A címben levő berendezés és sok egyéb készülék szélsőségesen változó terhelést képvisel, ezért azok épségének veszélyeztetése nélkül ezen egyszerű átalakítók nem alkalmasak a feladatra.
Tetszik, nem tetszik, kényelmetlen használata ellenére a külső normál vagy autotrafós megoldás jöhet jelen esetben szóba mivel az eredeti transzformátor kiváltása/áttekercselése problémás és drága lenne.
Laci
1
Szia Laci !
(Nem) csak neked mondom ,hogy a folyásiszög szabályzást , ma elsősorban a k.f. villanymotoroknál használják . Az elektronikákat a legkülönbözőbb védelmekkel próbálják megóvni a károsodástól . Ideig-óráig/több-kevesebb sikerrel .
Köszönöm a figyelmet . Üdv jano
0
És mit tetszik akarni mondani ezzel?
A szürke részemről jelzi hogy nem ide való a hozzászólásod.
L.
1
Bocs ! Ha nem találod megfelelőnek .
"Én a helyedben , az illesztő trafót , 175VA-re méretezném . Prim : 230Vac . Szek : 127Vac ( Ahogy SzBálint is mondta . ) . Szerintem .ID:393512""Tetszik, nem tetszik, kényelmetlen használata ellenére a külső normál vagy autotrafós megoldás jöhet jelen esetben szóba mivel az eredeti transzformátor kiváltása/áttekercselése problémás és drága lenne.ID:393521"
Üdv jano
0