You are here

EARNEST/TESCO MTG06/MG208 mikrohullámúsütő kiégett nagyfeszültségű biztosíték cseréje után a betáp biztosíték is elszállt.

41 posts / 0 new
Last post
Razor_alpha
Razor_alpha picture

Sziasztok!

Szeretett mikróm ( EARNEST/TESCO MTG06/MG208 ) a hétvégén egy alkalommal használat közben egy rövid bzz hangot hallatott (nagyjából 1 sec), az oka nem volt nyilvánvaló, másnap azonban sajnos bár látszólag minden üzemelt, de melegíteni nem melegített.

Ellenőriztem a csillámlapot az viszonylag tiszta volt, benézve sem igazán volt se szennyeződés, se égés látható a magnetron fejen/kupakon így aztán szétszedtem a készüléket. Ellenőriztem a magasfeszültségű biztosítékot (5kV/0.7A) láttam, hogy a szál benne elpárolgott - áttanulmányoztam a környező alkatrészeket vezetékeket égésnyom vagy amperszag után kutatva, de minden jónak tűnt így kicseréltem a biztosítékot egy másikra azonos paraméterekkel és összeszereltem a készüléket.

Ezután csatlakoztattam a hálózathoz és reménnyel telien elindítottam rajta egy programot, nagyjából 2 másodpercig bírta ez alkalommal végig bzz-egő hangon, mielőtt még a STOP gombhoz értem volna magától leállt, ez alkalommal a tápbiztosítékot égetve le.

Ismételt szétszerelés után megnéztem megint mindent, külsérelmi nyom továbbra sem mutatkozott, kiszereltem a magnetront és a kupakja és a feje is hibátlannak tűnik.

A trafó primer és szekunder tekercsére rámértem multiméterrel és folytonosak voltak elenyésző ellenállás mellett (0.6 ohm, 2.5 ohm)

A magasfeszültségű kondi lábain 69k ohm ellenállást mértem, folytonosság kereső nem sípolt be. (szerkesztve)

Az első és második biztosíték leégésből arra következtetnék, hogy a hiba a magnetronnal lehet, de nem vagyok benne elég tapasztalt, hogy diagnosztizáljam, ráadásul külsérelmi nyomot nem találtam.

Nyilván előfordulhat, hogy valami alacsony feszültségnél nem okoz gondot, de nagyfeszültségnél már áthúzna, viszont amit lehet szeretnék kizárni mielőtt újra alkatrész beszerző körútra indulok.

Tudtok esetleg ötletekkel szolgálni, hogy ki tudjam zárni az összes olyan lehetőséget amit otthoni körülmények között is tesztelni tudok? Esetleg rámutatni ha valamelyik fenti mérés olyan hibára utal amit nem vettem számításba.

 

Előre is köszi!

Comments
Razor_alpha
Razor_alpha picture

Nézegetem a biztosítékot benne, és némiképp zavarban vagyok, az eredetileg benne lévő az egy 10A 250V kerámia gyorsan olvadó biztosíték ( F10AL250V ) ha a kódot jól értelmezem, viszont gyorsat 10 amperesből mindenütt csak üvegcsövesből látok, kerámiából pedig mindenütt csak lassút - ez logikusnak is tűnik - de így nem tudom eldönteni, hogy a benne lévő egy ritka hibrid, vagy csak egy félrefeliratozás eredménye.

Kicseréljem egy lassú porcelánra vagy inkább egy gyors üvegre?

0

welding alt
welding alt picture

Szia!
Mielőtt a biztosítékot betennéd nem ártana ha egy kicsit méregetnél.Nem ok nélkül szállt el. Valami hiba kell legyen.
Amit a biztosítékokról írsz, hát ez nekem -finoman fogalmazva  - a vicc kategóriába tartozik.

welding alt

0

zsugori
zsugori picture
***

az L az szerintem lomha

1

welding alt
welding alt picture

így lassan szakítja meg a a hibás áramkört....

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: lehet, hogy az, bár a szabvány EU jelölés

A biztosító lehet nagyon gyors (jelölése: FF), gyors (F), normál (N), mérsékelten lassú (M), lassú (T), és nagyon lassú (TT) kiolvadású.

Bálint

1

zsugori
zsugori picture
***

0

welding alt
welding alt picture

Szia, 
e témára visszatérek..

0

welding alt
welding alt picture

Szia Bálint,
helyes a meglátásod szerintem, ugyanis hajdanán valóban a jelölések így voltak. Sajnos  karakterisztika táblázatot most nem tudok csatolni. 
János

0

KGL
KGL picture

Szia. 
Jól mondod, a H vagy az L mást jelöl, a L esetén már egy nagyon kis túláram szakadást okoz, old a biztosíték, H esetén ha az áram lényegesen nagyobb, mint a biztosíték névleges értéke csak akkor old le. 

0

SzBálint
SzBálint picture
****

0

Razor_alpha
Razor_alpha picture

Szia, köszi a linket, de ez ugyanúgy 1.05uF mint amit találtam, a gyári 1.00uF, de ha jól értem azt írtad, hogy a 1.05uF-el nem menne max teljesítményen a másik kommentben, vagy csak félreértés volt és fordítva értetted?

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: ha az eredeti 1uF volt, érdemes olyat keresni

Bálint

0

zsugori
zsugori picture
***

2

torokj
torokj picture

szia,
""A magasfeszültségű kondi lábain 69k ohm feszültséget mértem, folytonosságot nem."""
ezt hogy kell értelmezni?
Egyébként itt a tanyán van egy cikk a javításról

https://elektrotanya.com/content/mechanikus-vezerlesu-mikrohullamu-suetok

 

0

hcs
hcs picture

Szia!

A kondin a 69kOhm az túl alacsony... a legtöbb multiméter 2-3V -os feszültséggel -vagy ennyivel sem- nézi az ellenállást. ez meg egy 2500V (~4000V DC) AC-re méretezett ~1uF-os kondi. Részleges átvezetés is előfordulhat, nem csak a sima rövidzár. Én cserélném..

A dióda nyitófeszültsége 9-10V körül van, 2db 9V-os elem sorba kötve egy 1k-s ellenállással és egy leddel elég lehet gyorsteszthez.

Szekunder kimenő feszültséget ellenállásosztóval meg lehet mérni, 10db  2W 100kOhm-os ellenállás sorbakötve, légszereléssel vagy műanyag csőben rákötve a trafó kimenetére, az egyiken eső feszültség 10 szerese lesz a trafó szekunder feszültsége. A digitális multiméter bemenő ellenállása jellemzően 10MOhm, így 1% körüli lesz a mérési hiba, itt nem zavaró.
A 2W-os ellenállás feszültségtűrése 500-600V, 0,25W-osnak 200V. Ez egyszerűen beszerezhető.
Fontos: mérés közben nem szabad hozzányúlni. 

Sok sikert.

 

0

Razor_alpha
Razor_alpha picture

Végül is 20V-os szerszámakkuval sikerült abszolválnom a dióda tesztjét, így az egyik irány kinyitott és olyan 16V feszültséget mutatott az ellentétes irány zárva maradt. Ennek fényében van értelme esetleg még egy hagyományos ízzóval és hálózati feszültséggel is tesztelni, vagy innen kezdve ez a dióda valószínűleg egészséges?

Ha jól értem akkor a kondin ez a 69k Ohm olyan alacsony érték, hogy lehet akár a hiba oka is és nem csak egy ártatlan áldozata egy másik alkatrésznek? Lényegében azért kérdem, hogy menjek-e el már most kicserélni, hátha meg is oldja vagy még keresgéljek tovább hibaforrást.

Utóbbi kísérletre készülve biztos ami biztos tisztáznám, hogy jól értettem-e mindent:

A 10db ellenállást lényegében a magnetron helyére kössem (felhasználva akár a sarujait), mérjek rá az egyik ellenállásra multiméterrel és szorozzam fel a kapott feszültségértéket 10-el és nagyjából egy 4000V (10*400) körüli értékre számítsak?

0

torokj
torokj picture

Szia,
Cseréld ki a kondenzátort,ha jó a dióda és a magnetron ,működni fog  a mikró.
Nem ajánlatos 4 Kvoltot nagyfesz mérőfej nélkül méregetni.Nem fogja a DMM szeretni.
TJ

0

Razor_alpha
Razor_alpha picture

Köszönöm, mekkora a tűrés a cserealkatrészhez?

A jelenlegi egy:

CH85 2100V AC 1.00uF+/-3%b (BiCai márka)

Készleten a megszokott helyen jelenleg csak az alábbi van:

CH85 2100V AC 1.05uF+/-3% (noname)

Így elsőre elég közeli értéknek tűnik és a minimálisan magasabb kapacitás sem tűnik potenciális problémaforrásnak.

0

Slaci
Slaci picture

Szia, szerintem a két kondenzátor értéke közti 5% eltérés nem számottevő, én nyugodtan betenném. Utoljára olyannal találkoztam amiben beépített párhuzamos 1MOhm-os ellenállás volt, nyilván azért, hogy kikapcsolás után kisüsse a kondenzátort. A 69kOhm nagyon alacsony érték, az a kondenzátor biztosan hibás.
Jó éjszakát!
Laci

0

torokj
torokj picture

Fontos a kapacitás értéke ,mivel az határozza meg a magnetronba bemenő teljesítményt.
Vagy kisebb lesz a teljesítmény,vagy melegedni fog .

0

Slaci
Slaci picture

Az a kondenzátor nem része a rezgőkörnek, a feszültségkétszerező szűrőtagja. Ilyen minimális eltérés biztosan nem kritikus, mennyivel lesz simább az egyenirányított feszültség, +50 nF-tól (+5%), 50 Hz-en? És ha simább, az miért probléma? :O
Jó éjszakát!
Laci

0

SzBálint
SzBálint picture
****
File csatolás: 

1

Slaci
Slaci picture

Szia, köszönöm a hozzászólást, de nem győztél meg...
Jó éjszakát!
Laci

0

torokj
torokj picture

Szia,
Szerencsére a fizikát nem kell meggyőzni,az tudja a dolgát.,A kapacitástól függ mennyi energiát "pumpál" a magnetronba Minden 0,1 uF 100 W  (!) teljesítményváltozást jelent.Mikrója válogatja,mennyire van mértezve a magnetron,illetve a trafó,Van ahol elbírja,van ahol nem,
TJ

1

Razor_alpha
Razor_alpha picture

Mondjuk a 1.00uF +3% és a rákövetkező 1.05uF -3% között már van átfedés, de valóban jobb ötletnek tűnt tovább keresgélni és pontos paraméterekkel rendelni, bár nem egészen azt a méretet kaptam amit a képen láttam, így picit játszani kellett vele mire befért, de végül is benn van és egyelőre szépen működik is.

Cakkumpakk került 25 forintba a sima biztosítéka, talán 179 forintba a nagyfeszültségű biztosíték, 990 forintba a nagyfeszültségű kondi, utóbbi postaköltsége 1790 forintra jött ki, aztán még azt mondják a népek, hogy mindegy mi megy tönkre nem rentábilis a javításuk.

Végül üveg gyorsan olvadó biztosítékot kapott, mert porcelánból tényleg sehol nem tudtak gyorsat adni.

Köszönöm mindenkinek a segítséget!

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia:ezeknek a kondenzátoroknak +/- 3% a tűrése
Menni fog vele, de nem produkálja a max. teljesítményt

Bálint

0

Razor_alpha
Razor_alpha picture

A magnetront végigmértem megint a leírás szerint, az jónak tűnik, burkolattal egyik láb sem zárt.

A trafó HV kimenet és a gépház (ha jól sejtem ezt jelentheti a sasszé kifejezés) között a leírásban szereplő 75ohm helyett 163ohmot mérek, nem annyi mint a leírásban, de nem nulla és nem végtelen és hasonló nagyságrend.

Feszültség alatti teszteket egyelőre megfelelő biztosíték hiányában nem tudtam lefolytatni, de a többi stimmelt.

0

Razor_alpha
Razor_alpha picture

Hú, valóban - túl sokszor fogalmaztam át - szóval rámértem a kondi lábaira, és 69-70.1k ohm ellenállást mértem.

Folytonosság ellenőrző módban a multiméter nem sípolt be.

Köszi a linket, ez alapján kezdtem bele, de mindjárt végigmegyek rajta megint.

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: van ott még 1 vagy 2 db  nagyfeszültségű dióda is, a trafó primer is lehet menetzárlatos

Bálint

0

Razor_alpha
Razor_alpha picture

Megnézem a diódákat. Menetzárlat tesztelésére van valami biztonságos mód?

0

grofzero
grofzero picture

Szia!
Ha a magnetron csatlakozóját lehúzod és elindítod a mikrót, max. 2A áramfelvétele lehet. Ha a diódák nem zárlatosak, akkor marad a magnetron. A mágnesgyűrű nincs elrepedve?

0

Razor_alpha
Razor_alpha picture

A mágnes gyűrűt körbenéztem, hibátlan.

Amikor a nagyfeszültségű biztosíték volt kiégve akkor minden más funkciója működött.

Egyetlen diódát találtam a kondi lábától a gépház fele - ezen mindkét irányban végtelen ellenállást mértem, de csak egy 9V-os multiméterrel dolgozom, de az is lehet, hogy ez a hibás alkatrész, sajnos a kondira elég erősen van rögzítve, így a gépház felől tudtam csak kicsavarozni és szabaddá tenni.

Minden esetre lőttem erről is egy fotót.

File csatolás: 

0

KGL
KGL picture

A diódát nem igazán lehet mérni, sorba kell kötni egy 40W-os (hagyományos) izzóval, ha az izzó sötét akkor szakadt, ha teljes fénnyel világít akkor zárlatos, ha fél fényerővel világít akkor jó a dióda.

1

torokj
torokj picture

Lehet "mérni",én pl áramgenerátoros táppal szoktam ,50 mA körüli áramot beállítok ,és "kinyit "  a dióda pár volt feszültségnél.

1

KGL
KGL picture

Jogos, rosszul fogalmaztam,  úgy értettem nem igazán lehet mérni csak egy mezei műszer segítségével (diódavizsgáló funkciót használva), hisz azoknál kevés a mérőfeszültség ehhez. 

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: a mikrok nagyfesz.diódáknak 12-15V a  nyitófeszültsége, ezért 2V-tal nagyobb kell legyen a mérőfeszültség
Lásd a korábban csatolt adatlapokat

Bálint

0

Razor_alpha
Razor_alpha picture

Szerencsére a 20V-os Parkside szerszámgép akkuról megtáplálva kinyitott az egyik irány, a másik ötletem egy 12V-os "labor táp" lett volna vagy néhány darab 18650-es akku.

0

Razor_alpha
Razor_alpha picture

Sajnos most 40W körüli hagyományos ízzóm nincs kéznél, de addig is megkérdem, hogy ehhez a teszthez a diódát melyik irányba kössem?

Ha jól sejtem az ellenirányú ellenállásra van szükség, így

fázis - dióda ( |<- ) - égő - nulla

sorrendben kötném.

0

KGL
KGL picture

Bármilyen izzó jó, (sütő/hütő/mikró)csak ne ledes legyen, (40w-ost csak azért mondtam mert az nem melegszik fel annyira a próba során, illetve nem folyik nagy áram) mindegy, hogy hova teszed a diódát, váltakozóáram esetén így is úgy is levágja a szinusz egyik félhullámát (persze ha jó a dióda). Célszerűen a mikróban lévővel is ki lehet próbálni, ha hagyományos izzós. 

0

Razor_alpha
Razor_alpha picture

Jó ötlet, hagyományos ízzós, csak nem is számoltam vele.

Még végig kell gondoljam, hogy hogyan tudom igényesen és biztonságosan sorba kötni őket.

0

Sponsored links