Üdvözlöm a fórumos kollégákat.
Egy 220V-os PANVALUX / Dán / egyenáramú villanymotor fordulatszabályzását kellene megoldani. 1/4 LE. 4000 1/perc hajtóműves áttétel talán 16.
Az a lényeg, kis fordulaton se rángasson. Nem lenne nagy terhelése. Max 5-10 kg terhelés forgatása, 30 s után irányváltás.
Fázishasításos szabályzó hátránya kis fordulaton a rángatás, ford.sz változása. Mit ajánlanak a kollégák, mivel érdemes megoldani a szabályzást, irányváltást egyszerűen? A forgatás, úgy gondolom 1 ford/s, vagy még kevesebb lenne. A villanymotornak 2 fehér, 2 piros kivezetése van. Talán soros motor lehet, de nincs semmi adatom róla. A beazonosításhoz mire lenne szükség?
Üdvözlettel
Szia!
Egy újabb adalék Magnum tanyatársunk jóvoltából.
Üdv! Kalex
0
Üdv Kalex!
A rajzzal kapcsolatban kérdezem, milyen típusú az U2008-as IC? A HEATSINK valami hűtőborda földelésre kötve? Mihez kapcsolódik, mi van rajta? A szótárban sem találtam rá jó magyar jelentést. Jónak tűnik a kapcsolás, van hozzá fólia, beültetési rajz is.
kösz. üdv.
0
Hello.
"Milyen típusú az U2008-as IC" ???
Az IC "beszerezhetetlen" típusú...vagy nem?
Üdv: uniman
0
Üdv. Uniman!
Először is a hangszerrel kapcsolatban: elindítottam a NET-es kártya beszerzését. 2 hét alatt készül el a kártya.
Az U2008-as IC-vel kapcsolatban arra voltam kíváncsi, milyen szabályozást végez? Fázisszögvezérlő, PVM szab., frekvenciát növel, csökkent? A fórumos kollégák még találtak olyan helyet, ahol beszerezhető. 1000 Ft körül van az ára. A motor mechanikusan lett leszabályozva, nem kellett szabályzó. Még 1 db 6-os ford.sz. csökkentő áttételt kaptam, ezzel k.b. 1f/s lett a dob sebessége.
üdv.
0
Szia!
°Az U2008B áramfüggő fázisszögvezérlő, tipikusan lágyindításra használják.
Üdv!
0
Üdv!
Itt még van belőle, esetleg itt.
Szép napot!
„Az élet nem is bonyolult, csak azzá teszik!”
0
Szia!
Például AMTEL. http://www.spelektroniikka.fi/kuvat/u2008.pdf
A "HEATSINK" az a védőföld lesz.
0
üdv:
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/26105/TEMIC/U2008B.html
Bálint
0
Üdv!
Bocs, hogy belevau :) , de a heatsink az a hűtőbordát jelöli, amire fel kell rögzíteni a triakot és célszerű a Greatz-et is, majd a hűtőbordát össze kell kötni a védővezetővel, sőt ha az egész egység fémházba kerül, akkor azt is.
Egyébként nagyon pöpec egy kapcsolás, ajánlott kategória.
Szép napot!
„Az élet nem is bonyolult, csak azzá teszik!”
0
Szia!
Valóban.
Most, hogy el olvastam.. Heat=hő, meleg, stb. Sink=cél. Vagyis a hő célja.
0
HELLO !
Ezt a cikket talaltam a temaval kapcsolatban:
http://www.radiovilag.hu/images/236-237o14.pdf
Az RT 2014/7-8 szamaban jelent meg.
UDV.:LACI
0
Üdv. Taklaco!
Köszi a cikkrészletet. Másfél éve az elektronikus rádiótechnikát " járatom ". Olcsóbb, de azért nem áll annyira kézre, mint a folyóirat. A hónap első napján megjelenik. Letöltöttem, átfutottam, de csak szinte címszavakban. Ez a rész az első, most megnéztem, van még egy fél oldal hozzá, de folytatják. Első ránézésre sokalltam a ref. fesz.-et, gondolván nem kell akkora pontosság, de kiderült, nagy különbség van az indulási, üzemi állapot között. Jó, ha az áramgenerátor biztosítja a megfelelő szintet. Az állórész tekercs fesz.180-240V. között változhat.
Nekem kisebb áramok lesznek, végül arra ösztönöztek itt a fórumon, ne szabályozzam le a fordulatszámot, inkább lassító áttétellel, mechanikusan legyen meg a kívánt 1 f/s érték, mert a terhelés hatására a csökkentett ford. hatására tönkremegy a motor. Viszont máshol hasznát tudom venni ennek a kapcsolásnak is. Gondoltam én is hídkapcsolásra FET-ekkel. Az irányváltás is megoldható úgy.
üdv.
0
Szia!
Áruld már el, hogy mit is akarsz építeni, hátha vagyon egy sokkal egyszerűbb módja is!
0
üdv: vagy az, amit uniman írt, vagy malacperzselő, esetleg vattacukor-készülék.
Bálint
0
üdv: egyébként nem PARVALUX?
http://www.parvalux.com/
Bálint
0
A vattacukorgép az gyorsan forog....
0
Hello.
Koptató hengert forgatna.
üdv.
0
Szia!
Ez egy egészen picikét tág fogalom....
Mekkora a koptató gép mérete a henger tömege a koptató anyag tömege, illetve mekkora az átlagos lendítő tömege a koptató anyagnak (egymáshoz tapad, felhordódik a forgás oldalra és lezúdul. A lezúduló tömeg mennyi?).
Milyen anyagot, mekkora tömegűt akarsz koptatni?
Ez egy kész gyári cucc? Ez a gyári motor rajta? Vagy te akarsz egyet barkácsolni? Ha te, akkor ez a motor nem jó!
Egyébként minek akarod a fordulatát szabályozni? Miből gondolod, hogy ez a gyenguszka motor elfogja bírni?
Fotókat a szerkentyűről!!!
0
Üdv. G.
A fórumon már tettem fel képeket a motorról, írtam, 5-10 kg max. össztömeg, tehát a dobot is beleértve: forgatásáról lenne szó. Irányváltás kellene. Csapágyazott 6 szög alakú dob. Házi készítésű. Az a cél, hogy az anyag valamennyire fent legyen 1 lépcső szinten, onnan leesik. Mozgásban legyen, hogy a kiálló részek lekopjanak. Nem lehet gyors, mert akkor hozzáfeszül a doboz oldalához, 1 helyben forog. A dob nincs nálam, először a motornak kellene forogni.
üdv.
0
Ismerem a szerkezet működési elvét.
Miért nem csinálsz egy áttételt a motorodhoz?
Az irányváltást meg egy mechanikus karos szerkezettel megoldhatod. Ha egy négykaros csillagot teszel fel, amit a henger léptet, akkor beállíthatóan 1-2-3 fordulat után tud az irány fordulni. Az irányváltást az állórész feszültségének a megfordításával tudod a legegyszerűbben megoldani.
A motorod alkalmas a folyamatos üzemre?
0
Üdv. G.
A 16-os osztóval / motorra épített csiga hajtómű / 4 ford/s jön ki. 2 rajzot is kaptam a fórumon. ezek egyikével le kell tudni menni 1 f/s alá. Egy szabályzós fúrógép 2-3000 F/p-ről lemegy 1-re is. Közben aki hajtaná a dobot, mondta, van 1 db 6-os lassítója még. A csillag olyan megoldású, hogy a 4. pozícióban 1 nyomógombot megnyom, az átváltja a relét, amely váltja a tápot +/- irányba? A motor 24 órás üzemben ment. A gerjesztésre 1 graetz menne. Szűrés nélkül? Irányváltáskor az nem kell kapcsolni, vagy egyszerre a kefe résszel, vagy összekötni párh.-an, mint sönt motort, mert ez az? Tehát külső gerj, vagy sönt legyen?
Üdv.
0
Hú!
Nos. Én nem szabályoznám le a motor feszültségét, mert az csökkenti a teljesítményét is. Hanem mechanikusan csökkenteném a fordulatot, ezzel is növelve a nyomatékot.
Fogalmam sincs, hogy a gerjesztő (álló) rész tekercsed hány voltról szeretne menni. Ha a 220 voltot egyenirányítod és nem szűröd, akkor annak 220 volt marad az effektív értéke. De, ha szűrőd, akkor elvileg meg kell szorozni gyök kettővel (elvileg, mert ma már a szinusz csúcsa le van harapdálva.) A te kezedben van a motor, arra rá vagyon írva, hogy mit szeret. Vagy nézz utána.
A forgásirányt az álló és a forgó rész mágneses tereinek az egymáshoz viszonyított 180 fokos elfordításával tudod megfordítani. Vagyis a forgásirány váltáshoz csak az álló vagy csak a forgó rész feszültségét kell átkapcsolni.
Az álló részét sokkal praktikusabb.
Az irányváltó "csillag" képzelj magad elé egy ilyesmi négy küllős kereket, ámde a külső abroncs nélkül: http://bikemag.hu/contentimg/2006/proo02.jpg
A koptató henger forgás közben egy az oldalán lévő pöcökkel eltudja forgatni 90 fokot. (Vissza nem tud forogni egy alkalmas mechanikus-rugós féklap végett) A küllős kerékben szintén van egy pöcök, amit te több helyre el tudsz helyezni. Így tudod szabályozni, hogy hányszor 90 fokos elfordítás váltson ki egy kapcsoló impulzust. Maga a kapcsoló egy "két független váltó érintkezős" mikrókapcsoló amivel egy relét meg tudsz úgy vezérelni, hogy felcserélje a motorodon a feszültséget. No persze ezt meg lehet csinálni elektronikusan is mágneses jeladóval, reed relével, stb.
0
Üdv. G.
220V egyen van rajta, tehát sima graetz megy a motor gerjesztő tekercsére. Akkor szab. nélkül, ha teszek még 1db 6-os mechanikus lassítót, k.b. jó lesz a ford. Sönt, vagy külső ger. legyen. A lapon sönt van írva. Akkor viszont az irányváltás megoldása hogy legyen? Mindkettő kapcsolva van 1x-re.
Most már alakul a megoldás szab. nélkül.
üdv.
0
Szia Billentyűs!
Mechanikus irányváltás - kapcsolóval- helyett,jöhet egy kis elektronika. Bistabil áramkör, mely relét vezérel. Relé váltja a polarítást az állórész kapcsain. Megfelelően megválasztott R-C értékekkel beállíthatod, hogy hány fordulat után váltson irányt.
Üdv! welding alt
0
Üdv. Weding Alt.
Esetleg 1db 10-es osztóval lehet számolni a fordulatok számát, kijelölni, hanydiknál váltson. Arra nem kaptam még választ a fórumon, külső gerjesztésű legyen a 220V-os egyenáramú motor vagy párhuzamos? Lehet, ki kell próbálni élőben.
üdv.
0
Szia Billentyűs!
Nem kell elbonyolítani az egészet. Mint sokan jelezték az állórész kapja ( időszakonként ) a váltott polarítást. Nem értem, ilyen egyszerű berendezésnél miért kell precízen számolni, hogy hányat fordult a dob, adott idő alatt.
Üdv! welding alt
0
Szia!
"Akkor szab. nélkül, ha teszek még 1db 6-os mechanikus lassítót, k.b. jó lesz a ford."
240:6=40 fordulat percenként már jó koptatóhoz.
http://www.youtube.com/watch?v=VwmP45IY0z0&channel=aritut
Üdv!
0
Szia!
Követtem a hozzászólásokat. Kezdetben, ha leírod mit akarsz, talán már régen révbe értél volna. Ettől eltekintve a véleményekből lehet tanulni.
Üdv! welding alt
0
Hello.
Miért hiszem én azt, hogy te valami ilyesmiben "spekulálsz"?...vagy nem?
Üdv: uniman
0
Frekvencia és fázisszinkron:
ref in bemenetre ráraksz egy frekvenciát (akár quarz oszcillátorból), és tadam!
(30...150 Hz között működik a kapcsolás.)
0
Üdvözlet Multiplikato!
220V-os motorom van. A motor 220V egyen. A BSN10 helyett nagyobb fesz-ű kell. Az IC-k 12-15V-os tápról mennek. Nem kell optpcsatolós leválasztás? A ford.sz. szab.-hoz 1 RC oszcillátor pl. CD 4047 IC-vel. A BU1-re van szükség? A motor tengelyén lévő tárcsa a tachogenerátort helyettesíti? Ez a rajzból úgy képzelem el, pl. egy 10 mm széles körgyűrű a tengelyre központozva erősítve, eseetleg fényvisszaverő felülettel.
Jól gondolom, amiket írtam?
üdv.
0
Igen, nagyobb fet kell. Éppenséggel leválaszthatod, ha akarod, de mivel filléres alkatrészekből áll a kapcsolás, szerintem nyugodtan bevállalható, hogy egy esetleges source-gate zárlat esetén tönkremenjen más is. BU1 csak diagnosztikai célt szolgál, elhagyható. Igen, az az opto a tachoja, fordulatonként ad egy impulzust. Eredetileg reflexiv optót gondoltak oda, fekete hengeren egy fényvisszaverő csíkkal. Ha fénykaput használsz egy kicsiny szekorral, akkor az IC2a elhagyható. Persze ha van tacho generátor a motorodon, azt is használhatod, csak le kell osztanod a jelét, hogy a megadott működési frekvenciahatárok közé kerüljön.
0
Üdv. M.M!
Az alkatrészek nagy része meg lenne. Az optót 1 helyen találtam csak, de külföldi oldalon. Esetleg tudsz magyar boltot, ahol beszerezhető? A gerjesztő tekercs 1 egyenirányítóhoz kapcsolódna. Oda kell szűrés, csak 1 sima graetz? Egy egyszerű forgásirányváltó mivel oldható meg, 0,5 percenként vátson, ne kelljen kézzel kapcsolni?
0
Bárilyen optó jó oda. Vagy hall jeladó, vagy bármi, ami van a lomtáradban. A lényeg az, hogy minden fordulatra adjon egy impulzust.
0
Szia!
Az 1N4007 dióda nagyon picinyke a motoron. No meg nem is valami gyors. Én oda valami jó nagy áramú és gyors diódát raknák. Biztos ami nagyon biztos, mert biza meg is szorulhat az a motor és olyankor ott nagyon nagyok az áramok.
0
Szia!
°Biza, 4000 -ről 16 U/min -re lefolytott motornál előbb utóbb nagy zárlati áramok futkosnak!
Üdv!
0
Üdv Tranzix.
A hajtómű 250-re veszi le a fordulatot, innen kell még vissza venni.
üdv.
0
Szia!
Ahhoz még egy csigaáttétel kell, hogy 1 f/s alatt legyen a vége.
Üdv!
0
Üdv tranzix.
A motor fordulatsz. 4000 1/p, van 1 csiga hajtómű, ha jól lehet látni a képeken, 16-os csökkentést hajt végre.Van fent 3 kép. Ezt kell még leszabályozni 1 f/s környékére, alá.
üdv.
0
Szia!
250x16=4000
1x16=16
4000 -ről 16 -ra akarod elektronikusan leszabályozni, ez bőven az üzemi tartományon kívülre fog esni = erőtlen lesz / leég.
Üdv!
0
Szia!
Ha tudsz tegyél fel képet a motorról.
Zoli
0
Üdv. Zoli!
Küldök képeket.
Üdv.
0
Üdv!
PWM szabályzás, gugli a barátod.
0
Szia!
Először tisztázd, milyen a motorod. A soros motor gerjesztőtekercse viszonylag kis ellenállású, a párhuzamosé viszont nagy. Itt találsz leírást link és képeket szabályzásuk módjáról:
link
Itt pedig a tanyai anyag: link
Üdv! Kalex
0
Üdv. Kalex!
Tettem fel képeket a motorról. A gerj. tek. ell. 2KR. Ez nagy, vagy kicsi. A morot méretéhez képes nagynak tűnik, vékony huzalból készülhetett. A szénkefék között 18 R mérhető.
Üdv.
0
Szia!
Szerintem jó érték, de mérjél áramot is, a névleges feszültség/10 mellett. Ebből kiderülhet, hogy jó-e a tekercs. A forgórészre ne adj feszültséget.
Üdv! Kalex
0
Szia!
2 kohm? Biztos? Jól mérted? Ez inkább szakadásnak tűnik, mint tekercselésnek.
0
Üdvözöllek.
Jól mértem, ez a motor kicsi. 180x110 mm befoglaló méretekkel. Azt sem tudom, párh. vagy soros gerjesztésű-e. Úgy tudom, működőképes volt.
0
Kedves Billentyüs,
ahogy az adattáblán írva vagyon, DC SHUNT azaz párhuzamos gerjesztésü.
Talán rosszul olvasható, PARVALUX a gyártó, GOOGLE ad erre sok információt.
Üdv. Marcell
0
Szia!
Vagy az 1976 vagy az 1978-s RT évkönyvben van egy nagyon jó leírás a különböző motorok (köztük az univerzális motorok) szabályozásáról.
Az RT 1994 115 oldalán a kisfeszültségű egyenáramú motorok szabályozásáról írnak.
Olvasd el ezeket.
0
Szevasztok!
A Rádiótechnika 1980 augusztusi számában a 382-ik lapon van egy szabályzó. Legalább is nekem itt van jelezve a mostani nyilvántartásomban.
Ezt a szabályzót annak idején több példányban is megépítettem haveroknak, meg magamnak is, most is van itt egy belőle.
Ez egy félhullámú szabályzó. Ha nem kell túl nagy energia, vagy fordulatszám az ide pont jó is lehetne.
Tartalmaz egy tirisztort, 3 tranzisztort, és néhány alkatrészt egy kis NYÁK lemezen.
Az egyik fél periódusban a motorról vesz feszültségmintát, ami, ugye arányos az éppen aktuális fordulatszámmal.
A másik félperiódusban meg ennek megfelelő időzítéssel nyitja ki a tirisztort.
Például a kis piros magyar fúrógépemet amikor rákapcsolom, és lassú fordulatra állítom a sebességet a potméterrel, hallatszik a morgás a motorból, próbára kézzel fogok a tokmányon, fékezek, lehet hallani a felszabályzást. Ha a tokmányt túlpörgetem, hallani, hogy nem kap a fúrógép áramot, amíg a sebessége vissza nem csökken.
Persze, a fúrógépből a fázishasítás miatt ki kellett kötni a zavarszűrő kondenzátort.
A Rádiótechnikát biztosan fel tudom túrni, ha kell, de lehet, hogy CD-n is meg van valahol.
Üdv.: Pista.
0
Szia!
°Kikerestem.
Üdv!
0
Szia!
"Kikerestem."
Ez szép volt tőled, de mit csináljon vele? Neki sönt motorja van. Ahhoz nem jó ez a szabályzó.
Üdv! Kalex
0
Szevasz Kalex és Billentyűs!
"Ez szép volt tőled, de mit csináljon vele? Neki sönt motorja van. Ahhoz nem jó ez a szabályzó."
Biztos vagyok benne, hogy ez a kapcsolás, amit volt szíves Tranzix kikeresni (fsk.pdf 10. ábra) jó ide.
A gerjesztő tekercset meg kell kínálni a hálózatról egy graetz-el, közelítőleg 26.45W-ot fog disszipálni. Ez nem sok egy ekkora testnek. De, ha esetleg túlzottan melegedne, lehet betenni egy soros huzal ellenállást.
A forgórészt meg bekötni a 10-es ábrabeli motor helyére.
Próba nélkül én sem mernék esküdözni, de ezt a rendkívül egyszerű, és szellemes áramkört nem tart sokáig összerakni, talán tovább tart az alkatrészek megkeresése.
Ha nem laknánk annyira távol egymástól, az én szabályzómmal pillanatok alatt ki lehetne próbálni.
Billentyűs!
Szerintem rakjad össze, mennie kell neki.
Üdv.: Pista.
0
Szia Pista 47.
Próbaképpen mekkora ellenállást tegyek a graetz után, hány w-os legyen? Mennyivel lehet leljebb vinni a fordulatszámot? 10-50-ed rész? 4000 1/percről a hajtómű szépen csökkenti a ford.sz.-ot, de nekem 1 f/s, vagy az alatt kellene, hogy menjen. Valami egyszerű automata irányváltó is kellene hozzá.
üdv.
0
Szevasz Billentyűs!
A fordulatszám szabályzást nem a gerjesztőtekercs feszültségének változtatásával kell megoldani, hanem a fordulatszám szabályzó áramkörrel a forgórész felől.
Azt a bizonyos ellenállást csak azért írtam, hogy ha véletlenül túlzottan melegedne az állórész attól a 26.45W disszipációs teljesítménytől, ami a közvetlen hálózat egyenirányításából adódik, akkor csak azért kell csökkenteni a gerjesztő tekercs feszültségét a soros ellenállással, hogy ne melegedjen annyira az állórész.
No, ezt jól meg aszondtam, de szerintem azért érthető.
Üdv!
0
Üdv. Pista.
Tudtam, miről van szó, csak eleve be akartam tenni 1 ellenállást, mert a motor még 220V-ra lett tekerve, ne folyjon " nagy " áram. A 3 tranzisztoros á.k. , P2 szabályoz, ami a forgórészhez kapcsolódik.
üdv.
0
Szevasz Billentyűs!
Ha egyszerű ohmikus osztóként veszem a tekercset, és az előtétet, akkor biztosan nem járok messze az igazságtól.
Így viszont 90.9R 1.1W jön ki.
Betennék egy 100R, és 3-5W-os ellenállást.
Üdv!
0
Üdv!
220-230V nem okoz problémát. 5%-ot ki kell bírnia.
0
Szia!
"4000 1/percről a hajtómű szépen csökkenti a ford.sz.-ot, de nekem 1 f/s, vagy az alatt kellene, hogy menjen. Valami egyszerű automata irányváltó is kellene hozzá."
°1 f/s -hez 4000 -ről 16,6 f/s -re kéne csökkenteni a forgórész fordulatszámát. Ablaktörlő motor áttétellel már megforgatna oda/vissza 8-10 Kg -ot.
Üdv!
0
Üdv. Tranzix.
Elmenne az ablaktörlő motor trafós tápról? Ha nem kell akku, akkor az is megfelelne. Mekkora a motor áramfelvétele?
üdv.
0
Szia!
°Kb 5A 60W.
Üdv!
0
Hali!
Az ablaktörlők általában 10 amperes biztiről mennek.
0
Szia!
°A későbbi ide tévedők kedvéért, ha kedvet kapnak hozzá mert egy jó kapcsolás. Na meg rá is értem.:)
Üdv!
0
"A későbbi ide tévedők kedvéért...",
itt úgy látszik, senki sem olvassa a másik hozzászólását.
0
Jóval kezdesz!
0
Kdves Pista,
én - ellentétben veled - nem kötekedni akartam, csak pontoítani.
A topik címe 220V egyenáramú motor, a késöbb feltett adattáblán
jól olvashatóan DC SHUNT motor áll.
Kalex kimerítö leírása is DC motorra vonatkozik.
Marcell
0
Üdv!
Lehet, hogy hülyeséget hajtok, de ha az állórésztekercset fix 230V egyenre kötjük, és csak a forgórésszel foglalkozunk, máris külső gerjesztésű motort kapunk, lényegében tulajdonságra megegyezik a permanensmágneses állórészű motorral. (Ez már csak azért is megtehető, mert külön ki van vezetve a forgó-és állórésztekercs.)
Így szvsz kiválóan lehet szabályozni PWM szabályzással.
0
Hogyan lehet egyenáramon fázist hasítani?
Marcell
0
Szevasz HiFreak!
Elolvastad egyáltalán amit írtam, vagy éppen fikázhatnékod van?
Imádom az ilyen beszólós, jó szándékú kollégákat!
Nyilván a hálózatról megy az a főáramkörű fúrógép, mert írtam is, hogy fúrógép, nem?
Ha az a motor nem tartalmaz permanens mágnest, akkor csak-csak elballag ezzel a szabályzóval.
Meg még azt is írtam, hogy félhullámú szabályzó. Az nem egyenáram lesz véletlenül.
Na, sok sikert a hasonló "jó szándékú" beszólásokhoz!
0
Üdv. Marcell.
Valamikor készítettem motor szabályzót gyújtásszög vezélő IC-vel. Annyi maradt meg, hogy nem volt egyenletes a ford.sz., rángatott is kis ford.-on. A motorra nem is emlékeztem. Közben tettem fel képeket a motoról. A képen jobban lehet elolvasni, mint élőben, hogy shunt, párh. gerj. motorról lenne szó. Van ötlet, mivel oldjam meg a ford. sz. csökkentését?
Üdv.
0
Szia!
Ne nagyon erőlködj. A párhuzamos és a külső gerjesztésű gépeknél (mint ez is) a fordulatszámot a kapocsfeszültséggel tudod szabályozni, de a nyomaték jelentősen lecsökken.
"Speed Control of DC Shunt Motor
Speed of dc shunt motor is controlled by the factors stated below
Field Control of DC Shunt Motor
By this method speed control is obtained by any one of the following means –
1. Field rheostat control of DC Shunt Motor: In this method , speed variation is accomplished by means of a variable resistance inserted in series with the shunt field . An increase in controlling resistances reduces the field current with a reduction in flux and an increase in speed. This method of speed control is independent of load on the motor. Power wasted in controlling resistance is very less as field current is a small value. This method of speed control is also used in DC compound motor.
Limitations of this method of speed control:
A. Creeping speeds cannot be obtained.
B. Top speeds only obtained at reduced torque
C. The speed is maximum at minimum value of flux, which is governed by the demagnetizing effect of armature reaction on the field.
2. Field voltage control: This method requires a variable voltage supply for the field circuit which is separated from the main power supply to which the armature is connected. Such a variable supply can be obtained by an electronic rectifier.
Armature Control of DC Shunt Motor
Speed control by this method involves two ways . These are :
1. Armature resistance control : In this method armature circuit is provided with a variable resistance. Field is directly connected across the supply so flux is not changed due to variation of series resistance. This is applied for dc shunt motor. This method is used in printing press, cranes, hoists where speeds lower than rated is used for a short period only.
2. Armature voltage control: This method of speed control needs a variable source of voltage separated from the source supplying the field current. This method avoids disadvantages of poor speed regulation and low efficiency of armature-resistance control methods. The basic adjustable armature voltage control method of speed d control is accomplished by means of an adjustable voltage generator is called Ward Leonard system. This method involves using a motor –generator (M-G) set. This method is best suited for steel rolling mills, paper machines, elevators, mine hoists, etc.
Advantages of this method –
A. Very fine speed control over whole range in both directions
B. Uniform acceleration is obtained
C. Good speed regulation
Disadvantages –
A. Costly arrangement is needed , floor space required is more
B. Low efficiency at light loads"
Ezeknek a motoroknak, pont az a jellemzőjük, hogy a gerjesztés növelésével a nyomaték nő, de a fordulatszám gyakorlatilag állandó.
link
Üdv! Kalex
0