Sziasztok.
Kaptam javításra egy ELVOX 930 D típusú kaputelefon egységet, de sajnos a lakáskészüléket nem hozták el.
Kutakodtam az interneten és egység./ 885, 1 lakásos szett./
1+n vezetékezésű rendszer. Magyarul a belső egységgel kettő szálon kommunikál, nem digitális rendszerű. Ebből az egyik szál a test.
Elvox 8877 lakáskészülékkel üzemel a bekötési rajz alapján.
Képeket csatolók.
A fénykép alapján kettő dióda és egy nyomó kapcsoló, 2 hangszóró és mikrofonon található benne. Ennek a lakáskészüléknek kellene a belső kapcsolási rajza.
Fáradozásotokat előre is köszönöm.
Üdv: Csaba
2014, April 18 - 14:20
#1
Szevasztok!
Bocs, hogy bele vau-vau!
A zsugori rajza a rendszer kapukészüléke, ahol a hangszóró erősítő és a csengő hanggenerátor a tápegység dobozában van. Ezekből készült a lakás irányába 4+1-es illetve 1+1-es rendszerű vezetékezéshez való erősítő is szintén a tápegység dobozában néha elég faramuci kapcsolástechnikával (pld. komparátornak használt NE555).
Kedves proci gyilok!
Nem akarlak megsérteni, de végül is azt csináltad, amivel kezdeni kellett volna. Vissza rajzoltad ezt a hótt primitív áramkört a lakáskészülékről. Mire a hozzászólásod megírtad, végeztél volna a rajzzal! Azonban van egy kis bibi! Ha valóban így van bekötve a kézibeszélő, akkor lefelé nem lesz hangod. Az 1+1 rendszerű kézibeszélőben beszélgetés állásbsn a hangszórót (hallgató?) sorba kötik a mikrofonnal. A kagylót belül jól ki kell párnázni szivaccsal, gumival, mert a belső akusztikus visszacstolás miatt erősen gerjedékeny. Ha ősprimitív szénmikrofonos a készülék, akkor 300-400ohmnál ne legyen nagyobb a mikrofon ellenállása, mert az 50ohmos hallgatóban csak egércincogást lehet hallani. Az utóbbi 10-15 évben általában az Elvoxnál aktív mikrofon kapszulát alkalmaztak, amiben az elektret mikrofon és az illesztő erősítő is benne van, ha jól emlékszem a kapukészülék mikrofon erősítője van belezsúfolva hagyományos alkatrészekből. Egy ilyen mikrofon erősítőnek 4-6V feszültség esés kell a vonali áramkörben, hogy jól szóljon. A Te rajzodon az 50ohmos hallgató betéten (ami tulajdonképpen egy 50ohmos hangszóró) az átfolyó vonali áram hatására beszélgetéskor kb.1V feszültség esés alakul ki, amivel párhuzamosan csak egy szénmikrofon tudna valamit kinyekeregni magából, amit a hangszóró még jól le is söntöl. Ha az erősítő komparátora úgy van megalkotva, akkor 1V vonali feszültséget már rövidzárnak érzékel és beszélgetés helyett beindul a kapunyitás.
Nem biztos, hogy Te rajzoltad rosszul, lehet hogy valaki előtted már belenyúlt!
Én 15-25 évvel ezelőtt még a kaputelefon erősítőket is kénytelen voltam visszarajzolni (1 és 2 oldalas, furatgalvános, felületszerelt alkatrészeket is tartalmazó áramkörök), ha meg akartam javítani őket, mert a gyárak eleve nem adják ki a kapcsolási rajzokat és ráadásul a 2000 előtt gyártott cuccokról senki sem szkenneli be a pauszra csőtollal készült rajzokat.
Ma már ehhez sajnos nincs türelmem és elég vaksi is vagyok.
Sok sikert a további munkához!
Üdv: Vajk959
Vagy zárlat, vagy szakadás, vagy valami...
0
Sziasztok.
Félre ne értsetek,nem akarok én kézibeszélőt építeni,szó sincs róla.Csak nem tudom a hibát megállapítani, ha nincs nálam a kézibeszélő.
Az ügyfél annyit mondott,(aki mellesleg villanyszerelő),hogy sustorog a készülék. Nem hallani benne a hívó hangját,pedig az erősítő potenciométer a maximumnál van. Összedrótoztam ezt a kapcsolást(bekötési rajz.JPG) szólni szól,de mintha kicsi lenne az erősítése.Ahogy Vajk959 kolléga irta,lehet hogy van benne ""Elvoxnál aktív mikrofon kapszulát alkalmaztak, amiben az ""elektret mikrofon és az illesztő erősítő is benne van, ha" "jól emlékszem a kapukészülék mikrofon" "erősítője van belezsúfolva hagyományos alkatrészekből. ""
Egy konkrét hibát észre vettem,de lehet,hogy ez nem is hiba .A 930D egység mikrofon beszéd hangja áthallatszik saját hangszórójába,hát ez elégé idegesítő.Ennyi a történet...
Valakinek ötlete???
Teszek fel képet az elektronikáról,ami kétoldalas furat galvanizált.
0
Sziasztok!
Újra csöpögtetünk egymásnak információ morzsákat.
Proci gyilok, van-e otthon 50ohmos hangszóród vagy fémmembrános hallgatóbetéted (jellemzően Tesla)?
Ha nincs, akkor nem érdemes görcsölni egy kagylószimulátor építésével, el kell hozni a tulajtól az eredeti készüléket.
Az első szériás Elvoxokban még szénmikrofon volt. Idővel a szénmikrofon belső ellenállása annyira megnőtt (néhány kiloohm), hogy a vele sorba kapcsolt 50ohmos hangszóróban semmit nem lehetett szinte hallani a szénmikrofon sercegő, pattogó, recsegő zaján kívül.
A következő szériákban már egy fekete szénmikrofon méretű műanyag kapszulába tettek egy elektret mikrofont 1 tranzisztorral erősítve.
A kagylóból jövő 3 eres vezeték vörös színű erét az alaplap olyan pontjára kell kötni, ami beszélgetéskor nem kapcsolódik sehova. A kagyló rajzán a dióda a mikrofonerősítő kapszula belső antiparalel diódáját szimbolizálja, ami fordított polritású bekötés ellen védi a mikrofon erősítőt.
A mkrofon erősítő hibái lehetnek:
rossz az elektret mikrofon
döglődik a tranzisztor
zárlatos a 22uF - nem kap tápot az elektret mikrofon
szakadt a 22uF - hangfrekvenciás szempontból óriásira nő a kollektorból a negatív visszacsatolás, a hang akár el is tűnhet
ezenkívül ugye vagy zárlat, vagy szakadás, vagy valami...
Az erősítőben a saját mikrofon hangját azért hallod a hangszóróban, mert gyakorlatilag a mikrofon erősítő kimenete és a hangszóró erősítő bemenete azonos ponton van (vonal ki/bemenet). A hídrendszerű vagy differenciál erősítős önhangcsökkentő áramkörök hangfrekvenciás szempontból soha nem egyenlíthetőek ki a kommersz alkatrészekből felépített erősítő és a változó impedanciájú vonalak és lakáskészülékek különböző fázistolása miatt. Ezért az 1+1 vezetékes erősítők nagyon gerjedékenyek, de könnyű szerelni a rendszert mert lakásonként csak 2 drót kell hozzá.
Üdv: Vajk959
Vagy zárlat, vagy szakadás, vagy valami...
0
Szia Vajk 959.
Átnéztem egy csomó hobbi elektronika folyóiratot és én is erre következtetésre jutottam amit írtál.Ma összedobtam egy aktív mikrofon erősítőt és tökéletesen működött a rendszer.
Vagyis mindenképp a lakáskészülékben van a hiba.
Sajna az elvoxot forgalmazó cég,nevet nem említek még arra sem méltatót,hogy elküldjön egy fényképet a lakáskészülékről.Így kell ezt csinálni a magyar mentalitás.
De azért írjam le a hibajelenséget,arra azért kíváncsiak voltak.
Köszönöm az önzetlen segítséget mindenkinek.
0
Hello Vajk959.
Valószínűleg elkerülte figyelmedet:
"de sajnos a lakáskészüléket nem hozták el"...ezért valószínűleg építeni szeretett volna egyet a topicnyitó (de ezt nem kötötte az orrunkra)...a fel nem lelt rajz alapján...
Valószínűleg a 8877/37-es kézibeszélő tartozik hozzá...
Üdv: uniman
0
Szia!
Sajnos jogos a bírálat, fölöslegesen írtam egy litániát!
Proci gyilok meg keressen egy tetszőleges, működőképes, bontott 1+1 vezetékes lakáskészüléket és próbálja ki azzal.
Ajánlott gyártmányok: Elvox, Bitron, Urmet, Tesla, mert a hallgatóbetétjük 50ohmos. A Comelit mikrofonerősítője olyan nagy jelet ad, hogy megállíthatatlanul gerjedni fog, a Farfisa, Selti, Videx 22ohmos hangszóróval szerelt, a közismert Codefon diódás rendszerkészülékben meg 130ohmos hangszóró van. Az a legnagyobb probléma, hogy a két vezetékes erősítők önhangcsökkentő (gerjedés gátló) hídáramköröket tartalmaznak általában, ami nem minden esetben szabályozható. Ezért a gyári kézibeszélőtől nagyon eltérő impedanciájó próba készülékkel előfordulhat megállíthatatlan gerjedés ezért nem lesz használható. A kínai gyártmányok használhatatlanok, mert más rendszerű hangáramkört tartalmaznak (8ohmos hangszóró, önhangcsökkentő transzformátorok, stb.).
Üdv: Vajk959
Vagy zárlat, vagy szakadás, vagy valami...
0
Hello.
Én persze módosítanám a bekötetést: A másik diódát inkább a fülhallgatóval kötném sorba, fordított polaritással...
Valaki szedje le a hullámos írást...köszi!
Üdv: uniman
0
Szia Csaba
8877 Info
1 Phone Line
3 Negative Line
6 Additional Ring Tone
7 Aux Button
Még valami.
0
Szia zsugori!
Nézd meg ezt a rajzott.
0