You are here

Fénycső előtét paraméterei - avagy ajánljatok kisméretű fojtót 3 Amperre

40 posts / 0 new
Last post
lcsaszar
lcsaszar picture
*

Sziasztok!

Mérte-e már valaki a hagyományos vasmagos fénycső előtét (18W-os, 36W-os) paramétereit? Érdekelne az induktivitása, az egyenáramú ellenállása, és mekkora áramot visel el.
Igazából olyan fojtótekercset keresek, ami legalább 100 mH induktivitású, és 3 Ampert bír. A nagy áram miatt az ellenállása ne legyen 0,5 ... 1 ohmnál nagyobb. Kétutas egyenirányító utáni szűrőkörbe használnám, tehát 100 Hz-et "fojtana". Gondolom, ide légréses lemezelt vasmagos fojtó kell, ezért gondoltam az olcsó készen beszerezhető fénycsőelőtétre.

Üdv, lcsaszar

Comments
Transzduktor
Transzduktor picture

Szia lcsaszar!
Ha nagyon kell egy normális fojtótekercs, akkor enyhítek a fájdalmadon - megtervezem neked ingyen! Csak legyél néhány nap türelemmel, mert egy kissé alvászavaros vagyok, meg agyilag is szét vagyok szórva. Azért ültem le tegnap fórumozgatni, mert már szétcsesztem a kezemet meg az agyamat benzinnel meg nitro-hígítóval, ugyanis szétberheltem az öcsém kocsijában a hengerfejet, mely borzalmasan dzsuvás volt, meg szivárogtatta az olajat (meg már a vizet is kissé). Most meg utazhatok busszal a szomszéd járásba hogy megköszörüljék. Ha meg elbarmolják vagy ellopják a hengerfejet, akkor nagy szarban leszünk, mert szorít a műszaki vizsga ideje. (Az érvényes vizsga hiányát pedig durván szankcionálják tótiában.) Add meg a tervezendő alkatrész paramétereit:
- induktivitás (H)
- maximális üzemi áram (A)
- maximális telítés (T), egyszerű trafópléh, vagy hiperszil mag legyen ugyebár
- elfogadható rezisztivitás 20 C fokon, vagy emelt hőmérsékleten (ohm)
- egyéb speciális elvárások
(A kiszámolt konstrukciót majd kissé módosítod arányszámítással annak függvényében, hogy milyen huzalt és vasmagot találsz a sufniban, vagy egyéb alkalmas helyeken.)

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia:Graetz>puffer>fojtó>puffer (PI-tag), így kötötted ,légréssel?
A táp bírja a terhelést?

álint

0

lcsaszar
lcsaszar picture
*

Szia,

Nem, hanem Graetz - fojtó - puffer - terhelés. Más néven L-C aluláteresztő szűrő. A DC-t akarnám átengedni.
Tegyek elé egy kisebb puffert? Légrés egyelőre nincs, ahhoz szét kellene szedni. De az csak a telítést befolyásolja, telítésben pedig még inkább lecsökken az induktivitás, de az ohmos ellenállás nem változik -> mint egy 1,5 ohmos ellenállás. Ha rövidzárat teszek a helyére, akkor nem esik le a feszültség.

Üdv

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: nyugodtan tehetsz  mindkét helyre 1000-2200 uF-et  mint PI tag, ,lehet még kevés is lesz

Bálint

0

miklós
miklós picture

Üdv . Kérlek írd le , mire használnád , mert autószerelők használnak az aknában 24V-os  , de nagyteljesítményű szerszámokat ,  mosószaki leírásához hasonlókat alkalmaztunk

0

Mosószaki
Mosószaki picture

öööö.. Melyikre is gondolsz?

0

miklós
miklós picture

Nagy vastömeg a tárolandó mágnesességhez amper szor menet , mikrótrafót írtál talán , ami ingyen van , azt szétnyitni , vastagabb huzaltekercselés ,majd összeszorítani a trafólemezeket , vasveszteséggel nem kellene komolyabban számolnunk, mert egyenáramnál nincs odavissza , azaz fel majd degauszing , majd visszirányú mágnesezés , hiszterézis veszteség

0

sistvan
sistvan picture

https://rf-tools.com/lc-filter/
"Játszhatsz" vele.
LPF 100mH körüli tekerccsel.

Egy másik könyvrészlet a fojtótekercsekről a csatolmányban.

1

zsugori
zsugori picture
***

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: olyan fojtótekercsen van légrés. amelyiken egyenáram is folyik

Bálint

0

lizakl
lizakl picture
*****

Szia!
Nem feltétlenül szükséges a légrés! Az a lényeg, hogy a maximális áram(3-4A) esetén se menjen telítésbe a vas!
Üdv: lizakl

0

Mosószaki
Mosószaki picture

Ahhoz durván nagyobb vas kell! Egyenáram esetén viszont, bármekkora is a casveszteség az nagy.
Hisz elektromágnest csinálsz tárt mágneses körrel. 

0

lizakl
lizakl picture
*****

Ahogy már írtam egy 230/12V 60W-os hagyományos trafó(amit például halogén izzókhoz is használtak régen) szekunder tekercse, ami ugye 5A eff értéken még nem telítődik, nem fog a 3A egyenáramon sem telítődni! Egy ilyen 60W-os trafó azért nem annyira ormótlan. :-)
Üdv: lizakl

0

Mosószaki
Mosószaki picture

De, ha az a méretezett 3 amper egyen áram ként is ott van, akkor mi lesz a vassal? 

0

lizakl
lizakl picture
*****

Mi lenne! Semmi! Ha egyszer 5A eff áramnál nem telítődik a vas(még a csúcsáramnál sem, ami ugye kb. 7A), akkor 3A egyenáram esetén sem telítődik!

0

Transzduktor
Transzduktor picture

Szia lizakl!
Azt hiszem illene már belenézned egy kissé a szakirodalomba és megtanulnod az alapokat. Például azt, hogy hogyan működik egy áteresztő-transzformátor. A vasmagot nem a tekercsek üzemi árama telíti, hanem a primer tekercsen extra megfolyó gerjesztőáram, melyet legegyszerűbben üresjáratban mérhetsz ki. (A pontosság kedvéért még megjegyzem, hogy üresjáratban kissé nagyobb a gerjesztés és az ebből eredő vasveszteség, mert a primer tekercsen ekkor nincs számottevő ohmos feszültségesés.) Az üzemi áramot nem "érzi" a vasmag, hisz a primer és szekunder tekercs árama kölcsönösen kioltják egymás hatását!

"Lenz törvénye szerint az indukált áramnak az iránya mindig olyan, hogy mágneses hatásával gátolni igyekszik az őt létrehozó indukáló folyamatot."
https://hu.wikipedia.org/wiki/Lenz-t%C3%B6rv%C3%A9ny

Persze az alapötlet nem olyan rossz, mert lehetséges, hogy egy ilyen trafóból kialakítható a szükséges induktivitás úgy, hogy a szükséges légréssel rakjuk össze a lemezmagot. Viszont kár, hogy a primer tekercs helye nem lesz kihasználva, ezért a szükségesnél nagyobb rézveszteséggel és/vagy nagyobb méretekkel/súllyal fizetünk.

0

lizakl
lizakl picture
*****

Szia!
Utánagondolva, azt hiszem igazad van! Én úgy kalkuláltam, hogy az üresjárási mágnesező áram kb. azonos(vagy valamivel kisebb) a névleges árammal és ezen az áramon, ugye nem telítődhet a vasmag. De, rosszul gondoltam, mert utánaolvasva az üresjárási mágnesező áram sokkal kisebb mint a névleges áram. Egy jól méretezett trafónál csak a névleges áram 5-10%-a az üresjárási áram, sőt nagy trafóknál ez lemehet még 2-3%-ra is.
Tehát ha az én 230/12V 60W-os trafómat a szekunder oldal felől gerjesztem, akkor ott is kisebb üresjárási áram adódik. Ha pl. 10% ez az áram, akkor az csak 0,5A eff, aminek a csúcsa 0,7A és az bizony jóval alatta marad a szükséges 3A-nak! Marad valóban a légrés alkalmazása.
Esetleg meg lehet próbálkozni egy mikrohullámú sütő trafójának a fűtőtekercsével, ott kb. 3V az üzemi fesz és elég nagy az áram, de még lehet, hogy ez is telítődni fog a 3A-en! Az egyoldalról rakott E-I mag megfelelő légréssel és tekerccsel, biztosan jó lesz! :-)
Üdv: lizakl

0

Transzduktor
Transzduktor picture

Szia lizakl!
Szeretném megköszönni Neked hogy nem szívtad fel a vizet a kissé bunkó stílusúra sikeredett hozzászólásom miatt. Nagyon jó személyiségbeli vonásra vall, ha az ember érzelemmentesen be tudja látni a tévedéseit. Erre leginkább csak az alkotó szellemiségű és igazságkereső emberek képesek. Biztos vagyok benne, hogy volt értelme ennek a fórumozásnak, és szakmai sikereket fogsz megélni abból kifolyólag hogy újragondoltad az alacsonyfrekvenciás induktivitások méretezésének problémakörét! smiley

1

lizakl
lizakl picture
*****

Szia!
Persze! Semmi gond. Nem vagyok én olyan sértődős, pláne ha nem nekem volt igazam. :-)
Udv: lizakl

0

lcsaszar
lcsaszar picture
*

Sziasztok!

Köszönöm a sok hasznos gondolatot. Fénycsőfojtó elvetve, túl nagy az ohmos ellenállása, és nem is tudtam szétszedni.
Találtam az itthoni lomtárban egy kis fojtót, 48x32-es EI vason, 16 mm pakett. Az egyenáramú ellenállása 1,5 ohm, pont jó lenne. Bekötöttem a Graetz egyenirányító és a pufferelkó közé. Érdekes dolgot tapasztaltam, magyarázzátok meg:
Ha a Graetz közvetlenül a pufferelkóra dolgozik, akkor azon 14,5 V-ot mérek. Az áramköröm 2,5 A-t vesz fel. De ha bekötöm ezt a fojtót, akkor a pufferelkón leesik a feszültség 7 V-ra. Pedig U = I x R alapon U = 2,5 x 1,5 = 3,75 V-nak szabadna esni, ami 14,5 V - 3,75 V = 10,75 V kellene legyen. Ha a fojtót kicserélem rövidzárra, akkor visszajön a 14,5 V. Renben van, hogy jelenleg nincs légrés,és a fojtó telítésbe megy. De ez csak az induktivitást befolyásolja, nem? A DC-be nem szólhat bele, tehát továbbra is 2,5 A kell, hogy folyjon, mégis mitől esik le a feszültség?

Üdv, lcsaszar

0

sistvan
sistvan picture

Ennek az úgynevezett lengőfojtós egyenirányítónak a kimenő DC feszültsége: Uo = 2 x Ucsúcs / 3,14
Szeretnéd olvasgatni ezt a könyvet?
-

 

File csatolás: 

0

lcsaszar
lcsaszar picture
*

Szia,

Ezt értem, de nálam miért nem működik? Berakok a puffer elkó elé egy 1,5 ohmos ellenállást, ami adott esetben egy lemezmagos fojtó, és leesik a feszültség a puffer kondenzátoron. Pedig ha a fojtó nélkül 2.5 Amper egyenáram folyik, akkor 4 Voltnál kevesebb szabadna, hogy essen. Vagyis a mért 7 Volt helyett 10 Volt kellene, hogy legyen a pufferen. Ez az, amit nem értek. Talán a lüktető egyenárammal szemben máshogy viselkedik a fojtó.

Üdv

0

lizakl
lizakl picture
*****

Biztosan jó a Graetz egyenirányító? Nem lehet, hogy az egyik dióda rossz benne és csak egyutas egyenirányítóként működik a Graetz?

0

sistvan
sistvan picture

Kiszámoltad már, lemérted már hogy elegendő e annak a fénycső fojtónak az induktivitása?
Ezen kívül ilyen kis egyenirányított feszültségnél a diódákon eső feszültséget sem lehet elhanyagolni!
Graetz -nél két dióda van egyidejűleg az áramkörben!
Tényleg azt gondolod hogy egy fojtó egyenértékű egy ellenállással? Inkább nem mondok semmit.

0

Mosószaki
Mosószaki picture

Biztosan akad itt olyan társ, aki ki tudja számolni, következtetni a vasban keletkező veszteséget egyenáram esetén. 

0

lizakl
lizakl picture
*****

Szia!
Egy hagyományos(50Hz-es) vasmagos 60W-os 12V-os halogénizzó trafójának a szekunder tekercsét kösd be fojtónak! A primert ne kösd sehova. Az bírni fogja a 3A-t.
Üdv: lizakl

0

Mosószaki
Mosószaki picture

Szét kell vasmagozni és egy irányba forgatva légrésezni....
 

0

Mosószaki
Mosószaki picture

Fogj egy mokrotrafót!
Fűrészeld el, szedd ki a tekercseket, 
Tekerd meg vastag dróttal légrésezd, szorítsd {ssze. 
Ingyé van... 

0

Transzduktor
Transzduktor picture

Szia! smiley
Ha van sok 36W-os fénycsőelőtéted bontásból ingyen, és nem akarsz méretre készíteni egy megfelelő fojtót, akkor 6, esetleg 7 darabot köss párhuzamosan. Szinte teljesen bizonyos, hogy ez a kombináció pont jó lesz a céljaidra! wink

0

sistvan
sistvan picture

A fénycső előtét nem lesz jó! Légrés nélkül van vasazva. Az ősrégi is M-vasra van tekerve, ha "egyoldalra" vasazod be, akkor is kicsi lesz a légrés.
Emiatt az általad használni kívánt helyen telítésbe mágneseződik. Valamint még a 250W-os higanygőzlámpa előtétje sem volna alkalmas 3A-re.
Ez a fojtótekercses szűrés leginkább csöves erősítőkben volt és van használatban és EI magokra tekerték.
Az általad keresett jellemzőkkel nehéz lesz találnod ilyet. A csöves gépekben jellemzően pár száz mA -t bíró és akár 10-20 Henry induktivitásúakat használnak.
Ekkora áramigény okán csak nem 6C33C -el "játszol"?
Ha eljössz érte, tudok olyan fojtót adni amit át tudsz tekerni a szükséges terhelhetőségre és induktivitásra. Talán alkalmas huzalt is.
Voltál már nálam.
https://elektrotanya.com/content/magneses-arnyekolasra-megoldast-keresek
A fojtótekercs méretezése a csatolmányban.

File csatolás: 

0

Transzduktor
Transzduktor picture

Írod: "A fénycső előtét nem lesz jó! Légrés nélkül van vasazva."
Ez tévedés! Minden fénycsőfojtóban muszáj lennie légrésnek.

0

sistvan
sistvan picture

"Ez tévedés! Minden fénycsőfojtóban muszáj lennie légrésnek."
Figyelemre méltó bejegyzés. Miért is?
-
Nem árt ha ebben az aluláteresztő szűrőben a megjelölt működési áramtartományban
a tekercs lehetőleg lineáris elemként viselkedik és nem válik maga is zavarforrássá!
 

0

lizakl
lizakl picture
*****

Szia!
Bizony, bizony! Működjön csak a (közel) lineáris tartományban a vasmag és ne menjen telítésbe sehol! A légrés nem feltétlenül szükséges. Ha légrés nélkül sem megy telítésbe a vas, akkor jó az légrés nélkül is, sőt úgy a legjobb a jósági tényezője a tekercsnek!
Üdv: lizakl

0

Transzduktor
Transzduktor picture

Szia Lizakl!
Azt meg hogyan számoltad ki, hogy idézem: "... jó az légrés nélkül is, sőt úgy a legjobb a jósági tényezője a tekercsnek!" ? surprise

Mind trafópléhes, mind pedig ferritkerámiás tekercsmagnál érvényes, hogy légrés nélkül a maximálisan tárolható energia nagyjából megegyezik az átmágnesezési energiaszükséglettel (ami ugyebár diszipatív). Tehát ebből logikusan következik, hogy a gyakorlatban nem lehet egy légrés nélküli tekercs jósági tényezője jobb, mint egy légrésesé! Légrésesként értelmezhetjük azokat a fémporból préselt toroidokat is (pl. PC tápokban), melyeknek a technológiából eredően teljes térfogatában oszlik el a "légrése".

0

lizakl
lizakl picture
*****

Szia!
Egy induktivitásban tárolt energia E=1/2*L*I2. Magyarul egyketted L-szer I négyzet. Látszik, hogy a tárolt energia az induktivitással egyenes arányban nő, az áramnak viszont a négyzetével nő! De, sajnos az áramot növelve a vas egy idő után telítésbe megy, ilyenkor az induktivítás értéke lecsökken és a vas is meg a tekercs is nagyon melegszik! 

0

lizakl
lizakl picture
*****

Szia!
Egy tekercs jósági tényezője(soros helyettesítő kép esetén) Q=XL/R vagyis az induktív reaktancia, osztva a tekercs ohmos ellenállásával. Az induktív reaktancia pedig a 2*Pí*f*L értékével egyenlő. Az L pedig akkor a legnagyobb, ha nincsen légrés! Ha légrés van, akkor minél nagyobb a légrés annál kisebb a tekercs induktivítása, tehát a jósági tényezője is!
Uff, én beszéltem.

1

Transzduktor
Transzduktor picture

Kedves lizakl - akkor olvasd el még egyszer, mit írtam feljebb!
A vasmagot azért találták ki, hogy a sok rézből készült tekercs rövid légrésre hasson. Ha relatíve sok a réz, akkor kicsi a tekercs ohmos ellenállása. Ha rövid a légrés, akkor nagy induktivitást érhetünk el kis menetszámmal. Ha jobban értelmezted volna a kis irományomat, akkor rájöttél volna, hogy nem sokat ér egy olyan tekercs, melyben az átmágnesezési veszteség kb. azonos a reverzibilisen tárolt energia mennyiségével.

Egy rezgőkörnek pl. mindegy, hogy a vas, vagy a réz fűti el az energiáját, tehát a vasveszteséget sem hanyagolhatjuk el egy légrés nélküli tekercsnél. (A borzalmasan rossz linearitást már ne is említsük.) A képleted tehát esetünkben nem megengedhető elméleti egyszerűsítést jelent! Más a helyzet egy légréses konstrukciónál, ahol a tárolt energia akár százszorosa is lehet az átmágnesezési veszteségnek - nagy üzemi telítés esetén is! A jósági tényező másik - esetünkben pontosabb - értelmezése a ciklusonként reverzibilisen betározott és eldisszipált energiamennyiség aránya. Világos, hogy egy légréses tekercsnél ez az arány mindig jobb lesz! laugh
  

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia:
Légrésesként értelmezhetjük azokat a fémporból préselt toroidokat is (pl. PC tápokban), melyeknek a technológiából eredően teljes térfogatában oszlik el a "légrése".

: nem, a trafólemezek is el vannak szigetelve egymástól, a légrés a mágneskört szakítja meg
A porvasas, fazékvasas  vasmagok között is van légréses ha kell,  teszek fel katalógus adatlapot

Bálint

0

Transzduktor
Transzduktor picture

A trafólemezek az "erővonalakkal" párhuzamos irányban vannak elszigetelve egymástól. Az energiatározó-képességet biztosító "légrés" pedig az erővonalakra merőleges elhelyezést kap a konstrukcióban. Az 1 teszlás gerjesztéssel használható, fémporból préselt magoknál mindkét funkciót ellátják a szemcsék közötti mikroszkopikus hézagok. A kerámiamagok anyaga elektromosan rossz vezető, de mégsem képesek jelentékeny energiamennyiség tározására, ezért ha nem áteresztőtranszformátort készítünk belőlük, akkor makroszkopikus légrést kell kialakítani a konstrukcióban. Nem értem, mi nem világos a hozzászólásommal kapcsolatban?

0

Sponsored links