Üdv.
Lakói apartmanban 30mA-es áramvédő van beépítve. Mivel van biztonsági áramtalanító ami egy 3 fázisú mágneskapcsoló és ezek egy sínen vannak, amikor kapcsolják az áramtalanítót a rezgéstől leigrik a FI relé is. Sajnos kicsi a hely nem lehet őket külön szerelni. Kérdésem van e olyan típusú FI relé ami a rezgésre nem érzékeny illetve olyan 3 fázisú mágneskapcsoló ami kis rezgésű. Gondolok szilárdtest relére, csak kérdés annak az ára mennyi lehet.
Tanácsaitokat előre is köszönöm.
Laci
2019, November 29 - 10:42
#1
Sziasztok
Bocsi de hasonló problémám van és visszaolvasva vettem észre, hogy itt nem írtam meg a megoldást.
A távvezérelt mágneskapcsoló volt a bűnös. a hátulján látszott az égésnyom.
Üdv Laci
1
Milyen fajta az a EV relé?
Mer biza van, ami már a boltban a polcon selejtes.....
0
Szia!
Milyen hiányosságát tapasztaltad a képen látható típusnak?
0
Nem jól tűri a normál használatot, azonkívül kb 50~100 le/fel kapcsolástól eltörik a mechanikája.
0
Sziasztok !
Bocsánat,hogy a csapos közbeszól !
A specko hány ki-be kapcsolást garantál (?)
0
A speckó erre nem tér ki, mert nincs.
Egyébként meg egyszerű! Én már szereltem az ilyenekből fel eleget, hogy tudjam, 1 éven belül mindenhol ki lettek cserélve valami normálisra.
A speckó meg bármit mondhat, attól a szar az bizony büdös és mocskos...
1
Szia!
Lett megoldás?
0
Szia. 4 pólusú mágneskapcsolót próbáltál?
0
Szia!
Lekapcsolt fi-relénél mérj ellenállást a fi-relé utáni nulla és a föld között (ha még nem tetted meg)! Szakadásnak kell lenni.
Egyszerűen megállapítható, hogy (tisztán) mechanikus hatásra kapcsol-e le a fi-relé, ideiglenesen áthidalod a fi-relét (csokival összekötöd a vezetékeket), miközben a fi-relé mechanikusan marad a helyén. Ha ezután is lekapcsol, akkor tisztán mechanikus hatás miatt van ez, ekkor azonban van baja a fi-relének is.
0
Szia!
Nézd meg a mágneskapcsoló bekötését. Honnan kapja a tekercs a nullát ha 230-as, illetve hogy van bekötve, ha 400V-os.
Kalex
0
A Fi relé (AVK, RCD, RCCB) működéséről és alkalmazhatóságáról. http://users.atw.hu/ketvillbt/epitoipari_portal_fi_rele.html Nem hosszú, érdemes átolvasni!
Nem ártana annak a lakásnak a betáplálását, a mérő előtt és után is átnézni, nézetni.
Ezen túl bujkál bennem a kisördög.... A három bejövő fázis feszültsége mérve azonosnak tekinthető egy komolyabb, egy fázisra kötött terhelés esetén is?
0
Bocsi nem nyelv fitogtatását forszíroznám, lektorálni sem akarom a cikket, de ha a "RCCB" megnevezést így írnák, hogy "residual current-operated circuit breaker" Akkor már a Gugli , sőt egy translator is elbánna a magyarítással. Eddig olyan mint a boci boci tarka, se füle se farka.
(Bocs, hogy érteni szeretném nem újra kitalálni a cikket!)
Innentől olvassa a cikket az. akinek két anyja van. A szerző annyira ért hozzá amennyire beszéli a nyelvet! :(
(Nem bántásiből, de...)
0
Na végigolvastam. A magyar rész az korrekt. De hogy még az Áram alapszót se tudják hogyan kell írni angolul!
0
Szia!
Milyen típusú az RCD? A meghatározáshoz segítség a csatolmányban.
1
Szerintem a FI-relé nem mechanikus mozgásra kapcsol le. Ezt azért gondolom, mert igaz, hogy nálam csak egyfázisú hálózat van FI-relével, de a probléma hasonló volt. Az ásott kútba leengedett búvárszivattyú minden kikapcsoláskor leverte a FI-relét. Mindenre gondoltam, szigetelés hibára, a víz kapacitására, stb. A megoldás az lett, hogy a búvárszivattyú kapott egy zavarszűrős, túlfeszültség levezetős dugalj-dugvilla egységet, azóta a hiba megszűnt. Emiatt gondolom, hogy a hibát valamilyen elektromos probléma okozza, sajnos ithhonról erre megoldást nem tudok adni.
0
Szia!
Inkább szivárgó áramra, amit szivárgó víz okoz.
0
Már bocs, de miért baj az, hogy a fi relé is lekapcsol? Ha egyszer úgyis lekapcsoltad a villanyt?
0
Mert minden áram alá helyezéskor a Fi relével is matatni kell ha az éppen leoldott állapotban van.
Azért mert az áramtalanítás egy vélhetőleg normál kapcsoló vezérelte mágneskapcsolóval történik és nem pl. a fogyasztásmérőnél lévő kismegszakító által.
0
Üdv!
Én nem hinném, hogy a rezgéstől ugrana le...Azért mechanikailag nem ennyire érzékenyek, a fene megette volna, ha...Ott más fizikai jelenség lesz a ludas. Ha egymás mellett vannak, sanszos a mágneses tér változása, ez képes áramot indukálni a fi relé figyelőtekercsében. Próbád elszeparálni mágneses árnyékolással,
1
Szia!
Nem a rezgéstől ugrik le, hanem a mágneses tér változástól szerintem. Próbára dugj be egy vaslapot a kettő közé...
0
Szia!
El kellene vágni a sínt, és a fi relé síndarabja alá esetleg vastagabb gumit tenni.
0
Kolosszális egy ötlet! A saját lakáselosztódon bemutatnád ezt a gyakorlatban?
0
Hát ha hely nincs, hogy külön síndarabot tegyenek fel, akkor mondj jobb ötletet a mechanikus függetlenítésre.
0
Mint ahogy mások írták, nem valószínű hogy mechanikus hatás miatt old le.
Első körben lepattintanám a sínről és egy picit megemelném hogy ne érjen hozzá. És ki/bekapcs. az áramtalanítót.
0
Ez logikus, hogy először lepattintva próbánám ki fűrészelés előtt. Bár elég lenne csak egy nagyobb csavarhúzó nyelével megkoccolni, hogy tényleg mechanikus hatásra old-e.
0
Jaca, nemá!
Ha mindent lekapcsolsz, és a fi-t vissza kapcsolhatod simán akkor szivárgó áram veri le! Tehát a biztik mögött van sok szivárgó áram.Ha lenyomott biztikkel is leveri akkora fi a rossz vagy a bekötése. ha csak a f-it nyomtad vissza lé megáll akkor a tesztgomb megnyomására le kell oldania az előírt időn belül. Olyat is láttam, pl irodában, hogy minden rendben van és "magától" old le. Oka a sok kapcsoló üzemű táp aminek az együttes szivárgó árama lépi túl a fi-re megadott határértéket. Mi a megoldás? Kisebb körök kialakítása, egy körön kevesebb fogyasztóval, több fi-relével.
0
Második körben megcserélném helyileg távolabbi két kismegszakítóval a Fi relét hogy ne a mágneskapcsoló mellett legyen közvetlenül.
De az sem volna ördögtől való hogy egy plusz falon kívüli elosztó dobozt felrakni a meglevő mellé a mágneskapcsoló részére a bejövő vezetékbe.
Bár állítólag kicsi a hely, de talán mégsem egy cipősdoboz ez a lakás hogy egy 20x20 cm hely ne legyen az elosztó doboz mellett.
0
Túl sok itt az okos ember. Várunk még valakit? :)
0
Megint új nicket akarsz? Tisztában vagy vele, hogy téged már apróbb dolgokért is ki fognak rakin?
3
Te pontosan tudod, mert megvan hozzá az eszed, hogy kire gondoltam.
0
Téged eddig sem várt senki...
4
Köszönjük a véleményét! Majd értesítjük.
0
Sziasztok
Legyetek szíves nem egymást oltogatni mert ezzel csak a topik hossza nő és nehezebb áttekinteni.
Nos addig sikerült tesztelni a dolgot, hogy levéve a sínről akkor is leugrál. Vaslemez elválasztás sem segített. Fogyasztó nincs a lakásban mert most újítják fel semmi nincs bedugva rákötve. Ez utóbbi okozta a fejtörést. Az áramtalanítás valóban egy villanykapcsoló segítségével távvezérelten történik.
Arra jutottunk kicseréljük a mágneskapcsolót mert gyanúsan málik a műanyagja. Ma kiderülhet a turpisság.
Üdv Laci
0
Bár nem vagyok vizsgázott villanyszerelő, a gyengeáramoknak vagyok tanult "mestöre" de azért elboldogulok ezen a területen is. Az idén a tágabb család három lakásában végeztem felújítást, bővítést a villanyhálózaton. És nem "fűrészeljük el a sínt" és hasonló bornírtságokkal dolgozva!
Jelen helyzetben azzal folytatnám hogy lebontanám a lakás felé menő vezetékeket az áramvédő reléről, derüljön ki, a hálózat melyik felén van a probléma.
Nem ártana egy másik, új relével is próbálkozni.
0
Szia!
Esetleg fellazult csavarkötés a mágneskapcsolóban, vagy pillanatnyi bizonytalan kontakt, esetleg valamelyik szerervényben (konnektor, kapcsoló)?
Tavasszal jártam úgy egy helyen, hogy utólagosan kellett egy fí relét felszerelnem (egy kertes házban, amit jó pár évvel ezelőtt én villanyszereltem teljesen új kiépítéssel), majd jött a hiba, amikor a kombigáztűzhely sütőjét beüzemelték a relé leoldott. A hiba a fali dugaljban volt fellazult a nulla vezeték szorító csavarja. A hiba azóta nem jelentkezett.
Üdv: Zsoca
0
Hogy ez ténylegesen így van e, az más kérdés. Gondolom, áramtalanítás előtt a világítást lekapcsolják, majd a bejáratnál elhelyezett fali kapcsolóval áramtalanítanak távozáskor.
0
Szia!
Az életvédelmi relék nem mindig szeretik a tranzienseket. A mienk is előfordul, hogy leold, mikor olyan áramszünet van, ahol pár másodpercen belül ugrál a feszültség le/fel. Ahogy írták egy búvárszivattyú is hasonló zavart okozott, esetleg nálad a mágneskapcsoló okozza ezt. Vagy megoldja a problémát a másik, vagy a szűrést kellene megpróbálni.
0
Az nagy hülységnek tűnk megcserélni a sorban a fí relét, és a mágneskapcsolót? Mondjuk szereld a mágneskapcsolót a fí relé elé, és ne utána :)
Elvileg nagy kapacitív, és indukttív terhelések hálozatra kapcsolása is kiüti a fí-relét. (4kw-os igpt-s hegesztőgép vagy 5x leverte, mire feltöttöttek a kondik) Bár egy mágneskapcsoló induktivitása nem kellene, hogy elég legyen ehhez a mutatványhoz.
0
Nem a mágneskapcsoló induktivitása veri le, hanem valami induktív terhelés, ami lekapcsoláskor ívet húz.
1