You are here

Hangerő szabályzás

14 posts / 0 new
Last post
pinterkrisztian
pinterkrisztian picture

Sziasztok!

Tanult kollégák tanácsát szeretném kérni a következő dologban.
Adott egy lineáris karakterisztikájú tolópotméter.
A feladat "logaritmikus" karakterisztikát csinálni belőle.
Ha emlékeim nem csalnak ezt úgy lehet elérni, hogy a csúszka és a poti végállása közé a potméter teljes értékének kb. 12%-nak megfelelő ellenállást kell párhuzamosan kötni.
Működő ez a dolog?

Üdv:
Krisztián

Comments
djlatino
djlatino picture

de mivégre mindez? én meg nem gyözöm mindenhonnan kicserélni (már ahol van) a logos hangerö potikat lineárisra. de visszafelé? ???!!!???

0

Oszi11
Oszi11 picture

Szia,

azért használnak logaritmikus potmétert hangerő szabályozásra, mert az emberi fül a hang erősségét nem lineárisan érzékeli, igaz nem is logaritmikusan, de ez közelebb áll hozzá. Így ha lineáris potmétert használsz hangerőszabályozásra, akkor a felhasználó úgy érzi, hogy alacsony hangerőnél alig állítja a hangerőt a potméter majd hirtelen nagyon gyorsan emeli a hangerőt. Ezt kompenzálják a logaritmikus potméterrel.

egy kis olvasnivaló

Üdv,
Oszi

0

djlatino
djlatino picture

aha! ezzel tömik a fejét mindenkinek. akár igy van akár nem. nekem is van fülem. söt. kettö is. már elég régota megvannak, és kitünöen müködnek. és bizony engem nagyon zavar ha a hangerö poti nem lineáris szabályozásu. ezért cserélgetem lineárisra öket, és nem azért mert esetleg itt vagy ott valaki ezt vagy azt irta. én hiszek a fülemnek. föleg mert kettö is van belöle, és ha már ketten is ugyanazt állitják egyszerre, akkor az hihetönek tünik.

0

gbenyov
gbenyov picture

Bocsika, de szerintem nagyon nincsen igazad. És nem jó, amit csinálsz.

1. Nézzük először a teljesítmény oldalt. Lin potival a hang-feszt szabályzod. A teljesítmény viszont U x U x R(hangszóró). vagyis a lineáris szabályzás miatt az elfordulással nem egyenes arányosan, hanem négyzetesen nő a kimenő teljesítmény.

2. A füled néha (az enyém is, csak ne legyenek mások otthon) szereti a hangosat is. Legyen olyan az erősítőd, hogy ezt a (nagy, de jó) hangerőt is le tudja adni. Legyen ez tehát az egyik véghelyzete (max.) a potinak.
A szobahangerő -normális füllel- ez alatt van kb. -20dB-lel, feszültségben számolva. (Teljesítményben ez -40 dB.) Ez a véghelyzethez képest a lin-potin nézve kb. a skála alsó végén, a max.végérték 1/10 (!!!) részénél van. Namost, ha ennél kisebbet, vagy kissé nagyobbat akarsz, ott kell mászkálnod a potméter alján, és csak "néhány szénszemcse" fogja eldönteni, hogy mit is hallassz.

gbenyov
0 Hz és az UV fény frekvenciája között minden érdekel...vagy tovább is?

0

SzBálint
SzBálint picture
****

üdv: lehet, hogy mindkettőtöknek igaza van.
Lineáris potmétert is használnak hangerőszabályzásra, mégpedig olyan IC-nél, ahol feszültségosztóval szabályozzák az IC erősítését.
Lassan megszűnnek a log.potikkal működő hangerőszabályozások.

Bálint

0

Shizo
Shizo picture
**

Udv!
A "tanarom" ugy magyarazta regebben, hogy ha az eloerositonel van a szabalyzas akkor logaritmikus poti kell, ha pedig a vegerosito bemeneten akkor linearis.
(Vagy forditva? felejthetek mar en is :) )

0

Kalex
Kalex picture
*****

Szia!
"Lineáris potmétert is használnak hangerőszabályzásra, mégpedig olyan IC-nél, ahol feszültségosztóval szabályozzák az IC erősítését.
Lassan megszűnnek a log.potikkal működő hangerőszabályozások."

Ettől még az emberi fül karakterisztikája nem változott. Az IC-be be van építve a logaritmikus lépcsőzés, amit a digitális kvantálással, vagy az általad említett feszültségosztóval oldanak meg. Hiába no a régi jó analóg technika. Apropó: láttál már csöves Regentet lineáris potival? :jajj:
Üdv! Kalex

0

Oszi11
Oszi11 picture

Sziasztok,

a fiziológiai hangerő szabályzókról nem is beszéltünk, a speckó egyedi karakterisztikájú potmétereivel, amin volt 2-3 megcsapolás is. Ha elromlott nem lehetett beszerezni! A régi szép idők! :rohog:

Üdv,
Oszi

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: még nem.
Igaz, utoljára 20 éve javítottam Regentet,de nem poti hibával.

Bálint

0

Kalex
Kalex picture
*****

Szia! (Még Neked is)
"de mivégre mindez? "
Talán az emberi fül karakterisztikája miatt. :hmmm: Csak úgy gondolom. Mintha ilyesmiről olvastam volna a szakirodalomban. :yes:
Üdv!(Még neked is) Kalex

0

Oszi11
Oszi11 picture

Szia

sajnos ez nem ilyen egyszerű, ha az volna nem gyártanák a logaritmikus potmétereket. Ilyen módszerrel nem lehet az egyik típust a másikba vinni. Viszont az általad leírt módszerrel igen jó pontossággal el lehet érni egy valós logaritmikus függvényt (pl. 100k-s potméter és 22k-s ellenállás), amiről sokak azt állítják sokkal jobb a gyári karakterisztikánál.

Üdv,
Oszi

File csatolás: 

0

pinterkrisztian
pinterkrisztian picture

Szia Oszi,

Akkor ezek szerint a 22%-os szabály az érvényes?
Nekem 12% derengett régi emlékeimből.

Üdv:
Krisztián

0

gbenyov
gbenyov picture

Hali, sok erősítőt csináltam már. A 12% szerintem jobb. Itt van egy cikk is, ahol meg a 15%-ot tartják megfelelőnek. Végülis csodák nincsenek, ahhoz, hogy normális legyen a HANGERŐSZABÁLYZÁS, valami ilyesmi mindenképpen kell:
http://sound.westhost.com/project01.htm

gbenyov
0 Hz és az UV fény frekvenciája között minden érdekel...vagy tovább is?

0

Sponsored links