You are here

Hibrid üzemű inverter

26 posts / 0 new
Last post
glaci52
glaci52 picture

Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy a rendszerem SolarEdge 3PH SE8K-RW0T0BNN4 inverterrel működik. Lehet ehhez akkumulátort tenni, vagyis hibrid üzemben működtetni?

Comments
Furmany
Furmany picture

Hello! SolarEdge rendszerhez csak saját akku pakot lehet használni. Ja és itt minden napelemnél optimalizálo van amit a inverter vezérel. Itt nézelödj, de huzos árak vannak.
https://www.solartopstore.com/collections/solaredge
https://www.solartopstore.com/collections/batteries
  https://www.solaredge.com/us/products/residential/storage-and-backup

0

megujulo
megujulo picture

Kedves Glaci52.

 

Nos én a kanári szigeteken élekolyan helyen ahol abszurd nincs áraból való vételezési lehetőség sem-

sokféle módszert és megoldást taáltam ki hogy lehessen csökkenteni a szigetüzem veszteségeimet.

hiszena  megtermelt energia minden cseppje számit.

kettő fontos körülmányt kell tisztáznunk.

A te rendszered ha jól értem nem hibrid azaz csak visszatáplálós. ez azt jelenti hogy az invertered nem téged szolgál ki, hanem az áramszolgáltatónak termeli az anyagot. Ha neki nem kell ki tudja kapcsoplni a  termelést, akár ha áramszünet van szintén leáll az invertered.

ezek a inverterek azonban még egy lényeges tulajdonsággal dolgoznak!

A felszerelt napelemek sorkötésben vannak és akár 450- 600 voltos packban is bekötésre kerülhetnek (függ a csatlakoztatott telejsitménytől és a cellák számától is)

az egyzserú házi inverterek esetében gyáriban 12-24 és 48 voltosak az általános rendszerek.

Tehát a két rendszer ég és föld.

A négyszöges és modositott szinuszos kütyük olcsóak és annyit sem érnek hogy pénzt szánjunk rájuk. ezek legfeljebb egyenáramból dolgozó tápegységes eszközökhöz lehet alkalmas, de induktiv trafós, villanymotoros dolgaIdat IDŐ ELŐTT HAZAVÁGJA.

A tiszta szinuszos áramkörük esetében pedog lényegében az inverter megfizethetetlenül drága, minél nagyobb a  teljesitmény., anál többet faragnak le rólad, pedig filléres megoldással lehetne egy sima négyszüges invertert tiszta szinusszá alakitani.

 

Az akkumulátoros töltést tehát közvetlen nem tudod megoldani a te esetedben.

Ha a cellákból levezethető megfelelő egyenfeszültség, akkor arra épithetsz egy egyedi töltőt az akkuk részére.

Annyival kevesebbet fog visszaküldeni, mint anemmyivel a töltöd elvesz a teljes rendelkezésre álló energiából.

egy megfelelő áramgenerátoros impulzustöltővel lehet 12- 24 vagy akár 48 voltos töltést megoldani, de célszerübb sorbakötött 12 volto akkukat egy egy töltővel tölteni.

A másik gondod a letárolandó energia!

Éjszaka is elég sok nafta tud elfogyni, persze függ a fogyasztási szokásoktól is. Pl ha házimozizol egész éjjel, vagy egy klimát akarnál müködtetni?

Az akkuk tároló kapacitása véges, ez melett az akkuk elhasználódása sem elkerülhetetlen. 

Ökölszabály minél nagyobb, minél böszmébb, minél több benne az anyag annál tovább fog tartani.

ez pedig sok pénzbe fog kerülni ami lényegében elkerülhetetlen.

A sima autós akkuk 100 Ah-ig hosszu távra halott dolog.

A funkcionális állandó terheléses akkuk pedig 3-4 szer drágábban a hagyományos társaiknál, de a valóság az hogy semelyik nem bit ki tartós lemerités és töltögetés esetén 1000-1200 ciklikus töltésnél többet.

Az olomszulfát lesz idővel  a legnagyobb ellenséged. Az szépen lassan elkezd kihullani eliszaposodni és lényegében zárlatot okozni fog.

Ha mindent mérlegre teszünk a legjobb megoldás ha rám halgatsz:

Adott egy megfelelő terhelhetőségű cellarendszer kilowattos terhelhtő nagyságrendben.

erre lehet épiteni egy ballancer akkumulátor rendszert (nem anagy kapacitáson van alényeg, hanem a stabil kiegyensulyozáson.

Kell eg olyan inverter, ami tud a saját házra dolgozni vagy annak egy részére. A cella adja az energiát, az akkuk pedig mindössze azért kellenek, ha beuszik egy felhő akkor ne álljon le minduntalan az invertered.

Itt jön képbe az UPS funkció! ha nincs elég nafta a vllákban (télen és borus időben sajna gyakori) szünetmentes jelleggel kapcsol a betáp és a saját inverter között a házadban csatlakoztatott fogyasztóid.

Akkor füzül mosol,. és csinálsz mindent amikor van napsütés. ennyire egyszerű

amit nem vételezet az áramszolgáltatótótk azt fizetned sem kell. amit elhasználsz saját magad, azt pedig nem számlázza senki sehová

Persze ami marad ehet visszatáplálásra.

Mondnám hogy a tetőn lévő DC többszáz voltos egyenfeszültség mennyi mindenre lehetne jó de pont az életbiztonsági kérdések miatt nem teszem.

1. a legtőbb elektronikus kütyüjeink eldolgoznak AC 100 voltos feszültségtől 240 voltig.

2. amit kevesebben tudnak a legtöbb kütyó elfolgozik ugyanakkor 80-90 voltos egynefeszültségtől egészen 320 voltos egynefeszültségig minden gond nélkül.

3. amit sose tegyél rá azok az induktiv fogyasztók, trafók, mikró, villanymotorok és mágneses 50 hezren müóködö induktiv berendezések. (pl led lámpa kondis tápellátásu mozgásérzékelője ugyanugy ne fog müködni mint egy porszivó fordulatszámszabályozós elektronikája)

A leghtőbb forgórészes villanymotor, hibátlanul elmegy 150-210 V DC egyenáramról! (MINTHA 230 voltos Ac-ról menne)

Eddig elmondtam mik müködhetnének, de mégse tegyed meg!

Miért? sok okból!

1. a DC egyszerre életveszélyes, tüzveszélyes, és sok egyéb olyan körülmény léphet fel amire nem tudsz felkészülni.

ezt pedig 3 év sikeses müködésből emlitem meg!

2. Tüzveszély! Minél nagyobb az egyenfeszültség, annál kisebb áramot tudasz kapcsolni ivhuzás nélkül.

HA a kapcsoló ivet huz, akkor az egyrészt beég, másrészt azonnal hegeszti a réz érintjezőket, amie ygből tüzet is fakaszt.

egyszerű példa, egy 6 kwattos 240 voltos DC egyenfeszről tökéletesen elmüködik egy villanysütő vagy főzőlapok, de a gyári kapcsolóik kikapcsoláskor szinte azonnal elégnének, mivel nem birják akikapcsolási ivhuzás okozta károsodást.

tehát bár müködnének komlyabb dolgok is a ki és bekapcsolás kérdése okoz fejtőrést!

3. Életveszélyes a DC megérintése. ez nem megráz hanem leállitja a szivverésed. egy bizonyos átütési feszültség felett ebbe meghalhat aki ezt megérinti. És erre nem oldja meg az ÉV vagy ismertebb nevén a fi relé a problémát.

Mondanom sem kell, páran bár fütik a bojlert és vagy villamos kályhát DC cellával, de bele sem gondolnak, hogy ha a bekötése során valahol a rendszer szigetelése meghibásodik, átvezet, vagy letestel, mekkora veszélynek teszik ki saját magukat ezeka  felhasználók.

Professzionális megoldást pedig csak lebegtetett (földfüggetlen) akkumulátoros inverter és DC szivárgás figyeléssel kialakitott véelmi léeoldó kapcsolóval lehetséges tisztességes védelmet kialakitani.

Gondoljunk bele, hogy egy bojler fütőszála ha szétrepedne , ami elg gyakori , akkor a wolframhuzal érintkezni tud a vizzel. Amit egy fi relé esetében megoldott védelemmel kikapcsolja az Ac ellátást, addig a Dc ellátás leszivárog és akár egy csaptelepen kersztül is érhet halálos áramütés.

Nálam még faramucibb ahelyzet, mert adott egy 15000 wattos generátor is. A megfelelő Ac és DC környezetet kialakitani pedig inkább volt imposible mission 3 része, mint megoldást talűlni gyári eszközökkel.

Szóval bár van mód lehetőség és kiindulási pont, eléggé nehéz eldönteni, mi, a végső cél.

Ha arra gondoltás, hogy nappal feltöltöd az akkukat amit majd éjjel felhasználsz és folyamatosságot szeretnél, már most elre jelzem, ezt nem fogod rentábilisan megoldani. Főleg nem ha pont az a cél hogy a nulszaldó vesztés miatt megtakaritsál.

Rengeteg tapasztalatot gyüktöttem, vannak megoldások, és ötletek a  tarsolyomban amik egy része nálam már müködnek (a rendszereim 85%-a dc 120V akkubankból dolgozik. Ugyanez az akkubank csinálja a 3 kwattos szinuszos inverter meghajtást.

Pűr kütyüt átépitettem, módositottam, stb.

Igy alakultak ki a következő dolgokÍ:

A: led lámpák áramgenerátoros szabályozása nagy része müködöképes 120 V Dc-n.

B_ Az asztaki PC 300V dc kondenzátorai müködnek 110-150 volt között gond nélkül, ha a félhidas táp vezérlését kicseréleg egész hidas meghajtásra! ez igaz minden elketronikus félhidas tápra is!

c: egyes tápokat )push pull, stb) fel lehet tornászni a DC 100-150 voltot egészen 230V-ig, innen a tápok ugy 98 %-a gond nélkül ketyeg.

D: a spéci ujgenerációs keringettő szivattyúk ,mennek 200V DC től felfelé egészen 315V-ig.

e: A varrógépek, szerszámok, fórügépek, flexek induktiv forgórészes motorok vezérlését ( fázishasitó áramkörök) lecserélésével. fetes vagy tirisztoros időkitöltés tényezővel dolgozó kapcsolókra, teljesen müködöképesek maradnak. egyes esetekben a Dc 100-150 voltot kissé emelni kell a megfeleő nyomaték megtartása érdekében kb. 180-240DC volthatárig.

E: az inverterek is fogyasztanak üzemük során elég jelentős mennyiséget. Bár nem tükik soknak egy HP 3000 modell 120 voltos táp melett 0,8A önfogyasztása, ugyanakkor ez óránként  96wattot jelent, ami 24 óra alatt, közel 2200 watt napi fogyasztást eredményez.

Bár a cellákat és akkumulátort Amperórában mérjük, ugyanakkor elmondható hogy felhős borus időben egy 30A cellarendszer közel képes 2A leadni.

Azaz hatalmas termelés kieséssel kell szembesülni magyarországon télen , amikor felhőbe burkolódzik az ország sokszor hetekre!

Tehát akkumulátort télen feltölteni és mindent arról müköstetni akkor éri meg ha nyertél a lottón jó sokat, és van mit az ablakon kidobni.

eéág sok mindent vázoltam, remélem tudtam jó ötletekkel szolgálni és kellően felhivni a veszélyhelyzetekre is a figyelmet.

Szép napot minden tanyatagnak.

Üdvözlettel Attila (kanári szigetek)

A helyesirásért utólagosan is elnézést.

3

glaci52
glaci52 picture

Szia megujulo!
Köszönöm a hozzászólást és a részletes ismertetőt. Mind amellett kevés bíztatást érzékeltem a hozzászólásban. Jelenleg a mérő a fogyasztás során azt is felszámolja, gyakorlatilag azt is megfizetteti velem amit én a saját napelemem által már megtermeltem és elfogyasztottam. A lényeg, amit más hozzászólók egyből megértettek, hogy egy olyan rendszert szeretnék, a meglevő rendszerem megtartása mellett, ami csak azt táplálja vissza a hálózatba, amit én nem használok fel a saját hálózatomban

0

kferi
kferi picture

"olyan rendszert szeretnék, a meglevő rendszerem megtartása mellett, ami csak azt táplálja vissza a hálózatba, amit én nem használok fel a saját hálózatomban"

De hát ilyened van!

Engedd el ezt a témát, nem fog ez menni neked!

0

glaci52
glaci52 picture

Szia!
A jelenlegi rendszer úgy van kialakítva, hogy az is beszámít az óra által mért fogyasztásba, amit a napelem a napsütötte órában termel és a saját háztartásom felhasznál. Ez az ami nem korrekt. Én ezen szeretnék változtatni úgy, hogy amit megtermelek és felhasználok azért ne kelljen fizetni.

0

kferi
kferi picture

1. Ez a mit mondasz az marhaság. Amit a napelem használ és te felhasználsz a soha nem jut el a hivatalos mérőhöz. Vagy valami rosszul van bekötve.
2. Ha "okosba" szereltétek akkor itt nem tudunk tanácsot adni.

1

mindigehes
mindigehes picture
**

Szia!

Ez lehetetlen. Ha hivatalosan, engedélyezett módon, óracserével lett felszerelve, akkor az inverter a mérlő lakás felöli felén van, és ha ad-vesz mérő van, akkor ez az eset teljesen kizárt, amit írsz. Amit Te termelsz, azt nem fizettetik ki Veled.  

1

Jaca
Jaca picture
****

Szia!
Tuti nem így van. Max rosszul értelmezed az adatokat  Vagy az óra elé kötötték az invertert?

0

TonyStark
TonyStark picture
***

Szia!

Jó a típusmegadásod?
A cég oldala nem hozza.

https://www.solaredge.com/de/search?search=SE8K-RW0T0BNN4

Tóni

0

Jaca
Jaca picture
****

0

mindigehes
mindigehes picture
**

Szia!

Ha nem tudja, az még nem a veszte az inverternek.

Vannak utólagos kínai megoldások, az inverter, és a napelem közé beiktathatóan... Saját akku töltő, stb.. Amikor nem süt a nap, az akku táplálja az invertert, de "behazudja" a napelem karakterisztikáját a töltöttségének függvényében...

volt nálem tesztelni ilyen, működik, de meg kellett szakérteni belül, és ami BMS ebben volt, meg tré szerelés, vissza is adtam, nem volt bizalom gerjesztő...

De több gyártónak is van... Ebay, ali...

0

glaci52
glaci52 picture

Szia!
Érdekelne az ismereted, jó lenne egy bővebb, jobban kifejtett tudásanyag.

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia!

Gyakorlatilag annyi, hogy az inverternek mindegy, hogy a DC az a napelemből, vagy bárhonnan máshonnan jön. 
A karakterisztika meg azért érdekes, mert ha kevésbé süt a nap, akkor kisebb árammal kell terhelni a napelemet, hogy a max teljesítményt kivegyük belőle. Az akku meg úgy van, hogy csökkenő töltésnél jobb, ba csökken a terhelő áram is. Ezt meg egy olyan áramkörrel csinálják, ami a kimenő feszültséget úgy állítja be, mintha ő egy napelem lenne, vagyis áramgenerátoros, maximált kimenő feszültséggel, mint egy akkutöltő. 

0

Hjoco
Hjoco picture

Szia!

Azt jól tudom hogy hálózati alátámasztás megszűnése esetén azonnal kikapcsolnak ezek az inverterek?
Pont az lenne a lényeg hogy működjön a hálózat hiánya vagy hiba miatti hálózatkiesés alatt is. Ha visszatáplálhatsz akkor minek az akku? Ha meg nem táplálhatsz vissza akkor nem hajlandó elindulni.
Nem így van?

0

mindigehes
mindigehes picture
**

Szia!

Az akku lényege, hogy aki nem szaldóban van/vagy abba kerül, az tudjon energiát tartalékolni estére, éjjelre.

Nyilván ez nem szigetüzemű rendszer lesz, de legalább jobban szét tudja húzni a napi besugárzását...

betáp nélkül az inverter igen, lekapcsol.

0

Hjoco
Hjoco picture

Szia!

Ennek van értelme!

Azt viszont nem hittem volna hogy beállítható az inverter úgy hogy terhelhető, de nem táplál vissza egy keveset sem.

Van olyan ismerősöm aki több mint egy évet várt a készre szerelt rendszerrel, mert nem kapcsolhatta be - mivel nem volt engedélye a visszatáplálásra.
Ez idő alatt kifizetett negyedmilliót a villanyszámlára...

0

mindigehes
mindigehes picture
**

:) nem. Havonta kapott 5e Ft-ot a szolgáltatótól :) (nálunk ennyit adtak.. minden hónapban... Maguktól. Igényelni sem kellett :D )

0

kferi
kferi picture

De, beállítható a legtöbb inverteren a visszatáplálás védelem.

0

Sakos2
Sakos2 picture

Szia,

Ehhez gondolom kell valami extra eszköz közvetlenül a mérő után. (visszwatt védelem)

0

kferi
kferi picture

Igen, egy smart meter, mert az inverter nem látja, hogy kifelé megy a megtermelt energia vagy egy fogyasztóban használod el. Ha megegyezik a termelés és a fogyasztás akkor leszabályoz és így nem tud kimenni a hálózat felé semmi.

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia!

Akkor itt az a szopás, hogy ott az akkuban 30kW energia, és otthon ülsz a sötétben, mert valami részeg kidöntötte a villanyoszlopot?

3

mindigehes
mindigehes picture
**

Szia!

Ja.. De erre is van megoldás, egy másik, filléres inverter, ami az akkukról él..

Froniuséknál van olyan gyári megoldás, hogy ugyan betáp nélkül lekapcsol, de egy dugaljba bele tud dolgozni, ami megy, ha nincs betáp... Viszont ez feláras, és vészmegoldásnak jó. Cserébe "olcsó"...

0

kferi
kferi picture

Azt irtad, hogy hybrid inverter.

De hát ez nem az.

0

glaci52
glaci52 picture

Szia!
A kérdésben benne van a kérdés!

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: a kezelésiben nincs benne?

Bálint

0

Sponsored links