Motorkerékpár vezérlőket ritkán vállalok, de ennél kivételt tettem a tulajdonos személye miatt.
Elmondás szerint az ECU 60-80km megtétele után leállítja a motort, (melegedés) majd 20-30 perc várakozás után újra működőképes, a megtehető táv viszont már rövidül.
Ez egyrészt veszélyes a közlekedésben, és a hazadöcögés sem kellemes, egy ilyen profi géppel.
A vezérlő már volt javítva, szemrevételezésnél látszott a műanyag ház megbontása, és visszadolgozása egy helyen.
Mielőtt jobban nekifeküdtem volna a vezérlőnek, készítettem röntgenfelvételeket, esetleges forrasztási hibák miatt a konnektoroknál, de feltűnt a javított részen egy TO-5 tok, ami után már másképp gondolkodtam a hibáról. A már megbontott helyen ultrahangos szikével megbontottam a burkolatot, és ekkor látszott a javítás, egy SMD félvezetőt egy TO-5 tokos tranzisztorral pótoltak.
Látszott hogy szakszerűen álltak a dologhoz, és a visszazárást is profin megoldották, de ennek ellenére sajnos nem bizonyult tartósnak a javítás. Ezek az ECU-k teljesen be vannak öntve,(Potting) a szétszedésük borzasztóan nehéz, a műanyag ház eleve kuka, és a kiöntőanyag eltávolítása is nehézkes, szinte senki sem vállalja ezeket….nem ok nélkül. Ez esetben is csak részleges háznyitás történt.
Az előző javításnál használt kiöntőanyagot eltávolítottam, a TO-5 tokos 2N5322 tranzisztort kiforrasztottam -egyik pin forrasztása necces volt.
A PCB feliratozása alapján a T400 tranzisztorról van szó, amit BCX-53-16-tal pótoltam, valamint a mellette lévő R400 0805-ös SMD 10kohm-os ellenállás is sérültnek tűnt, ezt egy 0805-ös 10k 1%-os ellenállásra cseréltem.
Az SMD alkatrészek cseréje előtt a panelt Flux-frei spray-vel mostam, tisztítottam, amit alkatrészcsere után megismételtem. Utána Plastic-70 lakkal zártam a javítási felületet, majd visszazártam a műanyag házat.
Az ECU-t visszaadtam tesztelésre. 10 nap után jött a telefon hogy 200-350 km-es utak során sem jött elő a hiba, így a javítás sikeresnek mondható,-eleve necces volt,- de bejött az „ott keresd a hibát ahol már dolgoztak” műszerész Murphy törvény.
A tulaj örült, nekem meg lett egy kis sikerélményem.
Tóni
Nagyszerű javítás, gratulálok. Milyen röntgent használsz?
0
Üdv!
Ez tipikus példája a "kipufogón keresztül szelepet cserélni" esetének.
Gratulálok!
Az átvilágítást saját eszközzel végezted, vagy van valami hely, ahol bérben lehet ilyet?
G
0
Szia!
Írok magánban.
Üdv! Tóni
0
Szia
Írtam PM
0
Helló PushyG!
Mivel nem válaszol arra a kérdésre, hogy hol végezte az átvilágítást.
A munkahelyén "fusizott"?
Én is csináltam már fusizást .
Egy "1.000 lábú" IC-t kiforrasztott a kollégám a jelenlétemben a munkahelyén lézerrel. Majd beforrasztotta a lézer "gyűrűvel" az újat.
Apropó, potting, teljes kiöntés :
A "potting teljes kiöntés" az elektronikai alkatrészek védelmére alkalmazott eljárás, amely során a komponenseket egy védőburkolatba vagy öntőformába helyezik, majd ezt egy speciális anyaggal (például műgyantával vagy szilikonnal) töltik ki. Az anyag megszilárdulása után egy vízálló, vegyszerálló, ütésálló, valamint elektromosan szigetelő burkolat jön létre, amely megvédi az alkatrészeket a külső hatásoktól, például nedvességtől, szennyeződéstől vagy rezgésektől.
A teljes kiöntés (teljes potting) azt jelenti, hogy a komponenseket teljes mértékben, az utolsó részletig körbeveszi az öntőanyag. Ez biztosítja, hogy az alkatrész minden része védve legyen, de nehezebb lehet a hozzáférés, ha később javításra vagy módosításra van szükség.
A potting teljes kiöntése különösen olyan iparágakban elterjedt, ahol az alkatrészeket nehéz környezeti feltételek között használják, például autóipari, katonai, repüléstechnikai vagy orvosi berendezések esetében.
0
Tóni!
Ez profi munka.
Gratulálok.
5bdc
0
Szia!
Köszönöm, de az érdem nem csak az enyém, én csak "utándolgoztam"
Üdv! Tóni
4
Az, aki látatlanban tudja, hogy hol kell egy ilyen dobozt felnyitni pusztán a hibajelenség alapján, az bizonyára birtokában van a gyári dokumentációnak, sőt jó eséllyel még kiöntés előtti tapasztalata van ezzel a panellel. Nem lepne meg, ha a javítást egy gyártóhoz (beszállítóhoz) igen közel álló műhelyben végezték volna el, ahol ezek a hibás panelek jellemzően kikötnek és indulnak második útjukra.
0
Szia!
Igen, említettem a cikkben is hogy látszott a szakszerűség az előző javításnál is, épp ezért tartottam furcsának hogy:
-szakszerűen behatárolják a hibát
-kinyitják a házat a megfelelő helyen
-majd dilettáns módon beleheftákolnak egy TO-5-öt a SOT-89 helyére
Ezt a lépést nem értem....
A hibát pont ez a megoldás okozta, mert hiába öntötték ki újra szilikonnal a javítás helyét, a nagy tömegű félvezető ettől még rezgett, ami előidézte a hibát a forrasztásnál, vagy eleve nem volt okés a dolog.
De mint írtam ezt nem gondolom negatívumnak, látszott a munkán hogy jót akartak, és egy darabig működött is az ECU.
Mindegy, a lényeg hogy most jól működik.
Üdv! Tóni
4