Sziasztok!
Ötleteket, tanácsokat kérnék az alábbi témában:
Van egy NYÁK lemezem, amit szeretnék majdan javítani, ám védelem gyanánt jól le van kenve egy olyan anyaggal, mint a sziloplaszt, csak annál kevésbé rugalmas. Egyrészt rezgés, másrészt nedvesség elleni védelem lehet. A kérdés létezik-e olyan anyag, amivel ezt el tudom távolítani a NYÁK vagy az SMD alkatrészek sérülése nélkül? A nitrohigítóval való kezelgetést követően megkapirgálva morzsalékosan lejön, de ez nem túl hatékony.
Köszi a tanácsokat!
BTS
Sziasztok!
Régóta ígértem a szilikongumi tökéletes eltávolításának a módszerét - hát most tessék örülni:
A viszonylag kemény - kétkomponensű szilikongumit, mely töltőanyagot is tartalmazhat nem lehet feloldani, és a mechanikai vakarása, stb. könnyen megrongálhatja a panelen levő alkatrészeket. A megoldás pedig mégis a mechanikus lesúrolás - de előtte nagyságrendileg csökkenteni kell a gumi szilárdságát - oldószeres duzzasztással!
A modern SMD-k jól bírják az erre a célra nagyon alkalmas toluént. Ha kényesebb alkatrészek is vannak a panelen, meg lehet próbálkozni a műanyagokkal sokkal kíméletesebb lakkbenzin használatával. Az pedig nem úgy van, hogy megnedvesítem a panelt és egy percen belül tisztítom! A duzzasztást minimum 1-2 óráig kell csinálni úgy, hogy oldószerben áztatjuk a panelt egy lezárt edényben. (Erre pl. nagyon alkalmasak a konyhai célokra árult polipropilén ételtárolók.)
Több duzzasztási ciklusra is szükség lehet egy vastag beöntés esetén. (Rossz az aki rosszra gondol.) Először egy kíméletes kaparóeszközzel lenagyoljuk a témát (fa nyalókapálca, polipropilén kiskanál, stb.), és amikor előtűnnek az alkatrészek az utolsó milliméteren, akkor még egyszer duzzasztunk - utána egy minifúróba fogott 2 cm-es lószőr (esetleg poliamidszálas) sörtekorongal, alacsony fordulaton maradéktalanul letisztítjuk a panelt.
A motoros kéziszerszám burkolata toluén használata esetén - értelemszerűen - ne legyen ABS-ből. Ilyen pl. a kis PARKSIDE kéziszerszámok többsége. A PROXXON micromot szerszám pl. poliamidból készül, tehát az alkalmas. Még szenteljünk egy kis figyelmet arra a részletkérdésre is, hogy ne gyújtsuk fel a lakást oldószeres gumiporral. (A toluén oktánszáma magas - de vannak nagyon tehetséges emberek a világon - ami a tűzgyújtást illeti.
Elméletben előfordulhat olyan, hogy a nagyobb IC-k alatt megduzzadó gumi feltépi az alkatrészt. Ez a veszély egy kis odafigyeléssel elkerülhető úgy, hogy az utolsó duzzasztásnál nem hagyjuk benne a panelt az oldószerben egy egész éjszakára. Gyors fordulaton és/vagy nagyon odanyomva a sörtekorongot megtörténhet, hogy lesúroljuk az SMD ellenállások feliratait - ezért ne vigyük túlzásba a tisztogatást!
Kellemes szilikongumi-pucolgatást kívánok mindenkinek!
4
Szia!
A toluolra gondolsz?
(C7H8) Gondolom szlovák vagy, mert arra felé nevezik így ezt az anyagot (toluol)...
Az írásod egyébként tetszik, hiány pótló.
1
Ja vazze - toluol, sztirol, stb. - mindig elfelejtem! Angolul meg toluene is lehet a toluol mellett.
Tótok között hülye magyar - magyarok között meg buta tót vagyok - hát ez van!
Kiegészítés:
Persze kérdezhetitek - miért jó a toluol, ha a lakkbenzin és még sok más oldószer is jól duzzasztja a gumit? Nos - a gyakorlatban nagy előny, hogy jóval lassabban párolog, mint a lakkbenzin, mert a forráspontja 110 °C körül van. Persze lehet és érdemes is kombinálni, mert a benzin sokkal kevésbé mérgező, mint az oldószarok többsége. Persze ki lehet próbálni más anyagokat is, pl. modern toluolmentes klórkaucsuk hígítót, stb.. Én öt éve egy autót mentettem meg a fentebb leírt eljárással, úgyhogy azt írtam le, amivel már volt jó tapasztalat. (Hat oldószer alkalmasságát teszteltem le előtte.)
1
#2 kiegészítés: A Felvidék nem szlovákia!
5
# Helyreigazítás!: Sajnos tévedsz, de a gondolataidban akár Hottentot-Land is lehet
...mellesleg: 2 hét alatt elfelejtetted a jelszavad ?
Az "OFF" hozzászólások kötelező "szürkéjéről" még bizonyára nem hallhattál...
0
Csak a .skdomain alapján....
0
Szia!
Hatékony vagy nem, de simán ki lehet kapargatni aprólékosan. Ha óvatos vagy, akkor semmi sem sérül. Egyedül a vékony vezetékeknél, vagy hasonló sérülékeny alkatrészeknél kell extra óvatosan és nagyon kis lépésekben. Egyébként a furatokba kapaszkodik erősen, de sok helyen egész jól megindul. Legutóbb egy sötét színűt kaparásztam ki, 2 szeri nekifutásra inkább, mert kicsit idegölő. Gondot okoznak még azok az alkatrészek, ahol kis kamra képződik és nehéz hozzáférni. Pl. ebben volt egy fém "alagút", mint hűtőfül és alatta feküdt a pufferkondenzátor. Nem szabad éles tárggyal és durván csinálni, kell kisebb és nagyobb szerszám, attól függ, hogy fér hozzá az ember az adott területhez. Van ahol lehet nagy darabokban is, de a legtöbb helyen csak finoman, aprólékosan.
0
Kösz az ötleteket, de a NYÁK-ot javítani szeretném, nem leamortizálni. :-D
Mint említettem a nitrohigító is csinál vele valamit, fogkefével óvatosan az is megteszi, max veszek 5 litert, de a többi kapirgálós módszer felejtős.
Egyébként sziloplaszt-szerű, mint ahogy írtam is, 1000%, hogy nem sziloplaszt.
Na mind1, majd ha visszakapom, akkor beszámolok az eredményekről!
0
A nitroval óvatosan !
Maszkot vegyél és ventilátorral szívd el a gőzét !
0
Kösz a jótanácsot! Udvaron lesz elkövetve a rémtett, ebben a remek ffp2-es maszkban amit egyébként is hordanom kell egész nap :-S
0
Szia!
Ha toluolt használsz az is igen mérgező....
Kíváncsiak vagyunk az eredményekre! :)
0
Remek Csak óvatosan
0
szia : a lekaparáshoz 5 mm széles, a végén leélezett nyákdarabot szoktam használni
Nem árt hőlégfúvóval rásegíteni
Bálint
0
Sziasztok !
Alányúlva egy szikével nagy darabokban leszedem .
Utána én is a maradékot lekaparom .
0
Legalább ne adj rossz tanácsot!
Az esetek többségében ilyenkor sérül az alkatrészt is.
grg.
1
Ha sérül az alkatrész akkor nem jól csinálod .
A HTSZ-ben mi újság ?
0
A coatingolt paneleket otthon kapargathatod, más esetben ezekről homokfúvással távolítjuk el a bevonatot.
0
szia: kíváncsi vagyok az eredményre
Régebben sok csónakelektronikát javítottam, azoknál nem vált be a szilikon eltávolító
A Közlekedési Műszergyárban felvilágosítottak, hogy ez a zöld vagy sárgás anyag (félkemény, körömmel benyomható anyag több összetevős, nem szilikon
Nálam is csak hőléggel és műanyag kaparóval lehet eltávolítani
Bálint
0
Szia!
Szilikont megduzzasztja pl. a heptán (foltbenzin) de petróleum is jó a háztartásilag elérhető vegyszerek közül. Kend rá / áztasd be majd egy tompa műanyag eszközzel le tudod kaparni.
1
Szia!
Köszi az ötletet, ha visszakapom a NYÁK-ot megpróbálom!
BTS
0
Szaniteresek hasznalnak valami szilikon oldo spray-t fürdökad/csap-mosdok körüli eltavolitasra, de konkretumot nem tudok rola...
1
Szia!
Barkácsmultikban van. Kis flakon, ecsettel... 2-3e HUF. Szilikon eltávolító a neve.
https://www.obi.hu/tovabbi-csempe-tartozekok/szilikon-eltavolito-100-ml/...
0
Jó tudni, hogy ilyen anyagok is léteznek:
"Fellágyítja és eltávolíthatóvá teszi a megkötött szilikon-, akril- és butilmaradványokat üvegen, kerámián, laminátumokon, alumíniumon és festett fémeken"
Bár az akrilkádam szegélyéről a régi szilikont ezzel nem merném eltávolítani...ha meg "ecetes", akkor az a rézáramkörökre is veszélyes lehet.
0
Hali.
Ez csak addig jó, amíg nem köt meg a szilikon, utána már nem jó!
Üdv.
0
Szia!
Én kádról szedtem le nem ezzel a márkával, de ilyen ecsetes vacakkal 15 éves szilót.
A meg nem keményedetthez tökéletes a szappanos víz, meg szivacs :) az olcsóbb. Fugáztam eleget :)
Szerk: obis értékelésben is ez van:"2-3 rétegben le lehet vele szedni a 7 éves fekete szilikont, és ami nagy előnye a konkurenciával szemben, hogy nem kell órákat, vagy egy napot várni, 15-20 perc után már lehet kapargatni."
0
Szia.
Én hőlégfúvóval ( meleg levegős pákával) melegítettem és ki lehet kaparni. Elég durva módszer, de én az alkatrészekre, (kapcs.rajz) voltam kiváncsi
0