Sziasztok.
9 db PL519-et szeretnék megmérni, eldönteni használtak, újak vagy kuka. Ha van valakinek kapcsolási rajz az
nagy segítség lenne.A neten csak adatokat találtam. Fűtés, foglalat, tápegység (max 300 mA 1000 volt ) előkészítve.
A foglalat bekötve a vezérlőrácsot -40 voltig tudom szabályozni.
Kőszőnettel
Gyuri
2016, November 23 - 15:48
#1
Sziasztok.
Köszönöm az információkat sajnos az összes cső (Tungsram) gyenge. Nem nyitottak ki csak -20 volt alatt.
Üdv Gyuri
0
Szia !
Ha nem oldódik meg a problémád, keress meg, úgy tudom vannak új csöveim.
Üdv!
polesz
0
Szia!
Nem biztos, hogy az összes cső gyenge! Legalább egynek kiugrónak kellene lennie, a sokból.
Ha közel egyformák, és vannak köztük újak is, akkor szerintem mind jó!
Olyanra gondolok, hogy :
-vagy a fűtőfeszültség kevés
-vagy olyan műszerrel méred az UG1-et, UG2-t, aminek kicsi az ellenállása, és hamisítja az eredményt
-vagy egy műszert váltogatsz az UG1, UG2, és Ua feszültség mérésére, és beterhel, tehát nem ugyanaz a feszültség lesz ott, amikor a műszert elveszed. A feszültségmérő műszereknek ajánlom, hogy végig ott legyenek, tehát 3 műszer is kellene, plusz az árammérésekhez is!
Ha nem így csinálod, hamis eredményt kapsz.
-vagy túl kevés UG2 feszültségnél mérsz.
/Régen, amikor mértem csöveket, azonos időben külön-külön műszerrel mértem az Ua-t, UG1-t, UG2-t, Ia-t, Ig2-t!/
Üdv: formasu
0
Szia.
Fűtés 40.5 volt Fluke 116 UG1, Fluke 87V Ia, Fluke 83III Ig2, tápegység Heath SP-2717A 160 voltra beállítva.
A legjobb eredmény -30 Ia 118 Ig2 13 mA
Köszi
Üdv Gyuri
0
Szia! A fűtőáramot mindenképpen mérd, többet elárul a fűtőszál állapotáról! Persze a feszűltséget is kell!
0
szia: Isoram is ajánlotta, fűtsd meg a csöveket,többször, 3-5 percig 50-55V AC feszültséggel, a nyakánál kocogtatva.
Ha nem volt méréskor lilás fénye, javíthat rajta.
Ha láttad belül a sarki fényt, már nem használ.
Bálint
0
Szia! Nem értem, hogy miért beszéltek többen is fűtőfeszűltségről. Ezt a csővet ("P"sorozat) soros 300mA-es fűtésre tervezték, a táplálását áramgenerátoros jelleggel kell megvalósítani , amihez természetesen tartozik egy konkrét feszültség, ami csövenként a fűtőszál ellenállásának függvényében, a gyártási szórásból, és elhasználódásból fakadóan változhat.
0
Szia!
Igazad van, ez a cső 300 mA-es fűtésre van tervezve. De... nincs mindenkinek áramgenerátoros tápja, ezért jó az, ha méri a fűtőfeszültséget, de jobb akkor, ha egy árammérővel méri, beállítja a 300 mA-es fűtőáramot /is/.
Üdv: formasu
0
Szia! Az áramgenerátoros jelleghez kell egy 230/110V-os max 63 VA-es trafó (Biztonságit, ha nincs akkor két db.2x110V egyforma trafó sek. szembekötve, így csökkenő hatásfokkal ugyan, de itt ez elhanyagolható! Nekem két régi 2x110V/24V 63VA-es pákatrafó leledzik szembekötve valahol.) 3db. ellenállás van sorba kötve (a középső az a nagy poti) Re=max 550ohm (200mA)-től 220ohm (500mA)-ig, az alsó lesz a csőfűtőszál. Ohm törvényével minden érték könnyen kiszámítható. A poti terhelhetőségére figyelj! A megadott P (W) a teljes ohm értékre, szabad, szellőztetett helyzetre értendő!!!
0
Szia.
A fűtést tudom szabályozni toroid trafóval. 380 mA-ig engedtem csak. Késöbb meghajtom 450 mA-ig. Mennyi időt bir ki 50% túlterheléssel ?
Gyuri
0
Szia! Ez csövenként, elhasználódástól( főleg a kivezetések és az üveg találkozási pontok oxigén zárási tulajdonságának a romlásától függ,az üvegballon oxigén áteresztése jelenleg a mi szempontunkból most elhanyagolható, valószínűleg a getter maradványok is dolgozhatnak még, persze már csak erősen visszafogottan .)
A szakaszos regenerálási eljárást ki szokták bírni. A tartós túlfűtést +50%-ig némelyik cső ( Főleg képcsöveknél a sorvégtrafóra tekert menetek alkalmazásával idéztük elő.)éveken át bírta.
0
Szia Gyuri! Mint a régi világban csöves TV szerelést is végző, Color Stáron edződött, öreg kitanult, ravasz gazemberként a tanácsom: annak idején úgy gyógyítottuk a gyenge sorvégcsöveket, hogy "asztalon" túlfűtöttük őket akár rövid ideig 50-70%-kal, és gyengén kocogtattuk őket csavarhúzó nyéllel. (Persze csak +20% köröli értékkel kezdtük.360mA) Mivel a cső gyengeségét a katód emisszió csökkenése hozza létre a felületi oxid réteg keletkezése miatt, a túlfűtés okozta hőtágulás következtében megtörténik, hogy a szapora kocogtatás hatására valamelyest lepereg. Volt hogy ezt a regenerálást követően még évekig hibátlanul elmentek napi 5-6 óra üzemeléssel. Persze ez nagyon gyártó, széria, példány függő volt. A Tungsram és orosz csöveknél vált be a legtöbbször, de megneveltünk Valvo, Tesla, lengyel, Philips csöveket is. Bevált a szimplán meredekség csökkent triódáknál, pentódáknál is. Az is igaz, hogy a gyári értékeket ritkán érték el, de az alsó tűrést megközelítették és szintén elmentek évekig.
Mivel a csöveid amúgy sem jók, egy kísérletezést megér, és legfeljebb, majd tartaléknak elteheted!
0
Szia.
Köszönöm, meg fogom próbálni, nem veszítek sokat ha keményebben ütöm oldalba
Gyuri
0
Szia! A fokozatosságnak jelentősége van! csak lassan türelmesen. A hirtelen túlhevítés elégetheti a szálat, hősokkot kap.
0
Szia !
Az 1000V sok lesz. Aztán kellene egy másik fesz. forrás az Ug2 számára. A G1 -nek pedig nem ártana ha rendelkezésre állna -100V ig feszültség. Gondolom HF erősítőnek szeretnéd használni. A csatolt adatlap alapján (7. és 8. oldal) adott elektróda feszültségekhez tartozó anód áram -20% még újszerűnek tekinthető, de ami fontosabb tudsz párokat esetleg négyeseket válogatni a készletből. 10% eltérés már használható párt jelent. Szerintem 400V Ua és 200V Ug2 alkalmazásával próbálkozz. Az adatlap Ia/Ua görbéi (8.old.) az -Ug1 fügvényében legyenek az irány adóak.
Üdv. Laci
0
Szia!
Ez jó, amit olvashatsz, de jobb lenne, ha mindhárom feszültséget tudnád szabályozni! /A fűtést természetesen nem kell/ Mérni kellene az anódáramot, és a segédrács áramot is, és mindhárom feszültséget is. Célszerű ehhez egyidőben több mérőműszer.
Gyakorlatilag változtatni kell a G1-et, és a G2-t, és mérni a hozzájuk tartozó Ia, és IG2 áramot, így tudsz párba is válogatni.
Üdv: formasu
0
Szia
Tudom külön szabályozni és mérni. 160 volt anód, segédrács 100 ohmom 160 voltra kötve. Ezek az anódáramok
-30 13 mA
-29 17 mA
-25 42 mA
-20 93 mA
A segédrács áramot nem mértem.
Üdv Gyuri
0
Szia !
Az adatlap Ug1/Ia görbéje szerint csak a negyedét tudja anódáramban.
Ha korábban már használták az eredeti funkciója szerint TV-ben akkor azt lehet mondani hogy már gyenge a katódja.
Ha esetleg több gyártótól vannak észlelsz e az egyes gyártók példányai között markáns eltérést?
Üdv. Laci
0
Szia!
Az UG2-re nem nagyon, de az UG1 változtatására az anódáramnak "számottevően" kell változnia!
Az UG1 változására leírtad.
Hasonlíts össze néhányat, és az eredményből kiderül, hogy melyikek a jók.
Az UG2-t, és az UG1-et is célszerű "lehidegíteni"!
Azok a jobbak, amiknek mindjárt a bemelegedés után beáll az anódáramuk, hamar felélednek. Ha van köztük olyan, amelynek 10-20 perc után elkezd nőni az anódárama, az valószínűleg már gázos.
Üdv: formasu
0
szia: magánban írj egy címet, mert 10 Mb, 20 W-os erősítő.
az enyém az adatlapomon van
Bálint
Elküldtem, két részben,
Bálint
0