Tiszteletem a tanyasiaknak!
Tudom, ez kicsit olyasvalaminek tűnik majd , mint egy április elsejei tréfa - de nem az! A jelenlegi, botrányoktól sem mentes szlovákiai "cubesat" projektről kérném ki a véleményetek.
Tényleg komoly szakmai véleményeket várok - mert már úgy érzem, hogy én kezdek egy kicsit begolyózni! Bevallom, ez a cucc hasonlóan hat rám, mint az a lentebb ábrázolt bizonyos kocka.
A "nanoszatellit" egy "tudományos" műszerrel is fel lesz szerelve, amely lényegében egy szélessávú (hangolatlan) hosszúhullámú vevő. 3 és 30kHz-es tartományban illene működnie. Ez a készülék szemmel láthatóan egy légmagos tekercsből, erősítőből és egy integrált DSP egységből áll, melynek típusa "STM32F746". Bárki utánanézhet, hogy mire képes ez a mikrokontroller.
Link a "VLF kísérlet" aloldalára: http://www.skcube.sk/vystupy/pre-vedcov/
Kérlek benneteket - alaposan szemléljétek meg a közzétett fotókat a weboldalukon. (http://www.skcube.sk/#homePage) A kocka nincs szigetelve a sarokelemeknél és az oldalai is evidensen (cca. 1mm-es ) pléhekből vannak! A kockában még három másik, ferromágneses magvú tekercs található, melyek a kocka pozicionálását teszik lehetővé. Valószínűleg olyan spéci fémszalagokból készült a magvuk, amelyek hasonlítanak az akusztomagnetikus lopásgátlókban fellelhető fémszalagokhoz. Nincs bővebb infóm a magokat illetően, de amennyiben jó nagyfrekvenciás tulajdonsággal bírnak, úgy a VLF vevő tekercsével megegyező irányú aktuátortekercs is tovább csökkenti a légmagos tekercs fluxusát. Egy szóval sem említik, hogy használaton kívül rövidre zárják a kérdéses aktuátortekercset - így eliminálva annak hatását - célszerű módon.
Mellesleg megjegyezném, hogy az elektromágneses hullám karakterisztikus behatolási mélysége homogén alumínium síkfelületbe csaknem pontosan 1mm a sáv közepén, tehát 10kHz-en! Ugye a fiatalabbak is emlékeznek az alu árnyékolóserlegekre nagyapáink rádióberendezéseiben?
Én minimum 20dB-es csillapítást tippelek - ami a doboz árnyékolóhatását illeti! Persze, ha a AD konverter paramétereit figyelembe vesszük, akkor a dinamikatartomány a 60 dB-t is meghaladhatja, lehet hogy így lesz valamicske vétele a berendezésnek, azonban mindenképpen hatalmas technikai bakinak néz ki a cucc.
A kérdésem a következő:
Lehetséges-e "normális" vétel az adott tartományban egy ilyen fémdoboz belsejében?
Én már próbáltam e-mailben tisztázni a kérdést, de azt a választ kaptam, hogy "a doboz nem ferromágneses anyagból van - tehát annak a hatása elhanyagolható"! Még ma is tart a sokkos állapot, amit ez a válasz váltott ki a központi idegrendszeremben. Kérlek benneteket, hozzátok egyenesbe a lelkivilágomat!
:help:
:D Sziasztok!
2017. 07. 17.-én tartok egy kis élménybeszámolót a projektről:
Múlt hó 23-án fellőtték a tótiai csodakockát az űrbe, ahol útjára is bocsátották poláris pályára első kozmikus sebességgel. Vele utazott még egy rakás egyéb cucc, köztük a kicsit komolyabb Cseh VZLUSat-1 kisműhold is. (Élőben néztem a kilövést: https://youtu.be/7iLRdpgW0FU Meglepett, hogy négyfokozatú rakétát használtak ilyen alacsony pályához.) A Cseh cucc állítólag működik - de az egyenlőre "nem publikus". :hmmm:
A szlovákiai csodakocka is életjelet adott és azt állították, hogy fokozatosan fogják tesztelni a részegységeket, utána buli. Nos, nem egész két héttel később kiderült, hogy a kezdeti sikernek nem lesz folytatása, mert a redundáns - megkettőzött - "fedélzeti" számítógép bemondta az unalmast. (Valószínűleg kicsit többet kellett volna adni a kényes VLSI áramkörök sugárvédelmére.) Csak a táp és az adómodul ketyeg, ami arra elég hogy rádióamatőrök játszanak vele. Fotók nincsenek - a VLF spektrumokat meg már 2016-ban le lehetett írni a tőkeszámláról - ugyebár. :(
Hát a félmillió eurós buliról egyenlőre ennyit - megmarad a tapasztalat! :yes: Tapasztalat? A jó büdös fenébe...
img src="http://elektrotanya.com/files/Hellraiser%20Cube_0.jpg" width="350" alt="" />
Hello Transzduktor!
Figyelünk... https://www.youtube.com/results?search_query=skCUBE+cubesat
Üdv.:Uniman
0
Szevasztok !
Egy jó kis linkgyűjtemény VLF témábam.
http://www.vlf.it/
Üdv. Laci
0
Hello Transzduktor!
Ilyen "kockát" ma már bárki vásárolhat, ha van rá sok-sok pénze:
http://www.cubesatkit.com/
A csehek tavalyelőtt...
Ezidáig már több tucatnyi 1U-s "kockát" fellőttek...
Üdv.: Uniman
0
Szia,
igen, tudok a lehetőségekről. De ennek ellenére a tót cubesat projektnek megvannak a figyelemreméltó sajátosságai:
1. Nem kizárólag tanszéki környezetben készül, hanem jelentős részben magánosított a projekt.
2. A fentebb említett tény ellenére jelentős állami támogatásban (közpénzből) részesült a projekt. Meglehetősen drága mulatság annak ellenére, hogy szinte semmilyen tudományos, műszaki vagy gazdasági eredmény nem várható belőle. (Gyenge felbontású fotók az űrből és a kérdéses minőségű VLF projekt. Na meg a sikerélmény, ha egyáltalán működni fog egy kis ideig.) Csak néhány hétköznapi ember glóriáját fényezi ki a projekt.
3. Eléggé egyedire csinálják a dolgot és meglehetősen sokan dolgoznak rajta. A tápegység például nem fiatal kezdők lelkes munkájával, hanem tapasztalt céges háttérrel készült. A rádióösszeköttetés sem kezdők munkája.
0
szia: inkább erre költsék a pénzt, mint focipályára!
Bálint
0
Én kissé őszinte leszek:
Habár igencsak lenézem a futballmániásokat, valahogy nem látok különbséget a két dolog szellemisége között. Mindkettő csak cirkusz a népnek.
A stadionépítésen építőipari munkacsoportok szerelkeznek fel és szereznek gyakorlati tapasztalatokat. A kockaműhold-projekten éppúgy csak gyakorlatozás történik. A szerzett tapasztalatokat később hasznos projektekben is lehet érvényesíteni, de az eredeti projektek akkor is csak - sajna - haszontalan úri-murik. A számlát pedig a "lúzer" kisember állja - ami közpénzből cca. 350 ezer euró.
0
Szia Transzi!
Bàr ez nem okvetlen oda tartozo eset, de asszem minden "alap kutatasra" ugyanezt elmondhatnank= igen kicsi a valoszinüsege, hogy gyakorlati haszna lesz, avagy enyhen szolva is rosz a befektetes hatasfoka/megterülese :-((
Teny, hogy ezek a startok/fejlesztesek azert legalabb 100x-1000x olcsobbak mint egy "normalis" mühold eseteben, pedig ott sem mindeg lesz gyakorlati hasznosithatosag_ avagy szinten "csak egy szük reteget foglalkoztatnak(jo dragan), s a többi duma"...
Kari
0
Hát hogy munkacsoportok az túlzás. A szűk haveri kör, és mindíg ugyan azok.
0
Szégyelled hogy magyar vagy? Én is.
0
Szia !
Irónia ON
Tök felesleges egy fillért is az oktatás modernebb formáira költeni. Adni kell a kezükbe egy darab vasat és egy reszelőt, aztán lehet kalapácsot reszelni. Ha elkészültek, a másik brigád által faragott nyelet bele lehet tenni. Ezután mélységes egyetértésben lehet agyonverni az összes kerékkötőt akik csak lélegeztető gépben tudnak számolni. Persze ők azok akik a következő percben az oktatás fontosságáról ordítoznak. Nem kell költeni semmire. Egy egyszeri kiadással járó pár méretes hidrogén bomba megteszi. Pénzköltés további mikéntje lerendezve...
Irónia OFF
Laci
1
Szia Uniman!
"Ilyen "kockát" ma már bárki vásárolhat," -igy igaz, elvegre arra lett feltalalva: ez egy relative olcso lehetöseg arra, hogy a "köznep" iks feljutttahassa a maga "experiment electronics"-jat az ürbe, minden esetre a start költsegei töredeke egy szokvanyosnak_megosztjak a resztvevök közt... Ilyen volt a Müegyetem màr 2007-ben fellött MASAT-ja is_de màr MASAT3-rol is beszelünk!
Itt nem ez a "gond", hanem, hogy a zart femkeret mennyire teszi lehetöve a vevö tekercsenek mint induktivitasanak a müködeset, ill a sok kommersz (reszben VLSI)CMOS-nak tünö alkatreszek majd hogy elik tul a letezö sugarterhelest _mègha redundans is pl. a procija? Van 1-2 sugarzo környezetre kifejlesztett CMOS technologia, de ezek az IC-k tuti nem olyanok...
Kari
0
Szia!
A tekercshez _a hullamhosszàhoz kepest_ közvetlen közelben elhelyezett "rövidrezart menet-ek" - a kocka mechanikai eleinek (feltehetöleg) vezetökepes összeèpitèse miatt_ hàt elegge èrdekes veteli sanszot eredmenyez-sztem...
Kozmikus sugarzas ellen nagyjabol csak kellö vastagsagu (pàr mm)aluminium dobozok hasznalata vedhet meg, ez itt a vetelkeszseg meghagyasa miatt aligha lehetseges. Kerdes azonban, hogy mifele palyan, s mennyi ideig fog repkedni ez az alkotas? Ha ugyanis nem kumulalodik tul sok behatas, az aramkörök különösebb vedelem nelkül is kellöen müködökepesek maradhatnak, legalabb is a tervezett elettartamon belül, àmbàr a làtszolag teljesen kommersz (CMOS?) VLSI-k hasznalata ezt nem okvetlen szavatolja... Különben barki hasznalhat effele kiserletekhez sajat maga altal qualifikalt elemeket, igy mèg akàr Ge diodakat is ürtechnikai eszközeiben: persze a "sajat felelössegere", ezaltal elkepzelhetö, hogy a proci, s memoriaja kellökeppen besugarzott/tesztelt s igy a "Flugmodell" szamara is beèpithetö _remelhetöleg a "szakik" tudjak mit, s hogyan tettek.Tèny, hogy a COM-kartyajan is közönsegesnek latszo 74HCT4051-ek vannak-hmmm: kommersz kivitel ès hömerseklet tartomany etc :hmmm: ...Az altalatok emlitett tovabbi 4 tekercs nem a feltekercselt antennak lennènek?
Kari
0
Szia, írtad:
"Az altalatok emlitett tovabbi 4 tekercs nem a feltekercselt antennak lennènek?"
Válasz:
Nem - azok antennák. Van ott még egy kis mikrohullámú antenna is. A berendezés ugyanis két sávon kommunikálhat. Van azonban három aktuátortekercs, melyek a kezdeti rotációt lefékezik és stabilan tartják a szükséges pozíciót. A cucc 500km magasan fog keringeni. Feltételezhetően 1-2 évet fog lehúzni működőképes állapotban. Tervek szerint leghamarabb a LiFePO4 akkumulátorok mennek tönkre. Utána még néhány évig űrszemétként kering, majd elég a légkörben.
0
Szevasztok!
Szerintem teljesen mindegy, ferromágneses, vagy nem ferromágneses anyagból van a doboz. Az örvényáramok mindkét esetben kialakulnak, ezzel csillapítást visznek be a térbe. Azaz árnyékolnak. Mint a régi rádiók KF serlege, ami alumíniumból készült, és pár száz kilohertzen működött. A légmagos tekercs egy a régi időben használt keretantennának felel meg ami a mágneses komponenst veszi. Ott viszont mindig fából, vagy bakelitből volt a káva. Lehet, hogy valami nem publikus megoldást kitaláltak a cubesat burkolására. Lehetne valamilyen ferrit anyag.
Csaba
0
Szia!
Nékem a vizsgálódás során az a gyanúm támadt hogy az általam csatolt képen a sötét színű oldallap burkolat az nem fémes anyag. Ezen feltételezés alapján az antenna tekercs nincs fémesen zárt térben bár az elhelyezése khmm.. messze nem az ideális a vétel szempontjából. Az adott méret, az elvárt mechanikus szilárdság, a pályára állítás körülményei nagyjából ezt tették lehetővé.
Ami igazán meglepett, az a kivitelezés módja. Mégpedig egyáltalán nem látok arra való törekvést a képek alapján hogy az áramköröket megvédjék a kozmikus sugárzásoktól, látszólag kommersz elemeket használnak kommersz felépítéssel.
Üdv. Laci
0
A vékony napelemeket mechanikusan jól alá kell támasztani - ez műszaki követelmény a kilövéshez. Én a publikált fotók és sémák alapján csaknem 100%-ig biztosra veszem, hogy folytonos alumínium vagy dural pléhek alkotják az oldalakat, melyeken csak kis nyílások találhatók.
A kozmikus sugárzással számoltak. Teszteléshez is konfigurálták az áramköröket. Főleg a memóriák stabilitását tudják így jól bevizsgálni. Valamit azért adtak az alkatrészek minőségére. Bizonyos részleteket jól átgondoltak, de azért ez nem azt jelenti, hogy minden OK-s.
Például még egy érdekesség: Jakub Kapus projektvezető menedzsernek állítólag rendes felsőfokú végzettsége sincs.
0
Szia!
Az oldalak napelemek, oldalanként kettő, amit valami rugós mechanizmus kinyit, ez a fotón jól látszik. Feltételezem, hogy a szilícium lapka hátoldalán van valami merev anyag (akár üvegszálas nyák lemez), ami törésbiztossá teszi. Vagy együtt nyílik a napelemmel, vagy fixen a kockára van rögzítve, mindegy. Biztosan nem gyagyások találták ki, akik azt sem tudják, hogy a Faraday-kalitka árnyékol :-?
Problem solved :oke:
Egyébként miért érdekel, te is fellőnél egyet?
Üdv, lcsaszar
0
Szia, nem oldódott meg semmi.
1. A napelemek nem nyílnak, csak a négy szalag-antenna és a mikrohullámú antennalapka pattan ki. A VLF tekercs szilárdan bent marad.
2. Azért érdekel, mert hasznos projektekre nincs pénz, de ezt a baromságot mint valami hihetetlen technológiai előrelépést prezentálják. (Szinte minden lényeges technológiai elem külföldi és pillanat alatt embargózni lehet.) A finanszírozása körül is botrány van.
3. Az emberi butaság, empátiahiány és a szakmai felkészületlenség iskolapéldájává válhat a projekt - egyre esélyesebb ez a verzió. Idetettem az iskolapadba, hogy lássatok ilyet, fórumozgassunk róla és tanuljunk belőle!
0
Szia,
A többi ilyen vacak hogy működik? Mindegyik belsejét leárnyékolja a borítás? Vagy csak ezzel a doboz belsejében levő antennával van probléma?
Szerintem egyébként jó dolog, hogy az űrkutatást mindenki számára elérhetővé teszik. Mondjuk nekem a maszat értelme is kérdőjeles volt, valami mozejeleket sugárzott, na és?
Üdv, lcsaszar
0
szia: ne beszélj az űrbe, előbb tájékozódj.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Masat%E2%80%931
Bálint
0
szia: a napelem kerete is lehet antenna.
Báéint
0
Közelebbről meg kellene nézni. Én nem látom tisztán, hogy minden él folyamatos fémből lenne. Pl. azok a sárga részek szigetelők lehetnek, csak a síneknek kell alumíniumból lenniük, a többire lehet engedményt kérni.
Egyébként pedig modellezd le. Készíts egy drótkalickát 10 cm élhosszakkal. Tegyél bele egy kisméretű hosszúhullámú rádiót, amit előzőleg állomásra hangoltál. De középhullámú rádió is jó, mert a KH hullámhossza is nagyobb 10 cm-nél. Sőt, ha úgy vesszük, URH-val is lehet kísérletezni. Ha elnémul, igazad volt. Na most elvághatsz pár drótot, és pl. összeerősítheted őket egy darab szigetelőcsővel, erre vissza kell jönnie az adásnak.
Üdv, lcsaszar
0