Helló !
Hozzájutottam egy Tech TE-20D típusú szignálgenerátorhoz. A gép valamiféle amatőrműszer lehet, egy kettős triódával (12BH7A) és egy teljesítmény pentódával (6AR5) van felépítve. Viszonylag egyszerű a felépítése, de nagyon stabilan tartja a beállított frekvenciát.
A gépet kipucoltam és egy kisebb javítás után műkdésre bírtam. Egy apró problémája maradt csak, azon nem tudok úrrá lenni. Emiatt szeretném, ha valaki tudna segíteni.
Az a gondom, hogy a legmagasabb frekvenciatartományban, kicsi amplitúdóval rezeg és 40-60 MHz között egyáltalán nem rezeg be. 60 MHz felett azonban hirtelen beindul és szépen rezeg, egészen a felső frekvenciahatárig. Mindehhez közel torzítatlan színuszjeket produkál.
Hiába méricskéltem, sajnos nem tudtam rájönni a hiba okára.
Nagyon megköszönök minden segítséget.
Sziasztok!
Nem akarok senkinek ellent mondani.
A magán véleményem az ünnepek utánra:
>A cső ilyent nem csinál mint ami le van írva.Ha ennyi helyettesítője van akkor be lehet dugni valamit helyette ha van . Meg kell nézni, hogy más sávokon működik a szerkezet az újonan bedugott csővel ? Az elcsöves áramkörök nem voltak soha annyira kihegyezve, hogy ilyen jelenséget prezenáljanak.
>Én azt tenném(ne vegyétek komolyan), hogy egyik más sáv -müködő tekercsét kötném át a mostani, hibás helyre.A sáv kapcsolón ez(látatlanban)szerintem kivitelezhető.
Ha nem rezeg akkor a kapcsolónál lehet a hiba.
Ha rezeg akkor a tekercs a hunyó.
Abból ki lehet indulni. hogy régebben ez működött.
73 Emil
0
Szervusz Emil!
Nem helyettesitökröl irt Balint, hanem pinkompatibilitasrol, ahol maga is irta, hogy nem azonosak a parameterek...
Minden esetre a mellekletben lenne a gepben eredetileg beepitett csö gyartoi adatlapja, s egy reszletesebb is mastol. A hirdetes az orosz 6N8P-t adja meg helyetetsitönek, s a Radiomuzeumosok pedig ECC81/85, s PCC88-rol beszeltek ez ügyben...
"Meine Überlegungen bezüglich Ersatz der 12BH7 werden hier bestätigt (ECC81, 85, 88 alle pingleich und schwingen)"
Boldog Unnepekete-Kari
0
szia: a sávkapcsolót nézném meg, illetve a tekercs forrasztását, illetve nincs-e elhangolva-tekergetve az adott tekercs
Esetleg belepróbálnék másik kettőstriódát
"
The 12BH7 double triode is pin compatible with the ECC81, ECC82 and ECC83 series from Mullard but has slightly different characteristics. Brimar give the intended use as TV frame oscillator and frame output. The construction is compatible with audio through to low VHF use.
The thin glass tube envelope is 19 mm in diameter and, excluding the B9A base pins, is 68 mm tall.+
http://www.r-type.org/exhib/aaa0177.htm
A pentódán nem keletkezik vadrezgés?
Itt van rajz is, vagy ebből vetted,
http://elektrotanya.com/tech_te-20d_signal_generator.pdf/download.html
Bálint
0
Szia SzBálint ! A gépről annyit kell még tudni, hogy jó alaposan kipucoltam, a fokozatkapcsolók kaptak izopropil-alkoholt. Minden gyárinak látszik benne, egy szem alkatrész módosítást nem találtam.
Az ellenállások a rájuk vésett értékektől minimálisan térnek el, akkortájt még tudtak elkatrészeket gyártani. A tápban levő két elkó is jó, érték és ESR szempontjából is. Egyedül a néhány beépített 10-100 nF-os kondenzátorokat nem néztem meg, nem akartam kiforrsztgatni őket, mert a panel amúgy bakelit alapú.
A pentóda az a moduláció előállításával foglalatoskodik, ahogy azt a rajzból kivettem. Szép tiszta, 8V amplitúdójú 480 kHz-es szinuszjelet produkál, ha kérem (ahogyan az a gyári papírjában leírva vagyon). Ha őkelme működik, akkor a két oldalsávos AM moduláció is szépen látható szkópon.
A gép az alsó öt sávban (120 kHz-40 MHz-ig) szép tiszta, erőteljes, kicsit torz szinusz jeleket ad (az alsó vége torz kissé), ha feljebb megyek a sávban, akkor egyre szebbek a jelek.
A hatodik sáv a problémás. Másik 12BH7-em nincs, tehát azt nem tudtam kipróbálni még. Majd kukáznom kell egyet valahonnan. Az utolsó sávban (ez az F jelű sáv, 40-130 MHz) a jel 40-60 MHz között nem keletkezik, mert a cső nem rezeg valami miatt. Aztán 59 MHz-től hirtelen megindul és a legvégéig rezeg, de a többi sávhoz viszonyítva kis amplitúdóval és ott nem is erőteljes jelekkel (bár szép, szinusz alakúak a jelek).
A tekercsek egy fokozatkapcsolóra lettek felforrasztva oly módon, hogy az első öt sávé (?) egymás mellé szépen, a hatodik (a problémás sávé ?) meg a yaxley túloldalára került valami miatt. Egyébként a rajzon is külön jelölik, ami az építés szempontjából érthető, egyébként meg nem értem, hogy miért tették máshova (zavarjelek, sávelhúzás ?). Többszöri ránézésre sem találtam olyan mechanikai problémát a tekercseken, ami indokolná a hibás működést.
A tekercsekhez én nem nyúltam. Ha nem tudok zöldágra vergődni az F sáv vicces működésével, kénytelen leszek mégis hozzá piszkálni az ő tekercséhez. Addig viszont az ötleteket vadászom, hogy pontosan mi lehet a gond ? Esetleg munkapont eltolódás valami miatt ? Vagy valahonnan hiányzik egy-két utólagos hidegítés ?
0
Szia Zus!
"ha feljebb megyek a sávban, akkor egyre szebbek a jelek." :-)
Nem veletlen-gondolom max 50 vagy 100MHz-es a szkopod!? Eleg jo minösegü alulateresztökent is funkcional; ahhoz, hogy egyy 30MHz-es jelen eszlelhetö torzulast lass legalabb a 3. + 5. harmonikusait is latnod kellene ami 150-200MHz-es merörendszert/szkopot igenyel_nomeg ennek megfelelö meröfej földelest, de inkabb (illesztett) koaxos csatlakozasokat! Ezek nelkül csak "sacimetriat" üzhetsz... Korabeli RF-Generatorok gyartasahoz hetköznapi szükseglet volt a csötipus-keszlet megfelelö valogatasa; nem veletlenül csomagoltak is a jobbak(hoz) 1-1 tartalek keszletet.
Leszakado rezgesek oka lehet tenylegesen munkapont eltolodas is_mint irtatok, de pl. (nedvesseg fölvetele miatti) kapacitas valtozasok okàn is= szaritsd ki alaposan-ovatosan a belsö reszeket egy hajszarito felevel, hatha segit...
@Balint; 130MHz-ig ALAPSAVi a rezges-modusa.
Eredmenyest- Kari
0
Kari bátyám, tökre igazad van, de attól még, hogy 100 megás szkópon vizsgálom, 40 és 60MHz között oszcillálnia kéne a rendszernek. A gép egyébként sosm volt vizes vagy nedves (nincsenek nyomai, úgy mint foltok, rozsda, rohadás). Ettől függetlenül, mielőtt bekapcsoltam volna, egy fél napot a lakásban töltött csak úgy, az akklimatizálódás miatt. Aztán az érdekesebb helyek kaptak óvatosan hajszárítót. Ezeken túlléptem.
Azt nem tudom, hogy 40-60MHz között miért nem oszcillál a gép ? Alatta megy, felette megy, ott nem. Miért nem ? Gondoltam arra is, hogy hátha egy kis plusz hidegítés itt-ott nem ártana. Gondoltam a munkapont elvándorlásra is.
Ez a gép valamikor működödtt. Az ellenállásai hozzák a formájukat, az ilyen-olyan beforrasztott kondenzátorokat meg mad végigmérem. Csak félek, nehogy a bakelitről felugorjon a fólia. A tekercseléshez nem nyúltam. Egyéb ötlet ?
0
Hali!
Megfelelöen stimmel a frekije a skalahoz? Ha nem, de valojaban mindenkeppen, magaval az oszcillator körrel kezdenem. Ott a kapacitas valtozasok miatt eltolodhattak a csö/fokozat berezgesi-(RF)munkaponti viszonyai (regi)keramiak szeretik a levegö nedvesseg tartalmat abszorbalni, megnö a veszteseg, s valtozhat a C-erteke is, ill. a csö megvaltozott erösitese miatt is szakadozhat a rezges. Kiegesziteskeppen az oszi hidegitöjeit is kiveseznem-cserelnem, a sasszira forrasztasokat alaposan (letisztitassal) ujraforrasztanam.
A kondikat vsztesegre es szivargasra is mernem, nemcsak kapacitas ertekre!...
Eredmenyest-Kari
0
Keri bátyám, köszi az ötleteket. Kerámiakondi nincs a műszerben. A többi kondit egyelőre nem mértem, mert nem akartam kinyírni a nyákot (bakelit alapon van a fólia, 50-es, 60-as évek (?) konstrukciója, a gép egyidős a Yaesu FT-243-mal). Skála hiteles, minimális az eltérése a gerjesztett rezgésektől.
Az elkókat kapacitásra és ESR-re mértem (mint fentebb véstem).
Azt hiszem, hogy nagyon óvatosan árforrasztok majd mindent (ahogy Te is javallottad).
Megmérem a tekercseket is, meg még amit eddig nem tettem meg. Legutoljára meg csöveket kerítek majd. De ez már az ünnep utánra marad.
0
üdv: én a kapcsolón megmérném a tekercs ellenállását is, esetleg forrasztáshiba vagy tekercsszakadás is előfordulhat, ha a kapcsoló ellenőrizve volt.
Bálint
0
Mindenképpen ellenőrizni fogom a tekercseket is. Úgyis az következne. De ezt már az ünnep után.
0
szia Kari: tévedtem, jól mondod, a legfelső sávban harmonikus(logikus)
Most már végigolvastam
Bálint
0
szia: ha jól veszem ki,azon a sávon harmonikus oszcilláció van.
Ha az adatlapot megnézed, van helyettesítő, egyeztetni kell a fűtőfeszültség értéket és bekötést.
Eredeti csőnek igen kicsi az esélye.
Tekercshez ne nyúlj.
A Tanyán levő rajzban van működési leírás.
Bálint
0
Szai SzBálint ! Írd légyszives meg, hogy a 12BH7A-nak mi a helyettesítő csőtípusa ? Azt én is megtaláltam, hogy az ECC8x-szel lábkompatibilis, de hát azok mindegyike más paraméterrel bír (még akkor is, ha a fűtésén módosítok), mint a 12BH7A. Összehasonlítottam elérhető adatlapokat és én másnak találtam őket. Persze, csöves technikában annyira nem vagyok járatos.
0
szia: itt van 12BH7, ha minden igaz
http://www.elektroncso.hu/lista.php
Bálint
0
Köszi, majd meginterjúvolom őket.
0