You are here

Technics SL-PG400A, lézeregység pozícionálási hiba

30 posts / 0 new
Last post
elektrorudi
elektrorudi picture

Szervusztok!  
A hiba az, hogy folyamatos kattogás hallatszik a mechanikából. Szétszedés után kiderült, hogy a fejet hozzácsapkodja a házhoz, elég erőteljesen, kb. 1Hz perioditással. Ez ugye nem lineárisan mozgatja a fejet, hanem egy "radial motorral", ami lényegében úgy működik, mit egy deprez műszer. Alapállásban középen áll a fej, innét mozdul ki- vagy be a lemez elejéhez vagy végéhez.
A PG400-ashoz nem tudtam rajzot találni, de úgy láttam, a PG440-es mechanikája és a rajta található elektronika teljesen megegyezik. Egyelőre csak a tekercs meghajtó IC-je (TCA0372DP2) körüli passzív alkatrészeket tudtam megmérni (ellenállások, kondenzátorok). Ezen felül, a tápfeszültségeket mértem (+/- 9V, +/-5V).  Itt meg is akadtam, mert vannak ugyan jelalakok a rajzon, de hogy lehet azokat mérni, hogy lehet hozzáférni a mérőpontokhoz? A panelek nem is vezetékkel vannak, összekötve, hanem vastag, tömör dróttal! Ilyet még nem láttam. Örölök, hogy eddig nem tört el egyik sem. 
Szóval,
- az első kérdésem: hogyan lehet ezen méricsélni?
- van-e értelme méricskélni vagy kuka, mert úgysem találok hozzá alkatrészt? 
Kontakt hibára nem gondolnék, mert nem látok rajta forrasztási hibát, és a többszöri szét-össze szerelés után sem változott semmi. Tehát a csatlakozók hibájára sem gondolnék. 
Ötlet?
Előre is köszönöm.   

Comments
PushyG
PushyG picture

Üdv!

Az SM szerint ilyen erőteljes fejcsapkodást csak 1-szer kellene végeznie, azt is csak bekapcsolás után.
Ha ilyen periódikusan csinálja, akkor 2 dologra tudok gondolni:
1. A lemez /tálca detektálás nem megy. Tehát a tálca érzékelő kapcsoló kontaktusait kh szempontjából ellenőrizni.
2. Azt érzékeli, hogy 1 másodpercenként be van kapcsolva. Tehát valami megszívja az áramot, és leesik a feszültség, ettől beindul a reset áramkör és kezdődik a periódus elölről. Technics-nél találkoztam már olyannal, hogy a panelbe forrasztott trafó lábai kilazultak, nem ment át az áram. Ugyanez a panelbe ültett stabilizátor tranzisztorokkal (hűtéssel vagy az nélkül). Ilyen hülye hiba esetén az az első, hogy MINDEN teljesítmény alkatrész lábát (tranyó, ellenállás, csatlakozó, stb) át kell forrasztani. Még lehet ellenőrizni szkóppal a reset áramkört, nem akar-e periódikusan reset jelet adni a procinak (IC401).

Ha ezeken túl vagy, és nem akar megjavulni, akkor megpróbálhatod a meghajtó IC cseréjét (az egy műveleti erősítő valójában), de kb. itt meg is áll a tudomány... legalábbis részemről, mérés nélkül...

Gábor

1

elektrorudi
elektrorudi picture

Hali!
Egy vallomással kell kezdenem:
Ritka nagy barom vagyok. angry
Régen nem használtam a készüléket, az olvasási problémái miatt. Legutóbb kiválasztottam egy lemezt egy kétlemezes albumból, amivel a fent említett hibát produkálta. Csakhogy az egy DVD volt...! frown  A két lemezt csak egy kisméretű felirat különbözteti meg, hogy az a CD vagy a DVD az albumból? enlightened

Írtam egy új, hosszú hibaleírást, de kitöröltem. A lényeg:
- A fókusz DC szintje nagyon el volt mászva, beállítottam középre. Csakhogy az amplitudója a +/- 400mVp-p helyett ennek kb. a tizede. Többször ellenőriztem, szerintem nem mérési hiba. Létezhet ez?
- A lézer(áram) az előírt -50mV helyett csak -40mV-volt. Ezt először beállítottam -50mV-ra, de nem sokat javult a helyzet. Ezután növeltem -62mV-ra. Így a gyári CD-k utolsó track-jét is lejátssza (többnyire). Az írott CD-t is jobban kezeli, de tudomásul kell venni, hogy arra nem ezt a készüléket kell használni, ebben az állapotában.   

Kérdés:
Tudtok-e olyan viszonylag megbízható beszerzési forrást, ahonnét érdemes lenne rendelni hozzá pót alkatrészt (nem arany árban)? Nagyon szeretném rendbe tenni a készüléket, ha már ennyi időt ráfordítottam. 

 Köszönöm.   

0

TonyStark
TonyStark picture
***

Szia!

Ebben a Philips CDM 4.07-es mechanika van?
Az elég húzós, 50USD körül láttam, megér annyit?
Első körben egy donort keresnék a helyedben, jobban kijössz vele, mint egy külön mechanikával.
Ha sok ilyen régi gépet javítasz,érdemes beszerezni valamilyen gyári teszt CD-t, amit csak ilyen célra használsz, így 
elkerülhetők a műhibák, balesetek.

 Tóni

0

elektrorudi
elektrorudi picture

Szia!
Nem az egész mechanikát gondoltam kicserélni, csak a lézer fejet.
A neten találtam egyet 
13.000,- lézer
+ 6.000,- szállítás
+ 5.000,- Áfa  
=24.000,- 

Igazad van, ennyiért kapok egy (vagy több) használt készüléket is, aminek az állapotáról szintén semmi info-m nincs. 
Nem is rég vettem  egyet 20e-ért a topic béli helyett. Azzal eddig szerencsém volt, mert olvassa az írott lemezeket is. De meddig...? A problémám vele itt olvasható: SL PG460A

Másrészt, ezzel a készülékkel már annyit foglalkoztam, hogyha a ráfordított idő alatt inkább pénzt kerestem volna, akkor abból már tényleg egy új (nem használt) CD játszót vehettem volna. wink
Szóval, ennek a rendbetételét tekintsük hobby-nak. smiley  Pénz nem számít.  Na, ez egy jó nagy hülyeség volt... laugh

Nem foglalkozom CD javítással, nem értek hozzá, ezért is kérdezgetek ilyen sok butaságot. Tesztlemezt nem veszek. Minek? Letöltöttem egy ingyenes szuper teszt lemezt, de mit kezdjek vele, ha nem tudom lejátszani?  A probléma (általában és most is) sokkal alapvetőbb, mint amit egy teszt lemezzel vizsgálni lehetne.

Köszönettel: :Rudi

0

PushyG
PushyG picture

Üdv!

Itt van egy kis leírás a lézerek cserélhetőségéről és a tisztításról.
Lézerológia (lampizator.eu)
A CDM4-ről azt írja, könnyen tisztítható. Én megpróbálnám.

Esetleg kereshetsz CDM1 MK2-t illetve más CDM4/xx-t helyette. De ennek esélye és kimenetele erősen kérdéses...

Gábor

1

elektrorudi
elektrorudi picture

Szervusz!

Áááá... Ha ezt olvastam volna előbb... surprise  
Hálásan köszönöm. Egy órán át olvastam figyelmesen. Nagyon-nagyon jó és hasznos anyag. Most már én is CD guru lettem. laugh laugh laugh 

Szóval, a dolog eldőlt. Amit az e-bay-on találtam 35$-ért az használt, nem tesztelt példány. Az eladó semmi garanciát nem vállal rá. Visszaküldhetem, ha nem jó. Ott vagyok vele, ahol a part szakad. 
Tehát három lehetőségem maradt:
1. Használom úgy ahogy van, amíg olvas valamit, valahogy.
2. Kidobom a pi...-ba .
3. Megpróbálok "órás" lenni és az általad küldött anyag alapján, kitisztítani a lencse alatti lencsét. Szerencsére, pont a Philips lencsén mutatja meg fickó a folyamatot. Ez azért kockázatos, mert még sosem csináltam. Ha megcsúszik a kezem, akkor csak a 2. pont szerinti dolog jöhet... crying
Illetve, még szóba jöhet a kondenzátorok cseréje. Van rá esély, hogy zajos a táp, azért nem tudtam olyan jelalakokat mérni, mint a szervizkönyvben van. Az biztos, hogy mérés nélkül nem cserélem eszetlenül az összes kondenzátort. Úgy gondolom,  1-1,5 óra alatt végég tudom mérni az összeset kiforrasztás nélkül. (ezt csak remélem). Azt meg sem próbálom, hogy megértesem az egész elektronika működését, és ésszel méricskéljek benne, kövessem le a működését. Az tényleg heteket venne igénybe.
Egyelőre emésztem a dolgot. Jelentkezem, ha jutok valamire. 

barátsággal: 
Rudi

u.i. 
A lézert visszaállítom  50+/-2mV-ra ahogy írja a szervizkönyv. Tényleg nagyon bátor, aki mérés nélkül tekeri a potikat. 1-2-3° mozgatás is 10-20% áramváltozást okoz. (nem túl jó konstrukció) A "körömlakkos" jelölés édes kevés. Annak alapján, senki nem tudja visszaállítani az eredeti állapotot.  
   

0

elektrorudi
elektrorudi picture

A lencséket megpucoltam kívülről, belülről. Eredmény nulla. De legalább még nem rosszabb mint volt. 

0

elektrorudi
elektrorudi picture

Az összes elektrolit kondenzátort végigmértem in-circuit. Egyet kellett kiforrasztani, mert gyanús volt. Kiforrasztva tökéletes volt. Valószínűleg, valami más alkatrészt is belemértem.
Szóval, ilyet még nem pipáltam. Pár százalékon belül mindegyik annyi, mint ami rá van írva. A tápban pl. az 1000uF --> 1002uF!
A 47uF --> 46,5uF, 100uF --> 103uF., 22uF-->22,3uF.  Ezeket nem Magyarországon gyártották...
Ennyi volt az örömködés. A baj az, hogy nem találtam meg a hibát. :-(
 

0

mindigehes
mindigehes picture
**

Szia!

Sokaknak van kondenzátor csere becsípődésük.

Persze, van, ahol jogos.. meleg helyen a subminiatűr elektrolitok mindig halottak. De a normál, minőségi kondik, ha nem smps végén vannak, nagyáramú tüskékkel terhelve, akkor nagyon sokáig hibátlanok.

És tartósabbak a régiek, meg jobbak, mint a mostani nem felső kategóriás aranyárúak..

Felesleges időtöltés nem melegedő, analóg áramkörben ezeket hajkurászni. Ha normális minőség.. kínai vackok persze kivételek...

1

elektrorudi
elektrorudi picture

Szia!
Szerintem, nekem nincs ilyen becsípődésem. Ezért is mértem, mielőtt cserélnék bármit is. Viszont valamiyen irányba haladni kell. Mivel nincs gyakorlatom CD javításban, nem tudhattam előre, hogy mi lesz a mérés eredménye? Akár mennyire precíz egy gyártási folyamat, egy hiba belecsúszhat, ami 20-30 év múlva okoz problémát, mint ahogy most be is következett. ...úgy tűnik, most nem kondenzátorral, hanem valami mással. Az ESR növekedés valóban más tészta, de a kiszáradás normál üzemi körülmények között is valós és gyakori probléma, nem csak különösen magas hőmérsékleten. Igaz, a jelek szerint, nem a japán gyártású CD-k esetében...  
Másrészről, a Gábor által megosztott "Lézerológia" írásban is megemlíti a szerző a lehetséges hibák között a tápfeszültség zavarát.

Persze az is lehet, hogy papírtigrist kergetek, mert valóban az elgyengült lézer a probléma, amivel nem tudok mit kezdeni. Ennek részben ellentmond, hogy amikor az eredeti lézeráramot megnöveltem 50%-al (40mV ---> 60mV) érdemleges javulás nem történt. Most a névleges 50mV feszültség van beállítva, és pont úgy működik, mint 40 vagy 60 mV esetén.   
   
Úgy érzem, én már átestem az elhatározási ponton*. Már annyi időt fordítottam erre a dologra, hogy innét már nincs visszaút, csak előre. Ha kell, darabonként mérek meg minden ellenállást, vagy az ügyködésem során elkövetek egy olyan hibát, amivel végleg tönkreteszem a készüléket.  

* Az elhatározási pont a repülésben az a sebesség, ami előtt még meg tudsz állni a kifutópályán, ha valami hibát észlelsz. Ha addig a pontig nem állítottad meg a gépet, akkor már fel kell szállnod, lesz ami lesz, mert különben túlfutsz a kifutópályán és biztossá válik a katasztrófa. 

1

PushyG
PushyG picture

Üdv!

:-) Point of no return (PNR vagy PONR) :-)

Gábor

Ui.:

Ha már PNR... nem tart semeddig egy csepp olajat adni a lemezforgató motor csapágyának, és a lézeregység felfüggesztését is érdemes lenne megkenni...
A lemez magasságot meg kéne nézni, hátha megrogyott kicsit a tányér. Tegyél a CD és a tányér közé 1-2 rétegben papírkarikát, és próbáld ki úgy is. Ha netalán jobb lett tőle, akkor valahogyan állítani kéne a tányér pozícióján.

0

elektrorudi
elektrorudi picture

Üdv!
Ezt a "motorolajozás" kijelentésemet kissé elkapkodtam. :-(
Hogy lehet hozzáférni?  A tányér szerintem rá van préselve a tengelyre, sőt még rá is van ragasztva.
Az alsó (kefe oldali) csapágyhoz ugyan úgy nem lehet hozzáférni, csak, ha szétszedem a motort (ahhoz meg először ki kellene csavarozni a tányér alatt).  

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: injekcióstűvel, minél hígabb olajjal, egy gombostű fejnyit
A kefe oldalnál kontakt spray

Bálint

0

PushyG
PushyG picture

Üdv!

A tengely tövéhez hozzáférsz egy fecskendő/tű kombóval. Oda cseppentesz a tövéhez egy pici csepp olajat, és megforgatod a tengelyt. Ennyi bőven elég.
A motort véletlenül se szedd szét.
Az alján vannak kis rések, amik az összeszerelésnél a kommutátor érintkezők kinyitására valók, hogy ne sérüljenek, amikor helyére rakják a forgó részt. 
Ha oda befújsz pl Kontakt60-t, az megtisztítja a felületeket és van benne egy kis kenőanyag is. Amire kell, arra bőven elég.

Gábor

0

elektrorudi
elektrorudi picture

Szervusz!

A mai napom is teljesen ráment, de megérte! Rengeteget tanultam a CD lejátszókról.

Üröm az örömben, hogy pont ugyan olyan sz@r, mint amikor elkezdtem. 
Beolajoztam, kontaktspray-ztem mindent. A lemezt megemeltem ideiglenesen. Semmi...

Illetve a legújabb "felfedezésem", hogyha egyesével lépkedek felfelé a sávokon (SKIP-el vagy a számok beírásával), akkor mindet letudom játszani (már, ha az eleján egyáltalán felismerete a lemezt). De pl. track2-t-ről nem tudok track14-re lépni!  Ugyan ez visszafelé: track17-ről track1-re. Nem megy!
Nem logikailag nem fogadja el, hanem nem fókuszál, ugrál a motor, stb.   
Tehát, ha visznylag nagy a fordulatszám lépés kellene a track között, akkor meghülyül. Össze-vissza forog a motor, nem tud fókuszáni.    

0

elektrorudi
elektrorudi picture

Szia!

Köszönöm a tippet. Most épp itt tartok a... a motornál. A motor áramkörét, és a jelalakokat vizsgálom.
Mi a túróért forog visszafelé a motor???  Nyilván azért, mert valamiért túlpörög, aztán megpróbálja fékezni, stb. A végén beleng, és egy idő múlva vagy sikerül neki a lengést csillapítania (ez jellemzően a lemez első felében van így) vagy nem (ez a lemez vége felé egyre romlik) és akkor valamiért kiakad, és visszafelé kezd forogni a motor. Illetve van ugye a köztes állapot, amikor rángatja a lemezt előre-hátra. Azt sem értem, miért kell a motornak negatív feszültséget kapni? Sosem voltam jó szabályzástechnikából, de valami 0,7-re emlékszem. Ha ennél nagyobb a visszacsatolás, sosem éri el a kívánt értéket. Ha ennél kisebb, akkor beleng. A "Lézeriológia-ban" is emlegetnek valami belengést, de nem megy bele a részletekbe, hogy miért lehet?  
A kérdés az, hogy ezt a hibajelet, amit az IC301 54-55 lába produkál, vajon azért csinálja, mert... vagy miért?

A motor olajozás tényleg egy pillanat. Meg is teszem azonnal.

A lézer gységnek mennyire kell könnyen mozogni? Ha kézzel előre-hátra mozgatom, akkor kb. 1cm "hiszterézise" van. Azaz, ha magamfelé húzom a középhelyzetből kb.5mm-t, akkor a rugóerő nem húzza vissza középre, úgy marad. Ha hátra mozdítom a középhelyzettől kb. 5mm-t, akkor szintén ott marad. 

A papírlap emelés lényegét nem igazán értem. (a Lézeriológia leírásban sem értettem az 0,1mm emelés lényegét) A lencse kb +/-1mm- t tud mozogni le-fel, akkor mi értelme a +0,1mm-nek?

üdv:
Rudi          

0

PushyG
PushyG picture

Üdv!

Átnéztem a kapcsolási rajzot.
A szervo vezérlő PWM jellel egy komparátoron keresztül szabályozza a motor fordulatát. Sajnos az MN6626-os működéséről nem találtam infót, de nem gondolom, hogy nagyon különbözne az M20427FP-től (ez utóbbi Mitsubishi). 
A szervo meghajtó  - az a bizonyos TCA0372DM2R - +/-9V-ot kap. Az MN6626 két kimenetéről (ECM/ECS és PC) pedig a kapcsoló jeleket. Ez által folyamatosan, különböző (idő)arányban +/- tápot ad a lemezforgató motor pólusaira. 
Apropó motor. Engem szívatott már meg motor azzal, hogy a kommutátora oxidos volt. Próbálj meg kontakt spray-t befújni a motor kommutátorához, és pörgesd át.
Szóval vagy kh-s a kommutátor, vagy haldoklik a TCA... vagy valami nem stimmel az átvezetéssel.
Szerintem...

Gábor 

0

elektrorudi
elektrorudi picture

Hali!
A szervo működése nagyjából tiszta. Mondjuk nem elemeztem ki, hogy pl. az R355 ellenállás pontosan hogyan is szól bele a működésbe, de nagyjából tiszta az integrátor működése és hogy mit csinál az MN6626-tól kapott hibajellel?  

Az nem tiszta, hogy a motor áramkör reagálja valahogy túl a dolgot és ezért, a változó sebességű jelet nem tudja feldogozni a processzor, vagy a radial motor nem tudja megfelelően mozgatni a fejet és ennek van kihatása a fordulatszámra? Most megint ez utóbbi felé hajlok és a lemezforgató motort elengedném.
Lehet, hogy a radiál motor csapágya van kikopva, szorul egy kicsit, ezért nagyobb áramot ad neki az elektronika, hogy "mozdulj már!".  Erre megmozdul, de addigra akkora áramot kap, hogy egyszerűen túllő, megint csak nem találja a sávot. 
Ugyan akkor figyelemre méltó, hogy egy számon belül nem ugrik (másodperceket). Tehát, ha már egyszer megmozdult a fej, akkor követi a sávot... 

A csapágy konstrukciója is elég tré: Egy mélyedésben egy csapágygolyó. :-(  Illetve kettő, mert alul-felül. Kimostam, kitakarítottam, újra olajoztam, de semmi. Ugyan olyan, mint volt. Túl nagy műanyag felülettel érintkezik a csapágygolyó. (a nagy felület, talán a kopás hatása)      

0

PushyG
PushyG picture

Üdv!

Igen, lehetséges, hogy nehezen kezd el finoman lengeni. A lineáris megoldásoknál szokott bajt okozni és hasonló hibajelenségeket produkálni, amikor a ragacsos kenőanyagtól nehezen mozdul a kocsi, vagy a motor kh-s és nem indul meg a kis PWM-re, csak amikor már full hajtást kapna, vagy akkor se. Amíg a lencse tekercsei tudják követni a tracket, addig jó, és amikor a kocsinak (lengő karnak) kéne finoman mozdulni, akkor már nem.
És még mindig nem zárható ki, hogy a szervó nem képes a megfelelő áramot kiadni magából a tekercs meghajtásához.
Valahol olvastam, hogyha a track tévesztésnél hátrafelé ugrik (tehát lejátszási időben korábbra), akkor az valamilyen mechanikai hibára vezethető vissza, mig ha előre, akkor viszont lézer/fókusz hiba lehet.

A tied hogyan kezeli ezt?

Gábor

0

elektrorudi
elektrorudi picture

Szervusz!
Nem aludtam el a témában, sőt... négy teljes napja (napi 14-16 órában) tervezek egy áramkört hozzá. Ez idő alatt semmit nem haladtam a munkámmal, úgyhogy most egy kicsit dolgoznom is kell, ezért a következő napokban hanyagolnom a CD javítást.
Egyelőre nem szeretnék semmit mondani róla, mert lehet, hogy totál tévút az egész. De van egy elméletem, hogy mi lehet a probléma. smiley 

Kérdésedre válaszolva:
A ragacsos, régi kenőanyag problémával éppen két hete gyűlt meg a bajom. Részletek itt: SL-PG460A Más volt a hibajelenség: a számon belül másodperceket ugrott. A PG400A-ban teljesen más a hibajelenség. Itt az a hiba, hogy legtöbbször még a könyvtárat sem olvassa be.

A fej-szervó elégtelen árama kizárva. Úgy veri hozzá a fejet a mechanikához, mint az állat (ezt a hozzászólás elején írtam). Ezt minden reset eleján megteszi. Akkor resetel, amikor végképp nem tudja beolvasni a könyvtárat. Háromszor próbálja meg a beolvasást, ami kb. fél percig tart. aztán vagy feladja, vagy sikerül neki.        
A ragacsos kenőanyag kizárva. Mindent szétszedtem, kimostam, újra olajoztam. A motor csapágyat is megolajoztam. A lengőkar (műanyag)csapágy kopása lehetséges, de szerintem nem az a baj.
A lézerdióda hibájára nem gondolok, mert az áram (jelentős) változatása semmilyen javulást/romlást nem idézett elő.
A"fókusz hiba" fogalommal egyelőre nem tudok mit kezdeni. Nem tanulámányoztam. Azt látom, hogy a 4+1 dióda a "photo dioda processor"-hoz kapcsolódik. Na jó, és akkor mi van? Mit tudok vele kezdeni? IC csere? Lézer egység csere? Egyelőre más utat próbálnék meg.

Köszönöm az eddig sok-sok segítséget. 
Jelentkezni fogok 1-2 hét múlva, mert már réges-régen túl vagyok a "PONR" ponton. wink      
üdv: Rudi

1

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: elko mérésről, általánosságban

milyen in-circuit mérővel mérted?
Valós értéket csak kiforrasztva kapsz
bizonyára ismeretlen előtted az a tény, hogy elkókat mérni áramkörben ilyen műszerrel mérni legalább is kétesélyes.
Egy elkónak van még egy fontos paramétere  - az ESR- ami meghatározza a minőségét/ jóságát. Ezt hogyan mérted?

Bálint
 

File csatolás: 

0

elektrorudi
elektrorudi picture

Szia!
LCM-3-ESR műszerrel mértem.
Eddig valóban nem tudtam, hogy nem lehet ezt a műszert in-circuit használni. Ahol kételyem támadt (1 esetben) ott kiforrasztottam a kondenzátort, és úgy jónak bizonyult. Ahol 2mF értéket mértem, ott elfogadtam, hogy két db 1000uF kondenzátor párhuzamosan kötve kb. ezt kell, hogy adja. 
Külön az ESR értéket sehogy sem mértem, mert nem láttam a jel útjában elektrolit kondenzátort, csak az 50Hz-es táp szűrésében. Elvileg vannak hidegítő kondenzátorok velül párhuzamosan, amik reményeim szerint kiszűrik a zavarokat. De lehet, hogy nem, és éppen ez a baj...

Ha szerinted fontos lenne és előre vinne, akkor lehet, hogy megmérem minden kondenzátor ESR értékét a saját műszeremmel is, ami ugyan kevésbé pontos (mert analóg), de legalább tudom, hogy 100kHz-es 30mVp-p színusz feszültséggel mér. (bár elvileg az LCM-3-ESR is ilyen mérőjelet használ)

Szerinted végimérjem ismét az összes kondenzátort ESR-re? Ki is forrasszam?

Rudi       

0

hcs
hcs picture

Szia!

Említetted a hidegítő kondenzátorokat.. Engem egy mérleg javításánál szivattott meg egy tönkrement 100nF hidegítő kondi, analóg stab IC kimenetén volt és időnként ugrált a mérleg kijelzése. Ha gyanús, akkor a pufferekkel párhuzamosan rakjál 100-220nF kerámiát. Gyorsabb mint mérni. Ha bekap egy tüskét a hálózatból az okozhat gondot. Szkópon nem biztos hogy látszik.

Sok sikert. 

0

elektrorudi
elektrorudi picture

Szia!
Köszönöm az ötletet. Az a baj, hogy gyakorlatilag hozzáférhetetlen a forrasztási oldal, alkatrész oldalról pedig megint nem férek hozzás semmihez működés közben. Szervizelés szempontjából, nagyon beteg konstrukció. Nyilván nem is arra találták, ki, hogy majd valaki javítgassa... :-(
Itt sajnos nem egy-egy tüskéről van szó, ami kiakasztaná, hanem be sem tudja olvasni a lemezt. Nem a táp hibájára gondolnék, pláne, hogy végigmértem az összes elektrolit kondenzátort benne.   

Köszönöm a jókívánságot. Nem adom fel, csak most 1-2 hétig szüneteltetem. 
üdv:

Rudi   

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: általában CD készülékben nem szükséges végigmérni, legfeljebb a tápegységben
Akkor  érdemes mérni, ha zsúfolt helyen 50-60 C fok körül van a hőmérséklet, vagy kapcsolóüzemű tápban  van
Nem ellenjavallt, ha 15-20 éves a készülék és működési probléma van.

Bálint

0

PushyG
PushyG picture

Üdv!

Elvileg 4/19 van benne...

Gábor

1

elektrorudi
elektrorudi picture

Igen, gyakorlatilag is.
Köszönöm.

0

TonyStark
TonyStark picture
***

Köszi, elsőre a 4.07-est hozta a kereső.
A helyzet viszont akkor még rosszabb mint írtam:

https://www.ebay.de/itm/312369143239?epid=15037761158&hash=item48baa6ddc...

ebből már jópár használt lejátszó kijön.sad

1

elektrorudi
elektrorudi picture

Szia Gábor!
Nagyon köszönöm a segítséged. A tápokat ellenőriztem, de csak a servo áramkört. Most nézem, hogy pl. 33V is van rajta. Ezeket ma már nincs erőm megnézni, de reményt adtál, hogy talán egy kontakthibával megúszom. 
A meghajtó IC hibájára nem gondolnék elsőre, mert akkor talán kiülne egyirányba a fej, és nem oszcillálna. No, csak lépésről lépésre... :-) Először úgy haladok, ahogy felsoroltad a hibalehetőségeket. 
A szervizkönyvben közben láttam, hogy fordítják ki a mechanikát mérés céljából. Hát... :-(

Barátsággal: Rudi  

0

Sponsored links