You are here

VL100 kistévénél nincs kép, de nem képcsőhiba

25 posts / 0 new
Last post
zus
zus picture

Helló ! Egy kis segítséget kérnék VL100 kistévé javításában. A géppel kapcsolatos összes rosszmájú megjegyzést ismerem, úgyhogy ezt kezdetnek ugorjuk is át. Köszönöm.

Tehát: egy havertól kaptam a gépet. Turkálás és karcmentes volt a gép, tényleg nagyon szép. A problémám vele kapcsolatban az, hogy hangja van, de képet nem ad. Ismerem én is azt, hogy a benne levő 16LK1B csövek emisszíó szegénnyé válnak X év intenzív használat után (épp egy Videkoton Minividi TC1620-szal szívok emiatt).
A VL100 megbontása előtt kiolvastam az összes idevágó irodalmat, amit el tudtam érni (Rádiótechnikát, a nagyalakú tévé szervizkönyvet, a Garai Barnabás-féle Szovjet tranzisztoros TV-k javítását). Ezek közül a Garai könyv tárgyalja problémámat a legrészletesebben. Itt azt írják a 156. oldalon a "hang van, de a képernyő teljesen sötét" című passzusban, hogy ez a probléma kétféle gond forrása lehet. Az egyik, hogy a képcső meghalt, a másik pedig az, hogy a T5-ös KT601A tranzisztor szakadt (vagy a környezetében van gond). A két probléma között úgy lehet különbséget tenni, hogy ha a gép katódját egy pillanatra földre zárom, akkor ha a képcső erősen kivilágosodik, a videofokozatban van a gond. Nos, én ezt megtettem. A képcső először nem világosodott ki, utólag kiderült, hogy amiatt, mert nem volt nagyfeszültség. Aztán egyszer csak a tévé gondolt egyet, beindult a nagyfeszültség és ha ekkor a katódot egy pillanatra testre zártam, a képcső jelentősen kivilágosodott. Ahogy kellett a könyv szerint. Teli képernyő jelent meg, nem csak egy pont a kép közepén !

Két problémám van, amiben segítséget kérek.

1. A nagyfeszültség gondol egyet és beindul. Néha van hogy nem indul el. Kicseréltem az összes gyanús elkót. Kiépítettem és kimértem a nagyfesz panelon levő két tranzisztort. Működnek. Kiépítettem és kimértem az ott levő összes diódát. Működnek. Egyedül az ellenállásokat nem mértem ki, mert addigra elfáradtam.

2. A videorészben levő KT601A és KT315 tranzisztorokat kiépítettem és kimértem. Működnek. A Garai könyv által javasolt méréseket a KT601 emitterkörében úgy elvégeztem, hogy az itteni alkatrészeket mindent kiépítettem és kimértem. Mind működik. A gyanúsnak látszó elkókat mindet kicseréltem.

Egyelőre itt tartok. Érdeklődöm, hogy ha valakinek van tapasztalata ilyen kistévé javításában, ennél a problémánál mit javasol, mit nézzek még meg ? A Garai könyvben sajnos nincsenek jelalak ábrák, amikhez lehetne hasonlítani a mért jelalakokat, továbbá, mikor az írja a könyv, hogy a "K" akárhányas mérőponton mérjek ezt vagy azt, jószerivel a mérőpontot nem találom meg. Egyfelől, mert a kapcsolási rajzban nincs mind feltüntetve, másfelől meg a gép panelján a feliratok az eltelt 30-40 évben lekoptak.

Megköszönöm, ha valaki tud nekem segíteni. Ahogy tudok jövök és válaszolok. Boldog újévet !

Comments
lacoka
lacoka picture

Szia
Van több ilyen kiselejtezésre váró tv én már nem akarok foglalkozni vele ha érdekel alkatrésznek és a szállítást meg tudod oldani viheted mindet
Laci

0

zus
zus picture

Kedves Kollégák ! Kumulatíve egyelőre megköszönöm ezt a rengeteg okosságot és szépen az ötleteket, ahogy időm engedi, végigjátszom. Ahogy látom ez azért elég sok időt el fog venni tőlem.

Egyelőre az eredeti germánium végfok tranzisztort megtartanám, mivel nem szeretném átépíteni a tévét, ha nem muszáj. Az elkókat a megfelelő helyeken kicseréltem, kivéve a nagy kövér 500 mikrókat a nagyfesz tápban. Azok mérésre jónak tűnnek. De ha kell, kivágom azokat is. Bár kérdés, hogy mekkora hibát követek el a sorvégfokban, ha pl. az 500 uF helyett 470 uF-t teszek bele ? Elvégre ez itt impulzusáramkör, így a jelformálás, kitöltési tényezők, ilyesmi meg fog változni az eltérő kapacitásérték miatt (nagyfesz előállítás).
A KT315-ről BC182-őkre áttérést megfontolom.

Köszi még egyszer mindent, ahogy tudok, vagy valami eredményt elérek (vagy nem), akkor jelentkezem.

0

kozakg
kozakg picture

Ebből az 500 vs. 470 uF-ból ne csinálj problémát!
  Egyrészt a készülékben szinte minden pozícióban tápfeszültség szűrésre használják.
Kivételt képez a C59, C60, és C64, C77 páros, melyre a függőleges eltérítő tekercs egyik vége van kötve a négy elkó lényegében két sorba kötött 1000 uF-ost képez a +12 és a test között. (kicsatoló kondi a függ. végfokról és kb. féltápfeszre emeli az eltérítő tekercs ellentétes végét) 
  Másrészt ezeknek az elkóknak a kapacitás tűrése +50/-20%, vagyis ebbe "sok minden belefér".
http://www.155la3.ru/datafiles/k50_35_tu_1987.pdf
Ezen orosz múzeum oldalon sok más, nem egy egzotikusnak számító, SZU és utódállamaiból származó alkatrészek lelhetőek fel sok hasznos adattal.
http://www.155la3.ru/passiv.htm
Az "közutálat" tárgyát képező "narancssárga tranyó" ezen oldalon a méret szemléltetésére használatos. :)
kozakg

0

Kari
Kari picture
*****

Szia Zus!
Az a 30uF csökkenes lenne vagy -7%, az eredeti elkod nem hinnem, hogy pl.  +20/-20--50%-nàl jobb lett volna_mindeg kritikusnak erzed? _persze mèrheted is, s pakolsz rà 500uF-ig, de minek?_sztem...
Kari

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: KT315G 15 db 100Ft

http://www.radiovilag.hu/tranyok.htm

Bálint

0

Edmundson
Edmundson picture
*

Szia!

Én anno több hibás nagyfesztrafóval is találkoztam. Néha elszállt a sormeghajtás is. Némi átalakítással lehet bele tenni Si tranzisztort is.

Üdv.

0

zus
zus picture

Szia Edmundson ! Ha akad erre pontos leírásod, akkor érdekel.

0

formasu
formasu picture
*

Szia!

Nekem úgy rémlik, hogy a GT sortranzisztor nem szokott "kontakthibát" csinálni. Vagy ment, vagy rossz volt. A nagyfesz trafó inkább, főleg ha meg van repedve. Ha mégis, akkor ilyen GT tranzisztorom biztos, hogy van, de lehet, hogy trafóm is. A sortranyó Sziliciumra cserélése megoldható, de "macerával" jár, melegszik, sorméret problémák lehetnek, jobb az eredetit betenni.

0

KézdyA
KézdyA picture

Csináltuk mi is ha nem volt eredeti GT tranyó.
Itt írnak róla:
https://elektrotanya.com/comment/104238#comment-104238

https://elektrotanya.com/comment/104933#comment-104933
Azért azzal küzdöttünk hogy a GT helyett berakott szilicium tranyó nagyobb meghajtójel igénye mellett
a sorszinkron viselkedése ne változzon észrevehető mértékben. Már nékem is nagyon rég volt, de úgy rémlik, a sormeghajtó trafó "meleg pontjait" (GT bázis - meghajtó kollektor) hidaltuk át egy talán 22-47nF kondival.

Értelemszerűen a fentiek a  VL-100 hoz is adnak útmutatást.
Egyébként anno a GT-ket az eredeti hálózati kábel helyett borotva kábel alkalmazásával
nyírták ki a 230V helyett az akku 12V lábakra dugásával vagy védődióda nélküli akkus kábellel
fordított polaritással való csatlakoztatással. Többnyire. Valamint szerették a tulajok lelkesen tekergetni a készülék hátulján kívülről hozzáférhető
tápfesz. állító trimmert. Ez se tett jót a GT egészségének.

0

Csaba1002
Csaba1002 picture

Szia!
Cserélném egyenként a KT315 narancs színű, tranyónak nevezett hulladékot, mert bármilyen hibát képesek előidézni. BC182-t raktam a helyükre, a bekötésük nem azonos. Kivéve jónak mutatkoznak, az áramkörben megbolondulnak. De lehet a germánium sorvégtranyó, nagyobb kerek narancs szinű. BD250C raktam a helyére, örök darab.
Csaba

0

zus
zus picture

Szia Csaba1002 ! A két helyről (videorész, meg a sorvégfok környéke) kiépített tranzisztorok akár a közkézen forgó kínai alkatrészteszterrel, akár pedig karakterisztika rajzolóval mérve jóNAK TŰNNEK ! A BC182 az nekem is az eszembe jutott, szerintem kipróbálom.

A sorvégtranzisztornak egy nagyobb darabnak kellene lennie. Az hol lakik ? Van egy ötletem, de írd meg nekem légyszi, hogy pontosan hol lakik őkelme ! Aztán majd jól ki fog szállni a világűrbe és helyére beépítek egy BC250-et. Jó ötlet.

0

Csaba1002
Csaba1002 picture

Szia!  A felső kinyitott panelen, csatornaváltó mögött, a szürke sorkimenő mellett, az a kerek, narancs színű, csavarokkal rögzítve, felülről huzalokkal bekötve, az a sorvégtranzisztor.
kép forrás: http://oldradio.tesla.hu/szetszedtem/059vl100/vl100.htm

0

zsugori
zsugori picture
***

Szia
sárga karika majdnem olyan mint egy hőkorlátozó
http://e-d-elektronika.hu/1081-thickbox_default/gt905a.jpg

File csatolás: 

0

city217
city217 picture

Szia.
Te vagy a király, mint egy disznóvágás ez kell neki. smiley
A lényeg nincs ennek semmi baja csak kontakthibás. Elő egy nagyítót pákát és egy fakanalat, amivel lehet birizgálni. Ahol megjavul ott van a cin /ón/ hiány.
Üdv.

0

KézdyA
KézdyA picture

Ha kell eredeti, van. De nincs annak semmi baja.

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia!

Szkópod van? Nem olyan bonyolult az  fokozat.

0

zus
zus picture

Szia Jaca ! Van szkópom, de egyelőre nem nagyon tudom, hogy használjam-e. Ugyanis, ha nincs mihez hasonlítsam a mért jeleket, akkor +b-hatom a tudományom. Mérek valamit. Oké. És ? A jelek, jelszintek, amiket látok a szkópon, jók vagy sem ? Honnan fogom azt megtudni ? Más tévégyártók legalább azt az udvariasságot elkövetik, hogy a kapcsolási rajzra felrajzolják az egyes pontokban mérhető jelalakokat és a hozzájuk tartozó jelszinteket (talán még a frekiket is). Úgyhogy, a kérdésed és az ötleted szintén jó, de egyelőre, más referencia híján, mások tapasztalatára vagyok kénytelen támaszkodni.

1

Magnum7
Magnum7 picture

Szia zus
a csatolmanyban kuldom a VL100  servisz doksit es rajzot a jelformakal.
Udv Magnum7 

File csatolás: 

2

KézdyA
KézdyA picture

Megtisztítanám a képcső lábait és a foglalatának érintkezőit.
A +350V és a +300V a lábakon is mérhető?
A képcső első rácsán a fényerő potiról jövő feszültség megvan?
A katódon a kontrasztpotin lévő feszültséget méred?
Ezt a két potit sprézd meg, lehet hogy kh-sak.
Hogy a "nagyfesz beindul" alatt mit értesz, nem teljesen tiszta.
A sorkimenő tetején lévő kivezetéshez közelítve egy JÓ szigetelésű csavarhúzóval húz ívet amikor nincs fény?

Ha igen, lehet hogy a sokszorozó (3x) vacakol. A rajzon a sokszorozó belseje hibásan van rajzolva.
A továbbiakért kereshetsz a jól ismert "csatornán".
Lőttem neked egy eredetiről szkennelt rajzot is. Szerintem egész használható.
Vagy használd ezt:
https://u-ssr.ru/tv/page,2,89-televizor-elektronika-vl-100.html
BUÉK
 

0

zus
zus picture

Szia KézdyA ! A nagyfesz beindulásán azt értem, amit írtam. A sorvégfok környéke leegyszerűsítve egy inverter. Bemegy valahol a kisfeszültségű villany és kijön belőle a 9kV környéki gyorsítófeszültség. Ha a bekapcsoláskor tévé csendben van, akkor nincs nagyfesz. Aztán egyszer gondol egyet valamelyik alkatrész és elkezd a sorvégfok környéke ciripelni. Először csak olyan betegesen és a ritmusa se egyenletes. Majd eltelik egy perc, valami lakatrész bemelegszik vagy éppen úgy dönt, hogy leáll, és elindul a sorvégfok. Onnantól a beteges, béna, ritmustalan ciripelés megszűnik és már csak a videó fokozat problémája marad. Rövidebb állásidők után, ha bekapcsolom a gépet, már az elején egy-két ronda ciripelés után felfut a sorvégfok és azonnal lesz nagyfesz is.

0

gyimi1
gyimi1 picture

Szia!
Valószínűleg a sorvég vagy a táp valamelyik elektrolitkondenzátora kuka (amúgy az összes)
Üdv.

0

KézdyA
KézdyA picture

A soroszcillátorban a C69, 5uF-ot tekintsd meg! Lehetséges hogy kapacitásszegény és ezért indul nehezen a soreltérítés.

0

Galibali
Galibali picture

Szia!
Ha a miden ok, nézd át a meghajtó, blocking oszcillátor áramkörét.
Ha ér annyit én a két körben cserélném az összes narancs színű kerámia kondenzátorokat, mert megbízhatatlanok!
Hajlamosak átvetetni, megszakadni, lezárlatosodni.Az elkók sem maiak.
Tapasztalat.
Sok sikert.
Üdv.
 

0

zus
zus picture

Szia Galibali ! Meggondolom még. A gép nagyon szép és jó lenne megmenteni.

0

Sponsored links