Sziasztok!
Adott egy újonnan vásárolt Gorenje indukciós főzőlap, típus: BI6DA-S0, model: IT640BSC. Egyfázisú hálózatról üzemel, saját önálló áramkörről. A készülék rendben működik, viszont kikapcsolt állapotában (semmilyen hang, kijelzés nincs) 0,8A-t vesz fel (cca 180W)! Mi okozhatja? Hibás lenne? Valaki találkozott már ilyen jelenséggel?
Segítségeteket előre is köszönöm, Zsoca
Egy 10+ éves Gorenje WA65205 típusú mosógép kijelzője egyik napról a másikra elromlott, nem érzékelte az érintéseket. Ez egy felső kategóriás mosógép: A+ energiaosztály, 2000-es centrifuga, érintőképernyős kijelző, motoros adagolótálca, intelligens érzékelők, szárítógépet is vezérel, stb. De az érintőképernyő nélkül csak egy 93 kilós porfogó monstrum, mert nem lehet vezérelni. Rákeresve a neten sajnos típushibaként írták le az érintőpanel elfáradását meg azt is, hogy a szervizek szokás szerint inkább 90-100 ezer Ft (!) körüli áron cserélik a teljes vezérlőegységet. Szétszedtem a gépet, kiszereltem a vezérlőkártyát, leválasztottam a szalagkábellel összekötött kijelzőt és hőlégfúvóval leoperáltam róla az érintőpanelt. Ez egy 4 kivezetéses rezisztiv touch screen, 2 tengelyen az érintés helye szerint változik az ellenállás a kivezetések között, azaz egy X-Y koordinátákkal rendelkező dinamikus feszültségosztó. Az LCD kijelző elé ragasztva ez mondja meg a vezérlőnek hol érintették meg a panelt, amit a szoftver értelmez. Sajnos nem sikerült, csak egy picit kisebb érintőpanelt szereznem, azt viszont ingyen mert egy jóakarómnál volt elfekvőben. Egyébként Kínából 2-3,000 Ft egy ilyen "digitizer", csak 1-2 hónapot várni kell rá. Sajnos nemcsak a méret volt eltérő, hanem a kábelkivezetések helye és sorrendje is, ezért kicsit ügyeskedni kellett a beforrasztással. A forrasztásokat egyébként mikroszkóp alatt tudtam megcsinálni, UTP kábelből kinyert vékony vezetékekkel összekötve az új panel szalagkábelének pólusait és az LCD hátulján lévő forrasztási pontokat. A 4 vezeték más sorrendje miatt csak próbálgatással tudtam kitalálni a helyeset, ez minden esetben szétszedést, újraforrasztást, összerakást, kipróbálást jelentett.
Összesen ötször játszottam ezt el az érintés helye és a végrehajtott parancs helyzete közötti eltérések szerint tükrözve, forgatva az X-Y tengelyek (vezetősínek) által kijelölt téglalap alakú területet. Végül sikerült eltalálni, azaz azt a parancsot érzékelte a vezérlő, ami felett az érintést érzékelte. Ha valakit érdekel: a panelen a tappancsok 4-3-2-1 sorrendjét az érintőképernyő szalagkábelének 2-1-4-3 sorrendjével való összekötés lett a nyerő. A panelen egyébként a 4-3-2-1 sorrend az alsó-jobb-felső-bal oldali vezetősín sorrendnek felelnek meg. Ezek szerint az általam beszerzett digitizer vezetősíneinek 2-1-4-3 sorrendje a jobb-alsó-bal-felső volt, amit korábban szemrevételezéssel nem tudtam kideríteni. Az érintéshelyek és a képernyőn lévő parancsok mezői meglepően jó egyezést mutattak, annak ellenére, hogy az érintőképernyő majdnem egy centivel keskenyebb az LCD panelnél. Összerakásnál először kicsit túlhúztam a csavarokat, valószínűleg azt érzékelte a vezérlő, hogy körben a keret széleinél meg van nyomva a panel ezért nem reagált, de meglazítva a csavarokat és megigazítva a panel illeszkedését már szépen működött. Ismét megtakarítottam 90-100 ezer Ft-ot és nyertem sok sok
tapasztalatot. Hajrá amatőr bütykölők!
Sziasztok!
Gorenje D82426 SteamTech kondenzációs szárítógép alkatrész beazonosításban kérném a segítségeteket. Van a gépben alul egy műanyag tartály meg egy fűtőegység szerű valami aminek nem tudom milyen szerepe van. Igazából nem is érdekelne, ha nem annak a tartálynak az alján lévő csőcsonkon szivárogna szárítás közben a víz. Le lehet azt dugózni? Sok szárítót láttam már de ilyen még egyikben sem volt. Amúgy jól szárít, a felső tartályba is gyűjti a vizet
Köszi előre is a segítségeket.
Üdv.: G.
Sziasztok.
Kapott új elektronikát a gép, a régi lefüstölt, de most az nem is lényeg.
Ami fontos, hogy beletettem az új elektronikát és egyből teszt üzemmel indult, ahol illeszteni kell a motort az új elektronikához.
A teszt elején ki kell választani a motor típusát, aztán Start amivel elfogadom és indul a teszt, lefut, majd használható a gép.
Az elején sajnos hibáztam mert amit alapból feldobott A:01 típust azt kellett volna elfogadni és én véletlen elforgattam a prk-t amivel meg lehet változtatni a motor kódját, ez akkor A:03 ra változott, mivel nem tudtam még akkor, hogy az mi rányomtam a START ra amivel elfogadtam, megtanítottam vele a motort. Így nem is indul a gép, de még a teszt sem fut le.
Akármit csinálok vele, belépek újból sokadjára a teszt-be, ott fel is dobja az elején a már most megadott A:03-at de most már hiába forgatom a prk-t nem tudok rajta változtatni. Valahogy vissza kellene varázsolni az A:01 re.
Kérdésem az lenne, hogy valaki tud-e benne segíteni, hogyan tudom megváltoztatni a motor típusát, vagy a panelt hogyan tudnám alap helyzetbe tenni, itthon házilag ez megoldható valahogy vagy mit tudok ezzel kezdeni. Szerviz menübe beléptem de ott sincs ezekre lehetőség.
Köszönöm.