Sziasztok!
Belefutottam egy ilyen esetbe:
12V-ról táplált VIA EPIA Pico-ITX alaplap, rajta feltehetőleg 3.3V és 5V stabilizátorok. A bemeneti 7A-es biztosíték kiolvadva. "Megpatkolva" és rövid idejű próba némi életjelet mutat, a kijelző és a processzor hűtőventilátora "pulzál". Tehát a stabilizált feszültség szakaszosan megjön. Találomra méricskélve szakadásvizsgálóval, több olyan helyen rövidzárat csipogtatok, ahol nem kellene: pl. SMD kondenzátorokon, az egyik ISL6545CBZ stabilizátor kimenetén, egy G32A jelű, 8-lábú SMD alkatrész majdnem mindegyik lábán. (Közbevetett kérdés: mi lehet ez a G32A? Talán R1172D321A linear voltage regulator 3.2V LDO?)
A kérdésem, hogyan lehet megállapítani, hol van a zárlat? Talán a panel egészen másik pontján van a zárlat, mint ahol eddig méricskéltem.
Hallottam egy olyan brutális módszerről, hogy ráadom a tápfeszt külső áramkorlátos tápegységről, növelem az áramkorlátot, és gyakorlatilag "kiégetem" a hibás alkatrészt, ahol a zárlat van. A felszálló füst jelzi a helyét.
Ennek finomabb változata, amikor valami tracerrel érintés nélkül végig lehet követni az áram útját.
Az nem nagyon opció, hogy egyenként kiforrasztom a több száz alkatrészt, elvagdosom a fóliát, stb. De ha egyértelműen be tudom azonosítani a hibás vagy gyanús alkatrészt, akkor azt természetesen kicserélem, csak próbálgatni nem akarok.
Ti hogyan csinálnátok?
Üdv, lcsaszar
Sziasztok!
Köszönöm a sok jó ötletet. Néztem pár youtube vidót is. Holnap nekiállok a hűtőspray módszerrel, aztán jöhet a többi.
Üdv, lcsaszar
0
Szia
Örülök, hogy idáig eljutottál.
Bár a fagyasztós megoldás jóval olcsóbb mint a fagyispray, de mindkettő ugyanoda vezet: a zárlatos alkatrész kiolvad.
Sok sikert a keresgéléshez.
Üdv. István.
0
Szia!
Már ki is olvadt: egy 8-lábú SMD chip, a jelölése G32A, alatta sorban AT818. Most már csak be kellene azonosítani. Feltételezem, hogy R1172D321A Linear Voltage Regulator LDO 3.2V / 1A. A tokozása SOIC-8. Mellékelek egy képet, tudja valaki, hogy mi lehet ez?
De az is elképzelhető, hogy az ezt terhelő elmenő körben van zárlat. Még tovább nyomozok.
Üdv, lcsaszar
0
Szia ! Még egy hozzászolásal tartozom a mágneses zárlat keresés ötlettel kapcsolatban.Fizika labor órán diák koromban ugyanezt a kisérletett végeztük egy vezetékel amelyben áram folyt és az iránytü mutatóját kimozditotta É-D irányból .Az áram ki-be kapcsolásával szinkronban mozgot az iránytü mutatója.Ez fontos mert igy megkülömböztethetö a Föld mágneses tere és a vezték körül alakult mágneses tér.Ezt azért irtam mert eleinte én is igy iránytüvel követtem az áram útját a zárlat felé a függölegesen helyezet nyák oldalain.A zárlatos áramkörben lévö folytó tekercsek-indiktivitások nagymértékben segitettek a zárlat eljutásáig.A kis indutivitások mágneses tere erösebb volt .Ha az áramot a folytó t. elött vittem az áramkörbe és volt mágneses tere ,akkor a zárlat a folytó tekercs után volt .Igy lépésenként eljutottam a zárlatig .A zárlatba bevit áram nagyságát ugy választottam meg hogy az irántü mutatóját kimozditsa még a tápból kijövö vezeték tere.Az áramot egy nyomógombal megszakitottam hogy a megkülömböztesem a Föld É-D teráröl.A Hall szenzor az késöbb jött és a fényel és hangal való szinkron is. Csak egy ötlet.üdv.Jóska
1
Szia!
Az iránytűvel kapcsolatban most azon gondolkodtam el, mit mutathat egy lineáris hall elem. Van sot23-as tokozásúm.
Üdv: Jácint
0
http://86.57.154.165:82/%27%270%20-%20%D0%AF%D0%BC%D0%B0-%D0%BD%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D1%8C.%20%D0%9D%D0%B5%D1%81%D0%BE%D1%80%D1%82%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D0%BE%D0%B5%27%27%20-%20%D1%84%D0%B0%D0%B9%D0%BB%D1%8B/%D0%96%D1%83%D1%80%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D1%8B/Elektor%20(2018)/
-
2018/ 11-12 szám
1
Köszi!
0
Szia!
Inkább ez lesz:
https://www.avnet.com/shop/apac/products/immense-advance-technology/at818-sf8r-3074457345629971948/
https://drive.google.com/file/d/1BIMkTq32D7JWeainp6maczEu7lK01yqs/view
Üdv,
KN
0
Igen! Köszönöm. Stimmel a bekötés, és elvileg 1.6V kimeneti feszültségre van beállítva külső elemekkel, bár ezt még ellenőriznem kell.
Most már csak az a kérdés, honnan lehet beszerezni kis tételben. Esetleg akad valakinél bontásból?
Üdv, lcsaszar
1
Vagy mivel lehetne helyettesíteni? Tajvánból rendelve horribilis szállítási költséget tesznek rá, az itthoni forgalmazóknál nem találtam.
0
Szia!
Kezd el a nagy gyártók oldalát böngészni. Microchip, Analog, NXP, stb.
Aztán a paraméterek alapján kiszűrni, ami jó lehet.
Illetve, írj a gyártónak egy illedelmes levelet, hogy egy fejlesztéshez pont ezt nézted ki, és tudnának-e 2db mintát küldeni.
Üdv,
KN
0
Sziasztok!
Nem találtam a Farnell-nél és az Aliexpress-en sem, máshol sem. A gyártó nem válaszolt. Van javaslatotok, hogy mivel lehetne helyettesíteni? A gyári adatlapot mellékeltem.
Üdv, lcsaszar
0
Ha egy stabilizátor zárlatos, lehet nem melegszik. Melegedésre több esélye van, ha a kimenetén van a zárlat.
0
Szoktam olyat csinálni, ráadom a tápot ( ill némileg/sokkal kisebbet) A lehetséges irányokban egy egy feszültségmérés a GND /tápfeszültséghez képest. Amerre nagyobb feszültség esik arra több áram folyik /vékonyabb / hosszabb a fólia. Ha megvan hogy merre folyik a nagyobb áram, akkor a tápot átteszem oda. Ettől kezdve megint lesz egy irány, amerre nagyobb feszültség esik. Jó esetben eljutsz a zárlat okához. Ha a zárlatos alkatrész lábára teszed a tápot, már csak az áramfogyasztás lesz nagy, az elmenő vezetékeken nincs feszültségesés. Túl nagy árammal nem biztos hogy ildomos próbálkozni, mert ha a zárlat egy mellékágon van, az odavezető fólia hamarabb válik füstté, mint a rossz alkatrész.
0
Szia ! A kerámia kondikat szoktam ellenörizni elöször analog ohm-mérövel (régi fet-es kézi müszer),a müszer méröfeszültsége 80-200mV .Az ic félvezetök nem szolnak bele a mérésbe a kis feszültségel, csak ha zárlat van.A kondit ha kiforrasztom és marad a zárlat akkor ic –be van a zárlat ,ha nem vezet máshova.Folyamatos zárlat esetén a zárlatos áramkörbe 250mV/250-500mA-es áramot vezetek.Az áram mindég csak a zárlatba folyik.Az odavezetö vezeték mágneses terét egy Hall szenzoros vevövel követem a zárlatig.Ha pl.tekercs - induktivitás van útközben ,annak a mágneses tere is kimutattható.Ilyenkor az emlitett áramot az induktivitás után vezetem az áramkörbe és folytatom a követést.Kb.20-50 mA-es áram mágneses tere már érzékelhetö.Természetesen a Föld mágneses tere is közbeszol ,ezt az áram megszakitásával tudom különválasztani Egy hozzászolásomban már irtam erröl,mivel egy folyóiratban pénzért közöltem le ,a készülékröl sajnos többet nem irhatók . Semilyen veszéjes áram –feszültség nem kerül az áramkörbe hogy további kárt okozon.csak egy ötlet üdv.Jóska
1
Szia!
Nem brutális módszer az a külső tápegység. Jó vastag drót (4mm2) és 3A-tól felfelé. Közben tapogatod, hol melegszik. Egy fontos dolog, mindig a táp kezdőpontjára csatlakozz. Vagyis ha van benne egy step-down konverter az 1V-hoz, akkor annak a kimenőkondenzátorára. Előtte érdemes lehűteni a panelt. A zárlatot nem kell kiégetni, érezni fogod, hol langyosodik, esetleg éget egy kondenzátor.
1
Biztos kell az új topik? https://elektrotanya.com/content/zarlat-keresese-toebbretegu-bonyolult-panelen
0
Üdv!
Szerintem sem szükséges. :-)
https://elektrotanya.com/content/asrock-b85m-pro3-rev-102-lga1150-es-ala...
Elvégre azért van a Tanya keresője hogy használjuk.
0
Szia
Tedd be fagyasztóba 1-2 órára, bekapcsolás után látni fogod hol a zárlat.
0
Hi!
Tételezzük fel, hogy a porci jó. Ha bent van akkor is nehézkes a zárlat keresés mert, a proci pl. 1,5V -on kb. 12-15A vehet fel üzem közben, számold ki, ez kb. mekkora egyenáramú ellenállást jelent....
Ezzel azt akartam mondani, hogy mérjél rá egy nagyobb teljesítmény CPU, vagy GPU táplábaira, ohmikusan full zártatot fogsz mérni.
0
mOhm mérővel lehet megközelítőleg, meg egy kis szerencsével célba érni.
Viszont ha BGA zárlatod van, és esélyes, akkor nem lesz egyszerű.
0
Sziasztok!
A készülék működik, de valami szakaszosan letilt benne. Nem hinném, hogy proci hiba, mert bebootol, megjelenik a kép a kijelzőn, majd eltűnik.
A speckó azt írja, hogy 12V-ról 1A az áramfelvétele. Akkor az 5V-ról durván 2.5A, de nyilván van 3.3V és talán még kisebb feszültség is, arányosan nagyobb áramfelvétellel.
Üdv
0