You are here

PIC programírás

49 posts / 0 new
Last post
mosomedve
mosomedve picture

Üdvözlet Minden PIC programozónak!
Keresem azt a szakit, aki tud PIC micro kontrollerre programot írni.
Szeretnék építeni egy többcsatornás egyidejű MP3 felvevőt/lejátszót hangszeres együttesem részére. (Gitár, dob, basszus, szintetizátor, több mikrofon, stb).
Erre találtam egy mini modult, mely Micro SD kártyára képes dolgozni. (FN-RM01) A tervezett összeállítás 10 csatornára szólna., hogy legyen tartalék is. Ehhez kellene egy kis segítség. A mellékletben van a teljes dokumentációja a modulnak, programozáshoz szükséges adatok is benne vannak.
Lehetőleg Budapesten lakót, hogy esetleg személyesen is tudjunk konzultálni amennyiben szükséges lehet. Én a XVIII. kerületben lakozom, nem ártana, ha a közelben lenne.
Egyéb adataim a fiókom adataiból kivehető.
László

File attachment: 
Comments
RTZ
RTZ picture

Üdvözletem!

Szerény véleményem szerint funkcióját tekintve Te egy ilyen, ilyesmi szerkezetet szeretnél megvalósítani:

https://www.muziker.hu/zoom-r20?gad_source=1&gad_campaignid=21157503247&gbraid=0AAAAADi7d-7-a41-5f4piOCQzjDpDcLvi&gclid=Cj0KCQjwxo_CBhDbARIsADWpDH6wO9ueAU1je7iLlEntjmnU5ZLGmXoEGlCvf2yHbMpVjccBZFDYGNcaAt8EEALw_wcB

,vagy a régen kazettás formában ismert 4 sávos :         https://www.muziker.hu/tascam-dp-006?gad_source=5&gad_campaignid=19569889914&gclid=EAIaIQobChMI2eXY0ZHhjQMVsiQGAB3JNhufEAEYASACEgLof_D_BwE

Nem sértésnek szánom és nem is szeretnék senkit megbántani, de az elektroakusztika egy külön világ és szakma, amit felső szinten a Kandón 4 évig, a BME-n 6 évig tanítanak még akkor is, ha már a Kandón megszerezte valaki a papírt róla és utána van lehetősége a BME elvégzésére.
A hozzászólások, ötletelések mindegyike hasznos, de nem a megvalósíthatóság komplexitása érdekében segítenek.
Célszerűnek tartanám akár egy ilyesmivel foglalkozó stúdió, netán egy cég megkeresését tanácsadás, iránymutatás ürügyén, hogy a REC/PLAY beidegződés a megfelelő irányba fejlődjön és megfelelő szakmaisággal sikerüljön megvalósítani a terved.

üdv
RTZ

 

0

agressiv
agressiv picture
*

Manapság a megfelelő szoftverrel ehhez nem kell akkora elméleti tudás és az általam javasolt több kártyás PC megoldással lehetne egyszerre jóminőségben és olcsón megoldani.

Minden más bonyolítás értelmetlen, kivéve ha maga az építés a poén, de én úgy vettem ki a szövegből, hogy itt csak a hangrögzítés lenne a fontos, az építés csak a "szükséges" rossz.

0

mosomedve
mosomedve picture

Szevasz!
Igen, pontosan hasonló eszközben gondolkodom. Amit a nyitó cikkben választott modult illeti valóban nem a legjobb megoldás lenne. Ezért elmentem abba az irányba, ami kicsit komolyabb és WAV formátumban tud majd rögzíteni. Mint írtam segítségül hívtam a ChatGPT-t a kialakítást illetően. Mivel már van nyolc csatornás keverőm, amit használunk a zenélés során ezt a keverőhöz lenne hozzá applikálva a tervezett digitális hangrögzítő áramkör. Az általa javasolt összeállítás blokkvázlatát megpróbálom beilleszteni. Ez egy megvalósítható változat szerintem, Az alkatrészek nem is egy horribilis összeg lenne.
László

File csatolás: 

0

simpiiii
simpiiii picture

Mielőtt még nagyon kiköltekezel nézd meg ezt képet jobban. Ez így nem működik, csak hallucinált valamit az MI, te meg azt hiszed ilyen egyszerű a megoldás.
 

1

varga jano
varga jano picture
*****

Szia simpiiii!
OK
Szerinted nem működne
OK
​​​​​​​Akkor szerinted. Mi az ami működne?

0

agressiv
agressiv picture
*

Eleve a mikrokontroller a kijelzővel kommmunikálna és a modulokkal, nem minden összevissza egymással lenne kötözgetve keresztbe.

Az nekem a fura, hogy van bőven tapasztalatom ilyesmi hardverek és szoftverek fejlesztésével is, de még így sem mernék nekiállni, mert erősen kérdésesnek érezném, hogy mennyire sikerülne jól használhatóra kész masina. A belefektetendő pénzről és időről nem is beszélve.

Sőt, most nézem, hogy az ADAU modulok csak szimpla ADC-k, ehhez sokkal több finesz kellene. :)

2

varga jano
varga jano picture
*****

Sziasztok!
Megkérdeztem a Gemini-t(AI):
Mi a véleményed a Mosómedve kolléga blokkvázlatáról?
Értem, egy audió tervező szakmérnök szemszögéből kell véleményeznem a nyolc csatornás keverő blokkvázlatát.
A vázlat alapján ez egy hordozható, beágyazott audió feldolgozó rendszernek tűnik, valószínűleg valamilyen looper, rögzítő vagy effekt célra. Lássuk a részleteket:
Pozitívumok és jó választások:
 * Teensy 4.1 mint központi egység:
   * DSP teljesítmény: A Teensy 4.1 a NXP iMXRT1062 processzorával rendelkezik, amely kiváló DSP (Digital Signal Processing) teljesítményt nyújt az audió alkalmazásokhoz. Képes kezelni a nyolc csatorna mintavételezését és feldolgozását viszonylag alacsony késleltetéssel.
   * Memória: Megfelelő RAM-mal rendelkezik az audió pufferekhez és a programkódhoz.
   * Csatlakozási lehetőségek: A beépített USB host és device képességek, valamint a rengeteg GPIO tű megkönnyíti a perifériák (ADAU1977, kijelző, SD kártya) csatlakoztatását.
   * Könnyű programozhatóság: Az Arduino IDE támogatás (Teensyduino kiegészítővel) gyors fejlesztést tesz lehetővé.
 * ADAU1977 A/D konverterek:
   * Integrált megoldás: Az ADAU1977 egy dedikált audió A/D konverter, amely jó minőségű, alacsony zajszintű bemeneteket biztosít. A két IC összesen 8 analóg audió bemenetet kezel, ami illeszkedik a "nyolc csatornás" koncepcióhoz.
   * I2S interfész: Az I2S (Inter-IC Sound) egy ipari szabvány digitális audió interfész, ami ideális a Teensyvel való kommunikációhoz. Egyszerűen integrálható a Teensy audió könyvtárával.
   * Beépített előerősítők: Valószínűleg van benne valamilyen szintű programozható gain, ami flexibilitást ad a különböző bemeneti jelszintek kezelésében.
 * 3.2" Dokkolható Érintőképernyős Kijelző (ILI9341):
   * Felhasználói felület: Az érintőképernyő elengedhetetlen egy ilyen komplex rendszer intuitív vezérléséhez. A kijelzőn látható gombok (Rec, Play, Loop Start/End) egyértelműen mutatják, hogy a felhasználói interakció kulcsfontosságú.
   * Vizualizáció: Lehetővé teszi a paraméterek, állapotok és esetleg az audió hullámforma vizuális megjelenítését.
   * SPI interfész: Az ILI9341 egy gyakori kijelző kontroller, ami SPI interfészen keresztül kommunikál, könnyen kezelhető a Teensyvel.
 * MicroSD Kártya:
   * Adattárolás: Kritikus fontosságú a rögzített audió adatok tárolásához, valamint a beállítások, loopok vagy akár szoftverfrissítések tárolásához.
   * SPI interfész: Szintén SPI-n keresztül kommunikál, ami egyszerűsíti a bekötést a Teensyhez.
Fejlesztési javaslatok és megfontolások (mint audió tervező):
 * Analóg Előerősítő és Impedancia illesztés:
   * Hiányzó Részlet: A vázlaton az "AUDIO IN" jelölés látható, de nem világos, hogy mi van az ADAU1977 előtt. Az ADAU1977 önmagában egy AD konverter, de az analóg bemenetek impedancia illesztése, zajszűrése, esetleges fantomtáp (mikrofonokhoz) vagy hangszer bemenetek (gitár/basszus) kezelése kritikus.
   * Javaslat: Fontos lenne külön bemeneti fokozatokat tervezni, amelyek megfelelően illesztik az audió forrásokat az ADAU1977-hez. Például egy-egy potméter a bemeneti gain szabályozására (hardveresen, nem csak szoftveresen) nagyon hasznos lenne.
 * Digitális Audió Bemenetek/Kimenetek:
   * Keverő Funkció: A "nyolc csatornás keverő" megnevezés alapján felmerül, hogy a kimenetek hogyan lesznek kezelve. A vázlaton csak bemenetek vannak. Hol van a DAC (digitális-analóg konverter) a kimenetekhez? A Teensy 4.1 beépített audió pajzsot is tud használni (pl. Teensy Audio Shield) ami tartalmaz DAC-ot.
   * Kimenet: Ha ez egy keverő, akkor kell lennie egy sztereó vagy többcsatornás kimenetnek. Egy ADAU1962 (DAC) vagy egy sztereó audio codec lenne szükséges erre a célra. Esetleg a Teensy beépített DAC-ja, ha van és elegendő a minősége.
   * Digitális Keverés: A keverési folyamat (hangerőszabályzás, panoráma, effektek) a Teensy DSP-jén történne. Erre a Teensy audió könyvtára jó alapot nyújt.
 * Tápegység és Zajszűrés:
   * Zaj: Az audió áramkörök rendkívül érzékenyek a tápegység zajára. A vázlat nem mutatja a tápegység részt.
   * Javaslat: Különös figyelmet kell fordítani a tápegység kialakítására: alacsony zajszintű lineáris szabályzók az analóg részekhez, megfelelő szűrés és földelés. A digitális és analóg földeléseket is célszerű gondosan szétválasztani (csillagpontos földelés), majd egy ponton összekötni.
 * Felhasználói Interfész Ergónómia:
   * Gombok és Enkoderek: Bár az érintőképernyő remek, a "fizikai" gombok és forgató gombok (enkoderek) sok esetben pontosabb és gyorsabb vezérlést tesznek lehetővé, különösen élő felhasználás esetén.
   * Javaslat: Érdemes megfontolni néhány encoder vagy potméter hozzáadását a főbb paraméterek (pl. master hangerő, csatorna gainek) gyors állításához.
 * Órajel Generálás és Szinkronizálás:
   * Fontos: Az I2S rendszerekben az órajelek (bit clock, frame clock, master clock) szinkronizálása rendkívül fontos a jitter minimalizálása és a tiszta audió jel biztosítása érdekében. A Teensynek és az ADAU1977-nek is rendelkeznie kell órajellel, és ezeket szinkronizálni kell. Valószínűleg a Teensy lesz a master órajel generátor.
 * Mechanikai Kialakítás és Árnyékolás:
   * EMC/EMI: Mivel digitális és analóg áramkörök is vannak, az elektromágneses kompatibilitás (EMC) és az elektromágneses interferencia (EMI) kezelése kulcsfontosságú.
   * Javaslat: Gondos PCB tervezés, megfelelő árnyékolás a házon belül, és a kábelezés optimalizálása szükséges a zaj minimalizálásához.
Összegzés:
A blokkvázlat egy ígéretes alap egy nagy teljesítményű, beágyazott audió eszközhöz. A fő komponensek kiválasztása (Teensy, ADAU1977, érintőképernyő, SD kártya) logikus és jól illeszkedik a célhoz. Azonban az "audió tervező szakmérnök" szemszögéből kiemelten fontosnak tartom a hiányzó analóg bemeneti és digitális kimeneti fokozatok, a tápegység minőségének és a felhasználói felület ergonómiai megfontolásainak részletes kidolgozását. Ezek nélkül a rendszer képességei korlátozottak lennének, vagy a hangminőség szenvedne. A szoftveres oldal (Teensy audió könyvtár) kiválóan alkalmas a DSP feladatok ellátására.
Ha ezek a hiányzó részek is gondosan megtervezésre kerülnek, akkor egy nagyon versenyképes és professzionális audió eszköz születhet belőle.

0

mosomedve
mosomedve picture

Szevasz Janó!
Köszönöm a bejegyzésedet. Remek, hogy egy másik AI is megfelelőnek találta az alkatrészek választását. A nagy része már eleve adott, mert ez egy nyolccsatornás keverőbe(höz) lesz applikálva, ahol az összes potméterek, gain, treble middle, bass rendelkezésre állnak és az illesztéssel sem lesznek gondok.
Természetesen a megfelelő pontból lesz kivezetve az audió jel és csatlakoztatva az ADC bemeneteire.
A tápellátás is a keverő tápjából lesz megoldva, ha kell külön szűrő rendszerrel. Vagy külön tápegység lesz építve.
Az audió kimenetek tekintetében még nem vagyok teljesen képben, hogyan is kellene jól megoldani. Lehet majd egy 8 csatornás DAC lesz megépítve, vagy egyszerű sztereo ADC. De az is lehet, hogy a 8 csatorna SD kártyára mentett adatokat áttöltöm az Audacity részére, ahol a nyolc csatorna audió jeleit tetszés szerint fogom tudni összeállítani.
László

1

RTZ
RTZ picture

Üdvözletem!

Sajnos, ahogy sok egyéb értelmes dolog megszűnt, így szűnt meg a Hangfoglalás című éves rendezvény, majd az utódja is, ahol azért az akusztika és az azzal összefüggő technikai dolgokkal kapcsolatosan korrekt válaszokat kaphatott bárki, ami ráadásul teljesen ingyenes volt.
Jelenleg az említett rendezvények egyik éllovasa minden évben tart egy rendezvényt, ami a téma iránt érdeklődőknek nyújt információt és esetleg konkrét segítséget.
Javaslom, de nemcsak az ingyenessége miatt, hanem érdeklődés esetén a rendezvényhez kapcsolódást! (Nem vagyok a reklám terjesztőjük)

https://intertongroup.com/interton-egyetem/vi-interton-egyetem-video/

https://intertongroup.com/jon-x-interton-egyetem/

A blokkvázlat, mint kiindulási alap tetszetős, de úgyis a gyakorlat mutatja meg az élet és működőképességét.
Egyébként kapható 10 analóg bemenettel rendelkező USB kimenetes hangkártya is, csak ahhoz más software illeszkedik frappánsan. 
Nem sorolom tovább a lehetőségeket, mert én sem értek hozzá, hiszen 2009-ben befejeztem az elektroakusztikában való technikai részvételemet és az emlékek sosem azonosak a jelennel, a fejlődéssel.

Sok sikert a megvalósításhoz!

üdv
RTZ

1

Kaszi28
Kaszi28 picture

Szia!

Én már szórakoztam egy nagyon-nagyon hasonló modullal és én azt olyan célokra vettem, amire szerintem való, hogy a gyerekkel közösen épített kis robotba, mint hangkeltő eszköz betegyük.
Arra teljesen rendben van, de minőségi,ráadásul (itt) szinte stúdió minőségi elvárásoknak nem felel meg.
Ne tévesszenek meg a nagy számok a mintavételezés és felbontásra, nem csak ezeken múlik a hangminőség.
Szóval elszórakozni vele, arra bőven jó, csinálni valami vicces dolgot olcsón, egyszerűen, arra is, de a kitűzött feladatra szerintem nem.
Ahogy előttem is írták, meg lehet csinálni vele, amit szeretnél, de a végeredmény nem lesz arányban a befektetett energiával.
De nem akarom a lelkesedésedet letörni, plusz elnézést, de a programozásra, egyeztetésekre nekem nem lenne időm.

Amúgy vannak sokcsatornás audio interfészek, pl. ez nem rossz, annyi pénzért:

Behringer UMC1820 USB Audio interfész - Muziker

Ilyeneknek utána lehetne olvasni, hogy mit kínálnak, ötletelésként.

Üdv!
Kaszi

2

varga jano
varga jano picture
*****

Sziasztok!
Amit meglehet venni azt nem érdemes megépíteni.
Drágább, nem tudja ugyanazt, és megy az idő.

0

mosomedve
mosomedve picture

Időm van, nem tudod miről lenne szó. Láttál már 10 csatornás digitális keverőt, mely tud felvételt és lejátszást kezelni hangszerenként, csatornánként?

1

varga jano
varga jano picture
*****

Ja, hogy hobbiból készítenéd el?
Az más. wink

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

Fiamék is küzdöttek mindenféle eszközzel, végül vettek egy USB-s külső hangkártyát, és egy normális normális keverőt. Nincs annál rosszabb, mint amikor próbán összejön egy tutin lejátszott dal, de a rögzített anyag nem adja vissza a korlátai miatt. 

A feladatot viszont Arduinoval oldanám meg, főleg a fájlkezelés miatt lenne bonyolut PIC-kel. Mellé könnyen illeszthető egy 4X20-as LCD modul. és 6-8 gombot is kezelni kellene. 
A 10 csatornát úgy gondoltad, hogy 10 ilyen modul venné fel sávonként (hangszerenként)? Mert akkor 10 soros port is kell hozzá. 
Esetleg a felvételt a KEY bemeneten indítani, megállítani, de ehhez meg az kell, hogy azonos állapotban legyenek.

0

mosomedve
mosomedve picture

A válasz végén van az igazság. Hangszerenként, csatornánként kerül rögzítésre az aktuális zeneszám. Ez egy tízcsatornás keverőbe kerülne beépítésre, ami már meg is van. Valóban tíz darab kell belőle. A PIC-nek az lenne a feladata, hogy a gombok helyett adná ki a szükséges parancsokat.A PIC-nek lenne annyi bemenete ahány gombot tartalmaz a vezérlés. A PIC vezérlő bemeneteit párhuzamosan kellene kötni így öt-hat gomb egyszerre vezérelné az összes csatornát.
Igazából nem kellene semmilyen LCD monitor, minél egyszerűbben kellene megoldani. Magyarul egy gomb szinkronizálná az össze bemenet.
Azért is preferálnám ez egyenkénti vezérlő PIC-et, mert ha egy hangszer újra kellene venni, akkor csak azt az egy csatornát állítanánk felvételre, amit frissíteni szeretnénk, és a többi pedig lejátszaná a jó csatorna felvételét. Ez a része megoldott a keverőn lévő kapcsoló egyikével, így előre be tudom állítani hogy melyik csatornák játszanak le és melyek vesznek fel.
Ezeket a szempontokat szem előtt tartva még van-e valaki aki egy egyszerű 8-12 lábú valamilyen vezérlő IC-re tudna programot írni ezekkel a lehetőségekkel.
Azért is szeretnék valakivel személyesen beszélni a feladattal kapcsolatban, mert úgy könnyebben tudnánk tisztázni hogy mire is lenne szükségem.
Válom a jelentkezőket!
Köszönettel:
László

0

PElek
PElek picture

Mi is a merre akkor ?

A PIC-nek az lenne a feladata, hogy a gombok helyett adná ki a szükséges parancsokat.A PIC-nek lenne annyi bemenete ahány gombot tartalmaz a vezérlés.

Akkor a "key" feszültég szintel szeretnéd a 10 modult egyszerre vezérelni a play,rec,next,prev,stop elérhető funkciókkal ?
Mi mondja meg annak a PIC-nek ami vezérli a 10 modult, hogy mikor mit csináljon ? play,rec,next,prev,stop gombok ?

PIC 5db bemenetére teszel 5db gombot a PIC 5db kimenetére meg beállítasz fesz szinteket és ezeket párhuzamosan kötve vezérled a 10 modult ?
Akkor minek a PIC ?

A PIC vezérlő bemeneteit párhuzamosan kellene kötni így öt-hat gomb egyszerre vezérelné az összes csatornát.
 

   Hogy mit  hova ?

0

mosomedve
mosomedve picture

Akkor mondom a merrét:
Minden modulhoz tartozna egy kis PIC, ami a "gombok" helyett lennének. A PIC az RX/TX vonalon keresztül vezérelné a modulokat, tulajdonképpen a gombok helyett lennének. (A gombok felépítése 10 modul esetén nem gazdaságos). A PIC-nek lenne annyi bemenete, ahány funkciót kellene vezérelni. Ezek a bemenetek össze lennének kötve mind a 10 esetben. Annyi plusz lenne még, hogy minden modulhoz tartozna mikro kapcsoló, ami az adott modult állítaná be felvételre vagy lejátszásra. (Ha mind a 10 felvételre van állítva, akkor az összes PIC felvételi parancsot küld a moduloknak. Ha lejátszásra van állítva, akkor az összes értelemszerűen lejátszik. Ekkor a kapcsolókkal van lehetőség bizonyos csatornákat felvételre és egyeseket lejátszásra állítani. Ilyenkor lehetne a hibás felvételt újra venni, anélkül, hogy a többi törlésre kerülne.) A PIC-nek következő bemenetei lennének első nekifutásra: Start, stop, FF, REW, delete. Igazából még nem tudom, hogy kell-e több, mert a többi funkciót külső kapcsolókkal oldanám meg, mit pl.felvétel / lejátszás. Egyszerre csak egy felvétel lenne a rendszerbe. Ha ez beválik és jól működik, akkor lehetőség lesz a kártya kapacitásának függvényében több szám felvétele. Erre lesz jó a FF és REW gombok.
A finomítás gondolom a használat során történhet meg. Még dolgozom azon, hogy a 10 csatorna felvett anyagait hogyan tudnám átmásolni egy számítógépre mondjuk egy audacity program részére, anélkül, hogy a TF kártyákat ki kelljen venni. Felvettem a kapcsolatot a gyártóval, aki eddig még válaszolt a kérdéseimre, remélem ez a jövőben is úgy lesz.
László

0

Inhouse
Inhouse picture
*

Ez így ebben a formában elég életképtelennek tűnik. Kijelző is kéne... honnan fogod tudni, hogy melyik szám az aktuális, ha több van már felvéve? Már amit írtál, az is annyira bonyolult és pazarló, hogy nem igazán éri meg a belefektetett energia, főleg ezekkel a digitalizáló panelekkel, ha tényleg ennyire gyengék. 
Egyébként ott van a panelen a simán gombokkal vezérelhetőség lehetősége. A PWKey-t kell testre zárni egy pillanatra különböző ellenállásokon keresztül. Lehet, hogy 1db Arduino elvinné, ha nem akarsz kommersz elektronikát. 10db 3 állású kapcsoló, egyik állás felvétel, középen semmi, másik állás lejátszás. Egy közös gomb, a play és a rec, erre a kapcsolós hálózatra alapozva és a mindig közös stop, next, rev... 10 kis N-es fet/gomb és az Arduino is elhagyható. Ha egyszerre kell bizonyos csatornákat lejátszásban, míg másokat felvételben indítani, az némileg még bonyolít rajta, kell egy közös REC+Play gomb velük párhuzamosan. De így ebben a fomrában elég necces a léptetés, ezeket kihagyva jócskán csökken a kiegészítő alkatrészek száma...
Nagyon hasonlít a vezérlés és a felépítés a DFplayer mini panelre, ez csak lejátszani tud, viszont egész jó minőségben...gondolom ennél is inkább a felvétel a kócosabb.
De elsőre érdemes lenne egyetlen ilyen rögzítős panelt kipróbálni és meghallgatni, hogy mennyire használható a hangja.

0

PElek
PElek picture

10 modulhoz 10db PIC plusz egy PIC ami vagy adatbuszon, vagy L/H szinten megmondja a modult vezérlő PIC-nek, hogy mit küldjön a modunak.
Ha RS232 kommunikál az 1PIC a modult vezérlő pikekkel, akkor a modulokat vezérlő PIC-et meg kell cimezned, hogy tudja kinek szól a parancs.
Ha sima kimeneten L/H szinten kommunikál akkor kell egy PIC aminek 10x ahány funkciót akarsz használni. Ez 5 funkciónál 50 kimenet.
MInden modult külön és vagy egyben is meg kell szólítanod, mert sem törölni sem felvenni, vagy lejátszani nem fog szelektiven.
Akkor vagy keresel egy RS232 manager IC-t amit meghajtasz egy PIC-el és cimezhetően kommunikál közvetlen a modulal, vagy a cimzést megoldod a 11 PIC között. 
Ha felraksz egy marék kapcsolót az RS232 mellé az mitől lesz gazdaságos ?
Ha a törlést kiveszed a funkció közül akkor egy PIC és ahány funkció, annyi shift regiszter.
Ha le is akarod menteni az SD-t érintésmentesen, még egy USB vonalat is ki kell alakitani, az is szelektiv.

Ez ránézésre nincs arányba a 128kbps -el.
Azt ne felejts el, hogy bármilyen mesterhangszert szólaltatsz meg a világ legjobb erősítőjén, és ezzel a modullal rögzited, a zenésznek az lesz az első gondolata visszahallgatáskor, hogy ezért kár volt felhangolni a gitárt.

Nem akarlak lebeszélni róla, csak egy vélemény a bonyolultság, és minőség kapcsolatáról.

3

Jaca
Jaca picture
*****

Szia László!

Egy fontos kérdés, mielőtt energiát ölsz így ebbe a projektbe, az a modul tudja az elvárható hangminőséget? 
Supports up to 48Khz sampling rate and 128Kbps bit rate of high-quality MP3. Ez kb arra jó, hogy fűnyírás közben zenét hallgass, esetleg egy régebbi, zajos autóban menet közben szóljon valami. 128kbs-nél sok a veszteség, ezt tapasztaltam is, mikor a régi FM transmitterem nem igazán szerette a nagy fájlokat, és a magas bitrátát. 
 

0

PElek
PElek picture

Pontosan, ez arra való ha valaki akar valami kis zajt kellteni a megtanulok adatbuszon kommunikálni kontrollerrel, vagy megtanulok PC-re sorosportra programot irni...stb, Meg lehet kapucsengőt csinálni üzenetrögzitővel.
Zene meg keverő, meg...stb ?  30 éves polimer kazetta jobban szól a BRG-ben.

0

Inhouse
Inhouse picture
*

Van WAV formátum is, az veszteségmentes, persze kell a tárhely, csak az is kérdés, hogy ezek mennyire futnának szinkronban...szerintem is egy agyrém az ötlet...utána minden uSD kártyát külön-külön, ha gépre kéne vinni...ááá
Egyébként egy 10 csatornás USB mixer/hangkártya pl. Audacityvel és egy laptop...?

0

TothZoltan
TothZoltan picture

lenne valakinek tapasztalata (?)  :3 perces audiőfelvétel - a lehető legjobb minőségü kellene  - 2 db USB mikrofon ( Samson G track és Marantz MPM 2000U ) , énekhang + zongora kiséret  ,  Audacity 32 bites Win 7 laptopra telepitve - kb ennyi lenne készleten ... 

tudna az Audacity - real time 2 usb mikrofont kezelni ? , 2 külön felvétel kellene , ezeket utólag szoftveresen korrigálni , tuningolni , erre a célra milyen szoftver lenne alkalmas ? 

0

mosomedve
mosomedve picture

Egy Behringer UFO202 nem lenne jó erre a célra? Igaz hogy jobb és bal csatorna bemenete van, de ha csak egy-egy mikrofon csatlakozik a jobb és bal bemenetre akkor a felvétel jobb és bal csatornára fog átalakulni, amit az Audacity már tud külön csatornaként kezelni.
László

0

TothZoltan
TothZoltan picture

Szerintem jó lenne amennyiben tud 2 usb mikrofont kezelni , még ha L R stereo konfigurációban is , és ha jol láttam nincs rajta hangerő szabályzás .

0

mosomedve
mosomedve picture

Szerintem itt egy igazi megoldás ami neked kell:
Igaz két szoftver kell, de mindegyik ingyenes. Az ngol szöveget lefordíthatod. De itt van:
Két USB mikrofon külön sávokon történő rögzítéséhez ingyenes szoftverrel használhatod a VoiceMeeter (virtuális hangkeverő) és az Audacity (ingyenes hangszerkesztő) kombinációját. A VoiceMeeter lehetővé teszi, hogy mindkét mikrofont külön bemenetre irányítsd, majd az Audacity ezeket a bemeneteket külön sávokként rögzítheti
To record two USB microphones on separate tracks using free software, you can use a combination of VoiceMeeter (a virtual audio mixer) and Audacity (a free audio editor). VoiceMeeter allows you to route each microphone to a separate input, and then Audacity can record these inputs as separate tracks. 

 
 
Here's a breakdown of the process: 
 
 
  1. 1. Download and Install:
    Download and install VoiceMeeter and Audacity.
  2. 2. Configure VoiceMeeter:
    Open VoiceMeeter and select each USB microphone as a separate input source.
  3. 3. Configure Audacity:
    Open Audacity and select "VoiceMeeter Output" as the input device. This will capture the mixed audio from VoiceMeeter.
  4. 4. Record:
    Start recording in Audacity. You will now have two separate tracks, one for each microphone.
If you want to record two USB microphones on a single track, you can skip the ASIO4ALL part and just use VoiceMeeter and Audacity. In this case, VoiceMeeter will mix the audio from both microphones, and Audacity will record them as a single stereo or mono track. 
 
 
Important Notes:
  • When using VoiceMeeter, make sure the audio levels for each microphone are balanced before you start recording. 
     
  •  
  • If you need more advanced audio editing capabilities, consider using a Digital Audio Workstation (DAW) like Adobe Audition. 
     

0

Gyakorló
Gyakorló picture

Szia!
Két profi USB mikije van amiket használni szeretne.
Most úgy tűnik az a gond, hogy a Cool Edit Pro 2 nem vesz fel két különböző eszközról.
Valami konfig hiba lehet, vagy valamelyik eszköz nincs megfelelően telepítve...
Egyébként a téma indító problémára is megoldás lehet ez, ha veszel 3db USB hangkártyát, plusz a notebookba lévő, az összesen 8 csatona (4 sztereo), 44 kHz-el rögzítve wav CD minőség.
Üdv
Tamás

0

Inhouse
Inhouse picture
*

Ahogy eddig kinéz, kevés program tud több hangeszközt kezelni egyszerre. 

0

agressiv
agressiv picture
*

Mondom, hogy a Cool Edit Pro tudja. Be kell állítani minden csatornán a felvételt, ha nem látszik az eszköz, hozzá kell adni.
A képen a sztereó keverő nem vett fel nálam semmit, mert csak az optika megy.

0

Gyakorló
Gyakorló picture

Elvileg olyasmit szeretnének a Kollégák mint a képen, külön wav-ba a dob, basszus, szóló, ének stb.
Gondolom a Cool-al ez megy.
Csak két csatornára megpróbálhatná pld. az Audacity-t is két példányba elindítani, ahogy lejjebb írtam, hátha működik.
Ha pedig Linuxban gondolkodunk, az egy más világ, ott akár batch-ben ilyesmit meg lehet tenni:
#!/bin/bash
arecord -vv -D hw:1 -t wav -f cd file1.wav &
arecord -vv -D hw:2 -t wav -f cd file2.wav &

File csatolás: 

0

agressiv
agressiv picture
*

A cool edit pro 2.0 tud multitrack módban több eszközről is rögzíteni.

1

TothZoltan
TothZoltan picture

cool edit pro , options , device ordering preference ,  recording devices , multitrack device preference order , 1st  :  microphone USB PNP audio device   ,    2nd microphone Trust USB microphone . 

Szuper !  elfogadta a 2 mikrofont  ,   de felvételnél :  output device error , undefined external error 

0

PElek
PElek picture

Nincs kiválasztva kimeneti eszköz ami lejátszik.
Beállítások > Eszközök ott a legördülő amiből válassz.

 

0

TothZoltan
TothZoltan picture

Köszi a segitséget , eltünt a hibaüzenet , de nincs hang . Options , device order ,  playback devices  1st speakers , realtek hi definition ,  2 nd  Wawe mapper  ,  3 rd  realtek HDMI ( Output realtek hi )  4 th realtek digital output 

 ezeket mind leprobáltam . 

0

Inhouse
Inhouse picture
*

Sajnos nem tud egyszerre 2 eszközt magától.
Az említett virtuális hangkártyás programmal esetleg.
De ha tudnál a szimkronnak beadni valami hangot az elején, minden felvétel előtt pontosan...akkor külön az éneket, és a zenét, aztán utána külön sávra betölteni őket, majd szikronba húzod a kettőt a tak-ra, azt már igen pontosan meg lehet tenni.
Vagy 2 laptop külön veszi és utólag összetenni őket. Itt is a sávok közötti szikron nehézség.
Én húztam vele párszor már szinronra külnböző felvételeket ugyanarról, tűpontosan meg lehet tenni, ha van mihez viszonyítani. 

0

TothZoltan
TothZoltan picture

1 mikrofonos verzió : a müvész elénekli a dalt kiséri zongorán de csak a zongorakiséretre koncentrál - az jöjjön ki studió minőségben , ezt hallgatva fejhalgatón keresztül ráénekli a dalt , utómunkák , a kettőt szinkronba keverni , .... megoldhato ? 

0

Inhouse
Inhouse picture
*

Ha 2 hangsáv azonos és kötött ritmusban van és azonos hosszúságú, tehát csak az eltolást kell szinkronba hozni, akkor igen, megoldható. 

0

Gyakorló
Gyakorló picture

Szia Inhouse!
Csak egy ötlet - elindítható az Audacity 2 példányban egy gépen?
Egyik példány az egyik mikire, a másik a másikra beállítva.
Nem ismerem ennyire a programot.

0

mosomedve
mosomedve picture

Csak érdeklődnék: ezzel a mixerrel egyidejűleg tudok 10 különálló felvételt készíteni, amit aztán az audiocity-vel mind a tíz csatornát külön tudnám alakítani a szükség szerint? (Mert a leírásból ezt nem tudtam kivenni) A cél az lenne, mint annak idején egy többsávos stúdió magnóval készítettek felvételt hangszerenként vagy bemenetenként , amit aztán tetszés szerint tudtak alakítani vagy egy egy sávot újra venni a többi megtartásával. (Annak idején az együttesek reklámozták, hogy az ő zenéjüket 8-16-24 sávos magnókkal vették fel). Ez a mixer szerintem erre nem alkalmas. Az audiocity valóban tud több sávot kezelni és bármennyit hozzá adni, (Ez a program nekem is meg van) csak azoknak a sávoknak rendelkezésre kell állnia a szükséges audió fájlokkal.

0

Inhouse
Inhouse picture
*

Akkor ezek szerint, nem, ez nem egy 8 csatornás rögzítő, csak keverő és talán egy kimeneti vonal jelet rögzíthet számítógépre...vagy azt sem, csak USB táplálású...
Az biztos, hogy az Audaticy tud több sávot. A gond az, hogy sávonként kellene rögzíteni egy hagyományos hangkártya esetén. Ezzel az a baj, hogy utána nehéz lesz szinkronban tartani a sávokat. Persze nem lehetetlen megoldani, lehet őket tologatni. Visszajátszásnál is tudod kapcsolgatni, hogy melyik szóljon, talán még azt is tudja, hogy közben felvesz másik sávra.
Az Agressive által vázolt több hangkártyás megoldás sem jó, több szempontból sem... Az 5.1 hangkártyák többsége kifelé 5.1 (vagy 7.1), de befelé csak egy sztereó bemenet. A másik gond, hogy az Audacity úgy néz ki, alapból nem kezel több hangkártyát egyszerre, így akárhány esetén sem tudna több sávot, mint az egyetlen eszköz. Erre lehet megoldás, ha van egy szoftver (VAC), ami virtuális soksávos hangkártyát hoz létre a fizikai 2 sávosokból, ezzel már tudna az Audacity több sávot rögzíteni egyszerre, szinkronban. Újabb probléma, hogy nem lesz 5db PCI, vagy PCIexpress foglalat a gépben, tehát mégiscsak marad az USB, ami szintén nem 100%, hogy jó lesz...
Sőt, lejátszani is csak 2 sávon fogja tudni a több sávot is, összekeverve...bár lehet, hogy ez nem gond már. 
Nehéz ügy ez házilag. Érdekes, hogy 8 sávos AHD videórögzítők már 30eFt körül vannak...
Mások is próbálkoztak ezzel.
A Jack-rack és az Alsa Linux alatt talán megoldaná, több USB hangkártyával, ezeket összefűzve, akár már Audacityvel is.

0

mosomedve
mosomedve picture

A mások is próbálkoztak ezzel az nekem nem elég"műszaki" egy mérnök ember számára. Köszönöm mindenkinek a hozzászólást ebben a témában, de aki esetleg írna PIC-re programot az sajnos nem jelentkezett. Marad a kútfő és a ChatGPT segítsége, amit már jó páran használnak. Állítólag ha kellő körültekintéssel fogalmazod meg a feladatot, akkor elég jó programot fog kiadni. Ha mégsem úgy működik pontosan, akkor lehet módosító kérdéssel fordulni hozzá és akkor kijavítja az esetleges hibát. Kiindulásnak biztos jó lehet. Fiamnak van egy Arduino programozó egysége esetleg elkérem és belemerülök a programozás rejtelmeibe, ha még képes vagyok 72 évesen megérteni az ott leírtakat.
Én mindenképpen megépítem az általam elképzelt berendezést. Majd beszámolok ezen az oldalon, hogy mire is jutottam és hogy működik-e úgy ahogy én elképzeltem.
László

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!
Azért  nem jelentkezett senki megírni a PIC programot, mert az az eszköz, amit fel akarsz használni pont neked lesz a legnagyobb csalódás. 

Keress olyan modult, ami tud legalább 320kbs mp3-at vagy wav-ot rögzíteni.

ESP32-LyraT
Daisy Seed V2
6-8 ezer darabja. 
Azt nem néztem, hogy sztereo-e, de ha igen, akkor 5 darab elég.

0

Jaca
Jaca picture
*****

Én is úgy nézem, hogy csak egy sávot tud rögzíteni.
Először keress egy olyan hangrögzítőt, ami legalább 320kbs-t tud mp3-ban, vagy Wav-ra tud rögzíteni.
 

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: a Rottebiller utcában volt 8 és 16 sávos AMPEX magnó
Minden sávhoz külön fiók volt, ezek csatlakoztak a keverőpulthoz, arról csnálták a mesterszalagot a dorogi lemezgyárnak.

Bálint

0

agressiv
agressiv picture
*

Nem, de ehhez 2 darab 5 csatornás hangkártya kell (vagy 5 db sztereo) csak és meg is van a 10 sávod (ha 10 mono sáv kell), amit utána a szoftverrel keverhetsz.

Tehát neked nem keverő kell, hanem sok bemenet, erre egy asztali PC és néhány hangkártya kell csak, na meg szoftver.
USB-s hangkártyákkal nem szórakoznék, mert problémásak. De 10+ éves cuccokból ez fillérekből megoldható.
Intel platform legyen, mert az AMD AM3 és korábbiak DPC problémákkal küzdenek.

 

0

mosomedve
mosomedve picture

Szevasz! Te megértetted hogy mire van szükségem. Keverőm van, azzal már nem kell foglalkoznom, sőt az audiocity is megvan. A lényeg, hogy a 10 csatorna felvett audio fáljai rendelkezésemre álljanak külön-külön és azokat vagy szoftveresen vagy a keverővel tetszés szerinti arányban össze tudjam állítani, anélkül, hogy újra 10 felvételt kelljen készítenem. Sőt ha a szoftver olyan amit meg kellene írni, akkor csak azokat tudjam felvenni, amit rossznak ítélek meg, a többit viszont meg tudjam tartani, ami esetleg jó. (A meglévőket alájátszani annak a fejhallgatójára, akinek a felvételét újra kell venni) Az így kikevert összeállítást már külön tudom véglegesíteni. Azért próbálkoztam a címben csatolt recorder/player modullal.Az sem egy hátrány, hogy mobilis legyen, egy meglévő egyszerű 10 bemenetes keverő dobozába be tudjam applikálni aminek van 10 db 6.35 mm-es jack bemenete és 10 db potméter az elején. 
László

0

agressiv
agressiv picture
*

Ott a hiba az elméletemben, hogy az 5.1 hangkártyáknak kimenete van 6, nem bemente. :)

Bár ettől még életképes az elmélet, viszont 5 hangkártya kell hozzá Ez tényleg lehet egy core2-es PC is c-media kártyákkal, amiket kb. utánad dobálnak, hogy vidd már el, annyira értéktelenek.

0

PElek
PElek picture

Tegyük fel, hogy értékelhető minőségben rögzit (nem) akkor sem kontrollerrel kellene foglalkozni, hanem PC-re irni sorosportra programot ami kezelhetővé teszi grafikusan a csatornákat, azok kiválasztását, uSD-ről másolását.
De felesleges kitalálni ami már kivan.

0

Sponsored links