Sziasztok!
A pdf-ben mellékelt kapcsolást szeretném megépíteni, de a DC-DC konverterrel kapcsolatban felmerült egy-két kérdés. A rajzon a trafó tekercseinek kezdőpontjai (1. és 4. láb) ellentétesen vannak bekötve.
A lenti linken találtam viszont ugyan ezzel az IC-vel egy nagyon hasonló (gyakorlatilag kiváltó) kapcsolást, ahol a kezdőpontok "fázishelyesen" vannak bekötve.
https://eminsprojects.weebly.com/wireless-nixie-watch/watch-me-make-a-nixie-watch
A kérdéseim: Mi a pdf-ben található rajzon D1 dióda feladata? Jól sejtem, hogy kinyit és lehúzza/tönkreteszi a tápot, ha nem fázishelyesen kötöm be a trafót? Melyik a helyes trafó bekötés? A fordított, vagy a fázishelyes? Van egyáltalán jelentősége?
Köszönöm, ha válaszoltok!
Üdv:
Gyula
Szia! A linkelt trafó adatait használva, ime az eredménye:
Üdv, Feri
0
Szia Ferenc!
Köszi, hogy foglalkoztál vele! Viszont lehet én vagyok vaksi, de úgy látom, hogy mindkét rajzon ellentétes a tekercselési irány. Mi a különbség a két rajz között? Miből adódik az eltérő kimenő feszültség? Bocs, ha amatőr a kérdés.
Üdv:
Gyula
0
Szia Gyula!
Az alsó tajzon azonos fázisú, nézd meg jobban!
0
Szia Jaca!
Mondtam, hogy vaksi vagyok! :)
Üdv:
Gyula
0
Szerintem téves a rajz a linken.
https://electronics.stackexchange.com/questions/401935/lt1308a-high-voltage-modification
https://electronics.stackexchange.com/questions/415793/high-voltage-supply-with-lt1308a
https://www.radiolocman.com/shem/schematics.html?di=600383
0
Köszi!
Még egy álláspont az ellentétes fázisú bekötés mellett.
Üdv:
Gyula
0
Helló! Igen számít. Ha egy irányban tekered, a rajzon a pötty a kezdőpont.
0
Szia Gyula !Külömbség van a fázishelyesés az ellentétes fázisú szekunder tekercsek alkalmazásakor.A fázishelyes tekercsek alkalmazásakor az induktivitást feltöltö (primér)áram fog helyes irányú feszültséget indukálni az egyenirányitó (szekunder) diodáknak.Hátránya hogy a feltöltö feszültség a tápfeszültség csak, nem több.Elönye hogy a trafó alkalmazott magja nem kell tárolós tipus legyen.Ha az ellentétes irányú-fázisú tekercseket alkalmazol ,akkor az induktivitásba (feltöltés után)tárolt autóinduktiv feszültség hozzáadódik a tápfeszültséghez (majdnem dula lesz )és igy kerül majd indukcio utján a szekunderbe, helyes irányba az egyenirányitó-fesz.sokszorozó diodák részére.Szerintem ez a helyes .Ezért a tekercs magja tároló tipus kell legyen .A D1 dioda az ic-ben lévö kapcsoló tranzisztorral van párhuzamosan védö jeleggel.üdv.Jóska
0
Szia József!
Köszönöm a fejtágítást. Tehát szerinted az ellentétes fázisú bekötés a helyes.
Egy - a rajzhoz tartozó - leírás szerint a szekunderen kb. 60V feszültség keletkezik. A trafó áttétele 1:12. Tehát 3,5*2*12=84, míg azonos fázisban csak a fele 42V jönne ki, ha jól számolok...
Köszi:
Gyula
0
Üdv!
A nixie csövek kb. 160-180 V-ról vannak táplálva melyet háromszorozóval állítanak elő.
A szekunderen lévő 60V váltóból és a 12-es áttételből fakadóan a primer tekercsen 5V körüli fesz. adódik. Ahogy a rajzból látom, kb. ez a tápfeszültség.
Ez egy flyback converter amiről egy picit bővebben a csatolmányban lehet olvasni. (a példa IC egy erősen hasonlatos áramkör)
Az ellentétes tekercselési irány a helyes!
0
Szia!
Köszi a csatolmányt! Átolvasom. A tápfesz. egy 3,7V Li-Ion akkuról van megoldva.
Üdv:
Gyula
0