You are here

Gépkocsi ködlámpa bekötése hogyan?

Jó napot kívánok! 
Èrdeklődni szeretnék, hogy 1996-os VW-3-as 1,4-es golfra hogyan kell bekötni a ködlámpákat? 
Előre is köszönöm!
Tisztelettel Soltész Sándor 

Comments
Kalex
Kalex picture
*****

Szia!
Akkor egy kis fejtágító a jelenleg érvényes 6/1990.(IV.12) KöHÉM rendeletből:

Hátsó helyzetjelző ködlámpára vonatkozó üzemeltetési műszaki feltételek

58. § (1) Az oldalkocsi nélküli motorkerékpárt és a motorkerékpár 0,80 méternél nem szélesebb pótkocsiját egy, minden más gépjárművet, mezőgazdasági vontatót, lassú járművet és pótkocsit egy vagy két hátsó helyzetjelző ködlámpával szabad felszerelni.

(2) A hátsó helyzetjelző ködlámpa - a hátsó helyzetjelző lámpa fényénél nagyobb fényerejű - piros fényt bocsáthat ki.

Hátsó helyzetjelző ködlámpára vonatkozó további műszaki feltételek

59. § (1) A járműre csak jóváhagyási jellel ellátott hátsó helyzetjelző ködlámpát szabad felszerelni.

(2) A hátsó helyzetjelző ködlámpa átvilágított felületének az alsó széle az úttest szintjéhez 0,25 méternél közelebb, az átvilágított felület felső széle az úttest szintjétől 1,00 méternél távolabb, és átvilágított felülete a féklámpa átvilágított felületéhez 0,10 méternél közelebb nem lehet. Ha a járművön csak egy hátsó helyzetjelző ködlámpát alkalmaznak, akkor azt - e bekezdés előírásainak a megtartásával - a bal oldalon kell elhelyezni. Mezőgazdasági vontató és lassú jármű esetében a hátsó helyzetjelző ködlámpa átvilágított felületének a felső széle az úttest szintjétől legfeljebb 1,90 méterre - ha a jármű szerkezeti kialakítása szükségessé teszi, legfeljebb 2,10 méterre - lehet.

(3) A hátsó helyzetjelző ködlámpa elektromos kapcsolásának olyannak kell lennie, hogy csak külön kapcsolóval, a helyzetjelző lámpák bekapcsolt állapotában legyen bekapcsolható.

Ködfényszóróra vonatkozó üzemeltetési műszaki feltételek

45. § (1) Ködfényszóróval minden gépjárművet, mezőgazdasági vontatót és lassú járművet fel szabad szerelni.

A járműre felszerelhető ködfényszórók száma:

a) gépkocsi, mezőgazdasági vontató, lassú jármű és motoros tricikli esetén 2 db,  
b) oldalkocsi nélküli, illetőleg oldalkocsis motorkerékpár esetében 1 db,  
c) 1,30 méternél nem szélesebb motoros tricikli és lassú jármű esetében elegendő 1 db.  
 

(2) A ködfényszóró által adott megvilágítás a ködfényszóró középpontján átmenő vízszintes síkban és e felett a járműtől 25 méter távolságban 1 luxnál több nem lehet. A ködfényszóró csak színtelen (fehér) vagy kadmiumsárga fényt bocsáthat ki.

Ködfényszóróra vonatkozó további műszaki feltételek

46. § (1) Járműre csak jóváhagyási jellel ellátott ködfényszórót szabad felszerelni.

(2) A ködfényszóró átvilágított felületének alsó széle az úttest szintjéhez, 0,25 méternél közelebb, az átvilágított felület felső, a tompított fényszóró átvilágított felületének a felső szélénél magasabban, az átvilágított felület külső széle pedig gépkocsin és motoros triciklin a jármű legkülső pontjától, 0,40 méternél távolabb nem lehet. A motorkerékpár ködfényszóróját úgy kell elhelyezni, hogy optikai tengelye a motorkerékpár hosszirányú függőleges felezősíkjába essen, vagy ha így nem helyezhető el, az átvilágított felületének ehhez a síkhoz legközelebbi pontja a motorkerékpár hosszirányú függőleges felezősíkjától legfeljebb 0,25 méterre legyen. Az olyan motoros triciklin, amelyre csak egy ködfényszórót szereltek, a ködfényszóró átvilágított felületének a bal széle a jármű bal oldali legszélső pontjától 0,40 méternél távolabb nem lehet.

(3) A ködfényszóró elektromos kapcsolásának olyannak kell lennie, hogy e fényszóró csak a helyzetjelző lámpákkal együtt, illetőleg akkor legyen bekapcsolható, ha a helyzetjelző lámpákat már bekapcsolták.

(4) A ködfényszóró - kivéve a motorkerékpár ködfényszóróját - a kormányzott kerékkel együtt nem fordulhat el.

Szerintem ebben minden benne van.

Kalex

3

Jaca
Jaca picture
****

Szia Kalex!

Mejdnem! Kresz szerint a tompított és a távolsági fényszóróval is együtt használható a ködlámpa - (állítólag csak lakott területen kívül - ezt nem találtam meg)!

44. § (1) A forgalomban részt vevő járművet éjszaka és korlátozott látási viszonyok között ki kell világítani.

(2) *  A gépjárművet, a mezőgazdasági vontatót, a lassú járművet és a segédmotoros kerékpárt helyzetjelző lámpákkal és tompított fényszóróval kell kivilágítani. Nem kell a tompított fényszóróval kivilágítani az egytengelyes motoros részből és hozzákapcsolt egytengelyes pótkocsiból álló olyan lassú járművet, amely sík úton önerejéből 15 km/óra sebességnél gyorsabban haladni nem képes, továbbá a tompított fényszóróval fel nem szerelt segédmotoros kerékpárt.

(3) *  A tompított fényszóró helyett távolsági fényszórót használni - fényjelzés kivételével - csak lakott területen kívül szabad. Tilos a távolsági fényszóró használata

a) másik járművel vagy hajtott (vezetett) állattal való szembetalálkozás esetében olyan távolságon belül, ahonnan a fényszóró a szembejövő jármű, illetőleg állat vezetőjét elvakíthatja,

b) a másik jármű követése esetében olyan távolságon belül, ahonnan a fényszóró - a visszapillantó tükrön át - az elöl haladó jármű vezetőjét elvakíthatja,

c) ha a fényszóró az úttal párhuzamos vasúti pályán vagy vízi úton haladó jármű vezetőjét elvakíthatja.

(4) *  Tompított vagy távolsági fényszóró helyett vagy mellett ködfényszórót, továbbá hátsó helyzetjelző ködlámpát abban az esetben szabad használni, ha a látási viszonyok ezt indokolják.

(5) Keresőlámpát és munkahely megvilágító lámpát mozgó járművön használni nem szabad.

(6) *  Fényjelzést adni a távolsági fényszóró felvillantásával szabad, feltéve, hogy ez a közlekedés többi résztvevőjét nem vakítja el.

(7) *  A forgalomban részt vevő motorkerékpárt és a tompított fényszóróval felszerelt segédmotoros kerékpárt - tompított fényszóróval - nappal és jó látási viszonyok között is ki kell világítani.

(8) *  Lakott területen kívüli úton a forgalomban részt vevő gépkocsit nappali menetjelző lámpával vagy tompított fényszóróval, mezőgazdasági vontatót és tompított fényszóróval felszerelt lassú járművet - tompított fényszóróval - nappal és jó látási viszonyok között is ki kell világítani.

0

Kalex
Kalex picture
*****

Szia!
A két dolog nem mond ellen egymásnak. Olvasd el ismét és értelmezd a KöHÉM rendeletet. Ebből viszont az is következik, hogy csak a "nappali menetfénnyel" együtt nem használható.

(állítólag csak lakott területen kívül - ezt nem találtam meg)!

(3) *  A tompított fényszóró helyett távolsági fényszórót használni - fényjelzés kivételével - csak lakott területen kívül szabad. Tilos a távolsági fényszóró használata

a) másik járművel vagy hajtott (vezetett) állattal való szembetalálkozás esetében olyan távolságon belül, ahonnan a fényszóró a szembejövő jármű, illetőleg állat vezetőjét elvakíthatja,

b) a másik jármű követése esetében olyan távolságon belül, ahonnan a fényszóró - a visszapillantó tükrön át - az elöl haladó jármű vezetőjét elvakíthatja,

c) ha a fényszóró az úttal párhuzamos vasúti pályán vagy vízi úton haladó jármű vezetőjét elvakíthatja.

Ott volt a 3-as pontban!

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia!

Nem írtam, hogy ellentmond, csupán kiegészítettem a tiédet, mert itt pedzegették, hogy mit mivel szabad. De a harmadik pont csak a távolságit írja, nem a ködfényszórót.
A ködfényszóróról több helyen is olvastam, hogy lakott területen nem szabad, de konkrétan a KRESZ nem említi.

Illetve nem tudom, hogy mi a helyzet azzal, hogy a ködfényszórót a helyzetjelző kikapcsolásával ki kell kapcsolni, de utólagos beépítésnél ha fel van kapcsolva a ködfényszóró, akkor a helyzetjelzővel indulhat.e egyszerre? Az enyém lekapcsolja a világítás levételekor, ha újra be akarom kapcsolni, akkor mindenképp a kapcsolóval kell bekapcsolnom, mert a világításkapcsoló mechanikusan lekapcsolja a ködlámpát is.
 

0

Inhouse
Inhouse picture

Szia!

Múlt hétvégén olyan köd volt a városunkban, hogy néhol 10m sem volt a látótávolság, rémisztő volt. Aztán volt olyan szakasz, ahol meg alig. Én bekapcsoltam, mert ha én nem is láttam jobban, de mögöttem azért engem igen.

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia!
Én is ésszel használom. Városban ha nincs mögöttem senki, világít a ködben, ha valaki utolér lekapcsolom. Sík hülye meg DRL-lel megy tejködben is ...

1

BTS_szerviz
BTS_szerviz picture

0

BTS_szerviz
BTS_szerviz picture

https://elektrotanya.com/ford_mondeo_erajzok.zip/download.html

12. oldal egy példa egy mondeo gyári ködlámpa bekötésére. Ha ez a rajz nem segít, akkor fel kell keresni egy autoelektronikával foglalkozó szakit az majd megoldja...

András

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: a hátsó lámpatestben van ködféklámpa?

Bálint

0

nayan
nayan picture

Sziasztok!
Hátul lévő ködlámpát zárófénynek hívják, ezt egy további kapcsolóval kellene működtetni, úgy, hogy ha bekapcsoltad az első ködlámpát, csak akkor lehessen rákapcsolni a zárófényt. A zárófény akkor használjuk, ha egy autó sorban mi vagyunk az utolsók, vagy meg kellett állni valami miatt. A zárófényt nem illik állandóan bekapcsolva tartani, mert a mögötted közel lévőt nagyon zavarja a vezetésben, amikor viszont Te vagy a hátsó autó, akkor meg az a cél, hogy biztosan lássák az előttük haladó autót.

1

janir18
janir18 picture

Hello!
A hátsó ködlámpát, vagyis ködzárófényt nem csak az első ködfényszóróval együtt használhatod. Külön is kapcsolható. Pl sorban utolsóként haladva nem használom a ködfényszórót, viszont a hátsó ködlámpát igen.
Nekem a gyári állapot szerint vannak. 1989 Renault 19.
​​​​​​Helyzetjelzővel, tompított fényszóróval kapcsolhatóak külön, viszont a távolsági fényszóró kapcsolásakor mindkettő kikapcsol.
 

0

ityvity
ityvity picture
*

Üdv. 25 éves autóban nem biztos , hogy elő van készítve a ködlámpa bekötése , ahogy elől - hátul mechanikusan , úgy elektromosan sem .  Beszereléskor figyelembe kell venni , hogy a ködlámpa lényege az volna, hogy a föld felett világítson, ahol nincs köd. Itt a lámpák fénye nem tükröződik vissza, így nem a tejfelszerű függönyt látjuk magunk előtt , hátul meg jobb lathatóságot biztosítson .
Elektromosan meg azt hiszem hivatalosan csak annyi megkötés van, hogy a ködlámpa nem világíthat együtt a fényszóróval , és ha bekapcsolod a reflektort, kialudjon a ködlámpa . Konkrét kivitelezés , meg bizonyosan improvizáció , hogy relézni , vezet ékelni , biztosítani , és ha nincs elkészítve azt szakira bíznám .

0

bélás
bélás picture

Szia.
Majdnem jó ezt kivéve, "a ködlámpa lényege az volna, hogy a föld felett világítson, ahol nincs köd." A köd alatt az utat világítja.
Ha nincs előre betervezve, akkor pár méter zsinór egy kapcsoló no meg a lámpa, és rá kell kötni az akksira.

0

Julian
Julian picture

Szia!
Majdnem így csináltuk az Opelnál.
De mi betettünk egy relét, amit a tompított is vezérelt a kapcsoló mellett.
Csak akkor ment a ködlámpa, ha ment a tompított.
H4-es izzó esetén a tompított lekapcsol reflektorra váltásnál.
Ahol nem H4-es izzót használnak, külön foncsorban van a tompított és a reflektor, ott gyakran működik a kettő együtt.
Új autóknál meg egyszerre is mehet mind a három, mert a gyár így csinálta meg.
Csak utólagos beszereléseknél kell vacakolni és a szabályoknak utána nézni.

1

BTS_szerviz
BTS_szerviz picture

A szabályozás szerint a tompított lámpa bekapcsolt állapotában mehet a ködlámpa. A fényszóróra nem tér ki, mert van ahol a fényszóró együtt megy a tompítottal, van ahol nem. Le kell relézni a a ködlámpákat és a relé tápját rákötni a tompítottra. Ennyi :-)

A

0

cssztivi
cssztivi picture

Szia. Hát nem egészen értek egyet, mert a ködlámpa tudtom szerint csak a tompítottal együtt világíthat. Ezért nem lehet az aksira kötni.

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: föld felett max 30 cm

Bálint

0

bélás
bélás picture

Ez most fontos volt!
Utána láttam, hogy ugyanazt mondjuk csak másképpen, de már nem akartam variálni.
De nem ez a lényeg, hanem a bekötés!

0

Sponsored links