Sziasztok!
Van egy tápegység modulom, ami több különböző tápfeszültséget előállít összesen 650W teljesítményben, a modul rendelkezik aktív PFC-vel.
A készenléti tápegység méréseim szerint kb. 400mV p-p RF (~80kHz) zajt termel a kapcsolás csillapítatlanságából kifolyólag. Ez a zaj zavarja a készülékben levő érzékeny elektronikát ezért szeretnék ezen javítani. A hiba konstrukcionális: másik (ugyanilyen) tápegység modullal is jelentkezik a probléma, viszont a készenléti tápegységet kiiktatva a zaj eltűnik.
Csatolom a kapcsolási rajzot, sajnos fejjel lefelé vannak az oldalak...
Az első oldalon van a készenléti tápegység, az 5-6. oldalon a PFC és a hálózati szűrés található, a többivel nem kell foglalkozni egyelőre.
Eddig a következőket tettem:
- Kiiktattam a PFC áramkört, de ez nem vezetett javuláshoz.
- A NYÁKon a föld hurkokat próbáltam racionalizálni, illetve a földáramokat jobban elosztani: eredmény nélkül.
- Tettem LC szűréseket a készenléti tápegység kimeneteire (220uH+1000uF), ez sokat javított a helyzeten, de a zaj még mindig ott van, csak kisebb lett.
-A transzformátort kívülről leárnyékoltam réz fóliával, látható eredmény nélkül
Minimális ismereteim vannak kapcsolóüzemű tápegységek terén, de azt tudom, hogy a szekunder oldali egyenirányítók mellé (elé) illik (R-C) szívóköröket tenni amik a kapcsolási tranzienseket finomítják.
A készenléti egység a TX8 jelű transzformátort használja ennek pedig három szekunder leágazásából mindössze egynél van ilyen szívókör. Stabilizátorok ide vagy oda a zaj átjön mindenen. Próbáltam kiegészítő szívókört tenni CR11 elé, de csak vaktában lövöldöztem (39 majd 100 Ohm + 500pF) ez sem segített.
Hogyan lehetne csökkenteni ezt a zajt?
KIEGÉSZÍTÉS:
Az alább csatolt képet látom az oszcilloszkópon bármelyik készenléti tápfeszültség kimenetén.
szia:a réz árnyékolást cseréld le vaslemez (mágneses) ármyékolásra, amit testelni kell.
A testelési pontot ki kell kísérletezni
Az elkókra tegyél párhuzamos, megfelelő feszültségű 47-100nF kerámiakondenzátorokat.
Réz árnyékolást rövidrezárt menetként a PFC trafóra kell tenni, testelve a PFChidegpontra
Bálint
0
Nagyon kezdő vagyok zavarszűrés tekintetében, ami eszembe jutott ( mondjuk itt nehezen kivitelezhető) A régi szerkezeteken (50Hz) a graetz diódáival is volt párhuzamosan néhány nF . Volt mikor saját készítésű szerkezetbe is be kellett építeni, mert úgy sokkal kisebb volt a búgás.
0
Sziasztok!
Sajnos olyan vas lemezem nincs. A PFC trafó egy mandarin méretű toroid, szóval az önmagában is jó kéne, hogy legyen. Le se írtam, de kerámia kondit (10u SMD-t) is tettem ide-oda, de az sem segített.
0
szia:konzervdobozból, lehet dupla réteg is
A rézszalagot úgy értettem, hogy a vasmagon kívül, de a tekercset is takarja
Bálint
0
Szia !
Valamint egyes kazettás magnó motorok házában vagy a házon körül mumetal vagy valami hasonló ötvözezetből készült szalag. Ez az anyag mágnesesen is jól árnyékol.
Meglehet az is sokat segítene a felmerült problémán ha a zavarra különösen kényes fokozatok vagy részegységek táplálása kapna pluszban egy analóg szabályzót is. Valamint ezen fokozatoknál 2 de inkább 3 különálló földelést használni ahogyan azt a studio hangtechnikában (is) szokásos. Kis és nagyáramú föld valamint a csak árnyékolásokat felfűző földelés. És természetesen kerűlni a földhurkok létrejöttét!
Laci
0
Szia!
A probléma szerintem nem mágnese eredetű A tápegység maga fém házban van, egy másik rekeszében a készüléknek, fizikailag elég messze van az érzékeny áramkörtől. Azt vettem észre, hogy a +6,3V ága okozza a legnagyobb galibát, de a zaj az +5VSb és +12V SB ágon is ott van, de pl. ha szimplán kikötöm +6,3V a tápfeszültséget, akkor a probléma megszűnik, tehát úgy tűnik maga a hozzávezetés sugározza zajt, ez látszik a szkóp méréseken is.
Ahogy láthatod a kapcsolási rajzon, VAN analóg szabályzó a kimeneten, ettől függetlenül a zaj is vígan ott van.
A Földelések szétválasztása jó ötlet, de nem könnyű kivitelezni, megpróbálom tovább vinni ezt az irányt is...
Én szinte biztosra veszem, hogy az elhanyagolt csillapító tagok miatt van ez a zaj, hiszem jól egybe vág a FET ki/be kapcsolásával, csak sajnos nem értek ezeknek a behangolásához tapasztalat híján.
0
Hallo Yakig!
"A tápegység maga fém házban van, egy másik rekeszében a készüléknek, fizikailag elég messze van az érzékeny áramkörtől." Ez mind szep, de a femhaza feltehetöen nincs elszigetelve az egesz mechanikatol? Megprobalnam fel emelni/szigetelni a többi femtöl, s egy erösebb fojtoval közösiteni. Aztan mivel a zavaro jeled masszivan ramaty tap minöseget mutat (remelem a meröfej földelö vezeteke nem 10cm hosszu volt?_erdemes Jim Williams-LT- vonatkozo irasait atolvasni_ hanem ugy 1cm körüli vastag huzal/harisnya). Amennyiben nem meresi hiba eredmenye az 1Vpp spike(sztem nem illene pl. 200mVpp-nel nagyobbnak lennie!)=> tessek elvalasztani a tap vezetekeit 1-1 erösaramu atvezetö kondival!! MEGJOBB: atvezetö Pi-szürökkel, masszivan femhazba epitve, s igazabol a tap hazabol igy illene eleve kivezetni a feszeket, tehat elvileg nulla kabelhossz kellene a tàp hàza es ezen szürök doboza között legyen. Az erzekeny resz tapkabeleit eleve direktben & arnyekolva vezetnem a tap kimenetere...
Elöször lehet segitene -egyszerübben kivitelezhetö- a tapfeszek arnyekolo harisnyaba bujtatasa is, de a csoportositasuk egy jo jatek lehet!
Zavarerzekeny analog aramkörök mindeg csillagpontos földelesüek kell legyenek, s ez a pont a tapnal realizalando!
Ezt az ADC-knel sajna muszaj megserteni, azoknal az AGND & DGND a tok labain közösitendö, igy absz. tiszta csillagpontos földeles ott nem megoldhato...
Ha nem a sasszin, sem a tapkabeleken kerül be a zavar akkor lesugarzott eredetü, ezt pedig szepen arnyekolt egysegekkel, mik hazait is külön földeljük, PI-szürökkel elvalasztott taplalasokkal, s nem utolsosorban fojtozott földekkel(tàp visszavezetesekkel) lehet megoldani.
Volt olyan esetem is, hogy az erzekeny szelessavu mèrö elöerösitöt, egymastol elszigetelt, kettös arnyekolasban kellett elhelyezni... http://www.surplussales.com/FEEDTHRUS/FT-EMIRFI3.HTML
Eredmenyest-Kari
0
Szia!
Régebben olvastam több Jim Williams írást én úgy gondolom részemmé vált… :) Az ötleteid jók, a baj csak az, hogy a tápegység kimeneti csatlakozója a NYÁK-ból van kivitelezve, kb. mint egy régi ISA port. Érdekes módon az SB kimenetek és a földek meglehetősen messze vannak egymástól szóval kénytelen voltam krokodil csipeszt használni, kb. 5 centi huzallal. De ez sajnos üzem körülmények között sem lenne másképp. A föld csillagpontosítását ebből a szempontból „tűrhetően” csinálták, mert a kimeneti csatlakozónál van csak közösítve ugyan és jó masszívan, ráadásul onnantól kezdve az eszközben teljesen függetlenül megy (hol vezetéken, hogy NYÁK-on, felválltva a föld és a + is). Azért mondom, hogy tűrhető, mert jobban is el lehetett volna szeparálni a földet, a tápegységen belül a készenléti rész meglehetősen messze van a kimeneti csatlakozótól, és a 6,35V 1A táp földje kb. 2mm széles huzalozással kb. 16cm után éri el a kimeneti csatlakozó csillagpontját, tehát a 6,35V 1A visszaérkező áram nagy valószínűséggel nem oda fog befolyni ahová igazából kéne neki és ez egy probléma, próbáltam utólagosan beforrasztott vastag vezetékkel „közelebb hozni” a 6,3V puffer kondiját, de ez nem sokat segített.
0
Haliho!
Lehet, hogy a kepcsöben törtenik meg a "zavartatasod"?
Azt is kiprobalhatnad, hogy mit tesz a füteslabakra rakott 1-10uF csip kondi?, esetleg oda is beszurnek egy soros L,C/Pi-szüröt, legalabb egy teszt idejere, de nem kinlodnek tovabb ha egy analog 1oW-os DC-fütö tapot bele tudnek faragni!...
Kari
0
Szia!
Tettem a 10uF SMD kerámia kondenzátorból a képcső nyakára is, ferrit meg gyárilag volt, de nem segített.
0
Lefényképeznéd a nyákot? Ha a kimeneten van közösítve, az nem feltétlenül jó megoldás.
0
Sziasztok!
Itt vannak képek: link
LVPS1: Látszik az alapvető konstrukció, szerintem enyhén szólva kifogásolható, hogy a trafók primer tekercsei hosszú vezetékkel vannak átkötve a másik panelon levő meghajtó FET-ekhez.
LVPS2: A készenléti rész keretezve, ez is a "bulk" feszültséget a másik nyákról kapja, semmilyen bemeneti hidegítés nincs (ezt ki fogom próbálni még...). Itt is igyekeztek a mérnökök a Q27 meghajtó tranzisztor minél messzebb vinni a transzformátortól, hogy jó sok zajt tudjanak a vezetékezések is kisugározni... :jawdrop:
LVPS4: A kimeneti csatlakozó
LVPS5: A földelés vezeték a készenléti trafótól, a kék huzal a puffer kondiról megy oda, ahol amúgy a földelés van a másik oldali csatlakozón (látszódnak az utólag beépített 10uF 35V SMD kondenzátorok is)
0
Üdv
Egyet kell értsek, ez a konstrukció borzalmas. Eleve túl közel van a primer meghajtás és a PFC a szekunderhez, így nem is csoda, hogy megszórja, a hosszú vezetékek pedig egyenesen brutálisak.
Viszont a leírásban valami nem egyértelmű számomra. a Készenléti tápon vannak a tüskék, vagy mindegyik máson, de csak akkor, ha megy a készenlét? Amúgy, ha a maga a trafó szekundere okozná ezt, akkor nem hinném, hogy szép szimetrikus tüskék lennének, csak pozitív irányba lenne tüske, vagy egész másképpen nézne ki a negatív, szinte biztos, hogy valami nagyon megszórja. Szerintem ezt csak úgy lehetne rendesen megoldani, hogy a PFC panel nem kerül vissza a másik panel fölé, vagy fordítva esetleg.
0
Szia!
Ha a tápegységet kihúzom a projektorból és úgy dugom be a hálózatot, akkor csak a készenlét és a PFC megy (ha be van dugva a készenlét mindig megy), és a tüskék már ott vannak a kimeneten. Azt is megfigyeltem, hogy ha kihúzom a hálózatból akkor a két közeli tüske elkezd távolodni egymástól ahogy fogy a pufferből az energia, tehát a kitöltési tényezővel van kapcsolatban. Az én olvasatomban a PFC áramkör hatástalanná válik, ha az F2 biztosítékot kiveszem (LVPS.pdf 5. oldal G4 cella), de ennek nem volt hatása a zajra. Szerintem a zaj nézhet ki így akkor is ha a szekunder oldalon keletkezik mivel ez a tápfeszültségen ül. Tervezem, hogy a tápfeszültséget külső egyenirányítóról és pufferől adom be a készenléti fokozatnak (galvanikus leválasztás után) és akkor tudnék méricskélni is az áramkörben. Találtam tegnap egy leírást, aszerint az látszik, hogy ebben a kapcsolásban a három lehetséges EMC-t csökkentő fogásból csak egy van megvalósítva, ha ettől sem fog javulni, akkor tényleg kénytelen leszek visszanyúlni a hagyományos trafós megoldáshoz.
0
Sziasztok!
Megcsináltam a galvanikus leválasztást és megállapítottam, hogy a FET drainje igen csak rezonál, a fenti pdf alapján kiszámoltam, hogy milyen R-C szűrőt kéne oda tenni, kijött, hogy 53 Ohm és 4nF, na erről rögtön láttam, hogy hülyeség, betettem helyette 470pF+2,7kOhmot hasból és a rezonancia lecsökkent jelentősen, noha a végeredményben végül nem segített látszólag. További mérések során kiderült, hogy a FET gate meghajtása is igen csak rezonál, az eredeti 47 Ohm || vissza nyitó dióda párost megnöveltem 680 Ohm || 47 Ohm + vissza nyitó diódára, ez felére csökkentette a zajt a kimeneten!
A szkópfejem krokodil zsinórjából készítettem egy hurok antennát és úgy méricskéltem tovább a NYÁK-ot érintésmentesen, négy zajforrás körvonalazódott: D54 és CR10 maga a transzformátor és a Q27 FET. D54-el és CR10-el párhuzamosan kötöttem 220pF-ot, Q27-nél pedig a hűtőbordáját galvanikusan leválasztottam a Drain-ről (mert nem volt) és földre kötöttem, ezek így összesen még egy picit javítottak a zajon és végül sikerült az észrevehetetlen szint alá hozni.
0
Gratula!
Valahol az elején olyasmit írtál, hogy nincsen gyakorlatod a kapcsolóüzemű tápok világában.
Egy hét alatt elég jól felgyúrtad magad :)
Üdv, ty
0
...muszáj volt :)
0
Szia, s GRATULACIO!
A tavaszi munkalatok miatt jol elmaradtam, bocs...
Mostansag letölthetöve valt Bob Pease, az "öregur", ujabb irasa, ill gyüjtemenyese is: szinten csak ajanlanam- ha még nem ismerned :-), de ezek is jo irasok.
Tovabbi jo bogaraszast!
Kari
0
Hali!
"úgy lehetne rendesen megoldani, hogy a PFC panel nem kerül vissza a másik panel fölé, vagy fordítva esetleg." Avagy a kettö (szerel)panel köze egy (mindket oldalan szigetelt) arnyekolo(akàr kvazi flex) foliat be ügyeskedik!
Kari
0
Hali!
A keses csatlakozo nekem Ami eredetet mond, azok meg igen sok (EMC) szemetet tudnak piacra dobni-hiaba büszkek az FCC-jükre :-( A Yenkik a tapot&földje(i)t a csati, ket egymastol tavol esö vegere szoktak tenni.
Tedd ra-legalabbis teszt erejeig- a 6,3V-os agat egy jobb tervezesü hagyomanyos tapra; a 10W-nyi primer nem igenyel nagy terfogatot... Btw: A BIBLIOGRAPHY OF JIM WILLIAMS
Mifele szerkezet ez-gyogyaszati/ipari-kell specialisabb tàp kivitel neki?
Kari
0
Szia!
Jó helyen szimatolsz, valóban USA gyártmány a tápegység… A készülék egy CRT projektor amiért valaha 30k USD árat kértek, nos ez sok helyen nem tükröződik a tervezésben, ahogy itt sem.
A zaj a vetített képen látszódik, az érzékeny elektronikát a készülékbe valójában én terveztem bele. A legcélszerűbb most mindenki számára az volna, ha engem gyanúsít meg, hogy rosszul terveztem meg az elektronikát, de mindjárt kifejtem ez miért nem igaz. :)
1.) Az eredeti panelokkal -ugyan kevésbé- is ott volt ez a zaj.
2.) A panelom nem is használja egyik készenléti tápfeszültséget sem, ámbátor kb. 3mm erejéig továbbítja a +6,3V, ez egyébként a képcső fűtése, ha kihúzom ezt a feszültséget menet közben a zaj azonnal eltűnik a képről. a képen látható zaj jól egyezik a szkópon látható zajjal ami a frekvenciát illeti, a zaj pedig nyilvánvalóan a tápegységből jön.
3.) Egy hasonló panelt már terveztem a saját (másik típusú) projektoromhoz is, ami történetesen Japán gyártmányú, ott érdekes módon ilyen probléma nem volt…
Végső megoldás valóban az lesz, hogy külső tápegységgel kiváltom, de ebben a box-ban nincs már elég hely, tehát kívülre kell rakni de akkor kezdene nagyon macerássá válni a dolog. Egyelőre viszont tényleg az látszik, hogy a készenléti egység nincs ügyesen megtervezve, úgyhogy még futnék pár kört a tervezési hibák kiküszöbölésére, mert ez volna a legkorrektebb megoldás minden szempontból. Tulajdonképpen meg lehetne próbálni a fűtést a projektor saját +15V ágáról származtatni, ez becsületesebbnek néz ki, de ezt disszipációs problémák miatt egyelőre elvetettem.
Az általam tervezett kiegészítő panelnek volna egy minimális piaca az ilyen projektort felhasználók között ás az eladhatóságát jelenleg ez a tápegység probléma korlátozza leginkább.
0
Szia!
Egy általunk gyártott elektronika épp most esett át EMC és EMI teszteken, szóval elég forró a vas...:)
Elsőnek. Az EMI az az elektromágneses immunitás. Amikor azt vizsgálják, hogy az adott készülék besugárzott és vezetett zavarjelekkel szemben mennyire érzékeny és
megfelel-e a direktívákban előírtaknak.
Az EMC meg ugye az elektromágnesen kompatibilitás, amikor azt nézik szép nagy antennákkal, hogy a készülék milyen és mekkora zavarjelet bocsájt ki.
Tehát válaszd ketté a dolgot. Adott egy nem jól megtervezett és kivitelezett táp. Ezzel még lehet talán kezdeni valamit, de ha rosszul vitték a sávokat, simán átsugárzódik a zavarjel oda, ahová nem kellene.
A másik a te elektronikád. Itt LC szűrőkkel simán kiszűrheted a zajt a tápból. Mivel van szkópod, így nem lesz nehéz látni az eredményt.
A táp vezetékeket, illetve a jelvezetéket többször fűzd át ferrit gyűrűn. Csodákra képes, hidd el.
És azért mert a japán készülékben nem volt gond az elektronikáddal, az még nem jelenti azt, hogy teljesen tuti.
Hirtelen ennyi.
Üdv,
KN
0
Szia!
EMI/EMC jogos, javítva...
Az én panelem nem is használja ezeket a tápfeszültségeket -mint fentebb (vagy lentebb?) írtam, ettől függetlenül, tettem LC szűrést a gyanúsított tápfeszültségekre, de ez csak tüneti kezelés, javított a helyzeten, de még nem vagyok elégedett.
Majd megnézem ezt a ferrites dolgot, van valahol, de én nem remélek csodát tőle.
0
Szia!
Egyáltalán be van határolva hol csatolódik be a zavarjel?
Az elektronikád kritikus részeiről részleteket tehetnél fel esetleg.
Pedig sokszor segít , két-három hurok. De ezt is méretezni kell a jel nagyságához.
Üdv,
KN
0
Szia!
Nehéz behatárolni, de valószínűleg a földről jön, mert a projektoron belül bárhol fülön csíphető.
Miről van szó?
A Projektor Electrohome Marquee 9500 (rajza fent van a tanyán is)
Az én panelem az eredeti RGB előerősítőt váltja ki úgy, hogy a műszaki paraméterei jobbak.
Az eredeti panelre megérkezik a 0,7V-os VGA jel, rákerül egy relé mátrixra (bemenet választás), leosztódik, majd gyorsan vissza is erősítik és szervóval beállítják a DC szintet, analóg kapcsolókkal beinjektálják a projektor beállításához elengedhetetlen menürendszert, majd a legvégén a kimenet amplitúdóját egy analóg szorzóval beállítják (kontraszt szabályzás), innen kicsatolódik 24 Ohmon és 90cm RG179 koax után megérkezik a képcső meghajtó panelre a szintén 0,7V-os jel 75Ohm lezáráson.
Ez így leírva nem is olyan rossz, de azért látszik, hogy kicsit túl bonyolított a kapcsolás ahhoz képest, hogy a bemenő jelet végtére csak csökkenteni tudja, ráadásul az volna az elvárás, hogy 150-200MHz sávszélességű legyen a fokozat, márpedig ott már minden MHz-ért küzdeni kell.
És innen jött az ötlet, hogy az előerősítő sokkal egyszerűbben is meg lehetne csinálni: Nevezetesen a projektor bemeneti csatlakozóját csak egy átvezetésnek tekintem és rögtön a képcső panelekre vezetem a bemenő jelet, itt mindjárt megspórolom a 24/75 -nem is túl korrekt- lezárás miatti erősítés igényt és akkor már csak a kontraszt szabályzást és a menü rendszer beiktatását kell megoldani. Ezt az -eredeti panelen is használt- AD835 analóg szorzó alternatív felhasználásával oldottam meg, nevezetesen, hogy a szorzó kimenete olyan, hogy W=X*Y+Z, tehát nem csak szorozni, de összeadni is tud. a menü rendszer hozzáadható a kimenethez anélkül, hogy a nagy sebességű jelútba külön analóg kapcsolót vagy multiplexert tennék (ami óhatatlanul csökkentené a sávszélességet).
Ez a panel egy rátét (öcsipanel) az eredeti képcsőerősítő panelre úgy, hogy annak tápcsatlakozójával kvázi sorba van kötve (és minden az eredetileg a képcső panelre tartó jelet továbbít, ha nem is használja, így a +6,3V fűtőfeszültséget is), persze emellett vannak egyéb csatlakozók is. A lényeg, hogy a panel az eredeti elképzeléseknek megfelelően működik, azt leszámítva, hogy az itt említett zajt valamiért felveszi. Akkor is felveszi, ha csak a tápcsatlakozó van bekötve az én panelemre ami a képcső panelen van (se bemenet se semmi), ha leveszem a panelom és csak az eredeti képcső panel van, akkor nem annyira feltűnő a zaj (ott van, de alig látszik). Próbáltam erősíteni a földelést az én panelem és a képcső panel között, de ez szintén nem vezetett eredményre. A zaj akkor is elmúlik, ha kihúzom a fűtés +6,3V-ot, ilyenkor persze elhalványul lassan a kép, de a zaj rögtön eltűnik, illetve visszajön ha visszadugom.
Csatoltam a kapcslási rajzot érdekességképpen, illetve a NYÁK terv vonatkozó részét.
0
Szia!
Ezt tegnap en is szandekoztam ajanlani-de gondoltam tul lennel rajta, sebaj=> egy monitorkabelböl is kinyerheted a kellö ferritet...
Kari
0
szia:arra az elkóra is tegyél párhuzamos kerámia kondenzátort
Bálint
0
Szia!
Sajnos már van rajta...
0
Szia!
Nem kell túlmagyarázni a rézszalagot, láttam már én is hogy csinálják a nagyok. :)
0
Hallotok!
"Réz árnyékolást rövidrezárt menetként a PFC trafóra kell tenni"
Igen, csak ne a tekercsere, hanem a magra-kivülröl! _hàtha valakinek nem triviàlis...
A Balint altal ajanlott pl. 100nF-k a 80KHz miatt akàr uF nagysagrendüekkel is megspekelendök!
A halozati zavarszürö köre nem latszik gyenge kivitelünek-mas kerdes, hogy az adott 80KHz-en mennyire hatekony? Viszont le kellene valasztanod az erzekeny aramköröd (gondolom analog GND)földjet a többitöl, s egy jobb fojtoval közösiteni_legalabb a regebben kedvelt(6-lyuku) UHF kivitelüvel, gondolom uH-s nagysagrendü lehet a megoldas...
Kari
0