Sziasztok!
Két napja kaptam egy "Mobil Klímát" Elta Transportable Air Cooler van ráírva, papírok, utasítás nélkül.
Megtöltöttem vízzel, elindítottam. A vizet fogyasztja, áramot állítólag 70 W-ot, és szerintem hűt is.
Jeget is lehetne bele tenni, gondolom, akkor jobban hűtene.
Annyira rájöttem, hogy a vizet porlaszthatja, és amikor az elpárolog, akkor hőt von el a környezetéből, és ezzel hűt. Egy éjszaka elfogyasztott talán 3-4 liter vizet. Éjjel amikor felébredtem, háton feküdtem, a mellem érezhetően hideg, hidegebb volt, és kicsit nedves is. Gondolom, hozzám is került belőle az elporlasztott vízből.
Zárt helyen kell üzemeltetni, helységen belül, mint a valódi klímát, vagy kis résen kell neki száraz levegő kintről a működéshez? Használ valamelyikőtök hasonlót?
Üdv: formasu
Sziasztok!
Mivel "annyira ráérek" rám bíztak egy ilyen masinát, hátha lelket lehelek bele.. ez meg is történt(a hálózati kapcsolót egyedül megjavítottam) de itt kezdődnek a gondok. (mérve minden alkatrész jónak tűnik)
Bekapcsoláskor a feszültség kb. 1V-ról indul és akár 13V-ig felmegy úgy fél perc alatt. (maximumra tekerve)
E tartományon belül szabályoz is szépen és terhelhető. Trafón váltó rendben.. Próbáltam a rajz szerinti értékeket megmérni, viszont egy sem stimmelt. Itt akadtam el, mert ugyebár valahol el kellene kezdeni a hiba keresését.
Tehát ha valakinek lenne "távgyógyító" ötlete és megosztaná, lehet nem :szetver:
Köszönettel: Kiss Z.
Köszönöm mindenkinek a segítséget, sikerült megjavítani!
Problémát kezdetben egy szakadozó mérőzsinor és vacakoló (ezt a kis "gagyi" műszert szoktam egyszerűbb mérésekhez használni, ezt nem sajnálom ha tönkremegy) multiméter okozta a hiba kiderítésében. Utána nagyon leragadtam a tirisztorok hibájánál... mint arra sokan utaltak, tévesen.
Innentől viszonylag egyszerű dolgom volt. (közben ic és tranyók cseréje megtörtént)
Tehát nézve a rajzot lekövettem a vezérlést immár jó műszerrel és szkóppal. Lényegében egy a T2 pozícióban levő tranzisztor szi..tott. Ez rossz volt és cseréltem, de közben nem néztem a rajzot. Ezért szintén pnp ment bele, holott ez a rajz szerint npn. Jó néhány kontakthiba fűszerezte még a hibát, viszont ezek elhárítása után immár tökéletesen működik a tápegység.
Kérdés lenne:
A topic címben említett masszírozóizé nem több, mint egy ~220-as, kb. 40W-os soros motor, rugóra felfüggesztve az egyik végén, a másikon excenteres csapágyazásal. A hetvenes évek közepe-vége környékén gyártották, pár ezres darabszámban. Ilyen:

Gyakorlatilag új, mármint leszámítva azt a pár évtizedet, még a gyári földelt (sima, nem polarizált) dugóval van ellátva, a kábel sérülésmentes és hibátlan állapotú.
A gép teljes fémházas. A védőérintkező madzagja a kábelbemenet mellett a burkolathoz van rögzítve, a villa egyik vezetékén készüléken belül egy egyutas, bakelit+fémházas kapcsoló van, a másik egyenesen megy tovább a motorhoz.
A viselkedése kicsit fura, a konnektor bedugásának irányától függően :
1) a kapcsoló hatástalan, ki és be állásban is viszonylag nagy fordulaton pörög a motor, ami nem tűnik üzemszerűnek, viszont
2) megfordítva a fázist-nullát (dugót) a kapcsoló rendben működik, a motor sokkal alacsonyabb fordulatszámon üzemel. (szerintem ez az üzemi fordulat)
A kapcsoló BE állásában a dugón a fázis-null között kb. 820 Ohm, KI állásban szakadás van. A föld és az egyik villa (ez a szál megy át a kapcsolón) között BE állásban ~270Ohm, KI állásban szakadás, a másik villa és a föld között ~700Ohm, a kapcsoló állásától függetlenül. A fázis a burkolaton nem jelenik meg egyik konnektor állásban sem, egyik kapcsoló állásban sem.
Kefék rendben vannak, a házuk nem sérült, rugó is erős, kommutátor szépnek tűnik.
Van valakinek tippje, mi a szösz lehet vele? Vagy bontsam inkább és nézzek rá az állórészre?
Köszönöm!
Szevasztok!
Most akadtam rá, talán sokak számára hasznos lehet.
A kategóriát szándékosan választottam!
http://audiodiyers.hu/viewtopic.php?f=39&t=2194
Magyarázat a vasmag jelölésekhez:
MUM mumetal
MAFE MangánFerrit 2db E mag
PERM Permaloy
FAZ fazékmag
