Szevasztok!
Hátha valaki belefutna a címbeli stabilizátor dolgaiba.
Olcsón boltoztam, kidobni sajnáltam, eltöltöttem vele - a hozzá képest túl sok - időt, nem kellett volna!
Reménykedtem benne, hogy a neves cég egy jól kifejlesztett elektronikával adta ki ezt a stabilizátort.
Rá is van írva, hogy:
Ube: 176V - 242V
Uki: 220V +-5%
Igaz, hogy ezt a készüléket abban az időben készítették, amikor a legtöbb gond az alacsony hálózati feszültséggel volt, de rá van írva a felső feszültség határ is, reméltem, hogy csak életre kell kelteni, és már rendben is van.
Nem volt rendben!
Az egyik konstrukciós hiba:
--
"A hálózati feszültség 245V így az MK1 relé 12V-os behúzó tekercsére 17V kerül"
És itt következik egy még sokkal nagyobb hiba:
--
"Ha a hálózati feszültség 246VAC, beindításkor a relék sorban kapcsolgatnak be:
MK4 - MK3 - MK2 - MK1.
Szóval, először az MK4, ennek hatására ameddig az MK4 van zárva, addig az ideig, cirka 400ms-ig a stabilizátorból kijövő feszültség 300VAC!!!!"
Tehát, ha működtet valamit, és van egy feszültség kimaradás, amikor újra kap a bemenetére feszültséget, akkor a kimeneten cirka 400ms ideig 300V jelenik meg, amitől az átlagosnak mondható fogyasztó azonnal tönkremegy.
Rajzot nem tudtam szerezni hozzá, ha lett volna rajzom, akkor kiderülhettek volna a javítás előtt ezek a gondok.
Az egészet visszarajzolni nem akarom, már így is túl sok idő ment rá.
A panel lemosásával, és az elkókkal kezdtem, azután jöttek a meglepik, amikről a mellékelt txt fájlban írok.
Mértem a trafón a feszültségeket is, amik szintén ott vannak.
Köszönöm a figyelmet, és az esetleges építő jellegű hozzászólásokat!
Szia
Az, hogy egy pillanatra nagyobb feszültséget mérsz a bekapcsolás pillanatában, az egy teljesen normális dolog szerintem. Ezt nevezik feszültség lökésnek Ha felkapcsolod a villanyt, ott is egy pillanatra 400V körüli feszültséget fogsz mérni.
Tibi
0
"...Ha felkapcsolod a villanyt, ott is egy pillanatra 400V körüli feszültséget fogsz mérni...."
-
Gratulálok!
Elsütötted ezt a kapitális baromságot tartalmazó két sort. Még a hozzáértők körében is osztatlan "sikert" arattál vele.
Bár próbáltál korrigálni, de azt is inkább ne tetted volna. Magabiztosan osztod továbbra is az egyértelmű képtelenséget.
A topik eredeti témájához még jóindulattal sem sorolható 19 hozzászólást generálva, beleértve ezt is.
Miért jó az egyeseknek hogy rendszeresen tücsköt bogarat beírogatnak a topikokba? (Költői)
Az eredeti témához valaki esetleg?
1
Gondolom kifejezetten büszke vagy magadra az ilyen bejegyzésekért. Gratulálok!
3
Szia Jaca,
Tény hogy vannak gondok a fogalmazással, és szebben is lehetne mondani,
de jelen esetben valljuk be, hogy igaza van !
Még Kalex is próbálta megfékezni ezt a tébolyt, de neki se sikerült.
Ti meg adjátok alá a lovat ...
Csak azért, mert a műszere olyan, amilyen.
Egy műszer nem műszer, nekem kapásból van öt és sokszor egyszerre kettővel dolgozom, mert ismerem a huncut fajtájukat :)
De azért jól el lehet ezen szórakozni :)
0
Szia!
Miért is?
Kalex
0
Szia.
Miért Nem? Próbáld lemérni mondjuk a villany kapcsolót amikor bekapcsolod. Nézd meg, mennyire ugrik fel a műszered. Most nem vitából írom ezt, hanem tapasztalatból.
Tibi
0
Szia , a feszültség ugrás terhelés fajtájától független ? Mert induktív terhelésnél el tudok képzelni egy bekapcsolási tranzienset , de egy bojlernál már nehezen .
0
Szia.
Nem tudom, hogy mitől függene, illetve mitől nem. Nem vagyok erősáramban jártas. Nekem ezek voltak a tapasztalataim az erősárammal kapcsolatosan. Többen azt írják, ez nem lehetséges. De én csak azt írom le, amit én tapasztalok, ami le is ellenőrizhető a villanykapcsolóval.
Tibi
.
0
Szia!
Én egyszer leírtam, hogy 2,5-ös alu dróton több folyik, mint 6 Amper, és lehühélyztek. Ez egy ilyen fórum. A mérés helye a kapcsoló előtt volt?
0
szia: októberben megajándékoztak egy Parkside PDM 300C2 automata méréshatár váltós műszerrel, amelynek a napokban leszakadt a tapintója. A 3 mm külső átmérőjű igen hajlékony zsinórban ónozás után 0,4 mm átmérőjű sodrott réz vezető van
A műszer 10 A mérésre alkalmas (?)
Bátor tervező,, vagy biztosíték.
Bálint
0
10 amper meddig folyik át azon a 2x 80 cm vezetékwn + a műszeren? De 10 órától délid, du 2 ig???
Nagy valószínűséggel nem...
Inkább 5~15 másodpercog...
Addig csak kibírja, nem?
0
Addig kibírja, viszont a mérést meghamisítja.
0
Azoknak a DMM-nek, amikhez ilyen zsinórt adnak ez nem oszt, nem szoroz...
Valamit jeleznek, ami kb még igaz is lehet, de nem szokott.
0
Ne hidd. Persze, van az alja, de sok klón van, amivel semmi gond nincs, de a gyártó a mérőzsinóron tud a legnagyobbat spórolni. A benne lévő IC adott, a beültetés korrekt, mert gép végzi, a beépített alkatrészeknél már nem tétel, hogy 1%-os legyen. Esetleg időben rövidebb a működésük, hamarabb kopik meg a kapcsolótábla. Viszont egy vastag, és hajlékony vezeték az összes többi alkatrészéhez képest már jelentős tétel, amitől akár másfélszeresébe is kerülhetne.
0
Szia!
A legtöbb olcsó mérőműszernél probléma ez. A műszer valóban alkalmas lenne 10A mérésére, de a hozzáadott mérőzsinor nem. Ennél jobb már csak a kínai piacon kapható bikakábel, ahol a 10mm külső átmérőjű vezetékben van 0,5-ös réz vezető. De ha valaki a fenti mérőzsinorral akarta megmérni, hány ampert ad le egy akkutöltő, az biztos nem tudta megmérni az 5A-t
1
Szia!
Csak okulásképpen, csinálok a kedvedért egy Fluke hálózatanalizátorral készített
felvételt. Meglátod a valóság és az elképzelés eltérését. Egy pár napot azért várnod kell.
Kalex
1
Szia
Megköszönöm, ha ezt megmutatod nekem, hogy valóban tévedek.
Tibi
0
Hali!
Ezt (digi) szkoppal + megfelelö méréstechnikaval is meglehet mérni, ha màr nincs a legtöbb mühelyben halozat analizator, de maximalis ovatossàg is kell hozza...
Kari
0
Mert a drótban ott pihen az a sokkk sokkk elektron és a feszültség rákapcsoláskor a kábelnek, mintegy elektron magömlése van!
Remélem eléggé Hofis volt!?
Ui.: Amit szürkével írtam az hülyeség, de jó poén!
3
Ezt a 400V-ot így, ebben a formában gyorsan felejtse el mindenki!
0
Szia
Igazad van, mert elírtam. 300V körüli. De nem javítom ki az írásom, mert vállalom a butaságomat és az elírásomat.A 400ms volt a fejemben az elírás pillanatában.
Tibi
0
Még így sem igaz!
A műszer amivel a jónép leginkább méreget, szinte kizárólag a szinuszjel effektív értékére vannak kalibrálva, a komolyabbak Thru RMS -t mérnek, vagyis jelalaktól függetlenül négyzetes középértéket.
Az hogy egy analóg mutatós műszer túllendül a valós értéken, az csak a mérőmű csillapításán múlik.
A digit műszereknél is több átalakítást végez a AD átalakító (a legtöbbje hármat másodpercenként), mire beáll egy stabil kimeneti digitális érték miközben a bemenetére kerülő egyenirányított jel szintén egy analóg, műveleti erősítős egyenirányítóról származik alapesetben.
1
Szia.
Én nem vagyok ennyire jártas ebben a szakmában. Csak a tapasztalataimat tudom mondani, és akkor ezek szerint a topik indító is ezzel a jelenséggel találkozott. Én egy Metex3850.,-el méregetek vagy 30 éve. (azóta van ez meg nekem) A 90-es években vettem 43 ezerért, ami akkor ez nagyon jónak számított. Azóta is nyüstölöm, és bízom benne.Ez volt, és ma is ez a tapasztalatom, hogy a bekapcsolás pillanatában igen csak megugrik a feszültség amit a műszeren látok. De tényleg nem vitázni, okoskodni szeretnék. Ti biztosan jobban tudjátok. Csak a tapasztalataimat írtam le.De tanulni, soha nem szégyenkezem.
Tibi
0
Sziasztok !
Mivel nekem is van egy ilyen szerkezetem és még senki sem rajzolta vissza, vettem a fáradságot és visszarajzoltam.
Nem tudom hogy valaki használ-e még ilyen eszközt, vagy csak át alakítaná valami más célra de nem árthat ha van róla egy rajz.
Ha valakinek van ötlete mire lehetne használni,vagy mivé kellene átalakítani szívesen veszem.
2
Látva a visszarajzolt kapcsolást, a nyitóban említett, a kimeneten megjelenő rövid idejű de károsan magas feszültséggel, sajnos sokat az áramkör áttervezése nélkül nem lehet tenni.
Lehetne gyorsítani a kapcsolás működését ha a bejövő feszültséget figyelő egyenirányító (E2) szűrőkondenzátorait a rajz szerinti C4, C5 -öt a 200 uF-okról a lehető legkisebbre csökkentenénk hogy az egyenirányító kimenete gyorsan követni tudja a bejövő feszültség változásait. A terhelés ezen az egyenirányítón mindössze az R10, R11, P2 osztólánc elemei. Ez a terhelés nem indokol ilyen méretű kapacitásokat.
Viszont félő hogy ez esetben az alkalmazott relék (eléggé vérszegénynek tűnnek) a gyorsabb kapcsolást az érintkezők nem tudják követni. Az éppen bontónál ívhúzás, és akár egyszerre zárás is előfordulhat. Valószínűleg ezért van lelassítva a kapcsolás.
Trakis ide Trakis oda, ez egy elcseszett kapcsolás konstrukciós szempontból.
0
Mi ezt annak idején szintén egy autó transzformátorral oldottuk meg, csak az automata szabályzás helyett manuálisan végeztük el. A doboz elején ki volt vezetve 3-4 banánhüvely és egy banándugó segítségével állítottuk a kimeneti feszültséget A kimenetre egy mutatós feszültség mérővolt kötve, így láttuk, hogy mennyi az annyi.
László
0
Szevasz Mosomedve kolléga!
Ez a legegyszerűbb, és leglogikusabb megoldás, ha több időt szánnék rá, biztosan ezt választanám.
A jelenlegi eszközökkel szerintem az egészet megoldaná egy PIC12F675, de a program írását tökéletesen elfelejtettem, pedig azzal kicsi 8 lábú eszközzel sokféle dolgot megoldottunk 12 éve.
Újra meg kellene tanulnom.
Köszönöm a figyelmet!
0
Heló!
Ezzel a szerkezettel értelmesen a következőt lehetne csinálni:
1. Figyelembe véve a ma honos 230 V hálózati feszültséget a kimeneti csatlakozást a 226 V-os leágazásra kötni alapból!
Az alkalmazott relék érintkező rendszeréről nem ejtettél szót, így nem tudom, megfelelnek e az elképzeléseimnek.
2. A bejövő feszültséget induláskor FELTÉTLENŰL! ugyan ezen leágazásra szükséges kötni! Így biztosított hogy névleges bejövő feszültségnél közelítőleg
230 V lesz a kimenő kapcsokon.
3. Rendelkezésre áll még további négy (két nagyobb és két kisebb feszültséget adó) trafó leágazás.
4. Igazából ezekhez kellene rendelni négy komparátor fokozatot relés fokozattal a kimenetükön.
A komparátor négyes a kimenetet figyelve olyan leágazásra kapcsolná a bemenetet hogy a feszültség a kimeneten minél jobban a névleges értékhez közelítsen.
Ez sajnos az eltérő feszültség lépcsők miatt nem lesz tökéletes.
5. Az előzőekből az következik hogy (szerintem) át szükséges tervezni az áramkör vezérlését a helyes működés érdekében. Hogy ez megéri e az egy másik történet. Manapság a szolgáltatók viszonylag pontosan, a megengedett tűréshatárok között tartják a hálózati feszültséget. Ez megkérdőjelezi egy ilyen szerkezet létjogosultságát a legtöbb fogyasztónál.
Jobbakat
1
Szia!
Amit felsoroltál az ok, de ma már értelmetlen!
Egyetlen értelmes felhasználása van: Egy átkapcsolható autó trafó, amivel ki lehet próbálni a javított készülékek tápfesz-tűrését.
Bekötni a régi NDK kapcsolós autó trafója szerint kell, áthidaló ellenállásokat bekapcsolva váltáskor.
0
Üdv!
Utaltam a szürkédre.A teljes menetszámon megtáplálva a trafót nagyjából 20%-al lehet lecsökkenteni a kimeneti feszt. Ez úgy 185 V környékén lehet.
Vasba leadni? :)
0
Szia
Gratulálok
1
Szevasztok!
Kozakg kollégának:
"Vasba leadni? :)"
Nem sokat adnának érte, nem érdemes el sem vinni.
Továbbá, elképzeléseim nekem is lennének, csak nincs értelme több időt fordítani rá, új terv, új NYÁK.
Azt reméltem, hogy az úgy jó, ahogy azt a patinás nevű cégnél megkonstruálták, de tévedtem, és nagyot csalódtam.
Mosószaki kollégának:
Ha nem lenne torroidom, akkor még ezt átalakítanám átkapcsolhatósra, de van.
Így a működőképtelen lomból lett működőképes lom, és mindkettő egyformán használhatatlan.
Zsugori kollégának:
A ferrorezonanciás hálózati feszültségstabilizátorral akkoriban találkoztam, amikor 30-35 évvel ezelőtt azokat a szép nagy, és súlyos szovjet birodalmi színes tévéket javítottam, a Radugát, és társait. Azokhoz szerezték be a tulajdonosok sok helyen, ahol sokszor alacsony volt a hálózati feszültség. Amiket én láttam, azok többé-kevésbé mind búgtak. Egy ismerősöm ezt úgy oldotta meg, hogy feltelepítette a padlásra.
Köszönöm a figyelmet, és a jó tanácsokat mindenkinek!
0
???????
0
Kedves Kozakg kolléga!
Így a 72-ik évemhez közeledve már nem úgy mennek a dolgok, mint régebben.
Mindenfajta csúfság elért már, de csak remélni tudom, hogy nagyon sok kortársam nem így van, hanem sokkal jobban.
A másik szélsőség, hogy a korosztályombeliek közül, és még sokkal fiatalabbak is véglegesen beköltöztek a Csincsovics kertbe egy irányba feküdve, vagy hamuvá konvertálódva.
Nem panasz, így van, oszt kész, a biológia, az biológia.
Mint már írtam, erre a félresikerült dobozra több időt nem töltök el.
Régebben még a szakmai önbecsülésem miatt is lerajzoltam volna, és átterveztem volna, most nem teszem.
Ha időt akarok szakítani a szakmámra, akkor nekifogok, és a lehetséges, és értelmes mértékig megpróbálom felfrissíteni a PIC dolgait, mert az egyáltalán nem bohóckodás.
További kellemeset!
0
Üdv!
Örülök hogy a viszontagságok ellenére sikerült a második, hosszabb lélegzetű hozzászólásom is elolvasnod.
Itt már nem egyszer bebizonyosodott hogy egyesek nem tisztelnek sem embert sem Istent, sem megrokkant sem halálos beteg embereket sem törvényeket.
A kor önmagában nem felmentés semmire, az csak egy állapot, másokat nem aszerint értékelek hanem a tetteik, gondolkodásuk, tudásuk, mentalitásuk alapján. Velem nem nehéz barátságba keveredni de ellenséges viszonyba sem.
A PIC (és társai) használatáról: nagyon sok területen, alkalmazásban megvan a maga létjogosultsága. De ez az eset meglátásom szerint nem az! A PIC mellé szükséges kiegészítő áramkörökkel együtt semmivel sem egyszerűbb megvalósítást eredményez mint a javaslatom. A mikrokontroller alkalmazása ez esetben jó agytornának de a megvalósítást csak bonyolítja és újabb hibalehetőségeket visz be az áramkör működésébe.
Egyébként vannak itt "kollégák" akik szédületes ügyességgel rajzolnak vissza hasonló bonyolultságú paneleket az ide feltöltött, (kétségtelenül jó minőségű) fotók alapján. Próbáltam rajzot előásni a szerkezetedről, de nékem sem sikerült. Ennek következtében mivel úgy tűnik, ez másnak sem sikerült, a visszarajzolt kapcsolás alapján lehetne további okosságokat írni/mondani.
Magam is a 65-ik évemet taposom, nem hiszem hogy tiszteletlenül bántam veled de ha úgy érzed hogy igen, megkövetlek ezért. De mint fentebb írtam, egy dolog amit nagyon tisztelek, az a tudás. Három éve újra tanultam beszélni, járni, hasonló elszántságot és jó egészséget kívánok számodra.
kozakg
0
Szia!
Gratulálok.
jano
0