Üdv mindenkinek!
A gondom a következő adott egy digitális multiméter ami nem jelez ki a kijelzőre semmit, viszont ha aránylag nagy erővel megnyomom a kijelzőt akkor látszik a kijelzés. Ajelenség teljesen olyan mintha az átvezető zebragumi nem vezetne rendesen de azt kicseréltem és nem változott. A kérdésem az lenne hogy ez minek a hibája lehet az LCD-nek vagy a meghajtónak?
Válaszokat köszi Tibor
2014, December 4 - 09:16
#1
Szia!
Nekem is van egy Metex multiméterem hasonló hibával. Igaz már 40 éves. Én sem boldogulok vele. Ezek a kijelzők nem szoktak tönkremenni. Nálam az van, hogy ha jól nyomom meg, akkor látszik a kijelzés és néha úgy is marad egy darabig, de ha valamit mérek vele, akkor elromlik, ami annyit tesz, hogy a kijelző összes szegmense fekete lesz, vagy elalszik. Tényleg mintha az oszcillátor állna le, erre még nem is gondoltam. Kíváncsian várom a megoldást. Kár lenne érte, mert jó kis műszer.
Ja, az enyémben a szokásos ICL7106 van, az kvarc nélkül oszcillál. A te müszeredben milyen IC van?
Ja most látom miről van szó:
https://www.radiomuseum.org/r/hungchang_pocket_dmm_920a.html
0
Szia!
Melyik Metex? Én 3800-zal küzdöttem, és a logikai IC döglött volt benne (talán XOR).
0
M3650
0
sszia: kvarc működik? Nem látom a választ
A kvarc pontos frekvenciája itt nem annyira lényeges
Bálint
0
szia: már írtam, megcsináltad?
a kijelző érintkezőit is megtisztítottad? (alkohol)
A panelen is meg kell tisztítani az érintkezősávokat (üvegkefe, radír)
Bálint
0
szia. a kijelző érintkezőit is megtisztítottad? (alkohol)
A panelen is meg kell tisztítani az érintkezősávokat (üvegkefe, radír)
Bálint
0
Mindenkinek!
Ki próbáltam hogy egy tökéletes lcd-t ha egy műszerrel dióda állásban végig érintgetek akkor a szegmensek sorban felvillannak, na mos ennél a kijelzőnél ez nem történik meg. ezért fogtam a műszer panelját és a nem hozzá való lcd-t csak rászorítottam a fólia csíkokra és ugyan értelmetlen de rendesen látható kijelzést adott. Ebből a kisérletből azt vontam le hogy nagy valószinüséggel az lcd lehet hibás (gyárilag vagy sem azt nem tudom). Gondoltam arra is hogy lehet hogy olyan valamivel tisztíthatták valamikor ami feloldotta a kivezetéseket vagy ilyesmi. Sajnos elég egyedi lcd mert több közös pontja van és mátrixosan van meghajtva. Nju920s a vezérlője sokat nem találtam róla de azt kiderítettem hogy a bekötése teljesen egyezik az Nju9207-el. A multi tipusa Pocket DMM 920A.
0
Szia Tibi!
Bocs, de a felületek biztosan oxid/szennyezödes mentesek, ill. nincs a panel megvetemedve, nomeg kellö erövel lett a display a kartyara/zebracsikra szoritva? Persze lehet kijelzö bibi is...
Kari
0
Szia Kari!
Az biztos hogy oxid mentes mert takarítottam eredmény nélkül. Az erőt nem tudom megállapítani mert van egy gyári keret ami tartja az a helyén van. Vetemedésre azért nem gondolnék mert semmit nem mutat, a csak hiányosan mutatna akkor oké.
Tibor
0
Szia,
Ugyan nem ismerem a konkrét kijelző beszerelését, de ha van gyári kerete, akkor a keret és az LCD üveg közé tegyél -mondjuk papírból hajtott- távtartót, és tuti, hogy a nem ismert leszorító erőt meg fogod tudni növelni.
További szép napot: cs_laci
0
Szia ! Csatlakoznék az előttem szólóhoz .Én egy radírból faragtam ki egy erő növelő alátétet .Bevált . ( DR.Puskás Andor módszere . ) Üdv jano
0
vasjozsi
Ha a csatlakozó cseréje után is ugyanaz a helyzet, hogy nyomásra elindul, akkor találj megoldást a csati szorítására és akkor jó lesz.
0
Esetleg nem is a kijelzővel van a probléma, csak a kijelző megnyomásakor, a NYÁK-on lévő egyéb kontakthiba megszűnik.
0
sziasztok: mielőtt kettétörne a kijelző, szkóppal meg kell nézni, hogy kap-e elegendő tápfeszültséget az LCD.
Ezeknél a testen kívül két ponton szokott 3,5V, de inkább 4-4,2V négyszögfeszültséget kapni, fázisban eltolva.
Nem tévesztendő össze a számokat alkotó csíkok vezérlőfeszültségeivel.
Ha ez nincs meg, akkor meg kell keresni az okát.
A vezérlő IC oszcillátora stabilan működik?
Ez vagy kvarcos, vagy RC oszcillátor
Bálint
0
Szia! Az én Hantor 9090 típusú boomboxom óra kijelzője is csak nyomkodásra mutatja magát. Egyértelműen "nem" a zebragumi a rossz, mert ha ott nyomkodom, akkor nem változik semmi. 19db érintkezője van a kijelzőnek, amivel a panelhez csatlakozik. Pontosan mit tudnék mérni? Hol lehet megmérni, hogy megfelelő jel megy-e a kijelzőre?
Ha megfelelő a jel, akkor hogy tudnám jobbá tenni a kijelzőt? 45 éves darabról van szó.
Köszönöm!
https://youtu.be/1ddxgrZuCFA?si=Sfh0iVFfnS5pZhYm
0
szia
méret vagy nincs a helyén kicsit tolni vagy fordítani rajta nem elég szoros stb.. vagy maga a csip vált el, hőre csak rosszab lesz
az smd kondit nem nagyon fogja a forrasztás biztos értékvesztett is
1
Szia! Köszönöm a segítséget!
Teljesen új Zebragumit rendeltem hozzá. Pontosan ugyanolyan méretű, mint a gyári. Annyi különbség van, hogy az út jóval sűrűbb csíkozású. DE a guminál nyomkodva nincs változás szerintem. Még egy picit jobban is van szorítva, mint a gyári, mert megoldottam, hogy nagyobb legyen a nyomóerő.
A chip-et nem tudom ellenőrizni, mert egy fekete plecsni alatt van. Hogy szokták ezt megoldani?
Az SMD kondenzátort a multimeter nem tudja egyértelműen mérni. Esetleg lenne értelme kicserélni? Ha igen, akkor milyet rendeljek hozzá? A táp negatívja és pozitívja közt egy 16V10uF-os kondenzátor van, az jó.
A képen az óra panelje van. ott ezeket a feszültségeket mértem.
0
szerintem a 0,311v led lehet ha nincs külön háttérvilágításnak izzó
ki kell egyet próbálni 1.8v-on smd ledet másikat kimérni
0
Pillanat! megnézem.
Ha led, akkor egyirányba vezet csak és a multimeter mérő feszültsége működteti.
Nos. A kép szerint. A z oszcillátor melletti alkatrészen nem lehet ellenállást mérni, mert szakadást látok, de dióda méréskor egyik irányba 1,3V-ot mutat a műszer, másikba pedig 2,1V-ot. Valójában nem értem, de talán van aki érti közületek. :)
A másik SMD alkatrésznél ellenállást lehet mérni, ami 5kohm
Ezeket természetesen feszültség nélkül, leválasztott állapotban az energiaforrásról mértem.
Ez egy 80-as évek beli készülék kijelzője, ami óraként funkcionál. Úgy tudom, hogy egyáltalán nincs háttérvilágítása. Akkoriban a kvarcórákban sem SMD LED volt a világítás, hanem úgy tudom, izzószál. Nem tudom, volt-e akkor még SMD LED.
0
Üdv!
Szkóppal, bekapcsolt állapotban mit látsz a kimeneteken?
1
Szia! sajnos megfeledkeztem a kérdésedről és nem válaszoltam. Elnézést!
Szkóppal még nem mértem, de most le vannak forrasztva a panelről a kondenzátorok. Addig most nem tudok semmit mérni, míg nem jönnek meg az új alkatrészek, mert a régieket már nem akarom visszaforrasztani. Nem terhelném a panelt. Utána természetesen méregetni fogok, hacsak nem lesz esetleg jó a kijelző. Mert ugye, a remény hal meg utoljára.
Viszont, az új kütyük megérkezéséig megbeszélhetnénk, hogy szkóppal mit is kell és hol mérni pontosan? A panelen a kivezetésekre gondolsz a kijelző felé?
Köszönöm!
0
le kell forrasztani úgy lehet mérni csak körbe kell venni ne essen le
1
Melyiket vegyem le? mindkettőt? És pontosan mire mérjem őket?
0
az 5kohm-nak véltet https://archive.org/details/bitsavers_nationaldaMOSLSIDatabook_24460533
1
Ellenállás méréssel ez 5-6Mohm-tól egyre növekvő ellenállást mutat mindkét irányba.
Kapacitás méréssel: 0,776nF mindkét irányba.
Dióda mérésre nem mozdul a műszer kijelzője.
A másik pici alkatrészen semmit nem lehet mérni. 0,05nF Nem lehet, hogy ez nagyon kevés?
0
puding próba
0
Ezt hogy érted? Cseréljem ki a két kondit?
Vagyis hát...Ezek akkor kondenzátorok?
0
kondenzátor
de az értéke csak próbálgatással derül ki egy darabka drótra ,mert a nyák nem bírja ki ,egyszerre csak egyet növelni felfelé 1nf-100nf
1
Nos. Van kapcsolási rajzom majdnem pont ilyen magnóról és abban 22pF és 0,1uF-osak a kondenzátorok. Szerintem akkor rendelek ilyeneket, meg lehet hogy olyan kristályt is, aztán meglátjuk. Ez a 3db alkatrész cserélhető ezen a panelen. Nem tudom, hogy bármelyik befolyásolja-e a kijelzést. Szerinted lehetséges?
Elég sárgák ezek a kondenzátorok. Lehetnek sérültek, vagy elöregedettek?
0
elöregednek elvesztik a valós értéküket
1
háttér elem hol van? 1.5v
ha ezek ilyenek milyenek a többiek a készülékben
1
A ceruzaelem a magnó hátuljában van elhelyezve, a 10db. góliát elem rekeszében. Onnan kapja vezetéken keresztül a tápot az óra.
Nem értem a kérdést. Hogy érted, hogy ha ezek ilyenek, milyenek a többiek a készülékben? Picikét pontosítsd légyszi! A többi passzív alkatrészre gondolsz, vagy a magnó többi részegységeire, stb.
(Elnézést! Nem figyeltem este eléggé és nem vettem észre, hogy még egyet írtál. Még tanulgatom ennek a fórumnak a használatát. Ami persze nem nehéz, csak meg kell szokni, hogy hol kell figyelni az új hsz érkezését.)
Csak gondoltam megmutatom miről van szó. Ez egy 86cm széles korabeli rádiós magnó. (nem szeretem boomboxnak hívni) Kamasz voltam, mikor ilyet kaptam karácsonyra. Sajnos, csak az ünnepek alatt volt velem, mert volt egy érdekes hibája, ami valójában nem a magnó hibája volt. Esténként, mikor a hálózati feszültség leesett 197 voltra a nagy terheltség miatt, akkor kis hangerőn búgtak a hangszórók. Elvittük a faluban egy hiradástechnikai szerelő sráchoz, aki gyakorlatilag tönkretette. Soha többé nem szólalt meg a készülék. Hallgattam 3 napig. Visszavitta fater Ausztriába és nagy veszekedések árán visszavették. Így lett '84-ben nekünk stereo Elin TV-nk. Néhány éve lett kidobva. Csak ugye magnóm nem lett. :( Pár éve azon kaptam magam, hogy kezdtem rákeresni erre a típusra. Csak a nevére emlékeztem. Nagyon nehéz volt rábukkanni. Borzasztó koszos állapotban. Mindent megcsináltam már rajta, csak ez a kijelző fog meg elég jól. A zebragumin kívül eléggé tanácstalan vagyok, de ahogy beleásom magam és ahogy jön innen-onnan a segítség, függetlenül attól, hogy az a segítség épp hasznos-e vagy sem, elgondolkodtat és lesznek további ötletek. Egyszerűen nincs ok arra, hogy ezeknek ne járjak a végére. Tapasztalok vele, tanulok vele és nem utolsó sorban, sokkal jobb tevékenység, mint videókat görgetni a telefonon. Mert lassan már csak azt lehet vele csinálni.
0
Szia!
Mintha az egyik iskolatársamnál annak idején Nan Ho névvel láttam volna ilyesmit.
Nagyon jó gép volt.
Üdv: Zoli
1
Szia!
Interneten nem találni ilyen néven, de ez nem jelent semmit.
Úgy tudom, hogy ennek az alap változata Sharp HK9000 volt, de van képem
International HK9000-ről,
Blaunkton TC9000-ről,
Elite néven is volt hasonló, de nem pont ilyen,
és még pár márkanéven futott.
Generalsound, Condor és olyan is volt, amin nem volt név.
Hát, hogy minőségben mennyire volt jó, azt nem tudom már. Nagyon tetszett, az biztos. Nagy volt, ott volt egy sor Equalizer, nagyot szólt. Az 50W-os Videoton hifit leugatta. Simán! És az tetszett még benne, hogy a nagyon rossz felvételeket az Eq-val úgy feljavítottam, hogy élvezhetően lehetett halgatni. Ez is mutatja, hogy akkoriban nem arról szólt ez a készülék, hogy hifi legyen. Batár volt, és nagyot szólt. A számkeresés pedig egy csodának számított a szememben. 84-et írtunk.
1
Köszönöm a segítő szavakat!
Rendeltem 22pF-os, 27pF-os, kondit, hogy többféle legyen, A másik helyett meg 100nF-ost. Ebből nagyobbat csak 300nF-ost tudtam volna. Az már a 3-szorosa. Egyenlőre meglátjuk.
Meg rendeltem a külső táp plusz-mínusza közé 10uF/25V-os elkot.
És egy 32,768kHZ-es kerámia rezonátort. Hátha a végén az kell bele.
Megnyomkodva a kijelzőt, látom, hogy nem tök élettelen. Én bízom benne, hogy ha nyomásra működik valamennyire, akkor kell neki rendesen is. Persze, a remény hal meg utoljára.
0
valmitől valaha ezek a zebragumik ragaszkodtak az üveghez, mitől
0
Csak itt tudok képet küldeni. Üzenetben nem tudom hogy kell.
A készülék hátulján látszik, hogy nincs DC külső táp bemenet. Szerintem, ha lenne, akkor az AC bemenet alatti kialakított részben lenne.
Van egyébként egy kapcsoló a magnó hátulján, aminek 3 állása van. Ezt nem tudom micsoda. Valójában nem reagál semmire, vagy valamit rosszul nézek. Az a baj, hogy nem tudom mit kell tőle várni.
Az van fölé írva, hogy BEAT CUT "0-1-2" állásokkal
0
Üdv!
Valahol korábban írtad, hogy idegen kijelzőt odaérintve, adott kijelzést, míg a saját LCD nem ad ki semmit, ha a műszert odaérinted.
Erre reagálnék: Elképzelhető, hogy a fémgőzölt vezetőcsíkok eliminálódtak. Találkoztam már ilyennel. Mikroszkóp alatt kéne megnézni, hogy az üvegrétegek közül kilépő csíkok megvannak-e és nincsenek-e megszakadva. Ha ilyesmi áll fent, akkor végső esetben meg lehet próbálni valamilyen vezető anyagú filccel újrarajzolni a csíkokat az üveg találkozásig, hátha...
BEAT CUT: Magnófelvételnél van értelem, ezért nem érzékelsz semmilyen hatást. Olyan rádiófelvételnél, ahol a vivő (AM) frekije vagy annak harmonikusa összegerjedhet a magnó felvételi (BIAS) áramköreivel, ezzel a kapcsolóval lehet csökkenteni a hatást. Nem akarok hülyeséget mondani, de azt hiszem a BIAS ferekijét hangolja el picit a kapcsoló állásaink megfelelően kisebb nagyobb mértékben. FM adásnál nincs értelme és hatása.
G
1
Szia!
Nem írtam idegen kijelzőről. Azt az a személy írta, aki ebben a topikban eredetileg kérdezett egy multiméter kijelzőjével kapcsolatban. Ha jól emlékszem 2014-ben. Én csak egy új kérdésként jelentkeztem itt a saját kijelzőm problémájával, mert nem tudom mi a szokás itt. Folytatni egy meglévő topikot, vagy újat nyitni? Gondoltam, elég régen használták már ezt a topikot, mi baj lehetne belőle, ha itt kérdezek.
van mikroszkópom. Meg is néztem vele. Semmi nem látszik. úgy értem, hogy nem látható mikroszkóppal a fém gőzölés. Állíthatsz bármit.
0
Ha egy ilyen kilyelzőn 0 vonal jelenik meg az szerintem jó esetben kwarc, vagy az egész nem kap áramot, rosszabb esetben valamely kis kondenzátor zárlatos, a harmadik eset pedig a halott az IC.A legtöbb folyadékkristályos kijelző, minden külső elektromos nyösztetés nélkül nyomkodásra mutat valamit.
0
Ha nincs rákapcsolva a ceruza elem, akkor ezt hiába nyomkodom. nem látok rajta semmit. Meglátjuk a kondenzátor csere után produkál-e valamit.
1
Sorry, nem figyeltem...
G
1
BEAT CUT: majdnem az van, amit írsz. A felvételi előmágnesező (bias) oszcillátor frekvenciája tipikusan 40-150kHz között van. Az oszcillátor jelének felharmonikusai beleesenek az AM sávokba, smi zavarhatja a venni kívánt adó vételét A kapcsoló néhány kHz-cel eltolja a bias oszcillátor frekijét, így a zavar máshová fog esni. Az FM sávban már nagyon alacsony a felharmomikusok szintje, illetve mivel a moduláció is más, ezért nem érzékelhető a zavarás.
1
Nem tudom. Én nem emlékszem ilyenre. Talán puhábbak lehettek és egyszerűen odatapadt?
0
Hát sajnos az oszcilloszkóp ilyen jelet lát csak. Szerintem ez valami zaj, amit nem tudok honnan szed össze. Bárhol mérem, ilyen zajt látok. Még a ceruza elemen is, amikor nincs is rákapcsolva a panelre.
Kicseréltem a kondenzátorokat, de sajnos nem pont olyan értékeket kaptam, amilyet kéretm. A 22pF helyett 501pF-ost kaptam, a 27pF helyett 60pF körülit. A 0,1uF helyett 86nF Jobb híján beforrasztottam ezeket, de nem most nem megy az óra és nem is látom, hogy bármi megjelenne, mikor nyomkodom. :(
Szerintetek lehetséges, hogy azért nem megy a kristály, vagy azért nem indul a chip, mert más a kondenzátor? a 22pF helyett 50pF-ost kellett betennem. Ez nem pusztán nagyobb, de a kétszeres érték.
Mértem feszültségeket a panel zebragumi felé irányuló kivezetésein. 1,25Volt rajta van elég sok lábon. Ugye, van ahol ott van az 1,5V és azt hiszem megtaláltam a testet is, de már nem emlékszem, mert mértem már mindent. :)
Kérdés, hogy mit kéne csinálni a panellel, hogy elinduljon a működés újra.
0
Szia!
Azt azért sürgősen tisztázni kellene, hogy tényleg 501pF értékű kondit kaptál avagy 50pF-ost, mert mán utóbbival sem okvetlen működik egy kis teljesitményű oszci, de az első egyenest horror számára merthogy 501 jelőlt = 500pF lenne!...
0
50pF. Véletlenül írtam 501-et. De szerintem érted te ezt.
Akkor most kérdezném, hogy hogyan tovább?
0
Van nekem ilyen panelem. Ez PWM feszültséget képes előállítani egyenáramból. A frekvenciát is lehet állítani, meg a kitöltést is. Ez esetleg alkalmas lenne arra a fajta próba feszültség előállítására, ami a kijelző teszteléséhez szükséges? A minimális feszültség, amit ki tud küldeni, kb 3,5Volt. Egy ellenállással megfognám annyira, amennyi a kijelzőnek kell, aztán ki lehetne vele próbálni. De ugye ez nem rendes váltóáram, mert csak szaggatva van. Így is jó a kijelzőhöz, vagy inkább más megoldás kell?
Ugye a kijelzőt eddig talán jogosan, jónak hittem, mert láttam, hogy működött korábban. Csak ugye, most a panel kimenetén egyenfeszültséget mértem. Ez nem nyugtat meg. Lehet hogy lassan rönkre is ment a kijelző?
0
Mint már írtam, oda váltakozó polaritású feszültség kell.
Oszcilloszkópon akkor jó a jel, ha DC!!! állásban az alapban középen lévő csík a jel hatására a középvonal alatt és felett ugyan olyan értékkel tér ki. A PWM jelek általában csak a középvonal egyik oldalán tartózkodnak. Amit otthon biztosan találsz, egy fejhallgató kimenet. Annak a testje a kijelző közös pontja, a jelággal meg izgathatod a szegmenseket valami 0.1-500K ig ellenálláson keresztül. ( jó játék emlékeim szerint még a kezemen keresztül is működtek )
1
Szia! Végül bevillant egy ésszerűnek tűnő ötlet. Vettem a zsibin reggel egy régi Sharp számológépet és szétszedtem. Mértem rajta jelet az oszcilloszkóppal. Aztán pedig ki is tudtam vele próbálni a "rossz" kijelzőt. Úgy látom, semmi baja.
0
Köszönöm!
Szerintem megpróbálom így. De előtte veszek kint a Zsibin egy olcsóbb kvarcórát, vagy számológépet és azzal is meg akarom próbálni. Ha látom, hogy jól csinálom, akkor biztos lehetek a módszerben, tehát ha nem működik a kijelzőm, akkor sajnos nincs mit tenni. ...Vagyis hát.. Láttam olyan Youtube videókat, ahol az elejéről és a hátuljáról leszedték a fóliákat és miután újat ragasztottak a helyére, jó lett a kijelző. Működhet ez az én kijelzőmnél?
https://youtu.be/WB8c795zlz4
0
Ha jót akarsz magadnak, a kijelzőt szépen bedobozolva elteszed, hogy össsze ne törjön, amíg az elektronika kimenetén szép négyszögjelet nem látsz. Utána ráteszed a kijelzőt és lőn működő óra. Ha nincs áram, nem az izzót cserélünk. Ha az LCD-n volt kép, az 10 perc alatt nem megy tönkre, hacsak nem nagyfeszültséget kapcsolsz rá, vagy hevíted túl, töröd le a sarkát.... DC-t is adhatsz neki tévedésből, szerintem 5-10 percért nem sértődik meg.
3
Igazad volt. Működik a kijelző. Ki tudtam próbálni hellyel-közzel egy Sharp számológép kijelző kimenetére szorítva.
http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=9101.jpg
0
Köszönöm a tanácsot! Abszolút megfogadom. Ezőször megfelelő jelet fogok, vagy legalábbis próbálok produkálni. Rendeltem 1pF-tól 22pF-ig mindenféle smd kondenzátort. Sőt! Még egy drága trimmer kondenzátort is. Oszcilloszkóppal megpróbálom hangolni a kristályt. Hátha megindul. Jobbat nem tudok kitalálni sajnos. És persze, hogy ezt sem én találtam ki. De nagyon jó ötletnek tartom. Meglátjuk, lesz-e belőle előrelépés.
Őszintén? Erősen gondolkodok, egy pici, alapvető áramkörön, amivel a paneltől függetlenül, esetleg ki tudnám kísérletezni hogy melyik kondenzátorral indulna be a kristály. Akkor nem az óra paneljét kellene 20-szor forrasztgatnom.
0
Szia!
Ezek az oszcik 15-27pF közti értékekkel szoktak működni.
Ha trimmert használsz, tekerés közben vigyázni kell az esetleges megfeszülésre ami könnyen végzetesen elintézi a nyákod fóliáját--feltépődik, ez persze a sok forrasztgatástól is bekövetkezhet...
1
Köszönöm a tanácsod! A trimmer "megfeszüléssel kapcsolatban mire gondolsz? Arra, amikor tekerem és mechanikusan elrekertem a végpontig? Lehet hogy először megpróbálom ám csak odafogni. Vagy gondoltam nagyon vékony vezetékre is. Nagyon fogok rá vigyázni. Sajnos a kristály cseréjekor a kristály forrpontjai így is megsérültek. Ha kész lesz egyszer, akkor lehet hogy valamivel meg is ragasztom majd. De csak egy pici pöttyel. Ha eljutok odáig.
Nagyon félek egyébként az élesztéstől. Félek, hogy nem tudom feléleszteni.
0
Mechanikai tekerő/nyomó erőt vagy kénytelen alkalmazni ami tekerés közben feszitő vektorként hat a fólia számára: nem egeszséges...
Jut eszembe:
ezek az oszcik szokványosan egy inverter fokozatból állnak, minek ki és bemenete kőzt leledzik a kvarc(rezonátor.
Te tudod mekkora a tápfesze, ennél kissebb, közelitő amplitudójú és kb kvarc frekvenciájú jellel meghajtanám a kristály nélküli fokozatot-egy talán 10kohmos soros ellenálláson keresztül.
Sztem a kvarc egyik pontjáról kellene műkődnie az egész rendszernek, ha csak az oszci nem rezegne be valamiért...
0
Sajnos nem lehet feléleszteni ezt a kristályt.
Próbáltam trimmer kondival, és utána az összes SMD kondenzátorral. 1pF-tól 18pF-ig Igaz, hogy nem forrasztottam egyiket sem a helyére, csak odafogtam kézzel, de hiába látom, hogy odafogtam, és picit változik is a szinte sima jel. Olyan periódikus jel nem lesz egyikkel sem, mint amilyen a számológép áramkörével. Egy kis időre láttam a trimmer kondival, de utána többé nem. Olyan volt, mintha az elején produkálná, aztán fokozatosan eltűnne. Lehet hogy tönkrement a chip, vagy egyszerűen nem csinálok valamit jól. Minden esetre, ez nem jön össze. Elég szomorú vagyok miatta, de ez van. Én amit részemről lehetségesnek tartottam, mindent megtettem.

Kellene, hogy szerezzek egy ilyen órát, de az egyetlen lehetséges forrásom, akiről tudok, az két-három hét múlva volt hajlandó megengedni, hogy egyáltalán írjak neki Messengeren. Aztán írtam, most meg nem olvassa el. Nem tudom honnan szerezzek egy pont ilyen órát. Már átnéztem az egész internetet, de lehet hogy nem is jó helyeken és jó szisztémával keresem.
Maximális köszönöm mindenkinek a szóbeli segítségeket! Nagyon sok jó ötletet olvastam és végig reményt adott.
Külön köszönöm mindenkinek, hogy nem szóltátok le az irreális szándékomat, hogy egy ilyen semmi dolgot annak ellenére meg akarok javítani, hogy talán már az elején el kellett volna dobni. Persze, hogy most is sajnálom és most is reménykedem, hogy valaki majd segít, de sajnos ehhez már itt tényleg hozzáértés kellene.
0
Na most aztán sikerült jól összezavarni engem, és esetleg másokat is. Multiméter vagy boombox? Vagy óra? A topicot végigolvasva végül felszállt a köd.
Tipp: talán külső oszcillátor jelét beadva az eredeti kvarc helyén az IC egyik lábára (ki kell próbálni, hogy melyik a kimenet és melyik a bemenet), megindulhat az óra. Ilyen oszcillátort egy 74 sorozatú inverterből lehet gyártani, az eredeti vagy másik kvarccal, ha elfér. Kapcsolás a neten, pl:
https://electronic-hobby-circuits.blogspot.com/2010/06/32768-khz-oscillator-using-watch.html
1
Köszönöm!
Nekifutok újra.
0
Szia!
Az, hogy odafogod, és nem jó, még semmit nem jelent. Sőt, szkóppal is csak úgy lehet mérni a quartz-ot, hogy 1:10-es állásba teszed a mérőfejet. Forraszd be a kondit 370 fokos pákával. Quartz-ból is betehetsz bármit, ami közel van az eredeti frekihez. Ja, és 22pF-es kondival próbálkozz.
1
Köszönöm!
Megpróbálom beforrasztva.
0
Jacának teljesen igaza van:
Hogy az odafogott alkatrésszel nem jó a rezgés az pont annyit jelent, hogy KÉZZEL MEGFOGNI NEM JÓ AZ ILYESMIT: átvezetést is s mindenféle nem kivánatos kapacitásokat viszel be a rendszerbe!!
Muszáj az alkatrészeket beforrasztani-max 1-1 rövid vezeték közbe iktatásával...
1
Megpróbálom beforrasztani. Köszönöm!
0
Igen. Én is gondoltam rá, hogy én magam küldöm a chip felé a jelet, de az az igazság, hogy nem tudok előállítani túl egyszerűen 1,5Volt-ból 57Hz-es jelet. Ráadásul olyat, ami negatívba is átcsap. Van olyan áramköröm, ami négyszögjelet állít elő, de kb. 3,3Volt kell neki és akkor kezd el működni. Igaz, ezt még egy ellnállással meg lehetne fogni, de nem tudom eldönteni, hogy megfelelő jel hut-e az áramkörre, nem tudom, hogy jó helyre megy-e? és azt sem, hogy utána hogy fogok még igazi jelet előálítani majd? Szóval, úgy gondolom, hogy itt kezdődik az a része, ahol már tényleg tudni kellene, de pontosan, hogy épp mit is csinálok. Kiváltképp, ha azt a chippet noszogatom idegen jellel, aminek az állapota kis eséllyel jó, nagyobb eséllyel esetleg rossz. Azt a kis esélyt, jó lenne nem elherdálni. :)
0
Ilyen jelet lehet előállítani ezze az áramkörrel.
0