You are here

Gyors felfutású négyszög generátort építenék

82 posts / 0 new
Last post
jakyg
jakyg picture

Sziasztok!

Építenék -ha lehetséges- gyors felfutású négyszög generátort. Jó volna ha a felfutási időt 1ns körül lehetne tartani, az oszcillációs frekvencia úgymond' mindegy, de legalább 50MHz körül kéne, frekvencia stabilitás nem érdekes, kimeneti feszültségnek 5-6V kellene 75 Ohmos lezárásra. Lehetséges ilyet házilag eszkábálni, vagy reménytelen?

Comments
rn09
rn09 picture
*****

Hello!

Piszkálja a csőrömet a megoldás. Csak egy gondolat
Vannak hybrid video erősítők pl.: CR2424 CR2428 stb. Ezek régebbi CRT monitorokban vannak (SONY, monokróm 21" monitorok, stb.). A fel és lefutási idejük (10-90%) 2-3 ns között van, gyakorlatilag nagy slew-rate értékű, 60-70 V tápfeszültségű erősítők, tízegynéhányszoros erősítéssel, 100 MHz feletti sávszélességgel. Megfelelő meghajtással (DC offset, stb.) és kimeneti osztással leadhat 5 V-ot is megfelelő le és felfutási idővel. Ha tudsz bontásból ilyen hybridet, érdemes lenne vele foglalkozni, újonnan nem megfizethető. Vagy esetleg szimulálni az erősítőt egy ECL meghajtással. Kíváncsi vagyok a véleményekre ezzel kapcsolatban.

üdv.
rn09

File csatolás: 

0

jakyg
jakyg picture

Szia!

Trükkös elgondolás, én éppen hogy azért akarok gyors felfutású generátort építeni, hogy egy CRT erősítőt behangoljak (CRT projektorban). Sajnos nem könnyű ezen erősítők átvitelét beállítani, vegyük az én példámat: a CRT projektorban differenciális a cső meghajtása, azaz a katód és a vezérlő rács egyszerre vezérelve van, a katód erősítő eredetileg VPA13 IC (130MHz) volt, a vezérlőrácsnak diszkrét elemekből felépített erősítője van (kaszkód kapcsolás), namost én a VPA13 helyett szereztem VPA15-öt (150MHz) és a diszkrét erősítőben a 700MHz-es tranzisztorok helyett találtam 1GHz-es tranzisztorokat, de az alkatrészeket szimplán kicserélve a sávszélesség nem hogy nőtt volna, de csökkent! Ez azért van, mert a kompenzálások az eredeti alkatrészekhez voltak beállítva, újra kellene állítani a kompenzációs elemeket, hogy a lehető legjobb átvitelt el lehessen érni, ehhez kell a gyors felfutású generátor.
Visszakanyarodva, az ötleted jó, de mégis hibádzik. Nagyon jó megoldás volna, hogy vagy a te általad linkelt, vagy a nekem meglévő VPA13 vagy -15 ic-ből építek egy "generátort", megadom neki a 70-100V-os tápot, de ahelyett, hogy leosztanám a kimenetet akkora bemenő jelet adok rá, hogy a kimeneten 5V-os jelem legyen, ezzel kvázi kisjelű üzembe kerül az erősítő és a 15000V/us slew rate meghozza a hatását, ez eddig jó is, de a kérdés továbbra is fennmarad, hogy mi állítja elő a bemenetre a gyors felfutású négyszög jelet. Sorba kötött rendszereknél sajnos a felfutási idők gyök-négyzetesen összegződnek, tehát két egymás után kötött rendszer amik egyenként 1ns felfutásra képesek összesen 2ns felfutást engedélyeznek.

0

Kari
Kari picture
*****

Szia jakyg!
"...két egymás után kötött rendszer amik egyenként 1ns felfutásra képesek összesen 2ns felfutást engedélyeznek. "
Nu, ezt azert megegyszer megemeszthetned; az 1+1=gyök2 ugyanis talan megsem=2-vel! :-)...
Aztan: man mintegy 2 honapja_ s akkor is többszörösen körbejartuk a megfelelönek tünö jelforras kerdeset_ (annak idejen magad is igy nyugtaztad), de ullaccik, hogy Te meg mindeg ugyan annal a pontnal ragadtal le...
Most is, magad is irod, hogy az ECL (ECLinPs)csalad kimenö 700mVpp jele a talan elerhetö 700psec-os meredeksegevel , s az rn09 altal javasolt vegfokkal megoldas lehetne_
NOS: EZ AZ; elkellene indulnod, s inkabb "fine-pitch" forrasztast gyakorolni - mert igenis lehetseges "hazi(as) körülmenyek" közt is a 0,5mm-es labkiosztas forrasztasa is(nyilvan nem a Minifor/pisztolypaka keszletet kell elövenni, de JBC/avagy Metcal, stb jol megoldja)... Ha kell ellehet kinlodni a 0,4 mm-essel is(1-2 darab eseten elöbb-utobb eredmenyt ad), de ehhez nem csak "melazmni" kell rola, hanem gyakorolni/tanulni is_man a nagy szakallas, hatodik Lenin, is ezt tanitotta volt (többek közt) :-)
(vegre)Eredmenyes ügyködest!
Kari

0

jakyg
jakyg picture

Szia Kari!

Valóban elszámoltam a gyök kettőt...
A videokártya 400MHz-es DAC-ja, elvileg 875ps felfutású (ami a mérésem alapján hihetőnek tűnik) és ehhez mindössze egy BNC csatlakozó kell, és jóformán tetszőleges jelalak és frekvencia kihozható vele. Az ECL clock generátort pedig meg kell(ene) rendelni valahonnan és a forrasztását is gyakorolnom kéne... ;)

0

Kari
Kari picture
*****

Szia jakyg!
A kollega altal linkelt ECL-Clk labkiosztasa mindössze 1.25mm, ezt egy ügyesebb hegyü pakaval, ill. jobb minösegü flux hasznalataval, de ~0,5mm-nel nem vastagabb(!) cinnel azert barmikor forraszthatod (jo gyakorlasi lehetöseget nyujtanak az SO-8/14-16 tokok is). Ezen oszci-tokozas (jo)tulajdonsaga, hogy ha a kartyat a felhelyezes elött bekencezted egy kisse a flux-oddal, s az oldalso kontaktusokat jol behalozta (felfutott ra) a cin: az IC kellö minösegben lett alulrol is a "pad"-re forrasztva, s örülhetsz. Hazilag egyebkent pl. a 2x2 mm-s IC-ket lehetetlen forrasztani :-)...
IC beszerzesere megprobalnam a gyarto/nagyker-disztributor free sample "szolgaltatasat" azzal a megjegyzessel, hogy egyetemi tanuloi projektbe kellene, s ezert nem all modotokban a szokvanyos ipari mennyiseget berendelni, de a szakdolgozatban termeszetesen örömmel/szivesen megadjatok a gyarto nevet/cimet- ez szokott müködni.
Kari

0

jakyg
jakyg picture

Szia!

Én mégis maradnék most már a VGA-s meghajtásnál...
apropó forrasztás, ezt nem régiben követtem el, 0603-as smd led-ek kézzel forrasztva, jórészt szabad szemmel is..

File csatolás: 

0

Kari
Kari picture
*****

Hali!
"apropó forrasztás,..."
Igy viszont mi a gond? -> kezdj hozza, az a tok nem lesz kemenyebb dio, ha mar az asztalodon hever...
Kari

0

rn09
rn09 picture
*****

Hello!

Sajnos így van. Azért hátha csinál Ferenc.P kolléga erre is egy szimulációt, 1 ns bemeneti felfutási idővel, 5 V leosztás nélküli kimeneti jellel, 12 szeres erősítéssel..... Lehet érdekes lenne az eredmény. Ha 3 ns jönne ki, az használható lenne neked? (Tudom az egytől messze van.)
A meghajtás történhetne ECL (PECL) kimenetű kvarcoszcillátorral (80-100 MHz), egy példa http://www.mecxtal.com/H/HPF%20HPW.pdf , http://www.mecxtal.com/pdf/25HPK%20HDK%20HCK/25HPK5361_3HPK5361%20v1.pdf , http://www.mecxtal.com/H/HF%20HW%20HV.pdf, 1 ns alatti rise/fall time időkkel. Igaz ebből csak kb. 0.6-0.7 V jön ki, de ezt 12 szeresre erősítve 5 V közelében járunk. Persze ez csak elmélet, a gyakorlatban a jelalak még igen sok dologtól is erősen függ.

üdv.
rn09

0

Ferenc.P
Ferenc.P picture
*

Szia, Sziasztok.

Bocs a késésért, kicsit időigényes volt a három kapcsolás.
Próbalkoztam újra a Tektronix á.k.-vel és a két említett IC-vel is.
Sikerült megközelíteni a keresett idő értékeket, ha a terhelő kapacitásokak kisebb értékre szabtam, vagy teljesen kihagytam.
A VPA15-ös alacsonyabb feszültségen, a kaszkád felső tagja nélkül akart működni (elválasztja a magasfesz. kimenetet (70-80V) az alacsonfesz. bemenettöl).
Üdv.
Feri.

0

rn09
rn09 picture
*****

Hello!

Köszönöm mindenki nevében! jakyg most dolgozhat! :-)

üdv.
rn09

0

Kari
Kari picture
*****

Sziasztok!
"jakyg most dolgozhat! "_ igy igaz, föleg az 1pF-nyi terheles gyakorlati(?) realizalasaban! :-(...
Kari

0

jakyg
jakyg picture

Szia!

Az jutott eszembe, hogy a PC VGA kártya kimenetén 400MHz-es DAC van (elvileg), ezt le is mértem közvetlenül a szkóp 50 Ohmos bemenetén, így sikerült 1,4ns felfutási időt mérni (10%-90%) ami ha vesszük a szkóp 275MHz-es sávszélességét nagyon jó eredmény.
Így a PC kimeneten 700mV jel van, azt előosztva majd felerősítve 14x-re könnyen kijöhet az 5V, csak itt is ügyeskedni kell majd a szép kimenet miatt, de ez elég egyszerű, hogy kipróbáljam.
Az ECL oszcillátorokkal az a legnagyobb baj, hogy olyan picik, hogy házilag lehetetlen forrasztani...

0

bbgames
bbgames picture

És ha a rendelkezésre álló pl. 10nsec-es jel romlásából próbálnál következtetni az erősítő átvitelére?

üdv
bbgames

0

jakyg
jakyg picture

Szia!

Kb. igen, itt a lényeg a felfutási idő beállítása a legkisebb értékre elfogadható túllövés mellett. 10ns-ecből sajnos nehéz jósolni, ezért kellene a minél gyorsabb felfutás, egy 1ns-os felfutó élű jelet ráküldve egy 2,5-3ns felfutású erősítőre már egész jól becsülhető, plusz ehhez jön a mérő berendezés véges sávszélessége által okozott további lassítás.

0

SzBálint
SzBálint picture
****

üdv: szerintem bbgamesnek igaza van.
Mi a mérés? A mérés összehasonlítás, mégpedig egy ismert mennyiséggel(jelformával)
Ha az adott készülékben levő jelforma paraméterei azonos nagyságrendbe esnek, mint az "etalon" jel, akkor nem követsz el nagy hibát, ha a minőségesést, romlást figyelembevéve nézed az eltérést. Biztos, hogy a készüléknek jobb paraméterei vannak?

Bálint

0

jakyg
jakyg picture

Szia!

Ezt én értem és én is így gondolom, de egy 10ns-os felfutású forrás jelen egy 3ns-os erősítő sokkal kevesebbet ront, számszerűsítve az eredő felfutási idő 10,4ns lesz, ha 2ns-os felfutású az erősítő, akkor 10,2ns lesz az eredő, nincs az az ember aki ezt megkülönbözteti egy szkóp képernyőjén. Viszont 1ns-os forrás jel esetén 3ns erősítő esetén az eredő 3,2ns, 2ns erősítővel az eredő 2,2ns, nem mindegy.

0

jakyg
jakyg picture

Sziasztok!

A lent látható kapcsolási rajzon a Tektronix 485-ös oszcilloszkópjának a kalibrátora látható. Állítólag ez 1ns alatti felfutási idővel rendelkezik, 5V-os kimenet 50 Ohm-ra! Nem is túl bonyolult, csak kicsit sokféle tápfeszültség kell neki. Nekem úgy tűnik, hogy a kapcsolás lényegi paramétereit a két differenciál módba kapcsolt tranzisztor és a két dióda milyensége határozza meg, a két NPN tranzisztor egyébként állítólag megfelel a 2N3572-nek, a két dióda pedig tektronix 152-0322-00 álnéven szerepel, erről nem sok mindent sikerült kiderítenem, csak annyit, hogy schottky dióda.
A terv az volna, hogy utánépítem az utolsó fokozatot és a tranzisztor bemenetére a függvénygenerátorom kimenetét kötöm (aminek ~30ns a felfutási ideje) ügyelve persze megfelelő DC szintre, és ez a kis kapcsolás szépen megformálná a kimenetet, az 50V tápfeszültség nyilván csökkenthető a munkaellenállások csökkentésével. Vélemény?

File csatolás: 

0

Kari
Kari picture
*****

Szia jakyg!
"Állítólag ez 1ns alatti felfutási idővel rendelkezik, 5V-os kimenet 50 Ohm-ra!"
Szep is lenne, de ez csak az almaid gazdagithatja: a kimeneti impedancia ugyanis=450 Ohm & 50 Ohm terhelesen adja le az 5Vpp-t, azaz a gyakorlatban mindössze 0,5Vpp-d lesz...
Egyebkent mindez az elölapon, a csatija alatt is egyertelmüen olvashato.
Megneztem egy nalam levön a sajat hitelesitö jelet, s kisse elszörnyülködtem, ugyanis (remelem, hogy "csak" a peldanyom bibije miatt), de az 1MHz-es triggerelt jel (eredeti hitelesitö kabelt emiatt bontottam ki a csomagolasabol) mintegy 2-3nsec-nyi jittert produkalt, s a +elet szinte nem lehetett meglatni, de kb. 1,5-2nsec, s a lefuto pedig kb. 2-3nsec meredeksegü lehetett :-(
Jobbat!
Kari

0

jakyg
jakyg picture

Szia!

Közben erre már én is rájöttem... Megépítettem a kimenő fokozatot, az 50 V-os tápról, igaz próbanyák, meg a kimenő tranzisztorok is csak 2N2369 lettek a diódák helyett OA1160 (nem ér nevetni!) germánium lett beszerelve és hát a függvény generátorom 30ns-os felfutási idejét lefaragta 20ns alá, de azért ettől még nem ájultam el, még lehet teszek egy próbát BFR90 tranyókkal és más diódákkal...

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: régi LNB fejből bonts diódát, vagy ha van, OA1182 diódád, akkor azzal.

Bálint

0

jakyg
jakyg picture

Szia!

Találtam, de annak idején építettem egy kis teszt kapcsolást ahol a germánium diódáimat szétválogattam trr (feléledési idő) szerint, és az OA1182-k a nemjól vizsgázott diódák között voltak (míg az OA1160, amit először próbáltam onnan volt), mindegy kipróbáltam, BFR90 tranyókkal együtt, sokat nem javult a helyzet, illetve a lefutási időt sikerült levinni torz meghajtással kb. 6-7ns-ra, de a felfutási görbe ilyenkor inkább egy szinuszra hasonlított, szimmetrikus jelalak mellett nem sikerült 15-20ns alá vinni.

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: ez érdekes, mert úgy emlékszem, az OA1182 aranytűs dióda
Akkor marad esélyként az LNB fejből bontott.

Bálint

0

jakyg
jakyg picture

Szia!

Valóban az (mármint aranytűs), de azt elfelejtettem hozzátenni, hogy amikor én a diódákat teszteltem, akkor ugyanabból a típusokból volt ami jól vizsgázott és volt ami rosszul, úgy emlékszem, hogy OA1182-ből is volt ami jól vizsgázott, de azokat már elhasználtam máshová, hiába no ezek az alkatrészek sem lesznek már fiatalabbak.
Mi az az LNB fej?

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: műholdvevő fej, ami a lavóron van.

UHF TV-tunerből is lehet bontani.

Bálint

File csatolás: 

0

varga jano
varga jano picture
*****

Szia!
"Gyógykapacokkal" próbálj javítani a helyzeten!
Üdv jano

0

Boldogblog
Boldogblog picture

Szia, sziasztok!

Az utolsó tranzisztornak elég kicsi a munka ellenállása. Annak nem nagyon lehet csökkenteni a tápfeszültségét.

Vadászom, Utamból Kotródj! (Fekete István)

0

jakyg
jakyg picture

Szia!

Miért mi változik, ha mondjuk az R2131-et rövidzárral helyettesítem, cserébe 25V-ra leviszem a tápot?

0

Boldogblog
Boldogblog picture

Szia, sziasztok!

Megváltozik a kimenet terhelhetősége a sebessége. A pontos elmélettel nem vagyok tisztában, de 5 Kohm körüli a munka ellenállás. A kimenet elő terhelése 500 ohm. Ha ezekbe belenyúlsz, akkor elfog menni az impulzus átvitel sebessége.

Az elméleti számításokért keresd meg transzduktort!

Vadászom, Utamból Kotródj! (Fekete István)

0

jakyg
jakyg picture

Szia!

Szerintem arról van szó, hogy CR2124 korlátozza a tranzisztor kollektorán a minimális feszültséget (kb. -0,3V), amikor a tranzisztor ki van nyitva, ilyenkor e kimenet felé nem folyik áram (vagyis csak elenyésző), mert CR2133 nem nyit ki. Ilyenkor 10mA folyik a kollektor köri ellenállásokon. Ha a tranzisztor lezár akkor áram a kimenet felé folyik az 5 kOhmom és az 500 Ohmon leosztva (plusz a terhelés söntje) az 50V-ot, ha csökkentem a munkaellenállást és a feszültséget, úgy, hogy a munkaponti áramok ne változzanak, nem értem miért változna a dinamikus működésen, hiszen a parazita kapacitások kihúzó árama sem változna.

0

Ferenc.P
Ferenc.P picture
*

Szia, sziasztok!

A szimuláció szerint +50V-on, 2N2369/2N4209 kompl. tranzisztorokal és
1N34A (Ge) diódákal, a kimeneten 5pF(!) terhelésnél a Tbe/Tki=~10ns/8ns.
BFR91A-val helyettesítve az arány: 7ns/5ns.
Kis alkatrész cserével a kapcsolás (elméletileg) működne alacsonyabb tápon
is (csatolmány). Szerintem érdekes hogy a régi-jó 1N4148-as sem mutatkozik rossznak (14ns/6ns) egy Shottky-val szemben. Jó szórakozást.

Üdv, Feri.

0

jakyg
jakyg picture

Szia!

Köszi a fáradozást, de akkor akárhogy is nézzük ez messze marad az ígért 1ns-tól, akármit csinálunk.

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: van egy olyan gyanúm, hogy a jel felfutási és lefutási meredeksége változik, de az okosabbak vagy a szkóp megmondja.

Bálint

0

bbgames
bbgames picture

Heló,

Ez: MC100EP52DG kapható a TME-nél, az ECL100k szériából, az erősítővel még lehet rajta bőven rontani, vagy megelégszel kisebb feszültséggel, mert ez dolgozhat akár 75 ohm-ra is.

üdv
bbgames

0

Kari
Kari picture
*****

Szia bbgames!
A gond a 100K (föleg a 10K) csaladokkal az, hogy tul lassuak a kb. 2,5 (3-5)nsec-es gyakorlati èlidöikkel_raadsaul ezt a szükseges erösitö csak degradalni fogja...
Itt az ECLinPs-en kivül mas vasarolhato IC csalad nem hozza az alapmegoldast, raadasul barmelyik valtozatuk is csak 0,6-0,8Vpp jelet szolgaltat, azt viszont böven 1nsec alatt_esetleg mèg MCL trafos "erösitö"-megoldast lehetne probalni?
Kari

0

bbgames
bbgames picture

Szervusz,

ez az IC 70 - 200 psec között írja a fel- és lefutást.

A 100k családnál nekem 0,75 nsec rémlik egyébként.

üdv
bbgames

0

Kari
Kari picture
*****

Szia bbgames!
Igazad van, ezt a tipusu jelölest hirtelen nem az ECLinPs csaladdal azonositottam, csak a 100K-t regisztraltam, pedig abba valo, söt az ujabb/gyorsabb agaba-innet a szuper èlidö mint parameter :-)...
Az ECL-ekkel lassan 10 eve, hogy utoljara dolgoztam, s en a gyakorlatban a szazasoknal soha nem mertem 1,5-2,5 ns-nal jobb elidöket, a 10K-nal meg eleve nemigen lathatsz 3-4 nsec alatt. Jaaa, es ez mindeg 20-80% közt merendö!...
Elövettem az "uj" Fairchild ECL katalogusom; a 100K3xx csalad .3-2.5nsec közt specifikalt. a regebbi 100K1xx elemi pedig 0,5-2,5ns-el, de tudni kell, hogy a legkisebb ertekek mekkora gyakorlat Cload-t jelentenek (Cl=szöveg szerint: "Fixture and stray capacitances <3pF"), azaz minden tovabbi aramköri resz csatlakoztatasa nelkül, s igy ez nem realis :-()...
Kari...

0

jakyg
jakyg picture

Sziasztok!

Ez gaykorlatilag úgy működne, hogy készítek egy akármilyen kristály (vagy RC) oszcillátor és annak a kimenetét egy ilyen ECL D flip-floppal "megszűröm" és kész?

0

Kari
Kari picture
*****

Szia jakyg!
Nem bonyolitanam FF-al, hacsak nem kötelezö az 50%-os kitöltes!
A legtöbb gyors (ujabbkori)ECL-nek szimetrikus kimenete van, a bbgames altal javasolt LineReceivert, Drivert sok kaput s mas funkciot is hasznalhatsz, de nem az itt ajanlott 10K csaladbol(!) mert azoknak a tipikus èl ideje 2,5nsec(s ez mèg 20-80%-ra ertendö)_neked a 1ooEP, 100EL, stb. csalad (nehai ECLinPs) valamelyike kell a kimeneten leledzen :-) Oszcinak nagyjabol akarmit hasznalhatsz (csak ne ölje meg az ECL-t az esetleges tul nagy jelevel) ha nem pont 50% kell, mert kis DC-shiftet/AC-csatolast nem egy ördöngösseg hasznalni, s a ECL vilagban sok mindent tesznek az aramkörtervezök, amit mashol ortodoxnak tartananak...
Kari

0

bbgames
bbgames picture

Heló,

én az alább említett a ff-ot a gyors felfutása miatt javasoltam, az 50%-os kitöltést meg ingyen szolgáltatja pluszban.

üdv
bbgames

0

Kari
Kari picture
*****

Szia bbgames!
Azt en felfogtam, ezert is irtam a (vonatkozo) fenti hsz-ben ID:202837, hogy "a 10K csalad elemeinek èlidejei nem elegendöen gyorsak"_erre a feladatra. Asszem, hogy Te nem ertettel meg engem, de mellekeltem a vonatkozo Motorola katalogus szkenem, az talan eleg szavahihetö lesz(ha beleolvasol) :-)...
Kari

0

bbgames
bbgames picture

De a lassú 10116-ot "feljavítja" ez a ff szerintem T ff-nak kapcsolva...

üdv
bbgames

0

bbgames
bbgames picture

Heló,
lényegében igen, bár jó volna az oszcillátort 10116-ból csinálni a szimmetrikus meghajtás, és az egyből jó jelszint miatt.

üdv
bbgames

0

josef.48
josef.48 picture
*

Szia Jakyg ! Kissebb jel kimenettel készitettem hasonló kapcsolást.Egy 1GHz állitható generátor hitelesitö ( marker) generátorban.Leirom hogyan csináltam ,jó kicsit régen volt. 10MHZ (100MHz)kvarc négyszög osc. kimenetét ellentétesen kapcsolt Si kapcsoló diodákra (a jelelre párhuzamosan) , majd egy széssávú antennaerösitöbe vezettem.Ha az osc. kimenetére egy 100MHz-es hangolt kört kapcsoltam akkor 100MHZ-enként is hallottam az alacsonyfrekvenciás ütéseket felerösitve egy fülhallgatóban .Ma van kész kvarc osc.50MHz-re és találsz kész erösitött is (75 ohm ki.) .Ha egy ismert 1GHz-es osc. (1nS)-al ütteted a kimenetét és meg jelenik a hangfrekvencia biztos lehetsz az 1nS-os felfutásban(a két jelet akkoriban egy germánium diodára vezettem , majd egy folytóval leválasztottam és hangfrekvenciás kis erösitövel felerösitettem).üdv.Jóska

0

Oszi11
Oszi11 picture

Szia,

ha megelégszel 3,3V-os kimenettel itt a neked való oszcillátor. A jel maximális fel- ill. lefutási ideje 1ns (bár egy kicsit csaltak).

http://hu.farnell.com/txc/bb-50-000mbe-t/oscillator-lvpecl-50mhz-smd/dp/...

Üdv,
Oszi

File csatolás: 

0

Kari
Kari picture
*****

Szia Oszi!
Nem csaltak azok, csak tudtak a dolgukat; ECL csaladok szokasos specifikalasa 20 & 80% között törtent!
Kari

0

peterpan
peterpan picture

0

lizakl
lizakl picture
*****

Sziasztok!
A második kapcsolás eléggé egyszerű, Egy 1,5V/90V DC/DC konverter van benne és utána egy 2N2369 kapcsolótranzisztor van lavina üzemben! Szerintem olcsó, nem bonyolult és a célnak megfelel.
Üdv: lizakl

0

jakyg
jakyg picture

Szia!

Jobb volna ha a generátor egy kicsit elidőzne a fel és lefutás között (nem szükséges pont 50% kitöltés, de 10%-nál azért ne legyen kisebb), mert frekvenciakompenzációt szeretnék a jellel beállítani.

0

Kari
Kari picture
*****

Szia jakyg!
A Jim kapcsolasa ugyan jo, de nem szabad elfelejteni, hogy a lavina üzemmodra a tranyokat valogatni kell, s nagy(obb)fesz is kell a taplalasukra...
Sztem a legegyszerübb az lenne ha a 100EP csaladbol szereznel egy linereceivert/drivert, sajnos a TEM-nel nem kaphato, lenyeg a diff In-Out, s azzal epitenel egy oszcit, s a következö hasonloval meg hajtanad a kimeneted_ugy 40% tajeki kitöltest elvarhatsz, s az adatlap szerint ca. 700psec 10-90%-os èl idöket ami nem semmi, s megoldotatd a generatorkerdest mindössze egyetlen egy IC-vel, s mindenki örül! :-)
Kari

0

bbgames
bbgames picture

Én ezt próbálnám ki:

10216 (beszerzés incomp) oszcillátor + MC100EP52DG (beszerzés tme) D ff T ff-nak (2-es osztó) kötve, ha elég a kb. hét tized volt a 75 Ohm-ra. Ez a ff 200 psec-et állít magáról legrosszabb esetben.

üdv
bbgames

0

jakyg
jakyg picture

Sziasztok!

Szerintem ez lesz belőle...

0

Kari
Kari picture
*****

Szevasz PP!
Köszi-jo cikkek, nem gondoltam, hogy ilyen szinvonalu utanepitesei lennenek_erdemes lesz megküzdeni a hollandussal...
@Tranzix, Neked is köszi. Igen, ez az alapkapcsolasa Jim-nek, mire gondoltam volt! :-)
Kari
Ui: Itt meg az anglianus leirasa_bar ugytünik nem ugyanaz a cikk, de a lenyeg nem mas...
http://www.eevblog.com/forum/blog/eevblog-306-jim-williams-pulse-generat...

0

Oszi11
Oszi11 picture

Szia,

én ringoszcillátorral (páratlan számú visszacsatolt inverter) próbálkoznék. A 74-es TTL szériában ACT vagy ABT sorozatnál 1,5-2ns a propagation delay ezekkel nagyon nagy frekvenciát tudsz elérni, de a frekvencia csak adódni fog, az IC paraméterei és a nyomtatott huzalozású lemez paraméterei szerint.

Üdv,
Oszi

0

Kumi
Kumi picture

Szia!
Ha építenél egy ilyen generátort, akkor milyen műszerrel mérnéd meg az 1nsec. felfutási időt?
Kumi

0

Kari
Kari picture
*****

Kumi!
Te vagy SA tulajdonos_ha tudja a ketyered a 4-5GHz-s savszelesseget-vilagos, különben homaly az ügyben :-)
Kari

0

Kumi
Kumi picture

Szia Kari!
Sajnos kevés ilyen tudású szkóp lehet ma Magyarországon magánkézben:
http://www.foldertrade.hu/index.php?show=postcat&id=37
Egyrészt a mai gazdasági viszonyok, másrészt a vételi ára miatt:
http://www.tek.com/oscilloscope/dpo7000-digital-phosphor-oscilloscope
Üdv.: Kumi

0

jakyg
jakyg picture

Szia!

Valóban, nekem is azt mondták, hogy ez kuriózum számba megy, de akár lehetne használni, viszont egy kicsit jobban megnézve az adatokat kiderülhet, hogy nekem nem is lesz ez jó...
A CRT erősítő +60V és +160V közötti kimeneti jelet szolgáltat, és a szakirodalom szerint képcső mint olyan egy nagyjából 10-12pF kondenzátorral modellezhető és itt kellene mérni a szkóppal.
Amennyire én láttam ezek a szkópok csak 50 ohmon tudják a sok GHz-et, 1MOhmon legfeljebb is csak 500MHz (ez persze még bővel elég volna) de a leírásban szó sem volt róla, hogy lenne opcionális 1:10-es mérőfej hozzá, ugyanakkor a függőleges előosztó 1V/div -et tud maximum (ez legalábbis az Agilent MSO9404A-re vonatkozik, azt nem tudom, hogy az egyetemen pont milyen van, de az Agilent úgy tudom szponzorált jópár labort nálunk)

0

Kumi
Kumi picture

Szia!
Szintet és impedanciát kell illesztened, ráadásul eléggé magas frekvencia tartományban és széles sávban.
Nem lesz egyszerű nagyjából lineárisra megcsinálni.
Én több részből próbálnám meg összehozni az illesztő egységet.
Viszont a generátor kimeneti jelét tudod majd mérni az egyetem szkópjával, esetleg minimálisan kell illesztened szintben és impedanciában.
Kumi

0

Kari
Kari picture
*****

Hello jakyg!
Ügyeskedj, s pl. jo RF tulajdonsagu 450 Ohms (SMD)soros ellenallassal epits egy jobb koax aramkörfelöli vegere "meröfejet"-ha jo Rf-erzekkel dolgozol, böven hozza majd az altalad elkivant 1:10-fejet akar 1GHz felett is...
Nem Te leszel az elsö ki effèlèt epit, a Tek regebben arulta is. :-)
Kari

0

peterpan
peterpan picture

0

malinger
malinger picture

Szia,

74S112 tpd 7ns

0

Kari
Kari picture
*****

Hali!
Tpd az = propagationdelaytime, azaz atfutasi kesleltetes/terjedesi idö.
Kari

0

ha7pj
ha7pj picture

Szia!
Egy órajellel meghajtasz egy gyors flip-flopot és a kimeneten megkapod az óra/2 frekvenciájú meredek , szimmetrikus négyszöget. Egyszerűbb ötletem nincs.
üdv Emil

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: ismersz ilyen gyors flip-flop-ot?
Itt a kimenőjel 50 MHz.

Bálint

0

jakyg
jakyg picture

Sziasztok!

Elvileg találtam egy 74S124 nevű VCO-t, ami elvileg akár 80MHz-et is tudna, arról viszont mélységesen hallgatnak, hogy milyen felfutási idővel rendelkezik...
Nekem elsősorban a gyors felfutás az érdekes, mert egy ~150MHz sebességű videó erősítő átviteli kompenzációját szeretném beállítani (ez <3ns felfutást jelentene elvileg), az egyetemen azt mondták, hogy van akár 4GHz-es szkóp is amit használhatnék, csak jelgenerátoruk nincs, ami 50MHz fölé menne és gondolom annak nem lenne elég gyors a felfutása.

0

Kari
Kari picture
*****

Szia jakyg, joember!
Ha egy logikai aramkör altalanos parametereit eppen nem talaljuk (Tr/Tf is effele lenne) azert erdemes a csalad adatait fellapozni-benne lesznek :-)
Az LS-t erösen, s kapasbol feledjük, s emlekezzünk, hogy miert is hivjak "LS" =Low Power Schottkynak"_csodak az elektronikaban nincsenek!
Ha az "S" elem nem jobb pl. 2ns-nal, miert akarsz raolvasni, hogy a sporolosabb kivitele majd gyorsabb legyen? Ahhoz technologiai valtas szükseges, s nem (kissebb)aramköri trükközes...
Különben az összes modernebb IC valtozat nem tudja az 5V-os tapot elviselni, s a 3,3 avagy 2,5V a tipikus, de meg alacsonyabb is lehet_igy a szokvanyos, gyari csaladokkal nincs ra megoldas!
Itt pl. rakereshetnel a bahatunkkal az "Avalanche Transistor-LED-Pulser" fogalomra, s az hozna neked akar 50V-os (meg nagyobb)kimenöjelet is, miknel az eleidö akar 0,5nsec, de a tranyokat parszaz darabbol valogathatod, s nem veszelytelen az üzemeltetesük, nomeg megis futhatnak...
Szerencse fel!
Kari
ui: Egyebkent (mar irogattam rola regebbi -Calibrator?- topikban valahol) az LT volt Applications Labor vezetöjenek, nehai Jim Williams-nak a App. Notes gyüjtemenyekben megtalalhato egy Tunnel- Diodas megoldasa, az is negyed nsec tajan tudta a dolgat, s asszem akar 0,5V-os kimenete is volt.

0

Tranzix
Tranzix picture

Hali!
Tegnap találtam tunnel diódás impulzus generátort, de csak 50KHz -es.
http://cds.linear.com/docs/en/application-note/an13f.pdf

Sajnos ez is csak 100mV -ot tud.
Üdv!

0

bbgames
bbgames picture

Üdv Urak!

Pont emiatt nem írtam idáig mert én sem találtam felfutást. De akartam javasolni, szerintem ez az IC (S124) csinálja a legszebb négyszögjelet. Létezik LS változata is LS629 néven, de az még nem volt a kezemben.
Pár napja keresett valaki itt (vagy csak szó volt róla), MC10116 ECL vonal vevőt, ezzel is lehetne oszcillátort építeni. Láttam olyat, hogy egy koax darabbal csatolták vissza ezt az IC-t. Azután osztani másik ECL flip-flop-pal. Az erősítőt meg ki kell lopni valamelyik impulzusgenerátor gépkönyvéből, mert ezek nem bírják a kívánt terhelést.

üdv
bbgames

0

Tropfehérke
Tropfehérke picture

Szia!
Antennaerősítő túlvezérelve?
Csak egy ötlet. Nem biztos, hogy 5V-ot ki lehet csavarni belőle, de adóvégből már kijöhet.
Hátha van itt rádióamatőr is!
üdv.
Tropfehérke

0

thanatos
thanatos picture

Szevasz, Jakyg!
Ha egyszerűbb szerkezetet akarsz: szerintem a 74S szériából meg lehet csinálni(tapasztalataim szerint kb. 3-5 ns-ot tudnak), kissé bonyodalmasabb az ECL változat, a leg-embert-próbálóbb a diszkrét alkatrészekkel megépitett (de ez lehet a legjobb)!
Az IC-s kivitelnél, amennyiben erre szavazol, javasolnám az alapharmonikuson rezgő astabil - 3. felh.-ra hangolt rezgőkör - erősitő - baromi gyors Schmitt-trigger elrendezést! Talán még ez a legegyszerűbb.
Kellemes káromkodást: Thanatos

0

varga jano
varga jano picture
*****

Sziasztok!
Az EMG-nek anno volt ECL DRIVER pulzusgenerátora.Talán egy olyat kéne venned.Mérése Tektronic samling szkóppal.Ha nem csap be a memóriám!Üdv jano

0

Kumi
Kumi picture

Sziasztok!
Éppen van egy ilyen eladó generátor.
http://elektronika.vatera.hu/muszerek_alkatreszek/merestechnika/pulse_ge...
A dokumentációja szerint a kimeneti impulzus felfutási ideje kisebb mint 1,5nsec.
A dokumentációja fent van a Tanyán.
Kumi

0

Kari
Kari picture
*****

Sziasztok!
" kimeneti impulzus felfutási ideje kisebb mint 1,5nsec." _ de ez is max. 2V-t ad le...
Kari

0

jakyg
jakyg picture

Szia!

Ha valamiből, akkor a kimeneti amplitúdóból tudok engedni, a teljes RGB jelútnak csak az utolsó állomása volna a CRT erősítő, előtte van két előerősítő fokozat és végül is az sem volna hülyeség, hogy azokat is bemérjem, az első fokozat bemenő feszültsége 0,7Vpp, a második fokozatnak kb. 1-1,5Vpp.

0

Kari
Kari picture
*****

Hali!
Most neztem a gk-t, a 2.2 pontja szerint >1V a kimeneti jele, a 2.3 szerint viszont 2 savban (0,2 & 2V) allithato_szeressem az effele homalyositast! :-(, bar ezekszerint akar tudnad hasznalni is, noha a nehany nemigen szükseges adat mellett a kimenö pulzus meredekseget ullassam elfeledtek specifikalni. UFF... Ha a ketyered 0,7Vpp-vel is meghajthatnad, akkor marha eccerü-kici feladat lett belöle! :-) Fogj a kollegak altal is emlegetett 100EP/100EL valamely funkcioju IC-t, s azzal hajtsd meg_kesz a ~0,6-0,8Vpp, s garantaltan <1nsec, de akar ca. 0,5ns-t is szallito generatorod, bar ezt mar irtam volt a temad elejen is...
Kari

0

jakyg
jakyg picture

Szia!

Na azért annyira nagyon nem egyszerű a dolog, mert talán emlékszel más hasonszőrű topikjaim alapján, ez egy CRT projektor és maga a gép 56kg-ot nyom (nem túl mobilis), most így fejből nem tudom pontosan, de egészen biztos, hogy a video előerősítők nem csak tápfeszültséget igényelnek, hanem egy sor más vezérlő feszültséget is ahhoz, hogy életre keljenek, ami túlbonyolítaná a helyzetet. Ha már 0,7V akkor a legegyszerűbb az volna, ha magának a számítógépnek a monitor kimenetét használnám jelgenerátornak elvileg a kimenet egy 400MHz-es DA átalakító van, viszont akkor "csak" egy megfelelően gyors szkópot kéne vennem vagy kölcsönkérnem valakitől, ami valljuk be reménytelen. Ezért inkább egyszerre 1-1 panelre fókuszálok és a jelgenerátor mint látszik a sok ötlet alapján egyáltalán nem reménytelen eset.

0

Kari
Kari picture
*****

Szia jakyg!
"azért annyira nagyon nem egyszerű...egy CRT projektor és maga a gép 56kg-ot nyom"
Hmm; na es? Nem a hegyet kell Mohamedhez cigölni, hanem forditva! :-)
Ha a holdraketa/Shuttel egyik mikrowave RX-t kellene mèrned-> szörnyethalnal a sulyatol?
Nem ertsem, hogy mi köze van a sulynak a generalando jel elöallitasi nehezsegehez!?
A Videoprojektor temadhoz nem kapcsoltam volna, de hogy mondad, igy man nyilvan emlekszem_ minden esetre sztem max hozzakell kapuznod valamely vezerlöjeledhez _avagy szinkronizalni, de az sem a vilag vege...Ezzel nem allitanam, hogy szintiszta problemamentes a feladat, de asszem kezd elegge eccerüsödni_szerencsere. :-)
Kari

0

jakyg
jakyg picture

Sziasztok!

Ez jól néz ki, de valószínűleg kívül esik a pénztárcám hatósugarán, még ha a mérés után el is adnám...

0

varga jano
varga jano picture
*****

Sziasztok!
Igen ez az.Alatta a szkóp amin látszik a kimenő jele.De milyen szkóp ez?Üdv jano

0

Kumi
Kumi picture

0

varga jano
varga jano picture
*****

Szia Kumi!
Most már tudom.Köszönöm.Üdv jano

0

Sponsored links